PARÁDNÍ FINIŠ. Vlevo je vítěz šestnácté etapy Peter Sagan, vpravo dře Alexander...

PARÁDNÍ FINIŠ. Vlevo je vítěz šestnácté etapy Peter Sagan, vpravo dře Alexander Kristoff. | foto: Reuters

Sagan vyhrál na Tour třetí etapu. Bude Tiňkov v cyklistice pokračovat?

  • 239
Náročná byla šestnáctá etapa na Tour. Poslední před druhým dnem volna. Cyklisté nastoupali dva tisíce výškových metrů a do cíle dorazili v neuvěřitelném průměru 47,14 km/h. Doma v Bernu se chtěl vítězstvím rozloučit po sezoně končící Fabian Cancellara, ale byl to Peter Sagan, kdo měl nejvíc sil. Ve spurtu třicetičlenné skupiny porazil Alexandera Kristoffa a Sondreho Engera. Tour dál vede Chris Froome, Roman Kreuziger zůstává jedenáctý.

„Jestli Peter Sagan vyhraje na Tour tři etapy, možná budu v cyklistice pokračovat,“ nechal se slyšet Oleg Tiňkov.

A Sagan je vyhrál.

Celý den jela vepředu dvojka Etixxu – Tony Martin, Julien Alaphilippe. Nebo lépe řečeno, německý cyklista udával tempo a mladý Francouz se ho snažil držet.

Až dvacet pět kilometrů před cílem neměl dost sil a byl dostižen. Martin pokračoval dál, připsal si bod za vrchařskou prémii, ale po dalších třech kilometrech už peloton dojel i ho.

V tu chvíli zaútočil vítěz tří ročníků závodu Kolem Švýcarska. Tady jsem skoro doma, tady se mi tradičně daří, říkal si nejspíš Rui Costa.

Vytvořil si až dvacetisekundový náskok, v posledních deseti kilometrech měl ještě deset vteřin k dobru, ale na metě čtyř a půl kilometrů před cílem byl i on vlakem týmu IAM dojet.

Zbývala technická a náročná pasáž v ulicích Bernu.

Na kostkách zkusili odjet Vanmarcke s Navardauskasem, ale bez šance. V čele zůstala skupina třiceti lidí včetně Romana Kreuzigera a Chrise Frooma.

Spurt rozjel Alejandro Valverde, za ním se vydal Alexander Kristoff a už už se zdálo, že právě on získá letošní první výhru na Tour. Po dalším centimetrovém dojezdu se ale tentokrát radoval už tolikrát druhý Peter Sagan.

Strhující finiš v šestnácté etapě Tour de France.

A Oleg Tiňkov má o čem přemýšlet.

„Byla to dlouhá etapa v teplém počasí. Jsem šťastný i za tým, který odvedl skvělou práci a kterému tohle vítězství patří. Patří i Olegovi. Už tolikrát jsem byl druhý o pár centimetrů, ale věřím v osud, teď mi to vrací zpátky,“ povídal šestadvacetiletý Slovák v cíli.

Tam potkal i Chrise Frooma, kterému se smíchem ukazoval svou oholenou bradu, která mu k triumfu možná trochu pomohla.

Šestý nakonec dojel Fabian Cancellara. Při dotazu reportéra, jestli teď Sagan nepřišel o své fanoušky ve Švýcarsku cyklista Tinkoffu s úsměvem odvětil: „Myslím, že i ve Švýcarsku mám pár fanoušků.“

Chris Froome dojel do cíle v první skupině na čtrnáctém místě. Ve žlutém trikotu strávil už 38. den, čímž se dostal na páté místo v historickém žebříčku, o které se dělí s Antoninem Magnem, vítězem Tour z let 1931 a 1934. Před sebou má aktuálně Jacquese Anquetila, který ve žlutém strávil padesát dní.

„Byla to hodně záludná etapa se spoustou zatáček, na konci dokonce i s kostkami. Snažil jsem se vyhnout jakýmkoliv problémům a dostat se do cíle co nejrychleji. Abych byl upřímný, jsem hodně unavený, těším se na zítřejší volný den,“ řekl v cíli žlutý muž.

Sedmnáctý byl v cíli Roman Kreuziger, který tak dál drží jedenáctou příčku se ztrátou osmi vteřin na Fabia Arua.

Spokojení mohou být i v Etixxu. Jejich cyklista sice nevyhrál, ale zato obdrželi poprvé v historii Tour dvě ceny pro bojovníka etapy – získala ji dvojice z úniku Martin a Alaphilippe.

Šestnáctá 209 kilometrů dlouhá etapa z Moirans en Montagne do Bernu začala v brutálním tempu. Za první hodinu ujela uniknuvší dvojice Alaphilippe, Martin 49,5 kilometrů za hodinu! Na cyklisty čekalo jen jedno hodnocené stoupání, přesto to nebyla etapa pro čistokrevné spurtery.

Na posledních čtyřech kilometrech totiž čekaly dva kratší kopce, ten první z nich dokonce na kostkách.

„Říkal někdo něco o kostkách?“ smál se před startem vítěz letošního ročníku Paříž Roubaix – Mathew Haymen.

O motivaci měl postaráno i Fabian Cancellara, vždyť se dojíždělo v jeho rodném Bernu. „Bude to pro mě speciální a velmi emocionální den. Těším se,“ říkal.

VYJDE TO? Fabian Cancellara na startu šestnácté etapy Tour de France, která končila v jeho rodném Bernu.

Těšili se i Michael Matthews, Greg van Avermaet nebo Peter Sagan. Právě takový závěr by jim měl vyhovovat.

„Naopak pro nás to asi bude moc těžké,“ shodovali se Greipel, Cavendish a Kittel.

A bylo, když byl únik dvaadvacet kilometrů před cílem dostižen, v pelotonu už i vinou defektu chyběl Marcel Kittel. V následujících kilometrech odpadali i další spurteři, drželi se naopak Alexander Kristoff a Peter Sagan.

Právě oni dva si to nakonec rozdali v souboji o vítězství. Víc sil měl nakonec slovenský cyklistický král.

Jak se vše odehrálo

183 cyklistů na startu. Po tradiční minutě ticha za oběti teroristického útoku v Paříži se do šestnácté etapy Tour vydalo 183 cyklistů. Hned v prvních kilometrech musel Romain Bardet řešit defekt, ale rychle byl zpět v pelotonu.

Únik po třinácti kilometrech. Až po třinácti kilometrech se vytvořil únik dne. A byli v něm dva cyklisté týmu Etixx – Tony Martin s Julienem Alaphilippem.

Stíhání. Dva cyklisté vepředu z jedné stáje? To se některým týmům nelíbilo. Duo nejprve stíhal Lindeman z Lotto Jumbo, následně i čtveřice Craddock, Edet, Breen a Roosen. Tempo Martina s Alaphilippem ale bylo příliš vysoké, za první hodinu ujeli 49,5 kilometrů!

Martinova časovka. Francouzský talent se na úplném čele moc neukázal, až po dvou hodinách svému kolegovi v úniku pomohl. Ten si tak mohl konečně dát oběd.

ŠVÝCARSKO VÍTÁ TOUR. Momentka z šestnácté etapy Tour de France, která končila ve švýcarském Bernu.

A jsou ve Švýcarsku. Když zbývalo do cíle 101 kilometrů, cyklisté vjeli do Švýcarska, kde etapa končila.

Náskok šesti minut. Víc jim peloton během etapy nepovolil. Vzadu se o tempo staraly týmy Kaťuši, Direct Energie, Tinkoffu a BMC.

Kittelův defekt. Německý spurter musel řešit technické potíže 50 kilometrů před cílem. Do hlavního balíku se sice vrátil, ale jen na chvíli.

Sprinterská prémie. Na prvním místě jí projel Alaphilippe, za ním Martin. O patnáct bodů za třetí místo se ale tentokrát nebojovalo. V klidu za sebou projeli Sagan, Cavendish a Coquard, šestý prémií projel Roman Kreuziger, který v žertu „hodil“ na pásce kolo před sebe.

Konec úniku. Pětadvacet kilometrů před cílem bylo už pro Alaphilippa tempo svého týmového kolegy příliš vysoké, a tak si vystoupil. O tři kilometry později byl dostižen i Martin. Prát se ale mezi sebou nebudou, oba získali cenu pro bojovníka etapy.

Útok Costy. Trojnásobný vítěz závodu Kolem Švýcarska nastoupil v momentě, kdy peloton dojel osamoceného Martina. Vytvořil si náskok až dvaceti vteřin, ale čtyři a půl kilometru před cílem byl pelotonem dojet.

Sagan o galusku. Spurt asi třicetičlenné skupiny rozjel Alejandro Valverde, za kterým se vyvezl norský rychlík. Tomu ale letos na Tour není souzeno. Na posledních metrech před něj o galusku „hodil“ kolo slovenský Tourminátor.

Tour de France

16. etapa: Moirans-en-Montagne - Bern (209 km)

1. Sagan (SR/Tinkoff) 4:26:02, 2. Kristoff (Nor./Kaťuša), 3. Enger (Nor./IAM), 4. Degenkolb (Něm./Giant), 5. Matthews (Austr./Orica), 6. Cancellara (Švýc./Trek-Segafredo), 7. Vanmarcke (Belg./LottoNL), 8. Richeze (Arg./Etixx-Quick-Step), 9. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data), 10. Van Avermaet (Belg./BMC), ...17. Kreuziger (ČR/Tinkoff) všichni stejný čas, 39. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -10, 60. Bárta (ČR/Bora-Argon) -59.

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 72:40:38, 2. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -1:47, 3. Yates (Brit./Orica) -2:45, 4. Quintana (Kol./Movistar) -2:59, 5. Valverde (Šp./Movistar) -3:17, 6. Bardet (Fr./AG2R) -4:04, 7. Porte (Austr./BMC) -4:27, 8. Van Garderen (USA/BMC) -4:47, 9. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) -5:03, 10. Aru (It./Astana) -5:16, 11. Kreuziger -5:24, ...92. Bárta -2:09:58, 127. Vakoč -2:35:56.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa