Okořeněná Vuelta 2019 se vrátí i na Froomovu „prokletou“ horu

DRSNÁ HORA. Chris Froome se trápí při stoupání na Los Machucos na Vueltě 2017. V příštím ročníku se sem španělský závod vrátí. | foto: Unipublic

20 2018
Horských dojezdů bude o jeden méně než loni. A etap, které by mohly vyhovovat sprinterům, najdete dokonce sedm. Ale nenechte se zmýlit, cyklistická Vuelta si zachová svoji tvář. Ročník 2019, jehož trať byla ve středu večer slavnostně odhalena, bude opět eldorádem vrchařů.

Protože:

  • osm horských dojezdů je stále výrazně víc než na Giru či na Tour.
  • kategorizovaných stoupání bude dokonce 59, tedy o třináct více než letos.
  • vrátí se na scénu obávaná stoupání jako Los Machucos.
  • nebude chybět ani drsná krátká andorrská etapa s pěti vrcholy.
  • a dle tradice Vuelty organizátoři opět představí nová, dosud nepoužitá stoupání, tentokrát hned pět.

„Bude to tvrdá a velmi zajímavá Vuelta, s řadou překvapení a s garantovanými emocemi,“ vyhlásil ve středu její ředitel Javier Guillén. „Rozhodně se nevzdáváme dosavadního ducha našeho závodu, který jsme v posledních letech vybudovali. Naopak, posilujeme ho.“

Jednou větou: „Přidáváme do menu Vuelty další a další atraktivní koření.“

Jaké? Například poprvé za 74 ročníků závodu nabídne jedna z etap i „off-roadové“ cesty, dokonce celé čtyři kilometry nedlouho před cílem andorrské etapy.

Trasa Vuelty 2019.

Trasa závodu odhalená v Alicante, tedy nedaleko místa startu budoucího ročníku, jenž začne 24. srpna, tentokrát zcela opomíjí jih země a Andalusii.

Tvoří jakýsi půlkruh proti chodu hodinových ručiček. Zavede cyklisty z regionu Alicante do Andorry a Pyrenejí, pak do hor Picos de Europa v Asturii a Kantábrii a posléze i do kopců kolem Madridu, kde také 15. září závod vyvrcholí.

Při slavnostní prezentaci nechyběli ani obhájce titulu Simon Yates a další dva muži z letošních stupňů vítězů Enric Mas a Miguel Ángel López, či evergreen Alejandro Valverde.

Ovšem zda bude Yates obhajovat titul, zatím lídr týmu Mitchelton-Scott nedokázal na 100 procent slíbit.

„Mám rád Vueltu a chci se sem vrátit,“ vyhlásil Brit. „V Andoře část roku žiji, velmi dobře znám trasu zdejší obtížné etapy. Také další etapy se mi líbí. Ale mým cílem je nyní Giro. Do něj chci dát všechno. Teprve až skončí, začnu přemýšlet o zbytku sezony. Pokud bude forma dobrá, rád bych jel i Vueltu.“

19.prosince 2018 v 21:36, příspěvek archivován: 20.prosince 2018 v 10:56

2019 @lavuelta rojo jersey to go with the collection. Hmm wouldn’t that be nice https://t.co/cQiyEMU38Z

První horský dojezd v 5. etapě

Příběh ročníku 2019 se začne psát rovinatou 18kilometrovou týmovou časovkou v Torrevieja poblíž Alicante. Následují zvlněná etapa z Benidormu do Calpe, oblíbeného střediska zimních kempů mnoha stájí, a dvě sprinterské etapy.

První horský dojezd čeká v 5. etapě, která vede od hladiny moře do vnitrozemí na Alto de Javalembre, 12kilometrové stoupání do 1 950 metrů, se sedmiprocentním sklonem.

O dva dny později přijde krátká, ale složitá etapa na Mas de la Costa, se čtyřkilometrovým prudkým závěrečným výšlapem, jenž byl použit už v roce 2016 a na který cyklisty zavádělo graffiti s nápisem „Tady začíná peklo“.

Devátá etapa v Andoře je v očích mnohých královskou. Na 96 kilometrech zavede cyklisty nejprve na vrcholy Ordino a Gallina (vrchol mimořádné kategorie, kde Yates orazítkoval svůj letošní triumf). Pak se vydají na dvě stoupání 2. kategorie a do cíle na prémii 1. kategorie Cortals d’Encamp, kde v roce 2015 oslavoval etapové prvenství Mikel Landa.

Fotogalerie

Momentky z Vuelty 2018

„Pasáže mezi posledními třemi vrcholy jsou však tak krátké, že se v podstatě jedná o 22kilometrové stoupání do cíle,“ upozorňuje tvůrce trati Fernando Escartin.

