V dopingové kauze Contador stále přetrvávají otazníky u příčin i následků

Alberto Contador | foto: AP

15 2010
Už tři měsíce ví cyklistická megastar Alberto Contador, že má problém. Velký problém. V průběhu Tour de France mu v moči nalezli zakázaný clenbuterol. Zatímco většina sportovců by si už dávno odpykávala minimálně dvouletý trest, v kauze Contador se stále spekuluje o jejích příčinách, stejně jako o následcích pro samotného jezdce.

Očistí Contador své jméno? Jeho tvrzení, že vše zavinilo zkažené maso, označil včera David Howman, generální tajemník Antidopingové agentury WADA, za nedůvěryhodné.

"Contadorovi právníci budou mít kupu práce, aby vyvázl bez trestu," píše agentura AP. Howman šel ještě dál. Řekl, že tato kauza může spustit lavinu odhalení, podobně jako před 7 lety v atletice skandál kolem dopingové laboratoře BALCO.

Hlasy z tábora cyklistů

Pro Contadorovu verzi
Andy Schleck
: Věřím, že je Alberto nevinný a dostane šanci se obhájit. Takhle Tour vyhrát nechci.

Floyd Landis: Je mi Contadora líto, protože se bude jen velmi obtížně bránit. Znám to.

Alex Rasmussen: Když vám seberou žlutý trikot za kontaminované maso, něco je špatně. Dopingový systém neponechává místo pro logiku. V normální společnosti soudce musí prokázat, že jste vinni. Tady ne. Preferoval bych antidopingový systém, kde pár podvodníků unikne trestu, než takový, který trestá i nevinné.

Eddy Merckx: Věřím, že Alberto stojí za moji důvěru. Je však podivné, s jakým zpožděním informace o jeho pozitivní zkoušce přicházely.

Proti Contadorově verzi
Bernhard Kohl: Lidé z cyklistiky vědí, že bez dopingu není možné Tour vyhrát. Ujet za 3 týdny 3 000 kilometrů je stejné, jako kdybyste čtyřikrát za sebou vystoupali na Mount Everest. Je těžké myslet si, že Alberto nedopoval.

Italský antidopingový vyšetřovatel Ettore Torri: V cyklistice je používání dopingu naprosto běžné. Všichni jezdci dopují. Proto bych podpůrné látky zlegalizoval. Není totiž fér, když přistihneme jednoho cyklistu ze sta.

Verzí, jak se vše letos v létě odehrálo, už existuje několik. Tady jsou.

Čtyři scénáře příběhu

Verze 1: hovězí steak
Právě ten měl být o 2. volném dni Tour kontaminovaný clenbuterolem. Contadorovo líčení podporuje Paco Olalla, kuchař stáje Astana. Vypráví, jak osudné maso přivezl jeho přítel José Luis Lopéz, organizátor závodu Kolem Kastilie. "Ptal se mě, zda něco nepotřebujeme, a já ho požádal, aby dovezl ze Španělska nějaké steaky, protože maso ve Francii není stejné. Což se stalo." Clenbuterol, který má efekt růstových hormonů, kdysi španělští farmáři přidávali do krmiva domácím zvířatům.

Jenže Evropská unie už roku 1996 jeho používání k těmto účelům zakázala, farmáře monitoruje. A z 19 431 testů, které provedla za poslední dva roky na španělském mase, nebyl ani jeden pozitivní na clenbuterol...

Verze 2: krevní transfuze
Listy L’Equipe a New York Times údajně disponují důkazy, že Contador bral clenbuterol, a navíc krevní transfuzí rozředil jeho množství v těle. Nová testovací metoda totiž prokázala v jeho moči výrazné stopy změkčovadel plastů, jež se používají při výrobě sáčků na uchování krve. Tato testovací metoda však ještě nebyla schválena, o což se opírají Contadorovi právníci.

"Ale pokud má sportovec skutečně vysoké hodnoty změkčovadel plastů, je těžké vysvětlit, že nedopoval," říká šéf římské antidopingové agentury Francesco Botré. Olivier Rabin, lídr vědeckého týmu WADA, ujistil: "Jsou to zbytky plastu, tím jsme si jisti."

Verze 3: chtěl zhubnout
Belgický časopis Humo zveřejnil svědectví svého zdroje ze stáje Astana, který nechtěl být jmenován. Podle něj Contador užíval clenbuterol už na červnovém závodě Dauphiné, společně s hormonem trijodthyroninem, jenž urychluje odbourávání tuků a cukrů. "Alberto měl tehdy mírnou nadváhu a na to se používá clenbuterol – aby zmizela ta přebytečná kila a zároveň se neztratila svalová hmota."

Verze 4: chyba laboratoře
Také tuto možnost naznačují contadorovci. Upozorňují, že jen 4 z 34 antidopingových laboratoří jsou schopny detekovat tak malé množství clenbuterolu. "Systém je proto pochybný," říká Contador. Stejný argument ale arbitráž odmítla u španělské překážkářky Onyiaové s odůvodněním: "To je stejné jako argumentovat tím, že zloděj by měl být propuštěn, protože kdyby ho nehonil nejrychlejší policista ve městě, tak by utekl."

ZA ŠPANĚLSKO. Alberto Contador si jede pro triumf na Tour de France, doprovází ho při tom také španělská vlajka.

ZA ŠPANĚLSKO. Alberto Contador si jede pro triumf na Tour de France, doprovází ho při tom také španělská vlajka.

Jak může případ skončit?

Verze 1: dvouletý trest
To je běžná sazba za JAKÉKOLIV množství clenbuterolu v těle. Christiane Ayotteová, šéfka kanadské antidopingové laboratoře, zdůrazňuje: "Není možné říci, že vše pod určitou hranicí je kontaminace jídlem a to nad ní je doping. Pak bychom nechali projít třeba 60 dopujících sportovců."

Proti Contadorovi hovoří kodex WADA. Podle něj jsou sportovci odpovědní za všechny látky nalezené v jejich těle. "Při Tour bych byla proto až úzkostlivě opatrná na vše, co jím," radí Ayotteová.

Verze 2: roční trest
Contador ho může vyfasovat, jestliže vyšetřovatele přesvědčí, že na vině skutečně bylo pouze kontaminované maso. Pak mu mohou podle pravidel snížit trest na polovinu.

TŘETÍ TRIUMF. Jedu si pro třetí vítězství Tour de France, ukazuje Alberto Contador během poslední etapy letošního ročníku slavného závodu.OSLAVA PŘI ZÁVODU. Alberto Contador má vítězství v Tour de France jisté, a tak oslavuje už během poslední etapy. S kolegy ze stáje Astana si připil šampaňským.

Verze 3: tříměsíční trest
O něm se nyní spekuluje. Podle některých médií se UCI snažila do posledních chvil Contadorův pozitivní test utajit a řešit diskrétně. Když se to nepovedlo, dohodla se s ním prý na symbolickém tříměsíčním trestu do konce listopadu. Tajné srpnové jednání s UCI potvrdil sám cyklista. "Žádali mě, abych to nikomu neříkal. Zdálo se mi, že je vše v pořádku a že se to vyřeší interně," řekl dánské televizi TV2.

Verze 4: konec kariéry
Když mi nevěříte, nemusím tu být, naznačil Contador podle deníku El Mundo. "Jsem ze všeho tak unavený, že myslím na to, že s cyklistikou skončím."

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Kamerunky, ostuda fotbalu. Sudí chtěla, aby vyhrály Angličanky, stěžují si

Kamerunská fotbalistka Ajara Nchoutová (vlevo) se rozčiluje, reprezentační...

Neurvalé chování, hrubé fauly a ještě stížnosti. Kamerunské fotbalistky jsou po osmifinálovém...

Superdrahý chlapec. Kdo je a kým může být mladá naděje Félix

Joao Félix

Zapamatujte si jméno Joao Félix. Z teenagera s rovnátky má být třetí nejdražší fotbalista světa.

Penalta, brankář hrál ve vápně rukou. Suárez pobavil absurdní reakcí

Uruguayský útočník Luis Suárez během utkání proti Chile na mistrovství Jižní...

Luis Suárez nedal gól, nenasimuloval penaltu, nepředvedl zákeřný faul, ale stejně o něm mluví...

Hrozí krach? Slovan je stále bez peněz a město ho chce vyhodit ze stadionu

Stadion Ondreje Nepely, Bratislava

Na konci května oznámili, že končí v KHL. A že se kvůli ekonomickým důvodům vracejí do slovenské...

Gudas se o výměně dozvěděl na svatbě. Musel jsem se opít, přiznal

Radko Gudas na tréninku české hokejové reprezentace.

Před minulý víkend měl být pro Radka Gudase poklidný. V Praze se ženil jeho hokejový kamarád Jiří...

Další z rubriky

Hirt uhájil v časovce páté místo. Od pódia jej teď dělí jen 9 sekund

Kolumbijský cyklista Egan Bernal si udržel na závodě Kolem Švýcarska žlutý...

Dál bojuje o stupně vítězů v prestižním worldtourovém klání. Po velmi dobrém výkonu uhájil Jan Hirt...

Odvážný Hirtův útok. Byl dostižen, ale dokončil Kolem Švýcarska pátý

Kolumbijský cyklista Egan Bernal s trofejí pro vítěze závodu Kolem Švýcarska.

Pokusil se zaútočit na stupně vítězů, ale dostihli jej. I tak však patří Janu Hirtovi v konečném...

Nikam neodcházím. Štybar podepsal na další dva roky v Quick-Stepu

Zdeněk Štybar

Zdeněk Štybar bude i v následujících dvou sezonách závodit za stáj Deceuninck-Quick-Step. V tiskové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz