A teď se pokuste dobýt slovinský hrad. Jak Valverde utnul dotazy na lídra

Slovinský cyklista Primož Roglič je novým lídrem Vuelty, | foto: Profimedia.cz

4 2019
Stalo se, co všichni očekávali. Primož Roglič z týmu Jumbo-Visma je po dominantním vystoupení na trati časovky v Pau novým lídrem španělské Vuelty.

Bývalý juniorský mistr světa ve skocích na lyžích si vybudoval kolem sebe červenou pevnost. Teď ji musí ve zbytku závodu hájit před útoky nájezdníků.

Celkové pořadí, v němž se před časovkou elitní kvarteto mačkalo v pouhých 20 sekundách, při exkurzi závodu do Francie zásadně změnilo tvář. Najednou vede Slovinec o 1:52 minuty před Valverdem, 2:11 před Lópezem a 3:00 před dosavadním lídrem Quintanou. 

„Ale až v Madridu zjistíme, jak dost velký je to náskok,“ okomentoval současný stav Primož Roglič.

Stále na ně čeká jedenáct etap, z toho pět horských, včetně čtyř horských dojezdů. Do Rogličova obranného valu v nich budou zavile bušit kovaní vrchaři.

Už na Giru oblékal růžový dres lídra, ale v druhém poločase italské Grand Tour opakovaně na nejlepší ztrácel, dílem vinou nemoci a vlastní slabosti, dílem kvůli pádům a logistickým chybám týmu.

Jede teprve čtvrtou Grand Tour své kariéry. „Od Gira se toho hodně naučil. Už má zkušenosti, jaké je to závodit jako lídr. Což hodně znamená,“ věří Addy Engels, sportovní ředitel Jumba Visma.

Slovinský cyklista Primož Roglič na Vueltě.
Slovinský cyklista Primož Roglič na Vueltě.

NOVÝ VLÁDCE. Primož Roglič.

Roglič by mohl být i čerstvější než v Itálii. Od Gira neabsolvoval jediný mezinárodní závod, místo toho trávil opakovaně čas na vysokohorských kempech. Engels připustil, že před Girem bylo naopak těch závodů možná až příliš.

Navenek vypadá Roglič klidněji i jistěji a také jeho podpůrný tým je silnější než při italské Grand Tour, kde tolikrát působil jako sám voják v poli. Tehdy ztratil na poslední chvíli před startem Roberta Gesinka a hned v úvodu závodu i Laurense De Pluse. 

Tentokrát je naopak zatím velmi efektivně chráněn Seppem Kussem a Nielsonem Powlessem a v horách má k ruce i Gesinka a George Bennetta.

„Přesně takhle jsem chtěl časovku zajet,“ ujistil v úterý poté, co si navlékl červený dres. S reportéry hovoří většinou jen krátce a stroze, pokud možno se jim spíše vyhýbá. V nedělním cíli v Andoře před nimi dokonce ujel. 

Povolený doping pro Primože Rogliče v Pau:

03.září 2019 v 23:00, příspěvek archivován: 04.září 2019 v 07:57

FOTO DEL DÍA | PIC OF THE DAY Powered by @fenieenergia #LaVuelta19 - Sarah Meyssonnier https://t.co/kTPrTopQTY

„Teď půjdeme den za dnem,“ pronesl v Pau na tiskové konferenci. „Zatím se cítím velmi dobře. Neměl jsem tolik štěstí na Giru. Doufám, že tady zůstanu zdravý a v jednom kuse.“

Dvakrát ho v první polovině Vuelty zbrzdily pády, v týmové časovce a na šotolinové pasáži v Andoře. Tím víc je Rogličův současný náskok v pořadí úctyhodný.

Velká čtyřka se rozrostla

První poločas Vuelty, to byl mix vedra, deště, krup, těžkých pádů, obtížných etap, šotoliny i nenadálých událostí, jakou se hned v úvodním dni stal vylitý bazének pod kola Jumba při zahajovací týmové časovce.

Kvůli zraněním odstupovali kandidáti titulu (Kruijswijk, Urán), načež se vytvořila velká čtyřka top favoritů: Quintana, Roglič, López, Valverde. Zdálo se, že ti čtyři se nacházejí o úroveň výš než ostatní.