„Je to typ etapy, ve kterých se občas závodí natvrdo hned od startu až do cíle,“ upozorňuje Simon Yates.

Dny v Pyrenejích budou pokračovat přesunem do francouzského Pau, tradičního centra Tour, kam Vuelta naopak zavítá vůbec poprvé. Město krále Jindřicha IV. Navarrského bude hostit 36 kilometrů dlouhou zvlněnou časovku.

Po návratu do Španělska mají být klíčové tři horské dojezdy v průběhu čtyř etapách v Kantábrii a Asturii na přelomu druhého a třetího týdne.

Třináctá etapa nabídne hned sedm vrchařských prémií a na samém konci obávané Los Machucos. Ano, to je ta hora, na které se při Vueltě 2017 ocitl v úzkých Chris Froome, načež za cílem divoce kašlal a po etapě jeho lékař „neodhadl“ dávku salbutamolu, kterou lídr závodu použil.

Novinkou v itineráři bude v 15. etapě dojezd na Alto del Acebo, stoupání používané v závodě Kolem Asturie, kam však vyšle stavitel trati Escartin cyklisty jinou, záludnější cestou než při asturijském podniku.

Premiéru na Vueltě zažije i 20kilometrový výšlap na La Cubilla v 16. etapě.

Do cíle potom bude zbývat pět dnů, které přivedou peloton do krajů okolo Avily a Madridu. Papírově vypadají snazší než koncovky Vuelty v posledních třech ročnících, pouze dvě z těchto etap v pohořích Guadarrama a Gredos jsou horské - osmnáctá a dvacátá.

Nicméně zavedou cyklisty i na La Morcueru, kde v roce 2015 Fabio Aru a tým Astana v předposlední etapě závodu zničili Toma Dumoulina a vysvlékli ho z čeveného dresu.

Italský cyklista Fabio Aru si užívá červený dres i přízeň hostesek.

ROČNÍK 2015. Fabio Aru v poslední horské etapě Vuelty vysvlékl z červeného trikotu Toma Dumoulina.

Až osmý horský dojezd závodu, ve 20. etapě na Alto de Gredos, tak možná určí jméno šampiona Vuelty 2019.

O den později, kdy bude Madrid popadesáté hostit dojezdu celého závodu, bude tento vítěz dekorován.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Francie na nohou. Pinot vládl na Tourmaletu, Alaphilippe dojel druhý

Francouzský cyklista Thibaut Pinot se raduje z vítězství ve 14. etapě Tour de...

Už celkem 83krát figuroval v itineráři Tour de France. Pouze dvakrát ale končila etapa přímo na...

Kreuziger: Nechal jsem tam všechno, k lepšímu času mě tělo nepustilo

Roman Kreuziger se vyjíždí na trenažeru po časovce v Pau.

Pau (Od našeho zpravodaje) Tušil, že to nebude jeho disciplína. Odvedl v časovce v Pau maximum, co mohl, zvládl ji mnohem lépe...

Slavia definitivně ztrácí dalšího stopera. Ngadeu přestoupil do Gentu

Obránce fotbalové Slavie Michael Ngadeu v utkání Evropské ligy proti Genku.

Dlouho očekávanou zprávu oznámil světu belgický Gent. Dotáhl transfer Michaela Ngadea ze Slavie, za...

Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

Australský cyklista Rohan Dennis v týmovém autobusu.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první...

Viděl žlutou, usmál se a... Tragicky zesnulému Fehérovi by bylo čtyřicet

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Lékaři se snaží pomoci Miklósi Fehérovi,...

Z roku 2004 ještě ani neuběhl první měsíc, když se v maďarském Györu sešly davy fanoušků. Bohužel...

Další z rubriky

Hrozba jménem Alaphilippe. Jak si lídr Tour jel v transu pro další bonus

Julian Alaphilippe a jeho letecký den v časovce na Tour.

Pau (Od našeho zpravodaje) Nejvyšší bezpečnostní opatření panovala v pátek pod Pyrenejemi. „Tam nesmíte, přijede Emmanuel...

Kreuziger: Nechal jsem tam všechno, k lepšímu času mě tělo nepustilo

Roman Kreuziger se vyjíždí na trenažeru po časovce v Pau.

Pau (Od našeho zpravodaje) Tušil, že to nebude jeho disciplína. Odvedl v časovce v Pau maximum, co mohl, zvládl ji mnohem lépe...

Pyrenejské otázky: Zabetonuje tým Ineos závod? Kdo na Tourmaletu zaútočí?

Geraint Thomas před startem 12. etapy Tour de France.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Budeme útočit? A proč? Dnes platí příměří, zaveleli si favorité Tour při čtvrtečním vjezdu do...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz