Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Mlžná hra na asturijském Galibieru. Jak López útočil a „Sněhulák“ odolal

  9:38
La Cubilla/Burgos (Od našeho zpravodaje) - O organizátorech Vuelty se traduje, že když na to přijde, pošlou cyklisty klidně i na ovčí stezku (což se v minulosti skutečně už stalo), pokud z toho bude spektakulární stoupání. Jejich objevitelská schopnost nalézat ve španělských - a speciálně asturijských - horách další a další podivuhodné výšlapy, je až obdivuhodná. A nemíní s tím přestat.

Primož Roglič v červeném dresu lídra Vuelty v šestnácté etapě. | foto: Profimedia.cz

A tak Vuelta naservírovala v pondělí poprvé v historii La Cubillu.

Ve městě Campomanes zahnout doprava a pak nahoru, pořád nahoru, až do kraje  podivuhodných skal a hlubokých strží, k náhorním plošinkám, kde se široko daleko pasou krávy i koně, k polorozbořeným starým ovčáckým domům. Úzká silnice je hrbolatá, místy politá novým asfaltem, a jako by neměla skončit, 18 kilometrů stoupá výš a výš.

Výhledy do dáli jsou dechberoucí. Tedy než padne mlha.

Asturijský Galibier, dostala tato hora přezdívku.

Na vrcholu, v 1690 metrech u improvizovaného pódia a u oslíků, kteří si právě pochutnávají na uschlé trávě, čeká cíl. Takřka přesně na hranici oddělující dvě historická království, Asturii a León. 

Ovšem než sem jezdci dorazí, čeká je ještě pořádná šichta.

Na trati zatím sedm mužů ve žlutočerném „brnění“ obklopuje na špici pelotonu cyklistu v červeném dresu. Primož Roglič a jeho kohorta, dirigující peloton. Jak se ty časy mění. „Jste nový tým Sky?“ dostane Slovinec později otázku. Vždyť právě parta Sky tolikrát takovým stylem ovládala peloton.

„Chceme jím být,“ odpoví Roglič. „A rádi bychom toho vyhráli tolik jako oni.“

Letošní Vuelta je prvním krokem.

Jedničková stoupání na Puerto de La Lorenzo a Alto de la Cobertoria předcházejí výšlapu na La Cubillu. Na osmikilometrové a osmiprocentní Cobertorii je pohltí mlha, drápají se vzhůru mezi „sněhovými“ tyčemi zapíchnutými u kraje silnice a už nachystanými na zimu.

Fernando Escartin, technický ředitel závodu, tu měl v roce 1999 při sjezdu těžký pád. A v roce 2006 na vrcholu dokonce končila etapa Vuelty. Tehdy ji získal Alexander Vinokurov před Alejandrem Valverdem.

O třináct let později Valverde stále šlape v pelotonu, v duhovém dresu mistra světa a coby druhý muž celkové klasifikace. Vinokurov naopak usedá ve funkci vrchního šéfa do automobilů Astany a sleduje počínání svého týmu.

Tentokrát může být spokojen. Jezdci Astany hrají v hlavních rolích hned na dvou scénách.

Scéna první: dvacetičlenný únik dne.

Pravda, přesilovku v něm hraje tým Deceuninck Quick-Step. „Chtěli jsme mít jednoho muže v úniku a nakonec se tam dostali hned čtyři,“ přiznává překvapení i sportovní ředitel belgické stáje Rik van Slycke. Postupně připravují pozici pro boj o etapu pro mladého Jamese Knoxe.

Ale Knox ji nezíská.

Astana tu má totiž ještě mocnější palebnou sílu, dva matadory Luise Leona Sáncheze a Jakoba Fuglsanga.

„Už ráno jsme si řekli, že chceme mít vepředu mne a Luise a zkusit jet o etapu,“ poví Fuglsang. „V neděli jsem to nezvládl, neměl jsem na to v úniku nohy, tak jsem potom raději pomohl Miguelovi (Lópezovi). I dnes připadaly do úvahy obě možnosti: když nepůjde vyhrát, budeme k ruce Miguelovi.“

Už jsou na La Cubille, už se nacházejí v její polovině. První „výstřel“ na vítězství obstará Sánchez. Fuglsang vyčkává. Čtyři kilometry před cílem přichází čas jeho útoku.

Nechá sice k sobě přiblížit Tao Geoghegana Harta z Ineosu, jenže vzápětí jako zkušený hráč cyklistického pokeru přidá na plynu a mladému Britovi zase ujede.

Na vrcholu se Fuglsang vynoří z mlhy a slaví. Je mu 34 let, letos měl životní sezonu, vyhrál Lutych-Bastogne-Lutych i závod Dauphiné, v kariéře už posbíral 22 profesionálních vítězství. Až se tomu nechce věřit, že teprve tady a teď slaví své první etapové prvenství na podniku Grand Tour.

Jakob Fuglsang slaví triumf v šestnácté etapě Vuelty.

POPRVÉ! Jakob Fuglsang slaví u vlajky s asturisjkým křížem triumf v šestnácté etapě Vuelty.

Tak zdrcený byl, když po pádu v etapě kolem Nimes musel v červenci opustit Tour, kde bojoval v Top 10. 

„Po velkém zklamání na Tour jsem se chtěl vrátit na Vueltě, pomoci týmu a vyhrát svoji první grandtourovou etapu,“ vykládá. „A mám ji. Jsem superšťastný.“

Ale vraťme se na trať, na scénu číslo 2 a z pohledu bitvy o „la roja“ zároveň  scénu nejdůležitější.

Skupina favoritů celkové klasifikace. V půli cílového stoupání byla zatím pohromadě, pokud pomineme defekt Wilka Keldermana. Ale tento stav už nepotrvá dlouho.

Přichází kaskáda útoků v bleděmodrém, Made in Astana.

Útok první, jezdci Astany osm kilometrů před cílem navyšují tempo. Oběť: Nairo Quintana.

Útok druhý, tentokrát osobně v podání Miguela Ángela Lópeze. Skupina zeštíhlí, ale Primož Roglič, Tadej Pogačar, Alejandro Valverde, Rafal Majka i další jsou stále s ním.

A útok třetí, opět López dva kilometry před cílem. Oběť: Alejandro Valverde.

Pogačar se hned hrne za svým sokem v boji o 3. místo i o bílý dres. Roglič má na chvíli trable. „I Primož dnes ukázal menší slabost,“ řekne po etapě Valverde.

Skutečně? Slovinec se ohlédne po Valverdem. Nemůžeš? Nezacelíš tu díru? „López byl dnes velmi silný,“ ocení později Roglič. „Viděl jsem, že Valverde má problémy. Vytvořila se tam mezera za Lópezem a Pogačarem. Šel jsem tedy po nich sám.“

Pospolu dorazí až do cíle.

Dvacetiletý Pogačar, kterého chtěl López uštvat nejvíc ze všech, se jako klíště drží zadního kola lídra Astany.

“Dal jsem do toho všechno, věděl jsem, že se Lópeze nesmím pustit,“ poví mladý lídr týmu Emirates. „Díky tomu budu Sněhulákem i v další etapě,“ ukáže na svůj ubráněný bílý dres nejlepšího mladíka a zasměje se.

López se opodál svěřuje: „Cítil jsem se lépe než včera, to mi dodává odvahu. Zkusil jsem na Pogačara útočit, ale nefungovalo to. Musím to zkoušet na cestě do Madridu znovu a znovu.“

Skutečně nefungovalo? Jak se to vezme. Oba stáhli ztrátu na průběžně druhého Valverdeho, jenž dorazil až 23 sekund po nich, mocně tažen do cíle parťáky Markem Solerem a pak i Imanolem Ervitim.

Quintana přijíždí ještě o dvě minuty později, naprosto vyždímaný, a v celkovém pořadí sestupuje až pod Rafala Majku. „Lídři Movistaru platí daň za kombinaci Tour - Vuelta,“ usoudí López.

Valverde se nicméně nadále snaží sám sebe i celý tým udržet na pozitivní notě. „Nebyl to můj nejlepší den, ale ani nejhorší,“ bilancuje. „V neděli na Acebu jsme pro změnu Pogačarovi a Lópezovi ujeli, dnes jsem na ně ztratil, přelévá se to. Stále bude spousta příležitostí vyhrát i spousta příležitostí prohrát tuto Vueltu. Ještě to není pryč.“

Není, nicméně Rogličův náskok narostl na 2:48 minuty.

Na vrcholu fouká vítr, mlha je vlezlá, tolik cyklistů prokřehlých. Navlékají na sebe bundy, šály, čepice. Roglič si protáhne bolavá záda, kráčí na pódium a čepici pak nesundá ani na tiskové konferenci. V obličeji má opět strnulý výraz.

„Znovu jste se přiblížil k titulu. Dokážete se taky radovat?“ ptá se jej španělský reportér.

„Ale ano, uvnitř,“ odvětí. „Jsem vždycky trochu unavený, když s vámi mluvím. Ale uvnitř jsem opravdu šťastný. Vyvíjí se pro nás všechno moc dobře. Můžeme tu dokázat nádherné věci.“

Loni předvedl výborný třetí týden Tour, v němž ovládl i královskou pyrenejskou etapu.

Letos se naopak třetím týdnem Gira protrápil, i když nakonec vybojoval třetí místo.

Jaké to bude nyní?

„Vzpomínky na to, jak jsem jel loni třetí týden Tour, mi dodávají sebevědomí,“ povídá. „Těším se na třetí týden Vuelty.“

Mlha je čím dál hustší, až zcela pozře La Cubillu. Improvizované parkoviště je celé rozorané a organizátoři křikem povzbuzují ty, jejichž auta na strmém hliněném výjezdu podkluzují. Týmové automobily odvážejí jezdce pod kopec k autobusům.

Nejvíce se zdrží Astana, Fuglsang se zasekl na antidopingové zkoušce.

Opouštíme La Cubillu v hadu odjíždějících vozidel a opouštíme i Asturii. Po dálnici AP-66 projedeme masivní hradbou impozantních hor a podél jezer a skalisek, kde by se klidně mohly natáčet další filmy o Vinnetouovi. 

Za horami vjíždíme do Kastilie a Leónu. V deset večer zastavujeme u pumpy a potkáváme autobus Astany, jehož jezdci si odskočili pro nějakou tu sladkost.

Další dlouhý přesun této Vuelty, tentokrát čtyřhodinový, nás vede až do Burgosu.

John Degenkolb z Treku mezitím ve svém autobusu na Instagram píše: „Jsem si zcela jistý, že nejsem jediný na této Vueltě, kdo se opravdu těší na zítřejší den volna. Byl to zatím pekelný závod.“

Až o půlnoci v Burgosu večeří. Rafal Majka z Bory na Twitter pověsí fotografii znázorňující, v jakém stavu se právě jeho tělo nachází.

Jeden týden zbývá.

Madrid se blíží.

Autor:
  • Nejčtenější

Česká atletika smutní, nadějný devatenáctiletý běžec spáchal sebevraždu

Velká tragédie otřásla českou atletickou scénou. Nadějný devatenáctiletý běžec Ondřej Hodboď ve čtvrtek spáchal...

Fantazie v časovce. Pogačar smazal ztrátu na Rogliče a míří za titulem z Tour

Před startem na lídra Primože Rogliče ztrácel 57 sekund. Že by se mohl obléknout do žlutého dresu? To se zdálo jako...

Šílené, bláznivé. Jak Pogačar šlapal v transu a nevěděl, že drtí Rogliče

Vítejte v nové éře cyklistiky, chce se říci. V éře, kdy 21letý slovinský mladík po ohromujícím zvratu v předposlední...

Dvakrát 6:0! Neomylná Azarenková zostudila šampionku Australian Open

Takový výsledek je k vidění velmi zřídka. A když už po tenisovém zápase svítí na ukazateli skóre 6:0 a 6:0, rozhodně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Midtjylland 0:0, taktická partie, boj o Ligu mistrů zůstává otevřený

Slávističtí fotbalisté v úvodním utkání závěrečného předkola Ligy mistrů proti dánskému Midtjyllandu branku nedali, ale...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Double pro Van der Breggenovou. Nizozemka na MS vyhrála i hromadný závod

Ženský závod s hromadným startem na mistrovství světa v silniční cyklistice patřil Anně van der Breggenové z...

V květnu měl formu na Tour. Je jako Indurain, říká kouč o Pogačarovi

Když ho viděl poprvé, nestačil se divit. Připomínal mu pětinásobného šampiona Tour Miguela Induraina. Svými...

Začíná cyklokrosová sezona, o víkendu se jedou dva pohárové závody

Navzdory všem koronavirovým opatřením by měl o víkendu na Mladoboleslavsku odstartovat cyklokrosový Český pohár. I...

Australský cyklista Porte se po pěti letech vrací do Ineosu

Po nepovedené Tour de France britská stáj Ineos pokračuje v posilování kádru a po pěti letech znovu angažovala Richieho...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...