Už to neplatí. Nairo Quintana v Pau v časovce selhal, ztratil více než tři minuty. Naopak Slovinec Tadej Pogačar se hlásí na večírek V.I.P. Nejenže v přímém souboji s mocnými ovládl nedělní andorrskou horskou bitvu. Velmi dobře zvládl též časovku.

Pogačar vyletěl z jejího startu jako raketa a na prvním mezičase byl za Rogličem jen o 11 sekund. V cíli sice jeho ztráta narostla na 1:29 minuty, stále však byl z favoritů celkové klasifikace v časovce druhý nejlepší.

03.září 2019 v 18:05, příspěvek archivován: 04.září 2019 v 07:55

⏱️Pogačar 11° place at the finish with a time of 48.34 #LaVuelta19 https://t.co/uM6DO3JELb

Na 5. místě celkového pořadí zaostává pouze o pět sekund za Quintanou.

Megatalentu z týmu Emirates je teprve 20 let. Už nyní se ozývají hlasy, že může být i lepší než Egan Bernal, 22letý šampion Tour. Letos Pogačar vyhrál worldtourový podnik Kolem Kalifornie i únorové Kolem Algarve, jenže dosud nikdy nejel delší než devítietapový závod. Vjíždí na neznámé teritorium.

Co s ním provedou dlouhé tři týdny Vuelty? „Nevím. Přijel jsem sem bojovat o Top 10. Snad to dokážu,“ řekl. 

Alejandro Valverde a Miguel Ángel López naopak svorně ujišťují: Myslíme na titul, takže se pokusíme Rogliče v horách uštvat.

Rogličova show na Vueltě. Vyhrál časovku a převléká se do červené

Pravda, v časovce chtěli oba ztratit méně, okolo půldruhé minuty. „Bylo to dlouhé, ke konci jsem se už cítil prázdný,“ podotkl Valverde.

„Ale i když je časovka důležitá, síla v horách platí víc,“ soudí López, přezdívaný Superman, loni třetí na Giru i Vueltě.

03.září 2019 v 13:11, příspěvek archivován: 04.září 2019 v 08:01

Seems to be a TT day at @lavuelta #LaVuelta19 https://t.co/LvfX0c7dn1

Na letošním Giru postihlo 26letého Kolumbijce z týmu Astana až příliš mnoho defektů a technických potíží, navrch jej v Alpách v poslední horské etapě srazil fanoušek. „Proč zrovna náš lídr musí mít tolik smůly?“ říkal tam jeho pomocník Jan Hirt.

Pod vrchním bossem Giuseppem Martinellim platí v Lópezově stáji železný řád a heslo: „Vše pro Miguela.“ V minulosti dokázali jezdci týmu předvést skvostné strategické partie. Jen vzpomeňte, jak na Vueltě 2015 a Giru 2016 v posledních horách závodu zcela změnili běh věcí a dosáhli na titul s Italy Fabiem Aruem a Vincenzem Nibalim.

Jsme unaveni z otázek na lídra

Tým Movistar bývá často pravým opakem. Rovněž na letošní Vueltě zatím produkoval s Valverdem a Quintanou poněkud podivnou taktiku ve stylu: Já jsem lídr. Ty jsi lídr. Kdo je vlastně lídr? Oba jsme (možná) lídři.

„Uvidíme na silnici, kdo z nás dvou má silnější nohy,“ řekl Quintana před časovkou v Pau. 

„Vuelta je stále otevřená,“ podotkl Valverde. „Jen musíme dokázat pracovat společně.“

Právě to může být problém. Movistar s oblibou na kláních Grand Tour praktikuje strategii dvou či tří lídrů, srážka jejich eg však na loňské i letošní Tour vedla k horšímu výsledku, než si vedení týmu přálo. Dokážou se tentokrát sjednotit, včetně všech pomocníků? V neděli se Marc Soler v Andoře rozčiloval, když v úniku mířil za etapovým triumfem, ale tým ho stáhl ke Quintanovi.

Sportovní ředitelé Solerovi vzápětí vyčinili a Pablo Lastras ho veřejně zkritizoval: „Marc se musí naučit poslouchat a závodnicky dospět. Jestli se jednou chce stát lídrem, musí být nejprve špičkovým domestikem.“ Soler se následně celému týmu omluvil: „Byl jsem příliš horkokrevný.“

Znalci zákulisí tvrdí, že atmosféra uvnitř autobusu Movistaru stále není dobrá. „Měl jsem zlý den. Očekával jsem, že ztratím kolem dvou minut, ne tři,“ sdělil včera Quintana, ale podporu Valverdemu ještě neslíbil. 

Valverde vzápětí prohlásil, že nic takového ani slyšet nechtěl. „Abychom teď říkali, že jen já jsem lídr týmu, protože mám o minutu menší ztrátu než Nairo? A proč? Už všichni začínáme být unavení z té otázky, kdo je náš lídr a kdo není. Je před námi ještě spousta závodění.“

03.září 2019 v 17:40, příspěvek archivován: 04.září 2019 v 08:02

#LaVuelta19: Clasificación general tras la CRI de Pau (10ª etapa) ⬇️ Roglic (TJV) 2️⃣ @alejanvalverde +1'52" 3️⃣ López (AST) +2'11" 4️⃣ @NairoQuinCo +3'00" 5️⃣ Pogacar (UAD) +3'05" https://t.co/yz9bZtkQ9o

Quintana dodal: „Nemám teď co ztratit. Musíme využít každí příležitosti, která se nabídne. Zvedneme hlavy a pokusíme se najít cestu, jak Rogliče porazit.“

Pokud Slovince opět nepotká nějaká zásadní nehoda, je jedinou cestou k Rogličovu sesazení dostávat jej takřka každý den pod tlak. Můžeme se tudíž těšit na festival útoků v kopcích. Přičemž je pravděpodobné, že se v nich vytvoří také dočasná aliance Movistaru a Astany.

Po dvou zvlněných etapách se budou v pátek drápat na pověstné a obávané Los Machucos.

„Přijel jsem sem vyhrát,“ prohlásil Primož Roglič před Vueltou. 

Zbývá dvanáct dnů ke splnění mise.

Autor:

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Start byl 24. srpna, závod vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Trpišovského v Miláně zaskočil překlad: Jak vás ovlivnil Miloš Zeman?

Hlavní trenér Jindřich Trpišovský (vpravo) se zapojil do tréninku Slavie před...

Milán (Od našeho zpravodaje) Na hlavu nasadil sluchátka a když poslouchal, jak mu překladatelka tlumočí otázku italského...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame Diopem z Ostravy.

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel....

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

VIDEO Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce...

Dejte Lukakovi deset banánů, jinak ho nezastavíte. A komentátor skončil

Romelu Lukaku z Interu Milán (vpravo) se snaží probít přes Walaceho z Udine v...

Chválil, chválil, chválil, ale nevhodně. Italský komentátor Luciano Passirani z televizní stanice...

Sparta selhala v Liberci, Pardubice a Kladno potvrzují roli outsiderů

Liberecký Libor Hudáček (vlevo) posílá puk na branku Sparty, kterou hájí Matěj...

Ohromný kolaps předvedla ve 2. kole hokejové extraligy Sparta. Ta vedla na ledě silného Liberce...

Další z rubriky

Štybar, Kreuziger a čtyři pomocníci. Češi nominovali na MS v cyklistice

Roman Kreuziger na Tour de France.

Český tým pro cyklistické mistrovství světa v britském Harrogate tvoří 19 reprezentantů. Do...

Nash zahájila Světový pohár v cyklokrosu druhým místem

Kateřina Nash během závodu Světového poháru v Táboře.

Povedený vstup do Světového poháru v cyklokrosu prožila Kateřina Nash, v Iowa City skončila druhá....

Konec Vuelty: Jakobsen ovládl závěr v Madridu, Roglič celkovým vítězem

RADOST. Slovinec Primož Roglič z týmu Jumbo-Visma oslavuje vítězství na Vueltě.

Celkem 3290 kilometrů rozdělených do 21 etap, 59 kategorizovaných stoupání, 8 horských dojezdů....

Najdete na iDNES.cz