Pamatujete si, jak se jmenujete? Thomas po pádu: Jasně, jsem Chris Froome

Vincenzo Nibali ze stáje Astana projíždí kolem fanoušků. | foto: Reuters

21 2015
Gap (od našeho zpravodaje) - Ještě dál na východ vydala se v pondělí karavana Tour de France, aby přivedla své jezdce na hranici Alp. Než se však mohli v Gapu začít těšit na na den volna, museli si sem proklestit cestu přes průsmyk Col de Manse a serpentinami obávaného sjezdu. Toto je příběh hrdinů 16. etapy.

Zpočátku je v pondělí na Tour de France vše při starém.

Teplota šplhá už před startem 16. etapy nad 30 stupňů.

Policisté střeží autobus týmu Sky.

Objízdná trasa je dlouhá a ucpaná.

Peter Sagan jde opět hned do úniku.

Ale cosi nového je tu také: hradba hor, která se před námi tyčí na východě, za soutokem řek Rhony a Isery. První vrcholky Alp. Tour vjíždí na bojiště, kde se v následujících pěti dnech o osudu tohoto ročníku definitivně rozhodne.

20.července 2015 v 22:20, příspěvek archivován: 21.července 2015 v 08:47

L'Image du jour / Pic of the day by @jeredgruber #TDF2015 pic.twitter.com/VqFTZFFPkk

Branou Tour do Alp se stává jako už tolikrát město Gap. Jenže do něj vede cesta hrbolatá, obávaným sjezdem z průsmyku Col de Manse.

Není to nejprudší a asi ani nejnebezpečnější sjezd na Tour. 

Ale je to sjezd s příběhem. A proto i jeden z nejslavnějších. 

Tady si na Tour 2003 zlomil nohu, loket i zápěstí favorit Beloki, zatímco Armstrong se zachraňoval cyklokrosem po poli. Tady při Tour 2011 bratři Schleckové obvinili Contadora a jeho týmového šéfa Riise, že za deště útokem ve sjezdu z Manse hazardovali se zdravím jezdců. Tady  předloni upadl také Contador a málem vzal s sebou rovněž Frooma.

A co přijde letos?

Peter Sagan střihá zatáčky dolů do Gapu jako jezdec Moto GP, v serpentinách je dvakrát vynesen do stran, málem až mezi diváky, přesto nepoleví v úsilí. Přitahuje jej fialovomodrý magnet před ním, vedoucí Rubén Plaza Molina v dresu Lampre. Ten stojí Slovákovi v cestě k vytouženému etapovému prvenství.

„Říkal jsem si: Musím ho zkusit dojet, i kdybych se měl při tom sjezdu zabít.“

Přesto ani veškerá bikerská ekvilibristika, ani odvaha žilinského cyklisty nepřinášejí kýžený efekt. Půl minuty mu na Rubéna Plazu bude scházet. 

VÍTĚZNÝ ÚSMĚV. Španělský cyklista Ruben Plaza Molina slaví triumf v šestnácté...

VÍTĚZNÝ ÚSMĚV. Španělský cyklista Ruben Plaza Molina slaví triumf v šestnácté etapě Tour de France.

Před cílem se Slovák udeří do prsou. Napodobuje gesto z filmu Vlk z Wall Street, který nedávno s parťáky sledoval. Chce dát najevo, že je i tak hrdý na sebe a na vše, co při 201 kilometrech v pondělním úniku předvedl.  

Jen považte: Už popatnácté v kariéře je na Tour druhý. Pojedenácté z šestnácti etap tohoto ročníku je v Top 10. Potřetí za sebou v úniku dne. Podruhé v řadě s cenou pro bojovníka dne.

Zelené tričko nejlepšího sprintera mu už prakticky říká pane. Dokonce i nejbližší protivník André Greipel kapituluje a pronáší: „Nikdo si ho letos nezaslouží víc než Peter.“

Saganova bilance na Tour je úctyhodná.

Jen kdyby navrch byla ta vyhraná etapa...

Když se jej jeden z reportérů ptá, jak to jeho tělo zvládá šlapat tři dny po sobě v únicích, svým typickým saganovským humorem odpoví: „Mám velké koule.“ A zanechá milého reportéra poněkud šokovaného. 

Co má teď na veškeré jeho snažení asi tak říct šéf stáje Oleg Tiňkov?

„Myslím, že jsem víc zklamaný než Peter. On vypadá vlastně docela šťastně. Ale já jsem zklamaný i za něj,“ pronáší ruský magnát. „Peter je totiž nejsilnějším mužem na této Tour. Pro mě je silnější i než Chris Froome. Zaslouží si aspoň jedno vítězství.“

20.července 2015 v 17:20, příspěvek archivován: 21.července 2015 v 08:51

.@petosagan a trouvé du réconfort derrière le podium / finds some consolations behind the podium! #TDF2015 pic.twitter.com/nuXBMwCtJn

Zamotal jsem se do křoví a drátů

Takřka 20 minut po uprchlících, kteří tentokrát dostali od pelotonu volnou ruku, si to v závěru etapy do Gapu rozdávají favorité celkového pořadí.

Chris Froome (vpavo) a  Nairo Quintana během šestnácté etapy.

Nairo Quintana a Chris Froome

Při stoupání do průsmyku Manse rozjíždí Roman Kreuziger tempo Albertu Contadorovi. El Pistolero rozkmitá nohy a útočí. „Zdálo se nám, že van Garderen nejede úplně ideálně, tak jsme chtěli využít situace a zkusit to,“ vysvětlí později český cyklista strategické záměry.

Ale van Garderen, Froome, Quintana a spol. jsou ve střehu. Z útoku nebude nic. Contador je přitažen zpět. Kreuziger už má své pomocnické práce splněny, nechá skupinu před sebou, v klidu se občerství a libuje si, že tentokrát se mu už jelo lépe než v předchozích dnech.

Atakuje Valverde, potom poodskočí Nibali.

A jsou na vrcholu průsmyku. Slavný sjezd čeká. 

Široká silnice z Col de Manse se i pod jejich koly rychle mění na úzkou silničku plnou zatáček, se sklonem 11 procent. Její asfalt se jen zdánlivě zdá být hladkým a rovným. Naopak, je plný vyboulenin, děr i záplat. V osadě La Rochette trčí roh domu do silnice jako ostrý útes a pro jistotu je obalen balíkem slámy.

Zatímco jinde diváci většinou podél sjezdů u trati nepostávají, tady jich je více než dost. Jakoby tušili: Opět se tu může něco stát.

A pak se i stane.

Waren Barguil z Giantu v pravotočivé serpentině po kontaktu s Tejayem van Garderenem z BMC pochopí, že už nedobrzdí, vycvakne si pravou nohu z pedálu, snaží se s ní balancovat. Přesto tělem bodyčekuje Gerainta Thomase v dresu Sky. Velšan letí skulinou mezi diváky mimo silnici a pak dolů ze strže!

„Těsně před zatáčkou se mě van Garderen dotkl ramenem, můj prst se smeknul z brzdy. Nemohl jsem vůbec brzdit a bál se, že projedu zatáčkou rovně,“ bude později vykládat Barguil.

Američan z BMC takovou verzi odmítne: „Byl to boj o pozice. Barguil se mě snažil předjet a s brzděním příliš riskoval.“

Realita je snad kdesi mezi jejich výpověďmi.

Vzápětí po incidentu se v prostoru cíle ozývá zvuk houkačky. Naštěstí tato sanitka není určena Thomasovi.

„Praštil jsem se při svém letu ze silnice o dřevěný sloup,“ sdělí po etapě. „Naštěstí tam ale byla bariéra, která můj pád dolů zastavila. Jen jsem se zamotal do křoví a drátů.“

V roce 2013 dokončil Tour dokonce i se zlomeným žebrem. „Je to Velšan. A Velšani jsou tvrďáci,“ říká o něm manažer Dave Brailsford. 

Ochotný francouzský fanoušek pomůže Thomasovi vydrápat se zpět na silnici. Ne, všichni Francouzi rozhodně nejsou na tým Sky zlí, napadne ho. Znovu nasedá na kolo.

To vše ale jezdci, šlapající v čelní skupině favoritů, v tu chvíli nevědí. Wout Poels ze Sky líčí Chrisi Froomovi, co se Thomasovi stalo. Lídr Tour zakroutí hlavou a snaží se zpomalit tempo skupiny. Barguil se s černým svědomím radši drží na jejím konci. Poels si vystupuje a čeká na Thomase.

Ahoj Froomie, jsi naživu?

Froome projede v Gapu cílem, nedlouho za Vincenzem Nibalim, a po boku všech dalších největších soupeřů. Otočí se a čeká. Po 40 vteřinách konečně uvidí přijíždějícího Thomase.

„Jsi O. K.?“ zavolá na něj muž ve žlutém.

Thomas, šestý cyklista pořadí Tour, ukáže vztyčený palec. Jeho helma jeví následky pádu, ale o chvíli později Velšan už vtipkuje: „Mám z toho pádu jen trochu protřepané kosti. Můj doktor se mě nejspíš teď zeptá, jestli si pamatuju, jak se jmenuju. Odpovím mu: Jasně, jmenuju se Chris Froome.“

20.července 2015 v 18:31, příspěvek archivován: 21.července 2015 v 08:49

Chris Froome retains yellow, Geraint Thomas still 6th despite scary #TDF2015 crash. Report: http://t.co/mWSOFHe5CM pic.twitter.com/M66Lrx1fAK

Lídr závodu si oddechne i za Thomase a jde na pódium pro žlutý dres.

Peter Sagan přebere ten zelený, potká Frooma a osloví ho: „Ahoj Froomie, jsi naživu?“

Brit přikývne.

„Fajn, já jsem taky přežil,“ hlásí.

MUŽ V ZELENÉM. Trikot pro nejlepšího spurtera si v šestnácté etapě pojistil...

MUŽ V ZELENÉM. Trikot pro nejlepšího spurtera si v šestnácté etapě pojistil Peter Sagan.

Pravda, současně Sagan přiznává: „Pořádně jsem tam riskoval. Bylo to o chlup, že jsem nešel k zemi.“

Thomas, který pro změnu k zemi šel, mezitím zjišťuje, že jisté škody ve strži přece jen utržil: „Přišel jsem tam o své bílé brýle. A tenhle typ se už nevyrábí!“

Každopádně v jednom se všichni shodují. Úterní volný den v Gapu bude pro peloton požehnáním.

„V Alpách nás pak čekají čtyři tvrdé dny,“ připomíná Sagan. „Myslím, že v nich dostanu fakturu za ty poslední tři dny v únicích.“

20.července 2015 v 23:32, příspěvek archivován: 21.července 2015 v 08:55

And @MichaelValgren got his icecream (banana, forrest fruit) #TinkoffSaxo #tdf #gtcb #grandtourcookbook #valgren pic.twitter.com/CdMaBYdDuH

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Češi a nejistá budoucnost v NHL. Jak dopadnou Zacha, Jaškin či Vrána?

Pavel Zacha z New Jersey (v červeném) projíždí kolem lavičky soupeřů z Arizony...

V hokejové NHL se brzy otevře trh s volnými hráči a bez smlouvy je i několik českých hráčů. Na...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku...

Ke komu se hodí víc? Bouchardová navlékla kočičí úbor Sereny W.

Americká tenistka Serena Williamsová narazila v prvním kole Roland Garros na...

VIDEO Při samotném turnaji by Eugenie Bouchardová v podobném úboru nesměla na kurt ani vkročit. Na...

Stramaccioni promluvil: Neúspěšný projekt, měl jsem Spartu lépe odhadnout

Andrea Stramaccioni, trenér Sparty, během derby se Slavií

Chystá se na nový život. V neznámém prostředí a čtyři tisíce kilometrů od domova. „V Íránu je úplně...

Velký návrat se blíží. Neymar už se dohodl s Barcelonou, píší Španělé

Neymar z PSG vstřebává porážku ve finále Francouzského poháru.

Před dvěma lety to byla letní fotbalová událost číslo jedna, nejdražší přestup historie. Paříž...

Další z rubriky

Hirt: Dostal jsem chuť víc jezdit na sebe a občas si i zalídrovat

Český cyklista Jan Hirt během závodu Kolem Švýcarska

Napsal povedenou tečku za svou první částí sezony. Jan Hirt obsadil na worldtourovém závodě Kolem...

Nikam neodcházím. Štybar podepsal na další dva roky v Quick-Stepu

Zdeněk Štybar

Zdeněk Štybar bude i v následujících dvou sezonách závodit za stáj Deceuninck-Quick-Step. V tiskové...

Odvážný Hirtův útok. Byl dostižen, ale dokončil Kolem Švýcarska pátý

Kolumbijský cyklista Egan Bernal s trofejí pro vítěze závodu Kolem Švýcarska.

Pokusil se zaútočit na stupně vítězů, ale dostihli jej. I tak však patří Janu Hirtovi v konečném...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz