Tour de France má skandální dohru, její vítěz Contador zřejmě dopoval

Takto se Alebrto Contador v červenci radoval ze svého třetího triumfu v Tour de France. Radost mu však může pokazit pozitivní dopingový nález. | foto: AP

30 2010
Nad letošním triumfem Alberta Contadora v cyklistické Tour de France se rozprostřel pořádný stín. Trojnásobný španělský vítěz nejprestižnějšího závodu si při letošním ročníku zřejmě pomohl zakázaným anabolikem clenbuterolem.

Sedmadvacetiletý Contador odevzdal pozitivní vzorek moči během druhého volného dne na Tour (21. července) v Pau. Výsledky prvního testu potvrdila i analýza B-vzorku. Podle agentury DPA šlo o 50 pikogramů, což je zhruba čtyřistakrát méně, než musejí být laboratoře Světové antidopingové agentury schopny odhalit.

"Vybavení rozlišit takové množství mají jen čtyři laboratoře na světě. V žádné jiné by na to vůbec nepřišli," řekl Contador na tiskové konferenci v rodném Pintu.

doping byl i na vueltě

Druhý muž Vuelty Ezequiel Mosquera podle agentury AFP při letošním závodě dopoval. Spolu s ním se provinil také jeho španělský kolega ze stáje Xacobeo-Galicia David García.

Přestože se jednalo o velmi malé množství, byl Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) dočasně suspendován. "Jezdec sice již ukončil letošní sezonu, ale podle antidopingových pravidel mu byla formálně dočasně zastavena činnost," píše se v prohlášení unie.

"Není tady žádný limit, podle kterého by se určovalo, jestli se bude, nebo nebude trestat. Tahle látka nemá žádnou hranici," prohlásil. "Jakmile ji v laboratoři najdou, musí to být vyšetřeno. Clenbuterol tady je navíc dvacet až třicet let. Není to nic nového a nikdo nikdy netvrdil, že se vám může dostat do těla nedopatřením," říkal David Howman, generální ředitel WADA.

Podle Contadora, který už před oznámením výsledků testů ukončil sezonu, je na vině špatné jídlo. "Dám za to ruku do ohně a nespálím se," řekl španělský cyklista. "Kdyby šlo o jasný dopingový případ, vyšlo by to najevo o týden později. Tohle je z kusu masa ze Španělska. Když mě o tom lidé z UCI informovali, sami to tvrdili," dodal.

"Ať už mi lidé věří, nebo ne, tak vím, že můžu mít hlavu vztyčenou. Nemám důvod se skrývat," řekl Contador, který plně spolupracuje se španělským svazem. "Jde o jasnou chybu. Systém je pochybný a musí se změnit. Odmítám jen myslet na nějaký možný trest," dodal.

"Vždycky jsem se zastával antidopingových kontrol. Když přijde na testy, nenajdete spolehlivějšího člověka než jsem já," přidal. "Na výsledcích Tour mi teď vůbec nezáleží. Jen chci, aby se to celé vyjasnilo a rodina se o mě nemusela tolik bát," prohlásil.

Zatím není úplně jasné, zda Contadorovi skutečně hrozí trest za doping. Případ bude ale podle UCI vyžadovat "další vědecký výzkum" a do té doby nebudou z její strany poskytovány žádné další komentáře. Podle Howmana však může být cyklista potrestán i za nález minimálního množství.

Contador byl o pozitivním testu informován 24. srpna a od první chvíle odmítá vědomé požití zakázané látky. "Jediné možné vysvětlení je, že se mu látka dostala do těla v kontaminované potravě. Potvrdili nám to i experti a svědčí o tom i výsledky mnoha testů, které při letošní Tour podstoupil," uvedl jeho mluvčí Jacinto Vidarte v prohlášení pro média.

Contador angažoval antidopingového experta

"Od chvíle, kdy byl Alberto o výsledcích testu informován, je plně k dispozici španělskému svazu a je přesvědčen, že se tento závažný problém vysvětlí," dodal Vidarte.

Contador dokonce najal nizozemského antidopingového experta Douwea de Boera, aby vzorky analyzoval. Podle něj byl clenbuterol v jezdcově moči přítomen ještě dva dny po pozitivním testu, ale šlo prý o tak malé množství, že UCI jej jako doping neklasifikovala.

De Boer Contadorovu verzi o špatném masu potvrdil. Před volným dnem měl prý cyklista všechny antidopingové testy negativní a pozitivní nález měl až po návštěvě přátel, kteří na oslavu přivezli ze Španělska maso.

Podle odcházejícího šéfa Francouzské antidopingové agentura Pierra Bordryho však ani malé množství clenbuterolu v těle Contadora neomlouvá. "Je to velmi vážný problém a musí se vyjasnit," prohlásil. "Bez ohledu na nalezené množství jde o zakázanou látku. Jestli ji opravdu našli, pravidla byla porušena," dodal.

Clenbuterol se mimo jiné používá k léčení dýchacích potíží, jako je astma, k hubnutí, nárůstu svalové hmoty a krátkodobému navýšení aerobní kapacity, krevního tlaku a bdělosti.

V minulosti už za jeho užití dostala trest řada sportovců. Naposledy německý stolní tenista Dimitrij Ovtcharov, dále například americká elitní plavkyně Jessica Hardyová nebo čínská olympijská vítězka v judu Tchung Wen.

Autoři: ,

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Plzeň, Jablonec i Boleslav ve střehu, dozví se soupeře pro 2. předkolo

Plzeňští fotbalisté se shromažďují kolem trenéra Pavla Vrby na úvodním tréninku...

Už na začátku příštího týdne, v úterý 18. června po poledni, se fotbalová Plzeň dozví jméno prvního...

Fotbalisté jsou v žebříčku nejvýše za dva roky, ale na Slováky nemají

ČIRÁ RADOST. Čeští fotbalisté slaví branku proti Černé Hoře.

Čeští fotbalisté se v červnovém vydání žebříčku FIFA po výhrách v evropské kvalifikaci nad...

Rok změn trvá. Dresy si Král chválí, v Kladně přibudou Číňané

Prezident Českého hokeje Tomáš Král.

VIDEO Jedno se Českému hokeji doopravdy nedá upřít. Ačkoli jeho některé kroky vyvolávají spíš...

Číňany láká na české lize i Jágr. Podmínkou svazu jsou ale finance

Reprezentace Číny na MS III. divize hokejistů do 20 let v Dunedinu.

Řisuty versus China Golden Dragon? Podobné zápasy by od následující sezony neměly být ničím...

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí...

Další z rubriky

Dumoulin, muž s pochybnostmi. Vydrží na Tour bolavé koleno?

Nizozemský cyklista Tom Dumoulin během úvodní časovky na Giru

Tom Dumoulin figuroval u sázkových kanceláří coby třetí favorit Tour před středečním pádem Chrise...

Cyklistu Froomea čeká po těžké nehodě zhruba šestiměsíční pauza

Nemocnice v Saint-Etienne, kde se Chris Froome podrobil mnohahodinové operaci.

Britského cyklistu Chrise Froomea čeká po hrůzostrašné středeční nehodě minimálně šestiměsíční...

Kaňkovská si byla ve Švýcarsku pro sílu do „lvích“ nohou

Sára Kaňkovská se na startu umí perfektně koncentrovat. Po jejím boku je Petr...

Pravé stehno dráhové cyklistky Sáry Kaňkovské zdobí vytetovaná velká hlava lva. Silné zvíře...

Najdete na iDNES.cz