VIDEO: Cyklistická unie ukázala nástroj proti mechanickému dopingu

4 2016
Mezinárodní cyklistická unie UCI odhalila podrobnosti o technologii, kterou využívá k odhalení mechanického dopingu v cyklistice. V jejím sídle ve švýcarském Aigle předvedl novinářům názornou ukázku metody technický ředitel unie Mark Barfield. UCI už takhle letos prověřila dva a půl tisíce kol.

V půlce dubna odvysílala francouzská televizní stanice Stade 2 reportáž, ve které byly k odhalení mechanického dopingu použity termokamery - podle tvůrců údajně nejlepší detektor motorků v kolech. Reportéři se zároveň naváželi do kontrol UCI, které jsou prý nedostatečné.

„Už nyní máme na odhalení motorků nejlepší technologii, která je v současnosti dostupná,“ bránila se zase Mezinárodní cyklistická unie. Ta pro kontrolu kol od ledna využívá tablet pracující na principu magnetické rezonance. Na vyvinutí této technologie pracovala řada odborníků a podle UCI tablet otestuje kolo za méně než minutu a hlavně efektivně a spolehlivě.

„Zkoušeli jsme ultrazvuk, rentgeny i termovizi, ale nejlepší se nám zdá magnetická rezonance,“ říkal Miroslav Janout v polovině dubna.

Prezident cyklistické unie Brian Cookson nicméně připustil, že termokamery jsou schopny odhalit teplo skrytých motorků, ale podle něj je možné motorky skrýt do tepelných štítů, které detekci zabrání. A nehledě na to, že použití termovize by zase zvýšilo počet motorek v závodě, což by vyvolalo další obavy o bezpečnost.

Prvním prokázaným mechanickým dopingem v cyklistice bylo odhalení motorku v...

Prvním prokázaným mechanickým dopingem v cyklistice bylo odhalení motorku v kole Belgičanky Femke van den Driesschové na letošním MS v cyklokrosu. UCI pak prověřila další stovky kol, snímek zveřejněný v Corriere della Sera (na obrázku) však chce dokázat, že kontroly jsou stále nedostačující.

„Věříme, že naše technologie je lepší než ta, která byla použita ve vyšetřování. Média milují senzace a špatné zprávy. Systém používající termokamery podle nás není tak spolehlivý a bezchybný jako ten, který jsme vyvinuli. Ale můžeme uvažovat o využívání termokamery jako doplňku našeho systému a čas od času to asi uděláme,“ připouští Cookson.

iPad má odhalit motorek v kole

V úterý se i kvůli tlaku tisku a veřejnosti činovníci UCI rozhodli pro názornou ukázku, jak jejich přístroj opravdu funguje.

„Po té reportáží se o mechanický doping najednou začali všichni zajímat. Dokonce tady byly i hlasy, že tuhle kauzu nebereme vážně a že naše technologie na mechanický doping nestačí. Chtěli jsme ukázat, že jsme do ní vložili množství prostředků a že máme opravdu dobrý systém a odborníky, kteří nám technologii pomohli vytvořit,“ prozradil prezident UCI Brian Cookson.

K nalezení elektromagnetického systému v ráfcích nebo motorků v kolech UCI využívá tablet firmy Apple iPad mini, který je vybaven speciálním softwarem. Během jednoduché ukázky ve švýcarském Aigle tablet odhalil skrytý motor ve středovém složení.

„Používáme test magnetickou rezonancí přes iPad s adaptérem. Upozorní nás na železné předměty, motorek nebo něco podobného,“ vysvětluje technický ředitel UCI Mark Barfield.

Brit Brian Cookson, prezident cyklistické unie UCI

Brit Brian Cookson, prezident cyklistické unie UCI

Od ledna bylo prověřeno 2500 kol. „Do konce roku to může být 10 až 12 tisíc. Jsme rádi, že jsme mohli lidem ukázat, jak systém funguje, ale nebudeme říkat, kdy a kde ho použijeme. Je důležité být flexibilní a nepředvídatelní,“ ví Barfield.

Během nedávného závodu Kolem Romandie bylo otestováno 507 kol, ani na jednom však nenašly žádné stopy po mechanickém dopingu.

Čtyřiašedesátiletý Cookson zároveň potvrdil, že mechanický doping je v posledních dnech nejdůležitějším tématem cyklistické unie.

„Je to vážná hrozba pro náš sport a my ji bereme vážně. Víme, že ta technologie existuje a myslím, že máme něco, co je dobrou odpovědí na tenhle problém. Je to zpráva podvodníkům, kteří o metodě uvažují: Nedělejte to!“ varuje Brit.

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Generální partner z Kataru? Jednáme, potvrdil slávistický šéf Tvrdík

Fotbalová Slavia možná brzy získá nového, zámožného sponzora z Arabského poloostrova. Předseda představenstva klubu...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Příští ročník slavné Tour: největší výzva pro Chrise Frooma

Ještě v sobotu ve Vídni povzbuzoval Eliuda Kipchogeho při heroickém pokoření dvouhodinové hranice při maratonu. V úterý...

Bez slavných vrcholů, časovka na Planinu. Tour 2020 odtajnila svoji trať

O půl dvanácté se v pařížském Palais des Congres sešla smetánka cyklistického světa. Téma bylo jasné – odhalení trasy...

Věčně mladý Alejandro. Další cíl Valverdeho? Olympijské zlato z Tokia

Pořád nezpomaluje. Výhra na posledním Monumentu sezony - závodě Kolem Lombardie - mu sice unikla, ale Alejandro...

Eekhoff se kvůli diskvalifikaci na cyklistickém MS obrátil na arbitráž

Nizozemský cyklista Nils Eekhoff se kvůli diskvalifikaci v závodě do 23 let na mistrovství světa v Británii obrátil na...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz