Sprinteři na Tour, ohrožený druh. Teď to bude i o přežití, říká Sagan

Mark Cavendish nesplnil v Alpách limit. „Za rok se vrátím silnější,“ slíbil slavný britský sprinter. | foto: Reuters

21 2018
Valence (Od našeho zpravodaje) - Peter Sagan ve Valence na posledních metrech předstihuje Nora Kristoffa, a vyhrává tak svoji jedenáctou etapu kariéry na Tour, další hromadný spurt největších rychlíků závodu. Nebo lépe řečeno: těch sprinterů, kteří ještě v pelotonu zbyli.

V bodovací soutěži už vede Peter Sagan o 228 bodů před Alexandrem Kristoffem. Šestý zelený dres na něj čeká v Paříži.

Pokud tam dojede.

„Teď už mé vítězství v bodovačce ani tak nebude o dalších bodech jako o přežití hor a o tom zůstat zdravý,“ nezastírá. Příklady z Alp důrazně varují, co i jeho může příští týden v Pyrenejích potkat.

Pomalu totiž abychom do Červené knihy ohrožených druhů vedle pandy velké, lenochoda trpasličího, leguána jamajského a dalších živočichů přidali rovněž položku: sprinteři na Tour de France.

Tour de France 2018

Přehled etap

Letošní ročník k tomu vybízí.

Kde jsou? Kam se poděli?

Co by... Většina už je doma. Alpy jim vystavily letenku k rodinám.

Ve středu nestihli časový limit Marcel Kittel, loni vítěz pěti etap, a Mark Cavendish, který už za život posbíral na Tour 30 prvenství.

Ve čtvrtek vzdali letošní dvojnásobní vítězové Fernando Gaviria a Dylan Groenewegen i veterán André Greipel, jenž má na kontě 22 etapových zářezů z Grand Tour.

Celkem dvanáct cyklistů během dvou dnů vzdalo, nebo byli vyloučeni.

Rolf Aldag, sportovní ředitel stáje Dimension Data a v minulosti aktér deseti Tour, to vše udiveně sledoval: „Nepamatuji si takový exodus, jaký jsme viděli letos. Vždy se na Tour mnozí sprinteři ocitali v potížích, ale nikdy to nebylo až tak drastické jako nyní v Alpách.“

Holandský závodník Dylan Groenewegen po pádu v deváté etapě závodu Tour de...

V POTÍŽÍCH. Takhle ležel Dylan Groenewegen na zemi po pádu na kostkách. V Alpách potom jeho putování na této Tour skončilo definitivně.

Někteří ze sprinterů končili s noblesou.

Mark Cavendish dlouho před cílem etapy do La Rosiere věděl, že není v lidských silách, aby ještě limit stihl, přesto se trápil a šlapal zarputile dál. „Nečekejte na mě, dojedu sám,“ řekl kolegům, snažícím se mu pomoci.

Proč to dělal? „Protože nikdy nevzdávám, pokud mohu dojet.“

Dárek pro Frooma a adieu. Jak se Cavendish znovu rozloučil s Tour

Jakmile se o jeho úsilí dozvěděl ředitel závodu Christian Prudhomme, přikázal, ať jsou uzavírky silnic na trati do La Rosiere prodlouženy, jen aby mohl Brit dojet až do cíle. Načež vyhlásil: „Markova jízda nám ukazuje, jaký respekt má k Tour nejlepší sprinter v její historii.“

Limit toho dne organizátoři určili na 31:27 minuty za vítězným Geraintem Thomasem. Cavendish dorazil se ztrátou 1:05 hodiny.

Greipel: Jsem realista, nebudu podvádět

André Greipel následujícího dne slezl z kola ve chvíli, kdy ztrácel 20 minut a do cíle mu stále zbývalo 70 kilometrů. I on věděl, že se ocitl mimo dosah limitu.

Večer poté německý sprinter sympaticky vyhlásil: „Ano, mohl jsem se v nestřežené chvíli pokusit chytit za týmové auto jako někteří jiní. Ale pokud nedokážu dojet do cíle včas vlastními silami, raději jedu domů. Jsem realista a férový sportovec.“

Peter Sagan soudí, že k nebývalému exodu sprinterů v Alpách přispěla velká vedra a rychlé tempo. „Za tři dny jsme nastoupali 13 tisíc výškových metrů,“ připomíná.

