Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

Mlžná hra na asturijském Galibieru. Jak López útočil a „Sněhulák“ odolal

  9:38
La Cubilla/Burgos (Od našeho zpravodaje) - O organizátorech Vuelty se traduje, že když na to přijde, pošlou cyklisty klidně i na ovčí stezku (což se v minulosti skutečně už stalo), pokud z toho bude spektakulární stoupání. Jejich objevitelská schopnost nalézat ve španělských - a speciálně asturijských - horách další a další podivuhodné výšlapy, je až obdivuhodná. A nemíní s tím přestat.

Primož Roglič v červeném dresu lídra Vuelty v šestnácté etapě. | foto: Profimedia.cz

A tak Vuelta naservírovala v pondělí poprvé v historii La Cubillu.

Ve městě Campomanes zahnout doprava a pak nahoru, pořád nahoru, až do kraje  podivuhodných skal a hlubokých strží, k náhorním plošinkám, kde se široko daleko pasou krávy i koně, k polorozbořeným starým ovčáckým domům. Úzká silnice je hrbolatá, místy politá novým asfaltem, a jako by neměla skončit, 18 kilometrů stoupá výš a výš.

Výhledy do dáli jsou dechberoucí. Tedy než padne mlha.

Asturijský Galibier, dostala tato hora přezdívku.

Na vrcholu, v 1690 metrech u improvizovaného pódia a u oslíků, kteří si právě pochutnávají na uschlé trávě, čeká cíl. Takřka přesně na hranici oddělující dvě historická království, Asturii a León. 

Ovšem než sem jezdci dorazí, čeká je ještě pořádná šichta.

Na trati zatím sedm mužů ve žlutočerném „brnění“ obklopuje na špici pelotonu cyklistu v červeném dresu. Primož Roglič a jeho kohorta, dirigující peloton. Jak se ty časy mění. „Jste nový tým Sky?“ dostane Slovinec později otázku. Vždyť právě parta Sky tolikrát takovým stylem ovládala peloton.

„Chceme jím být,“ odpoví Roglič. „A rádi bychom toho vyhráli tolik jako oni.“

Letošní Vuelta je prvním krokem.

Jedničková stoupání na Puerto de La Lorenzo a Alto de la Cobertoria předcházejí výšlapu na La Cubillu. Na osmikilometrové a osmiprocentní Cobertorii je pohltí mlha, drápají se vzhůru mezi „sněhovými“ tyčemi zapíchnutými u kraje silnice a už nachystanými na zimu.

Fernando Escartin, technický ředitel závodu, tu měl v roce 1999 při sjezdu těžký pád. A v roce 2006 na vrcholu dokonce končila etapa Vuelty. Tehdy ji získal Alexander Vinokurov před Alejandrem Valverdem.

O třináct let později Valverde stále šlape v pelotonu, v duhovém dresu mistra světa a coby druhý muž celkové klasifikace. Vinokurov naopak usedá ve funkci vrchního šéfa do automobilů Astany a sleduje počínání svého týmu.

Tentokrát může být spokojen. Jezdci Astany hrají v hlavních rolích hned na dvou scénách.

Scéna první: dvacetičlenný únik dne.

Pravda, přesilovku v něm hraje tým Deceuninck Quick-Step. „Chtěli jsme mít jednoho muže v úniku a nakonec se tam dostali hned čtyři,“ přiznává překvapení i sportovní ředitel belgické stáje Rik van Slycke. Postupně připravují pozici pro boj o etapu pro mladého Jamese Knoxe.

Ale Knox ji nezíská.

Astana tu má totiž ještě mocnější palebnou sílu, dva matadory Luise Leona Sáncheze a Jakoba Fuglsanga.

„Už ráno jsme si řekli, že chceme mít vepředu mne a Luise a zkusit jet o etapu,“ poví Fuglsang. „V neděli jsem to nezvládl, neměl jsem na to v úniku nohy, tak jsem potom raději pomohl Miguelovi (Lópezovi). I dnes připadaly do úvahy obě možnosti: když nepůjde vyhrát, budeme k ruce Miguelovi.“

Už jsou na La Cubille, už se nacházejí v její polovině. První „výstřel“ na vítězství obstará Sánchez. Fuglsang vyčkává. Čtyři kilometry před cílem přichází čas jeho útoku.

Nechá sice k sobě přiblížit Tao Geoghegana Harta z Ineosu, jenže vzápětí jako zkušený hráč cyklistického pokeru přidá na plynu a mladému Britovi zase ujede.

Na vrcholu se Fuglsang vynoří z mlhy a slaví. Je mu 34 let, letos měl životní sezonu, vyhrál Lutych-Bastogne-Lutych i závod Dauphiné, v kariéře už posbíral 22 profesionálních vítězství. Až se tomu nechce věřit, že teprve tady a teď slaví své první etapové prvenství na podniku Grand Tour.

Jakob Fuglsang slaví triumf v šestnácté etapě Vuelty.

POPRVÉ! Jakob Fuglsang slaví u vlajky s asturisjkým křížem triumf v šestnácté etapě Vuelty.

Tak zdrcený byl, když po pádu v etapě kolem Nimes musel v červenci opustit Tour, kde bojoval v Top 10. 

„Po velkém zklamání na Tour jsem se chtěl vrátit na Vueltě, pomoci týmu a vyhrát svoji první grandtourovou etapu,“ vykládá. „A mám ji. Jsem superšťastný.“

Ale vraťme se na trať, na scénu číslo 2 a z pohledu bitvy o „la roja“ zároveň  scénu nejdůležitější.

Skupina favoritů celkové klasifikace. V půli cílového stoupání byla zatím pohromadě, pokud pomineme defekt Wilka Keldermana. Ale tento stav už nepotrvá dlouho.

Přichází kaskáda útoků v bleděmodrém, Made in Astana.

Útok první, jezdci Astany osm kilometrů před cílem navyšují tempo. Oběť: Nairo Quintana.

Útok druhý, tentokrát osobně v podání Miguela Ángela Lópeze. Skupina zeštíhlí, ale Primož Roglič, Tadej Pogačar, Alejandro Valverde, Rafal Majka i další jsou stále s ním.

A útok třetí, opět López dva kilometry před cílem. Oběť: Alejandro Valverde.

Pogačar se hned hrne za svým sokem v boji o 3. místo i o bílý dres. Roglič má na chvíli trable. „I Primož dnes ukázal menší slabost,“ řekne po etapě Valverde.

Skutečně? Slovinec se ohlédne po Valverdem. Nemůžeš? Nezacelíš tu díru? „López byl dnes velmi silný,“ ocení později Roglič. „Viděl jsem, že Valverde má problémy. Vytvořila se tam mezera za Lópezem a Pogačarem. Šel jsem tedy po nich sám.“

Pospolu dorazí až do cíle.

Dvacetiletý Pogačar, kterého chtěl López uštvat nejvíc ze všech, se jako klíště drží zadního kola lídra Astany.

“Dal jsem do toho všechno, věděl jsem, že se Lópeze nesmím pustit,“ poví mladý lídr týmu Emirates. „Díky tomu budu Sněhulákem i v další etapě,“ ukáže na svůj ubráněný bílý dres nejlepšího mladíka a zasměje se.

López se opodál svěřuje: „Cítil jsem se lépe než včera, to mi dodává odvahu. Zkusil jsem na Pogačara útočit, ale nefungovalo to. Musím to zkoušet na cestě do Madridu znovu a znovu.“

Skutečně nefungovalo? Jak se to vezme. Oba stáhli ztrátu na průběžně druhého Valverdeho, jenž dorazil až 23 sekund po nich, mocně tažen do cíle parťáky Markem Solerem a pak i Imanolem Ervitim.

Quintana přijíždí ještě o dvě minuty později, naprosto vyždímaný, a v celkovém pořadí sestupuje až pod Rafala Majku. „Lídři Movistaru platí daň za kombinaci Tour - Vuelta,“ usoudí López.

Valverde se nicméně nadále snaží sám sebe i celý tým udržet na pozitivní notě. „Nebyl to můj nejlepší den, ale ani nejhorší,“ bilancuje. „V neděli na Acebu jsme pro změnu Pogačarovi a Lópezovi ujeli, dnes jsem na ně ztratil, přelévá se to. Stále bude spousta příležitostí vyhrát i spousta příležitostí prohrát tuto Vueltu. Ještě to není pryč.“

Není, nicméně Rogličův náskok narostl na 2:48 minuty.

Na vrcholu fouká vítr, mlha je vlezlá, tolik cyklistů prokřehlých. Navlékají na sebe bundy, šály, čepice. Roglič si protáhne bolavá záda, kráčí na pódium a čepici pak nesundá ani na tiskové konferenci. V obličeji má opět strnulý výraz.

„Znovu jste se přiblížil k titulu. Dokážete se taky radovat?“ ptá se jej španělský reportér.

„Ale ano, uvnitř,“ odvětí. „Jsem vždycky trochu unavený, když s vámi mluvím. Ale uvnitř jsem opravdu šťastný. Vyvíjí se pro nás všechno moc dobře. Můžeme tu dokázat nádherné věci.“

Loni předvedl výborný třetí týden Tour, v němž ovládl i královskou pyrenejskou etapu.

Letos se naopak třetím týdnem Gira protrápil, i když nakonec vybojoval třetí místo.

Jaké to bude nyní?

„Vzpomínky na to, jak jsem jel loni třetí týden Tour, mi dodávají sebevědomí,“ povídá. „Těším se na třetí týden Vuelty.“

Mlha je čím dál hustší, až zcela pozře La Cubillu. Improvizované parkoviště je celé rozorané a organizátoři křikem povzbuzují ty, jejichž auta na strmém hliněném výjezdu podkluzují. Týmové automobily odvážejí jezdce pod kopec k autobusům.

Nejvíce se zdrží Astana, Fuglsang se zasekl na antidopingové zkoušce.

Opouštíme La Cubillu v hadu odjíždějících vozidel a opouštíme i Asturii. Po dálnici AP-66 projedeme masivní hradbou impozantních hor a podél jezer a skalisek, kde by se klidně mohly natáčet další filmy o Vinnetouovi. 

Za horami vjíždíme do Kastilie a Leónu. V deset večer zastavujeme u pumpy a potkáváme autobus Astany, jehož jezdci si odskočili pro nějakou tu sladkost.

Další dlouhý přesun této Vuelty, tentokrát čtyřhodinový, nás vede až do Burgosu.

John Degenkolb z Treku mezitím ve svém autobusu na Instagram píše: „Jsem si zcela jistý, že nejsem jediný na této Vueltě, kdo se opravdu těší na zítřejší den volna. Byl to zatím pekelný závod.“

Až o půlnoci v Burgosu večeří. Rafal Majka z Bory na Twitter pověsí fotografii znázorňující, v jakém stavu se právě jeho tělo nachází.

Jeden týden zbývá.

Madrid se blíží.

Autor:
  • Nejčtenější

Kaderka prý vyhodil Rosola, že chtěl víc peněz. Bylo to jinak, hájí se tenista

Důvodem neúčasti tenisty Lukáše Rosola v daviscupovém týmu byly finanční požadavky hráče. Podle deníku Hospodářské...

Biatlonová královna v nesnázích: A ještě vypadám jako mrcha

Její položka vstoje při nedělní štafetě byla příznačná. Čtyřikrát pálila mimo terče. Tiril Eckhoffová,...

Bílý dům oznámil politický bojkot zimní olympiády, Peking slibuje odvetu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v pondělí oznámila, že nadcházející zimní olympiády v Pekingu se...

Velký obrat West Hamu: Coufal asistoval a Souček slavil s fandy. Ve vedení City

Na první místo tabulky anglické fotbalové Premier League se po výhře ve Watfordu posunul Manchester City, druhý je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otočil se od míče a pak dostal gól. Proč to Bolek udělal? divil se kouč Karviné

Hnal se za míčem, aby dal gól. „A najednou jsem si všiml, že brankář se díval jinam, přestal hrát,“ podivil se Matěj...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Vyhořelý a rozpálený. Dumoulin už zase řídí svůj život. Ale kam s ním?

V lednu se Tom Dumoulin ocitl na osudové křižovatce. Nenáviděl kolo a ptal se sám sebe: Ještě chci být profesionálním...

Iserbyt vyhrál už pátý závod SP v cyklokrosu, Boroš dojel na 23. místě

Eli Iserbyt z Belgie a Nizozemka Lucinda Brandová si výhrami v Besanconu upevnili průběžné vedení ve Světovém poháru....

Cavendish zůstane, už chybí jen podpis, prozradil šéf Quick-Stepu

Britská cyklistická hvězda Mark Cavendish zůstává v týmu Quick-Step. Šéf belgické stáje Patrick Lefevere to řekl...

Česká L’Etape má novou trasu. Závod bude atraktivnější, tvrdí pořadatelé

Opět v Praze a Středočeském kraji, ale tentokrát po lehce odlišné trati, se pojede druhý ročník cyklistického závodu...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...