JE MŮJ! Španělský cyklista Juan José Cobo si v poslední etapě Vuelty definitivně zajistil červený dres celkového vítěze. | foto: Reuters

Vuelta má znovu po roce španělského vítěze, červený dres vyhrál Cobo

• 15
Poslední, 94 kilometrů dlouhá etapa do Madridu už nic nezměnila, Juan José Cobo se stal vítězem cyklistické Vuelty. V závěrečném díle, kde triumfoval Slovák Peter Sagan, udržel Španěl třináctivteřinový náskok před Britem Christopherem Froomem a zaznamenal největší úspěch v kariéře.

Třicetiletý Cobo jel v červeném trikotu od triumfu v 15. etapě, kdy z čela průběžného pořadí sesadil Brita Bradleyho Wigginse. Španělsko slaví vítěze domácího závodu po roční pauze, loni vyhrál Ital Vincenzo Nibali, který letos skončil na sedmém místě.

Předtím Vueltu vyhráli Alberto Contador a Alejandro Valverde.

Triumf byl pro Coba velkou vzpruhou, protože nedávno prý uvažoval o konci kariéry. "V posledních měsících jsem neprožíval nejlepší období, ale teď už se na všechno dívám jinak," řekl Cobo. "Uvědomil jsem si, že tvrdá práce a obětování se vyplácí. Tahle výhra je odměnou za všechno, co jsem si na kole musel prožít," dodal.

Froome sice měl před závěrečnou etapou matematickou šanci na vítězství, protože na bonusech mohl získat 32 vteřin, rozhodl se ale dodržet nepsané pravidlo, že v posledních etapách Grand Tours se nezávodí.

"Cítil bych se jako podvodník. Měl jsem šanci v horách," řekl Froome. "Na Tour de France také neútočíte na Champs-Élysées na lídra a totéž platí pro Vueltu," řekl britský jezdec, kterého ocenil i Cobo. "Chci týmu Sky (Froomeho stáj) veřejně poděkovat, že to na poslední chvíli nezkoušeli," řekl Cobo. "Měl jsem strach, ale když jsem viděl, že neútočí, ulevilo se mi," dodal.

Sagan si v Madridu po 94 km dojel pro třetí letošní úspěch na Vueltě. Jednadvacetiletý Slovák, který ovládl také šestou a dvanáctou etapu, ve finiši porazil dvojici italských spurtérů Daniela Bennatiho a Alessandra Petacchiho.

"Jsem nesmírně rád, že jsem si jako debutant na Vueltě připsal třetí vítězství," radoval se Sagan na svém webu. "Je to skutečně příjemný pocit a já si ho vychutnávám. Na okruh jsem se připravoval, byl technický a šitý pro mě."

Cobo dojel do cíle ve stejném čase jako vítěz na 20. místě, hned za Froomem.

Vrchařskou soutěž vyhrál počtvrté za sebou Francouz David Moncoutié. Lepší byl v historii španělského závodu pouze José Luis Laguía, který toto hodnocení ovládl v letech 1981 až 1983 a pak ještě v letech 1985 a 1986. V bodovací soutěži spurtérů triumfoval Nizozemec Bauke Mollema.

VÝSLEDKY

Vuelta, cyklistický etapový závod - závěrečná 21. etapa: Circuito del Jarama - Madrid (94,2 km): 1. Sagan (SR) 2:20:59, 2. Bennati, 3. Petacchi (oba It.), 4. Degenkolb (Něm.), 5. Maes (Belg.), 6. Ligthart (Niz.), 7. Sutton (Austr.), 8. De Kort, 9. Mollema (oba Niz.), 10. Reynes (Šp.) všichni stejný čas.

Konečné pořadí (červený trikot): 1. Cobo (Šp.) 84:59:31, 2. Froome -13, 3. Wiggins (oba Brit.) -1:39, 4. Mollema -2:03, 5. Meňšov (Rus.) -3:48, 6. Monfort (Belg.) -4:13, 7. Nibali (It.) -4:31, 8. Van den Broeck (Belg.) -4:45, 9. Moreno -5:20, 10. Nieve (oba Šp.) -5:33.

Bodovací soutěž (zelený trikot): 1. Mollema 122 b., 2. J. Rodríguez (Šp.) 115, 3. Bennati 101.

Vrchařská soutěž (puntíkovaný trikot): 1. Moncoutié (Fr.) 63 b., 2. Montaguti (It.) 56, 3. Cobo 42.

Kombinace (bílý trikot): 1. Cobo 9 b., 2. Froome 16, 3. Mollema 17.

Týmy: 1. Geox-TMC 254:32:28, 2. Leopard Trek -10:19, 3. Euskaltel-Euskadi -16:44.