Spolu s Vackem v početném denním úniku, který měl zprvu 42 závodníků, figuroval i Bittner. Vrchařské prémie byly ale pro vítěze hromadného dojezdu do Sevilly přece jen příliš.
Ne tak pro Vacka.
ONLINE18. etapu Vuelty jsme sledovali podrobně |
Dvaadvacetiletý jezdec Treku se 95 kilometrů před páskou spolu se Stefanem Küngem z Groupamy a Maurem Schmidem z Jayca pustil do odvážného nástupu. Během dalšího kopce je sice dojelo devět dalších cyklistů, český závodník se ale čelní skupiny udržel.
Během závěrečných čtyřiceti kilometrů, které vedly ve zvlněném terénu, pak Vacek ukazoval přehled. Zprvu úspěšně zachytával nástupy a držel se ve hře o vítězství.
Šest a půl kilometru před cílem už ale po celodenní dřině neměl dost sil. Ze skupiny se vzdálili Steven Kruijswijk z Vismy a Berrade a získali malý náskok.
O kilometr později Berrade opět zabral a pustil se do sólové jízdy. Měl skvělou pozici, v čelní dvanáctce totiž figurovali i dva jeho týmoví kolegové, kteří zachytávali všechny další útoky.
Berrade si tak jel pro životní triumf. Pásku nakonec proťal o čtyři sekundy před druhým Schmidem a třetím Pauem Miquelem, jeho parťákem z Kernu.
Vacek finišoval spolu se skupinou pronásledovatelů na osmé pozici.
Šestadvacetiletý Berrade si připsal první profesionální vítězství, pro Kern na letošní Vueltě vybojoval už třetí prvenství.
„Splněný sen. Navíc byl dojezd kousek od mého domova a měl jsem tu rodinu,“ radoval se. „V tak početném úniku bylo samozřejmě těžké se prosadit, ale podařilo se. Bylo skvělé, že jsme byli vepředu ve třech. Cítil jsem se dobře a začal jsem věřit, že to vyjde.“
Až o 6:40 minuty později finišovali jezdci na celkové pořadí. Ani pro ně nešlo o lehký den. Tým Education First totiž během posledního kopce rozjel ostré tempo a Richard Carapaz dostal lídra O´Connora pod tlak.
Australan si ale nakonec s nástupem poradil a v etapě nic neztratil. V celkové klasifikaci má náskok 5 sekund na druhého Primože Rogliče z Red Bullu, třetí je Enric Mas z Movistaru s mankem 1:25 minuty. Čtvrtý Carapaz ztrácí 1:46.
Měnilo se ovšem pořadí na pátém místě. Na útok americké stáje nestačil Mikel Landa z Quick-Stepu a propadl se na celkovou desátou pozici. Nově je na pátém místě David Gaudu z Groupamy s mankem 3:48 minuty.
Bittner etapu dokončil na 61. příčce se ztrátou 13:40 minuty na vítězného Španěla.
Jak se vše odehrálo
Technický konec. Skoro 180 kilometrů. Prvních sedmdesát kilometrů spíše po rovině, pak dvě vrchařské prémie – jedna druhé a jedna první kategorie – a posledních čtyřicet kilometrů ve zvlněném terénu po úzkých silničkách rezervace Izki. Takové bylo menu 18. etapy Vuelty.
Boj o únik. Měla to být skvělá šance pro únik. To si jezdci uvědomovali a hned po startu se strhl obrovský boj. Peloton první hodinu letěl průměrnou rychlostí skoro padesát kilometrů v hodině, všechny pokusy ale vyšly vniveč.
Tak konečně. Až 120 kilometrů před cílem se hlavní pole rozpojilo. V úniku se ocitla početná dvaačtyřicetičlenná skupina, v níž figurovali i oba Češi Bittner a Vacek.
Ještě to zkouší. Byli zde například i Vlasov, Soler, McNulty, Narváez, Castrillo, Küng či Lazkano. Kdo zde však scházel, byla sestava domácího Euskaltelu. Právě muži v oranžových dresech proto úniku zprvu nedali nic zadarmo a pokoušeli se do něj ještě dostat.
Vacek útočí. Po přejezdu první vrchařské prémie 95 kilometrů před cílem zaútočil Küng. Za jeho zadní kolo se zavěsil Vacek a Schmid a odpoutali se od skupiny uprchlíků.
Další snaha. Trojice si během přejezdu na druhou vrchařskou prémii vypracovala minutu k dobru na pronásledovatele. Peloton byl už vzdálený přes osm minut. Následující stoupání bylo mnohem těžší – na 5,6 kilometrech mělo v průměru 8,4 procenta. Toho využili vrchaři a snažili se dotáhnout na čelo.
Dvanáctka. K Vackovi, Küngovi a Schmidovi se nakonec připojilo devět cyklistů. Mezi nimi třeba Vlasov, Soler, Kruijswijk, Lazkano, Cataneo nebo Castrillo, který zde měl hned dva parťáky – Miquela a Berradeho. Bittner během stoupání ztratil a propadl se do pelotonu.
I favorité to zkouší. Během strmého výšlapu se otestovali i favorité. Aktivní byl hlavně Carapaz, O´Connor se ale soupeřů v celkové klasifikaci udržel. Jediný z mužů v popředí, který ztrácel, byl pátý Landa.
Konec spolupráce. Čelní dvanáctka slušně spolupracovala a brzy bylo jasné, že si to o triumf rozdá ona. Příměří skončilo šest a půl kilometru před cílem, kdy zaútočil Kruijswijk. Za ním se vyvezl Berrade, který po kilometru Nizozemci nastoupil a jel sám.
Zvládl to. Berrade využíval toho, že ve skupině za ním byli dva jeho týmoví kolegové, kteří pokrývali všechny nástupy. I tak se pronásledovatelé blížili. Španěl ale nakonec svůj nástup dotáhl a slavil životní triumf.
Cyklistický závod Vuelta |