Ohlasy na trasu Tour 2017. Její ředitel chce víc útoků a menší týmy

Před mapou 104. ročníku Tour pózují zleva Thibaut Pinot, Romain Bardet, Chris Froome, Richie Porte a Julian Alaphilippe. | foto: Reuters

19 2016
Tvarem připomíná velké písmeno J. Sever a západ Francie byly tentokrát opomenuty. Zato všech pět nejvýznamnějších francouzských pohoří bude na její trase, poprvé od roku 1992.

„Čeká nás v příštím roce na Tour horský Grand Slam,“ vyzdvihl Christian Prudhomme, ředitel závodu.

Přesto jako by nejvyšší vrcholy závodu byly seříznuty a horské dojezdy (stejně jako časovkářské kilometry) záměrně ubrány.

Zato nová stoupání, nižší, kratší a prudší než ta minulá, se hlásí o slovo. Pět z nich nebylo dosud nikdy použito ve vrcholných závodech.

Taková má být Tour 2017. Před čtyřmi tisícovkami pozvaných hostů v pařížském Palais des Congres včera odhalila svoji tvář.

„Našim hlavním cílem bylo otevřít souboj o žlutý trikot a přimět favority, aby na sebe útočili od začátku závodu až do jeho finále,“ vysvětluje Prudhomme.

Aby tohoto cíle dosáhl, apeluje zároveň na Mezinárodní cyklistickou unii UCI, ať zredukuje na podnicích Grand Tour počet jezdců v týmech ze současných devíti na osm. Snaží se tak omezit fanoušky často kritizovaný „catenaccio“ styl závodění posledních let, kdy příliš mnoho týmové strategie dokázalo zmrazit snahu o agresivní cyklistiku.

Na trati 104. ročníku Tour se nacházejí pouze tři horské dojezdy a jen 23 stoupání mimořádné, první či druhé kategorie, tedy méně než v minulých letech.

Vždyť letos jich bylo 28.

Ani jednou se nestane, aby na jezdce čekaly více než dvě horské etapy po sobě. „Tato Tour postrádá oproti minulosti větší počet opravdu velkých alpských či pyrenejských etap,“ řekl Nicolas Portal, jeden ze sportovních ředitelů týmu Sky. „Když v jeden den ztratíte čas, bude potom obtížnější nahnat ho zpět.“

Ale zdání, že tato Tour bude snažší, je rozhodně mylné.

„Mezi řádky“ itineráře se skrývají zrádné kombinace, při jejichž vymýšlení jako by se organizátoři inspirovali ve španělské Vueltě.

Stačí pohlédnout na pyrenejský dvojblok. Nejprve únavná 214kilometrová etapa z Pau, vedoucí místy, kde natáčeli bondovku Zítřek nikdy neumírá. Závěrečný patnáctikilometrový výšlap přes Peyresourde do cíle na Peyragudes bude už pátým stoupáním dne.

19.října 2016 v 13:24, příspěvek archivován: 19.října 2016 v 14:47

Petit aperçu de la ligne d'arrivée de l'étape 12 à Peyragudes / Here's the view of stage 12 finish in Peyragudes! Stunning! #TDF2017 https://t.co/jvm8mAy4kS

Hned další pyrenejské dějství má být naopak krátké a výbušné. Pouhých 100 kilometrů mezi Saint Girons a Foix, nejkratší horská etapa Tour všech dob.

Jen vzpomeňte na letošní Vueltu, kde po vyčerpávajícím a dlouhém dni s dojezdem na Aubisque způsobila následující explozivní krátká etapa na Formigal nevídané zemětřesení v pořadí.

První ze tří horských dojezdů příští Tour nabídne už 5. etapa ve Vogézách, s cílem na Planche des Belles Filles, tedy Planině krásných dívek. „Ten výšlap je dostatečně tvrdý na to, aby nám ukázal, kterých pět nebo šest jezdců může bojovat o celkové vítězství,“ usoudil Nicolas Portal..

Christian Prudhomme, ředitel Tour de France, představuje program závodu pro rok...
Christian Prudhomme, ředitel Tour de France, představuje program závodu pro rok...

V devátém dějství závodu, které povede napříč pohořím Jura, potom zamíří cyklisté i na slavný Grand Colombier, ale poprvé v historii závodu se sem vyškrábají z jeho nejprudši strany. Téhož dne budou navíc objevovat brutální Mont du Chat, časopisem La Cycle Magazine označený za nejobtížnější vyasfaltované stoupání ve Francii.

V Alpách, jež jsou opět posledními horami na trase, nabídne Tour také dvě své legendy: Galibier a Izoard.

Od roku 1922, kdy průsmyk Izoard poprvé zařadili do programu závodu, se sem jezdci drápali 34krát. Viděl, jak měsíční krajina Casse Deserte pohřbila ambice tolika favoritů. Ale nikdy nezažil dojezd etapy Tour.

Letos se tak stane.

„A Izoard je podle mě obtížnější než Mont Ventoux,“ prohlásil francouzský cyklista Thibaut Pinot z týmu FdJ.

20.července 2014 v 05:34, příspěvek archivován: 19.října 2016 v 14:39

Bartali & Coppi at Col d'Izoard, Tour de France 1952. Perhaps cycling's most transcendental image. http://t.co/GE9QloRR8c

Dojde na něm k závěrečné horské bitvě ročníku, ale nemusí jít o etapu, která definitivně rozřeší válku o titul. Tou se může stát až ta předposlední, 23kilometrová časovka v Marseille, vrcholící na stadionu Vélodrome. Nepamatujeme, aby byl rozhodující a zároveň předposlední den Tour naplánován tak hluboko na jih země. Pak už čeká jen 800kilometrový přelet k závěrečnému aktu do Paříže.

18.října 2016 v 12:37, příspěvek archivován: 19.října 2016 v 14:45

L'Orange Vélodrome s'apprête à accueillir une étape décisive et exceptionnelle du @LeTour le 22 Juillet 2017 ! #TDF2017 https://t.co/FJMpakuiNC

„Celá Tour vypadá zajímavě. Měla by podporovat agresivní závodění a sedět mi víc než ta letošní,“ tvrdí Dan Martin z Etixxu, letos devátý. „Ovšem já nikdy nebyl cyklistou, který by se soustředil jen na Tour.“

„Je to vybalancovaná trasa,“ řekl Richie Porte z BMC, pátý muž posledního ročníku. „Ale nemyslím si, že o vítězi rozhodne až časovka.“

„Profil Tour vypadá lépe než letos,“ poznamenal též Adam Yates z Oriky, majitel bílého trikotu a celkově čtvrtý. Zda on sám bude na startu, však dosud nepotvrdil. Ambice bojovat o celkové pořadí mají v týmu také Estéban Chaves a Yatesův bratr Simon. „Teprve se rozhodneme, kdo z nás pojede Giro, kdo Tour a kdo Vueltu.“

Cyklističtí experti po odhalení itineráře Tour 2017 naznačovali:

a) je to trať protifroomovská.

b) má napomoci domácím Francouzům na stupně vítězů.

„Na první pohled se zdá, že hor je méně. Ale skutečnost, že trasa Tour vede přes řetěz pěti pohoří znamená, že během závodu dostaneme jen velmi málo dní na vydechnutí,“ podotkl letošní druhý cyklista pořadí Romain Bardet z AG2R. Ke zkrácení časovek vzápětí dodal: „36 časovkářských kilometrů, to je pořád ještě pro mě moc.“

Jeho krajan Pinot vyvrátil předchozí spekulace, podle nichž se s vedením týmu FdJ dohodl, že se v příští sezoně bude soustředit na Giro a Tour tentokrát vynechá. „Počkáme na prezentaci Gira a pak se rozhodneme.“

Tour de France 2017
Mapa všech etap Tour de France 2017

Trojnásobný šampion Chris Froome se po prezentaci zatvářil poněkud rozpačitě. „Těžké,“ řekl nejprve. „Má první reakce byla: Proč je tam tak málo etap ve výškách nad 2000 metrů?“

Příliš mu nesedí ani zkrácení časovek. „Bude to každopádně závod, který se rozhodne v horách,“ řekl.

Šéfové stáje Movistar naopak zajásali. Ano, tento profil by mohl více vyhovovat jak Nairu Quintanovi, tak Alejandru Valverdemu.

Nicméně Froome je nadále považován za favorita číslo 1. Podle kursů, které vypsali bookmakeři prestižní kanceláře William Hill na vítěze závodu, je seznam největších favoritů následující:

Chris Froome 1,61:1.

Nairo Quintana 4,33:1.

Alberto Contador 10:1.

Richie Porte 10:1.

Vincenzo Nibali 19:1.

Adam Yates 21:1.

Romain Bardet 21:1.

Fabio Aru 23:1.

„Chrise by víc potěšilo, kdyby na trati bylo více časovkářských kilometrů,“ řekl Froomův sportovní ředitel Nicolas Portal. „Ale už je dobrý ve všem. Je výborným vrchařem, dovede útočit i ve sjezdech do cíle a náš tým umí kontrolovat etapy na bočním větru.“

18.října 2016 v 20:21, příspěvek archivován: 19.října 2016 v 14:26

Diet starts tomorrow @pierreherme @letour https://t.co/moqn2znC2F

A česká stopa? Leopold König se na Tour vrátí coby lídr stáje Bora. Rovněž Roman Kreuziger by se zde měl znovu ukázat, už v dresu australské Oriky. Bude pomáhat některému z mladých lídrů. „A zároveň bych měl být záloha pro celkové pořadí, kdyby se lídrovi něco stalo,“ uvedl.

Po návratu do Francie touží také Zdeněk Štybar, Petr Vakoč a Jan Bárta.

Kvalitní představení na Vueltě (s výjimkou jednoho černého dne) posílilo renomé Königa u sázkových kanceláří. I proto jej nyní bookmakeři William Hill společně s Kolumbijcem Chávesem vyhlásili za desátého až jedenáctého favorita Tour, s kursem na vítězství 45:1.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Startuje se 24. srpna týmovou časovkou v Torrevieja, vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Poražení uznali sílu Slavie. Šance jsou malé, ale zkusíme to, řekl kouč

Dan Petrescu, trenér CFR Kluž, během kvalifikace o Ligu mistrů.

VIDEO Uznali sílu soupeře, ale boj o Ligu mistrů vzdát nehodlají. „Nevím, jak postoupit. Ale vím, že v...

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

VIDEO Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem...

Trpišovský: Že je skoro hotovo? Vůbec. Doma musí být výkon lepší

Slávistický kouč Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci před zápasem v Kluži.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Do Prahy jeho tým veze výsledek, který dává velkou naději. Vítězství 1:0 v Kluži muselo Jindřicha...

Ronaldo: Dnešní ceny hráčů jsou mimo, já bych musel stát třikrát tolik

Cristiano Ronaldo v televizním debatě pár dnů před startem nového ročníku...

Současné miliardové částky za přestupy fotbalistů se podle Cristiana Ronalda, nejslavnějšího ze...

Vytvořte tlak na Spartu i na rozhodčí, nepřejí nám, vybízí kouč Liberce

Trenér Liberce Pavel Hoftych.

Povzbuzeni nesmírně důležitou výhrou na stadionu Karviné vyrukují v neděli doma U Nisy fotbalisté...

Další z rubriky

Dumoulin po osmi letech končí v Sunwebu. S Jumbem podepsal na tři roky

Tom Dumoulin zdraví fandy před pátou etapu Gira.

VIDEO Nizozemský cyklista Tom Dumoulin ukončí po této sezoně po osmi úspěšných letech angažmá v německém...

Quintana odchází, chce větší důvěru. Jak se rozloučí s Movistarem?

Nairo Quintana slaví vítězství v 17. etapě Tour de France.

Až v sobotu zahájí svoji čtrnáctou Grand Tour kariéry, bude to v barvách týmu Movistar naposledy....

Do ProTour by mě posunula veliká výhra, tuší cyklista Otruba

Jakub Otruba na pódiu s hosteskami a v bílém dresu pro nejlepšího mladíka na...

Sedmé místo v konečném pořadí a navrch bílý dres pro nejlepšího mladíka. Na letošní Czech Tour,...

Najdete na iDNES.cz