Pojetí horských etap na Grand Tour se přitom v posledních letech změnilo. „Dřív se první dva kopce jely v klidu, zato teď se od startu závodí na doraz,“ poukazuje v roli pozorovatele Roman Kreuziger. „Ve čtvrtek pod prvním průsmykem Madeleine dosahovali jezdci i v protivětru na mírném sjezdu průměru 60 km/h.“

Moderní tréninkové metody zároveň roztáhly v horách nůžky mezi vrchaři a sprintery.

Omezení počtu jezdců v týmu z devíti na osm současně vedlo i ke snížení počtu pomocníků. Grupetto, v němž na konci závodu překonávají hory sprinteři, je tudíž menší a nemá takovou sílu jako dřív.

„Pokud sprinter musel jet v krátké a útočné horské etapě do La Rosiere od začátku na plný plyn, nebyla šance, aby pak dostatečně zregeneroval před obtížnou etapou do Alpe d’Huez,“ zdůraznil Rolf Aldag.

„Problémem je i to, že tým Sky je tak silný,“ usoudil John Degenkolb z Treku, vítěz z kostek do Roubaix. „Sky nasadí v horách své vysoké tempo a je stále s celým svým týmem na špici pole, a distance mezi čelem závodu a sprintery narůstá.“

Jedním ze zásadních důvodů soumraku sprinterů na Tour má být i špatná volba přípravných závodů. Mnozí z nich dávají před Tour přednost kláním Kolem Kalifornie a Kolem Slovinska a vynechávají naopak klasické hornaté generálky v podobě závodů Dauphiné a Kolem Švýcarska.

Peter Sagan a Arnaud Démare naopak letos ve Švýcarsku startovali.

„Mnozí sprinteři nemají ve svých tělech před Tour žádné opravdu velké kopce, což se projeví,“ uvedl Thor Hushovd, v minulosti dvojnásobný majitel zeleného trička na Tour. „Já jsem naopak vždy jezdil na Dauphiné, abych si na pořádné kopce zvykl. Bylo důležitou součástí mé přípravy na Tour. Že někteří dnešní sprinteři tak neuvažují, je chyba.“

Fernando Gaviria (vpředu) a Andre Greipel na Tour de France.

UŽ JSOU DOMA TAKÉ. Fernando Gaviria a André Greipel.

Mají se limity ještě zmírnit?

Pokud by ve třetím týdnu Tour alpský exodus sprinterů pokračoval i v Pyrenejích, mohli by si to s jistou nadsázkou rozdat na Champs-Elysées o etapu vrchaři Froome, Valverde a spol.

Limit, do nějž se musí cyklisté vejít, vypočítávají organizátoři procentuálně dle typu etapy na základě času vítěze. Pro velmi krátkou alpskou 11. etapu, v níž se očekával tuhý boj od prvních minut, obvyklý časový limit ještě umírnili.

Později jej upravili i v průběhu 12. etapy do Alpe d’Huez, ze 30 na 40 minut, jenže učinili tak až v průběhu etapy. „To bylo z hlediska sprinterů nešťastné, mnozí z nich šli už předtím za hranu, když se snažili jet s myšlenkou na třicetiminutový limit,“ podotkl Alexander Kristoff.

Navzdory těmto opatřením Roman Kreuziger upozornil: „Rozhodčí musí zvážit, zda není vhodné na určité horské etapy limit ještě více zmírnit, jestliže chtějí v Paříži vidět spurt sprinterů, a ne vrchařů.“

Totéž navrhuje Dmitrij Konyšev, šéf Kittelovy stáje Kaťuša: „Současné krátké horské etapy jsou pro sprintery jako časovka o přežití od úvodního kilometru. Pro chlapce vážící 90 kilo je drsné našplhat 5000 výškových metrů za den.“

Mezinárodní rozhodčí Miroslav Janout, jenž v minulosti působil také na Tour, nicméně namítl: „ASO (organizátoři Tour) mělo limity vždy perfektně vymakané, aby nebyly ani moc lehké, ani zvrhlé. Ti sprinteři taky musí něco vydržet, ne? Nemůžou si jen jezdit pro spurt. Sagan nebo Démare to v Alpách zvládli, je to jen o výkonnosti.“

Zvládl to rovněž John Degenkolb, se svým pragmatickým pohledem na věc: „Pravidlo o časovém limitu není žádná záhada ani tajemství. Všichni víme, do jakého času se musíme vejít. Ti, kteří vzdali, to věděli také.“

V kritické 12. etapě Degenkolb záměrně už na prvním stoupání do průsmyku Madeleine zvolnil, za pelotonem s ním zůstal pomocník Michael Gögl.

„Pro mé tělo bylo důležité, aby se hned na prvním stoupání nezahltilo,“ vysvětloval Němec. „Nechal jsem tedy peloton jet a stoupal vlastním tempem. Díky tomu jsem pak snáz než jiní sprinteři překonal následující kopce.“

Sagan tehdy zvolil jinou strategii. Závodil na hraně svých schopností na vrchol Madeleine, aby zůstal co nejblíže čelní skupině. Tu potom stíhal ve sjezdu. Načež přešel v závodě na pohodlnější rytmus a za pomoci Daniela Osse pokračoval vzadu.

„Na zbývajících dvou kopcích tak mohl ztratit celkem 38 minut, 19 na každém. To bylo pro Petra přijatelné,“ podotkl jeho kouč Patxi Vila.

Posléze Sagan dojel do cíle na 109. místě s 31minutovým zpožděním a ulevil si: „Nepamatuji si žádnou podobně těžkou etapu. Ale přežil jsem.“

V pátek nadšeně přivítal návrat do rovinatého terénu a ve městě Valence oslavoval svůj letošní hattrick na Tour.

20.července 2018 v 23:30, příspěvek archivován: 21.července 2018 v 09:57

PIC OF THE DAY Powered by @century21fr #TDF2018 - © A.S.O / Alex Broadway https://t.co/6y5vXWg3G8

„Už jsem si myslel, že je vítězství moje, když jsem se vypořádal s Démarem,“ posteskl si druhý v cíli Kristoff. „Bohužel, Sagan byl na posledních metrech rychlejší. Nemohl jsem udělat nic víc, prostě byl o kousek lepší. Je to mistr světa, není ostuda s ním prohrát. Ale.. občas bych ho taky chtěl porazit.“

Tour nyní dělí 1171 kilometrů, včetně tří pyrenejských etap, od Paříže.

Sagan je opět o kousek blíž zelené radosti na Champs-Elysées.

Zároveň však připomíná: „Cokoliv se na cestě do Paříže může stát. I mně.“

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

VIDEO Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým...

Proč sportovce zabíjí srdce? Jak Messi prožívá odběr krve? Lékař vypráví

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Fotbalisté lisabonské Benfiky volají pomoc k Miklósi...

Půlka bratislavské kavárny, kde jsme seděli, zpozorněla. Takové zvuky nečekala a nejspíš ani nikdy...

Sagan myslí na lidi, při stoupání na Tourmalet se podepsal fanouškovi

Peter Sagan ve čtrnácté etapě Tour.

VIDEO Zatímco peloton a především spurtéři v sobotní etapě Tour při stoupání na Tourmalet trpěli,...

Stanciu je zpět, Slavia dominovala a Sparta zabrala. Výhru má i nováček

Rumunský záložník Nicolae Stanciu střílí v Teplicích svůj první soutěžní gól za...

VIDEO Nicolae Stanciu už zase hraje českou ligu. Rumunský reprezentant pomohl Slavii k suverénnímu...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře...

Další z rubriky

Alaphilippe ztratil, ale žlutý dres udržel. Yates má vítězný double

TRPĚL, ALE ŽLUTÝ DRES UDRŽEL. Julian Alaphilippe v cíli patnácté etapy Tour.

Čtyři dny cyklisté na letošní Tour strávili v Pyrenejích. Vyvrcholení tohoto horského testu...

Pohádka pokračuje. Jak se Macron ptal: Tak kdo z vás dvou vyhraje Tour?

SKVĚLÉ PŘEDSTAVENÍ. Thibaut Pinot a druhé místo v patnácté etapě. Za ním Mikel...

Foix (Od našeho zpravodaje) Uhájí Julian Alaphilippe žlutý dres? Nebo snad vyhraje Thibaut Pinot? Francie dál sní o titulu z...

Vyrovnanost výkonů je zbraň. S tou svojí Kreuziger vede statistiky

Český cyklista Roman Kreuziger po 15. etapě Tour de France, vedle něj je šéf...

Foix (Od našeho zpravodaje) Doug Ryder, šéf týmu Dimension Data, čekal v neděli u týmového autobusu na Romana Kreuzigera a...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK KVALITY - SMĚNNÝ PROVOZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz