Jeď, děti se dívají. O vzkříšení vítěze i zvláštní hře Valverdeho a Movistaru

BAREVNÝ HAD. Peloton na trati 5. etapy Vuelty. | foto: ASO / ©PHOTOGOMEZSPORT2019

29 2019
Jedenatřicetiletý Ángel Madrazo z druhodivizní stáje Burgos-BH nejméně čtyřikrát na trati zdánlivě „umíral“, ale vždy se zmátořil a dotáhl se zpět ke dvěma kolegům z úniku. Načež se stal na Vueltě v takřka dvoutisícové nadmořské výšce největším hrdinou středeční 5. etapy.

Jak to ten chlapík dokázal?

„Z týmového auta na mě křičeli: Jeď, jeď, tvoje děti se na tebe dívají,“ vyprávěl Ángel Madrazo. „Slyšet něco takového, je pro mě mnohem víc než kofeinový gel. Řekl jsem si, že mým dětem ukážu: Nikdy v životě se nesmíte vzdávat.“

Naposledy se dotáhl k José Herradovi ze stáje Cofidis a týmovému kolegovi Jetse Bolovi, vzápětí těsně před cílem akceleroval, ohromil neuvěřitelným zrychlením, vyhrál etapu, padl na asfalt a rozplakal se dojetím.

29.srpna 2019 v 08:37, příspěvek archivován: 29.srpna 2019 v 11:51

Ayer vivi un día muy especial en la @lavuelta. Ganamos los @BurgosBH la etapa. Quiero dar las gracias a todos por vuestros mensajes tanto en las redes sociales como el móvil. Para mi me sirven de mucho. Muchas gracias https://t.co/ZvjhMh9Mue

Necelou minutu za nimi se odehrávala jiná bitva. Nikoliv o etapu, nýbrž o „la roja“, nejcennější dres v pelotonu, ten barvy červené.

Miguel Ángel López, lídr týmu Astana, unikl mezi kamenitými poli 11kilometrového cílového stoupání všem dalším favoritům celkové klasifikace a uháněl si pro la roja.

Loni skončil třetí na Giru i Vueltě. Letos chtěl vyhrát Giro, ale nespolupracovali s ním v Itálii ani technika, ani slovinský fanoušek, který jej tehdy srazil z kola. Což se odráželo i na Lópezově psychické kondici.

Na Vueltě je zatím nabitý sebevědomím.

„Při Giru jsme byli silní, jenže věci tam nefungovaly tak, jak jsme doufali,“ připomněl 25letý Kolumbijec. „Tady se zatím cítím jinak. Ve druhé etapě jsme sice udělali chybu a nechali si ujet šestičlennou skupinu, ale zanalyzovali jsme si, co se stalo, a bojujeme dál. Nejdůležitější je, že se mé nohy cítí dobře.“

28.srpna 2019 v 18:54, příspěvek archivován: 29.srpna 2019 v 11:53

#LaVuelta19 Superman López: "Cogí unos segundos que al final serán valiosos si las piernas responden": ‍♂⛰ https://t.co/BPrEylhbPR https://t.co/d7rXNZuead

Vuelta se ve středu, už ve své páté etapě, škrábala na první z horských dojezdů, do 1 950 metrů k observatoři Aragonské univerzity Javalambre.

Přitom další dva horské dojezdy budou ve čtvrtek a v pátek následovat.

Nic takového byste na letošním Giru ani Tour nezažili. Jejich úvodní týdny byly pojaty coby převážně sprintersko-klasikářské s přídavkem nějaké té časovky. Organizátoři Gira nachystali první horský dojezd dokonce až na alpskou 13. etapu, tedy za polovinu závodu.

Tour se sice v 6. etapě vypravila ve Vogézách na Planinu krásných dívek, jenže další horský dojezd přišel ve 14. etapě na Tourmalet.

Ovšem Vuelta, tato dříve dlouho odstrkovaná princezna, je jiná. Výbušná, strmá. A fanoušci to milují. Díky tomu její celosvětová sledovanost každým rokem stoupá.

Pod 49letým ředitelem závodu, věčně optimisticky naladěným právníkem Javierem Guillénem, se chce španělská Grand Tour za každou cenu odlišovat. Originálními etapami i drsným třítýdenním horským menu.

Pro porovnání: letos nabízí osm horských dojezdů, zatímco Giro i Tour měly čtyři. Ve Španělsku jezdci nastoupají 55 347 metrů, na Tour jich bylo 52 856, na Giru 51 347.

Předloni dokonce došlo k bitvě Vincenza Nibaliho, Chrise Frooma a spol. už ve 3. etapě Vuelty v pyrenejské Andoře.

Letos sice ještě závod do Pyrenejí ani dalšího slavného pohoří Picos de Europa nedorazil, ale geografický profil Španělska napomáhá Guillénovu štábu objevovat atraktivní stoupání po celé zemi, od Andalusie po Galicii. Navíc neustále nalézají nová, tentokrát je v itineráři pět dosud nepoužitých vrcholů. Včetně toho středečního.

28.srpna 2019 v 19:03, příspěvek archivován: 29.srpna 2019 v 11:57

>First Summit-Arrival at La Vuelta Espana2019>Stage_05(28th.aug.19)>Alto Javalambre Observatory> https://t.co/1JSvsCs9P7

Juan Antonio Flecha, bývalý jezdec Sky a nyní expert Eurosportu, si Javalambre vyšlápl už před pelotonem, supěl a líčil: „Hrozně těžké.“ Pravda, současně přiznával: „Už nejsem tak hubený jako dřív.“

Ze současných hvězdných lehkotonážníků profesionálního pelotonu atakoval na svazích hory jako první „nesmrtelný“ Alejandro Valverde.

Navýšením tempa odpáral i parťáka Naira Quintanu a fanoušci i experti udiveně kroutili hlavami: Co to Movistar zase jednou vymyslel za strategii?

Byl to přece sám Valverde, kdo před Vueltou tvrdil: „Nairo je tu na boj o titul v celkové klasifikaci, já na etapy.“ Jenže šance na etapové prvenství byla vzhledem k náskoku tří uprchlíků ztracena, co tedy měla jeho akce znamenat?

„Myslel jsem si, že Nairo je za mým kolem. Nebyl. Tak jsem pokračoval ve svém tempu,“ vysvětloval aktuální mistr světa.

Quintana uvedl, že Valverde to vše činil po vzájemné domluvě. „Řekli jsme si, že budeme respektovat, kdo z nás dvou se cítí silněji. Alejandro byl dnes velmi silný. Já se necítil vůbec dobře. S Tour v nohách nikdy nevíte, jak bude vaše tělo reagovat. Střídají se dobré i horší dny.“

Valverdeho atak zasadil ránu nejen Quintanovi a mnohým dalším, ale i dosavadnímu muži v červeném, Nicolasi Rocheovi ze Sunwebu.

„Alejandrův útok mě zabil. Už jsem byl v tu chvíli na limitu,“ popisoval Ir. Stále si však vedl mnohem lépe než lídr jeho týmu Wilco Kelderman, trápící se daleko za ním.

Posléze se Valverde ve čtyřčlenné skupince sjel s Miguelem Ángelem Lópezem, Primožem Rogličem a s Rogličovým pomocníkem Seppem Kussem, tvrdě pracujícím na vysokém tempu kvarteta. Tak tvrdě, že na něj Roglič v jednu chvíli zavolal: „Zpomal.“

Když Kuss naplnil svůj díl práce a vystoupil si, zbyli tři. Čtyři kilometry před cílem „Superman“ López zaútočil. „Začátek stoupání předtím nebyl dost tvrdý, proto jsem se rozhodl čekat až do chvíle, kdy nás zbude jen pár,“ líčil. Pomyslel si: Vyzkouším, jak ostatní budou reagovat.

Zachytit se ho nedokázali. Valverde nicméně v duu pronásledovatelů usilovně spolupracoval s Rogličem. Čímž se díra mezi nimi a následnou Quintanovou skupinkou zvětšovala.

„Snažil jsem se minimalizovat ztráty na Supermana,“ vykládal Valverde. „Ze začátku jsem si říkal: Nairo se vrátí, tenhle kopec by mu měl sedět. Pak jsem zjistil, že to nedokáže. Ale o Lópezovi všichni víme, jak moc silný dokáže být v horách. Proto jsem ho stíhal, abych limitoval ztráty.“

28.srpna 2019 v 17:48, příspěvek archivován: 29.srpna 2019 v 11:59

#LaVuelta19: 14" para López sobre @alejanvalverde y Roglic al pasar por el último kilómetro. Por delante, Madrazo (BBH), todo pundonor, conecta una vez más con Herrada y Bol. ¡Y López, a solo un minuto de los hombres de cabeza! https://t.co/suxWhwovLC

Kolumbijec proťal cíl o 12 sekund před duem Valverde-Roglič.

„Je to jen pár sekund k dobru, ale aspoň něco,“ prohodil López. „Budeme se snažit vzít si výhodu z každé horské etapy. Musíme,“ dodal s vědomím, že časovka v Pau přihraje v 10. etapě velkou výhodu naopak Rogličovi.

Valverde bilancoval: „Mohu být sám se sebou spokojený. Nairo je pořád náš hlavní lídr, o tom není pochyb. Ztratil dnes trochu času, ale nic zásadního. Závod ztratíte, když zaostanete o pět minut, ne o několik sekund.“

Myslel to vážně? V 39 letech zatím potvrzuje zvěsti, že letos neladil výkonnost na Tour, nýbrž na Vueltu (kde se přece jen pokusí o stupně vítězů v celkovém pořadí) a na mistrovství světa v Yorkshiru.

Quintana dorazil o 42 sekund později než on.

Navzdory Valverdeho prohlášení je klidně možné, že Kolumbijec, odcházející do týmu Arkea-Samsic, se coby lídr Movistaru nedočká na této Vueltě projevů oddanosti od některých kolegů.

Celkově vede López o 14 sekund před Rogličem, 23 sekund před Quintana a 28 před Valverde. Třetí a čtvrtá příčka vypadá pro Movistar jako velmi dobrá výchozí pozice, přesto... Vzájemná přetahovaná po vzoru mnoha minulých Grand Tour by španělský tým mohla stát i vítězství.

„Můžete celou Vueltu vyhrát?“ hned se Valverdeho ptali španělští reportéři.

„Nevím. Dnes jsem měl nohy. Budu to brát den po dni,“ odpověděl jim.

A ti ostatní?

Roche je po středečním obranářském boji pátý se ztrátou 57 sekund, zatímco jeho oficiální lídr Kelderman s takřka dvouminutovým mankem desátý. Dojde snad k rošádě na postu lídra Sunwebu a zaútočí Roche na svoji první Top 10 na Grand Tour od Vuelty 2013?

Proč ne, pokud Keldermanova forma bude bude vachrlatá. „Cítím se dobře. Možná když dokážu držet toto tempo, mohu přemýšlet o Top 10,“ řekl Ir.

28.srpna 2019 v 18:00, příspěvek archivován: 29.srpna 2019 v 11:55

Clasificación tras la etapa 5 | GC after stage 5 #LaVuelta19 Top 8 + info ➡️ https://t.co/7s84I3FjHm https://t.co/ZNZwTHja0k

Statečně se drží mladičký Tadej Pogačar z týmu Emirates, méně působiví byli ve středu Rigoberto Urán (s bolavým zápěstím po úterním pádu), Estéban Cháves a Rafal Majka, přestože v pořadí zatím drží 6. až 8. místo.

Šance na pronikavější úspěch v celkové klasifikaci se naopak zdánlivě hroutily u Davida Formola, Fábia Arua či Davida De la Cruze.

Ovšem jak připomínal Juanma Gárate, Uránův manažer z týmu Education First, bylo by hrubou chybou soustředit se na středeční etapu, aniž byste mysleli na následující dva horské dojezdy, včetně prudkého pátečního stoupání na Mas de la Costa. „Na první týden to bude velmi tvrdý blok, zkouška výdrže.“

Vystřílet se předčasně dokáže být zničující. Simon Yates by mohl vyprávět, jak se v růžovém trikotu zahltil na Giru 2018.

Proto Estéban Cháves, třetí z Vuelty 2016 a současný lídr stáje Mitchelton-Scott, zdůrazňoval: „První horský dojezd na Grand Tour je sice důležitý a napoví vám o formě vaší i soupeřů, přesto je lepší pojmout ho konzervativněji. Bude to ještě velmi dlouhá Vuelta.“

Ve středu dojel Cháves desátý. Řídil se svými radami? Další hory ukážou.

Ve čtvrtek je prověří další horský dojezd, byť „jen“ třetí kategorie. Na Ares del Maestrat vede osmikilometrové stoupání s pětiprocentním sklonem.

Autor:

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Start byl 24. srpna, závod vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Satoranský: Jeli jsme nad plán. A ukázali, proč jsme se dostali až sem

Tomáš Satoranský (vpravo) v utkání se Srbskem. Brání jej Stefan Jović.

VIDEO Peking (Od našeho zpravodaje) Jak sám pronesl hned v první odpovědi, končit porážkou nechce turnaj nikdo. Přesto byla česká jízda...

Polský boj o senzaci. Američtí basketbalisté se loučili s marným MS

Polský basketbalista Adam Waczyňski zakončuje v utkání proti USA kolem Joea...

VIDEO Polské manko bylo najednou jednociferné, podceňovaný evropský tým se předháněl v bojovnosti a nad...

Statečný boj na závěr. Basketbalisté podlehli Srbsku, na MS končí šestí

Český basketbalista Ondřej Balvín se snaží prosadit přes Srba Nikolu Milutinova.

VIDEO Peking (Od našeho zpravodaje) Byli poločas od další velké senzace, ale soupeře z absolutní světové špičky nakonec nepřetlačili....

Španělé uspěli v dramatu s Austrálií, ve finále MS vyzvou Argentinu

Argentinský veterán Luís Scola oslavuje výhru nad Francií.

VIDEO Basketbalisté Španělska si na mistrovství světa po třinácti letech zahrají o zlato. V semifinále v...

Houdkova premiéra: dva sparťani v nemocnici. Msta je přirozená, míní

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

První extraligový zápas, první střídání, dvacet sekund na ledě v pražské O2 areně. Tolik stačilo,...

Další z rubriky

Štybar na cestě ke třetímu místu: umravnění Movistaru i injekce sebevědomí

ANO, JETO TŘETÍ MÍSTO. Tři vztyčené prsty a Zdeněk Štybar (vpravo) za cílem..

Toledo (Od našeho zpravodaje) Dvakrát už na letošní Vueltě sólově útočil na vítězství. V osmé etapě jej dostihli 1 200 metrů před...

Stupidní Movistar, zuřil López. Jak pád a útok rozpoutaly bouři nevole

Miguel Ángel López na Vueltě.

Toledo (Od našeho zpravodaje) Masivní středověké hradby v Ávile vytvářely kulisy startu páteční 19. etapy Vuelty. V 11. století...

Štybar dojel v nervózní etapě třetí. Roglič spadl a odolával útokům

Zdeněk Štybar (v modrém) stíhá Sama Bennetta v devatenácté etapě Vuelty.

Byla to další zkouška odolnosti všech účastníků. Polovinu 19. etapy španělské Vuelty trápil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz