Vrcholem posledního a jediného stoupání pětadvacet kilometrů před cílem projeli ve výrazně prořídlé skupině favoritů pouze dva jezdci Vismy – van Aert a Kuss.
Poklidný dojezd přibližně dvacetičlenné skupinky nedopustil Mark Soler. Proč by také dobrovolně vybízel k vítězství van Aerta, jednoznačně nejlepšího sprintera ze skupiny…
Devětadvacetiletý obhájce neváhal, zaujal místo na čele skupiny a vytrvalou dřinou španělského uprchlíka po téměř 16kilometrové stíhací jízdě dotáhl.
Situace trošku připomínala loňskou Tour.
Jen vzpomeňte, jak vzteklý van Aert mrštil v cíli lahví poté, co mu jeho lídr Jonas Vingegaard nepomohl v posledních metrech dojet uprchlého vítěze etapy Victora Lafaye.
Na hotel pak místo týmového autobusu volil rozmrzelý Belgičan dopravu po vlastní ose.
Ovšem tentokrát týmová chemie zaznamenala plusové body a van Aert navíc práci obhájce zužitkoval.
„Byla to opravdu těžká situace, ale Sepp odvedl úžasnou práci. Nevím, jestli si lidé uvědomují, jaké to je při 60 kilech jet s takovým tahem na rovině,“ uznaně děkoval van Aert parťákovi.
„Měl jsem na kole husí kůži a chtěl jsem to prostě dokončit, je to opravdu velký úspěch,“ dodal.
„Stahovat Solera bylo utrpení, ale i pro mě je to pocit vítězství, bylo opravdu hezké být tam s Woutem,“ hodnotil Kuss.
Idylku v nizozemské stáji pokazil snad jen spolulídr na celkové pořadí Cian Uijtdebroeks, který neustál zběsilé tempo Rogličovy Bory v kopci a dojel o osm minut později oproti favoritům.
Spokojený Vacek
To se ale už dávno vydýchával v cíli a odpovídal na otázky novinářů největší van Aertův páteční vyzyvatel. Mnoho nechybělo a Belgičan mohl zažít, jaký to je pocit, když vás ve třech dnech porazí dva různí Češi.
Na vrcholu kopce ztrácel Mathias Vacek na vedoucí skupinu kolem deseti sekund, manko se pak prohloubilo k půl minutě.
Vacek na Vueltě bojoval o vítězství, ve spurtu ho porazil jen van Aert![]() |
„Snažili jsme se bojovat, abychom se vrátili. Já a čtyři další závodníci jsme se v tom sjedu dostali zpátky,“ vyprávěl po závodě.
„Měl jsem jen pár kilometrů na to si oddechnout, předtím jsem musel jet doraz, abych tam doskočil,“ popisoval Vacek, který se i díky Kussově práci při stahování Solera mohl zapojit do boje o vítězství.
Týmový kolega ho nakonec dotáhl na zadní kolo van Aerta, zrychlení Belgičana ale bylo nad jeho síly.
„Už to bylo o nohou. Van Aert byl v té skupině od začátku, mohl si odpočinout trochu víc než já,“ podotkl.
Van Aert vítězí, za ním dojíždí Vacek:
Belgičan si po středečním těsném zklamání s Pavlem Bittnerem tentokrát připsal jednoznačné sprinterské vítězství. Vackovi oplatil těsnou porážku z úvodní časovky.
Dvaadvacetiletého českého reprezentanta ale druhá místa nermoutí, ba naopak. „Nádhera, za mě fakt supr, nemohl jsem si představit lepší start,“ komentoval své dosavadní vystoupení na premiérové Grand Tour, které mu stejně jako zbytku jezdců komplikuje vedro.
„Dnešek byl opět zase velice, velice horkej. Měli jsme celý den kolem 40 stupňů, museli jsme se dobře občerstvovat a furt se chladit, abychom se nepřehřívali,“ popisoval podmínky, na které doplatil mimo jiné Thymen Arensman. Jezdec Ineosu ihned po dojezdu etapy nasedl do ambulance, podle informací Eurosportu kvůli úpalu.
Čeští debutanti zatím nástrahy Grad Tour, včetně veder, zvládají nad očekávání. Hlavní zkouška ale přijde v druhém a třetím týdnu. „Samozřejmě mi trochu chybí to vítězství, ale věřím, že ještě přijde,“ uzavřel namotivovaný Vacek.