Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Froome narazil do motorky a běžel po svých. Lídrem Tour však zůstal

  13:55aktualizováno  18:34
Pokud byla jedenáctá etapa Tour bláznivá kvůli větru, tak ta dvanáctá byla naprosto šílená. Chris Froome, Richie Porte a Bauke Mollema v závěrečném výstupu na vrchol Mont Ventoux narazili do před nimi jedoucí motorky. Brit pak běžel stovky metrů pěšky, Porte nahazoval řetěz. Novým lídrem Tour se na chvíli stal Adam Yates, pak ale rozhodčí výsledky anulovali. Dál tak vede britský cyklista. Roman Kreuziger spadl na čtrnáctou příčku.

Co se to ve dvanácté etapě na Tour de France stalo?

Kilometr před cílem vepředu ujíždí trojice Chris Froome, Richie Porte a Bauke Mollema, když najednou...

Co vlastně?

Chvíli nikdo nic neví, protože kamery zabírají běžícího Chrise Frooma. Bez kola! Za běhu volá něco do vysílačky, otáčí se, ale týmový vůz nikde. „Chris se za chvíli ukáže i na maratonu v Paříži,“ glosoval celou situaci manažer Sky Dave Brailsford.

NA TOMHLE UŽ TO NEPŮJDE. Chris Froome běží do cíle dvanácté etapy Tour se svým...

Až po pár set metrech dostává kolo od neutrálního vozu, ale... Nemůže zacvaknout do pedálů, má jiné tretry.

„Nebyl tam žádný prostor pro motorky ani pro cyklisty. Chris zlomil rám, já byl blokován až za Geraintem Thomasem, když se to stalo. Byli jsme moc daleko, je to noční můra,“ řekl sportovní ředitel Sky Nicolas Portal.

Až o pár set metrů dál konečně přijíždí vůz Sky a Froome dostává své kolo. Do cíle ale dojíždí demoralizovaný kousek před Romanem Kreuzigerem.

Na Baukeho Mollema ztratil minutu a 40 vteřin, ztratil i na většinu favoritů včetně Naira Quintany a přišel o žlutý trikot. Teď je až šestý a na vedoucího Adama Yatese ztrácí 53 vteřin.

KOLIZE! Chris Froome, Bauke Mollema a Richie Porte leží na zemi po nárazu do...

Nebo ne?

Francouzská režie následně nabízí záběr, který poodhaluje roušku tajemství. Motorka, která jela před unikající trojicí, musela nejspíš kvůli nezodpovědným fanouškům zastavit a právě do ní narazili Froome, Porte i Mollema.

Nizozemec z toho vyšel ještě nejlíp. Vysvobodil své kolo a pokračoval dál. Porte řešil technický problém se svým řetězem, sice ho nahodil zpátky, ale ztratil minutu a půl.

A Froome? Ten zlomil rám. Na kolo ještě zkusil sednout, ale nešlo to, a tak ho po chvíli odhodil a vydal se cíli vstříc po svých! Běžel pár stovek metrů, než dostal své náhradní kolo z týmového vozu.

Neuvěřitelné, bláznivé, jako ze snu!

KDE MÁM KOLO? Chris Froome to ve dvanácté etapě na tom neutrálním, ale nešlo to. A tak čekal na své náhradní. Dlouho.

Ale takhle to skončit nemělo. Na pódiu se objevil třikrát Thomas de Gendt - jako vítěz etapy, kdyby se někdo ptal. Jako nejaktivnější muž a jako nový pán puntíkovaného trikotu. Objevil se i Peter Sagan, který si vyzvedl zelený trikot, ale ten žlutý se nepředával.

Neutralizační pravidlo na posledních třech kilometrech se v horské etapě použít nedá, ale všichni tři cyklisté byli postiženi nárazem do motorky. „Teď čekáme, jestli se bude něco dít,“ uvedl po dojezdu Portal.

A dělo se, jury vrátila Froomovi s Portem čas, ve kterém do cíle dojel Mollema, a jednatřicetiletý Brit tak dál zůstává ve žlutém trikotu. Ba co víc, v čele už má 47sekundový náskok na druhé Yatese, na třetí místo poskočil Bauke Mollema. Čtvrtý Nairo Quintana ztrácí 61 vteřin. Roman Kreuziger spadl na čtrnáctou příčku, na které ztrácí tři minuty a čtrnáct vteřin.

„Mont Ventoux je vždycky plné překvapení,“ řekl Froome. „Mám z rozhodnutí komisařů velkou radost, myslím, že to byla správná věc,“ dodal. Spokojen s posouzením situace byl i další britský cyklista Adam Yates, který se původně podle prvních neoficiálních výsledků stal novým lídrem. „Nechtěl bych žlutý dres získat takhle. Chci si ho vybojovat vlastníma nohama,“ uvedl.

Bláznivá etapa to byla už od samotného úvodu, kdy se znovu závodilo na větru. Vepředu šlapala třináctičlenná skupina, která měla až osmnáctiminutový náskok, když za to vzal Etixx se Sky. Rázem bylo v první skupině favoritů jen asi 40 jmen, chyběli Sagan, Pinot, Majka nebo Barguil. Roman Kreuziger tam zůstal jako jediný z celého Tinkoffu.

Čekal, dlouho čekal. Ale po bláznivé etapě Chris Froome dál drží žlutý trikot.

Rozestup mezi oběma skupinami byl neustále něco přes minutu, skvělou práci na čele hlavního balíku odváděl Petr Vakoč s Tony Martinem.

Jenže pak přišel nešťastný sjezd, ve kterém z první pozice spadl Simon Gerrans a vzal s sebou tři cyklisty týmu Sky. Froome vyjel na čelo a ukázal, že na své kolegy počká.

A tak čekal a dotáhl je zpět. Jenže se zpomalilo a zezadu se tak docvakl i zbytek startovního pole. Začalo se znovu. Ve zkráceném výstupu na Mount Ventoux to vepředu byla belgická bitva mezi de Gendtem a Pauwelsem. První měl nakonec víc sil, a získal tak i puntíkovaný trikot pro nejlepšího vrchaře.

Vzadu se ale odehrávalo drama, o kterém se nikomu ani nezdálo.

Nastupovali Quintana, Valverde, pak za to vzal Froome, se kterým se udržel jen Porte s Quintanou, Roman Kreuziger naopak s Danem Martinem ztráceli. Pak přišel další nástup Frooma, na který neměl odpověď ani Kolumbijec, naopak Mollema jel skvěle a ke dvojici bývalých týmových kolegů se dotáhl.

On-line reportáž

12. etapu Tour jsme sledovali minutu po minutě

Takhle šlapali až na metu posledního kilometru. Než je srazila motorka...

Jak se vše odehrálo

Bez van den Broecka. Do dvanácté etapy vyrazilo celkem 191 cyklistů. Chyběl Jürgen van den Broeck, který ve středeční etapě spadl. Sice do cíle dorazil, ale pozdější vyšetření ukázalo zlomenou pažní kost.

Rychlý start. Za první hodinu cyklisté ujeli 47,8 kilometrů! Únik vyprovokoval hned po startu domácí Adrien Petit, ke kterému se přidalo dalších třináct cyklistů. Byl tam i Paul Voss z Bory, jenž ale kvůli defektu z vedoucí třináctky vypadl.

Klid v balíku. Peloton celý únik nechával v klidu, náskok skupiny se rapidně zvyšoval, po šedesáti kilometrech byl už osmnáctiminutový.

Zase ten vítr. Podobně jako ve středeční etapě, i v téhle se děly věci. Když zbývalo 80 kilometrů do cíle, rozjely na bočním větru vysoké tempo týmy Etixx a Sky. Hlavní pole se zase rozdělilo na několik menších skupin. V té další zůstali Pinot, Sagan nebo Majka. Většina favoritů ale zůstávala s Froomem.

Problémy Arua. Poprvé musel Fabio Aru měnit kolo 64 kilometrů před cílem, pak ještě dvakrát. Vždycky ale zvládl dostat se zpět do balíku.

Kreuziger sám. Ve skupině favoritů šlapal český cyklista úplně osamoceně. Celá sedmička Tinkoffu totiž zůstala na větru vzadu.

Náskok klesal. Náskok vedoucí třináctky se snižoval, Etixx ho stáhl až na sedm minut.

Pád Gerranse. Když už se zdálo, že vedoucí skupina bude nakonec na závěrečném stoupání dostižena, přišel pád Simona Gerranse z čela hlavní skupiny favoritů. S sebou vzal i Iana Stannarda a Wouta Poelse ze Sky, a tak se čekalo.

Lišák de Gendt. Belgický cyklista Lotta Soudal rozjel závěrečné stoupání pomaleji, ale dvojici Navarro, Pauwels, jež šlapala vepředu, měl nadohled. Tři kilometry před cílem se do ní vrátil a v závěrečných stovkách metrů měl nejvíc sil. Vyhrál svou první etapu na Tour.

Vítěz dvanácté etapy Tour de France - Thomas de Gendt.

Martin s Kreuzigerem v problémech. Po prvním zvýšení tempa skupiny hlavních favoritů z ní pomalu odpadli Daniel Martin s Romanem Kreuzigerem. Oba se tak průběžným pořadím propadli. Martin z třetí na devátou příčku, Kreuziger z desáté na čtrnáctou.

Froome, jak ho známe. Tři kilometry před cílem přišel útok, na který všichni čekali. Jak Froome útočí vsedě. Udrželi se ho jen Porte s Quintanou. Pak už jen Porte, Quintana se propadal. Ke dvojici se následně dotáhl ještě skvělý Bauke Mollema.

Běžící Froome. Kilometr před cílem, kde by už měly být proti divákům zábrany, došlo k pádu ujíždějící trojice. Nejvíc ho odnesl Froome, jenž zlomil rám a pár set metrů musel po svých. Nakonec na to ale nedoplatil, dál má žlutý dres.

Cyklistický etapový závod Tour de France

12. etapa: Montpellier - Mont Ventoux (178 km)

1. De Gendt (Belg./Lotto) 4:31:51, 2. Pauwels (Belg./Dimension Data) -2, 3. Navarro (Šp./Cofidis) -14, 4. Clement (Niz./IAM), 5. Chavanel (Fr./Direct Energie) oba -40, 6. Lindeman (Niz./LottoNL) -2:52, 7. Teklehaimanot (Erit./Dimension Data) -3:13, 8. Vanmarcke (Belg./LottoNL) -3:26, 9. Sörensen (Dán./Fortuneo) -4:23, 10. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -5:05, ...26. Kreuziger (ČR/Tinkoff) -6:51, 77. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -21:26, 124. Bárta (ČR/Bora-Argon) -25:25.

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 57:11:33, 2. Yates (Brit./Orica) -47, 3. Mollema -56, 4. Quintana (Kol./Movistar) -1:01, 5. Bardet (Fr./AG2R) -1:15, 6. Valverde (Šp./Movistar) -1:39, 7. Van Garderen (USA/BMC) -1:44, 8. Aru (It./Astana) -1:54, 9. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) -1:56, 10. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -2:11, ...14. Kreuziger -3:14, 108. Bárta -1:49:35, 127. Vakoč -2:01:30.

  • Nejčtenější

Slavia - Sparta 1:1, nechutné derby rozhodly penalty, hosté srovnali v závěru

Fotbalové derby číslo 308 skončilo remízou 1:1. Zápas, v němž se nehrál fotbal, ale provázely ho nechutné scény,...

Bořil vs. Krejčí a Haraslín. Vyfasuje slávista za zkrat tvrdší trest?

Už když jeho jméno zasvítilo v základní sestavě, mohli jste tušit, že nebude klid. Ve Slavii nosí kapitánskou pásku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Aris Limassol 3:2, výhra díky standardkám, Krejčí dva góly dal i zavinil

Sparťanští fotbalisté do základní fáze Evropské ligy vstoupili vítězně. S Arisem Limassol sice brzy prohrávali, ale pak...

Odhalení! Bohatý táta a sestava za půl milionu? Naopak, boj proti protekci

Martin Podhajský existuje, ale že by jeho táta štědře zaplatil za místo v sestavě třetiligového Viagemu Ústí nad Labem,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi litují: Nehrajeme doma, katastrofa. Wawrinka píše o zaplacených fandech

Jistě, někteří fanoušci dorazí, vždyť přehlídka osmi nejlepších tenisových družstev světa, kterou nejspíš ozdobí i...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Jumbo přichází o pomocníka hvězd. Van Hooydonck končí po nehodě kariéru

V pouhých 27 letech se musí kvůli srdeční anomálii rozloučit s kariérou belgický cyklista Nathan van Hooydonck. Jeho...

Jak na únavu z Vuelty? Tréninkem. Schlegel nejen o regeneraci po Grand Tour

Když se chystal na start Vuelty, těšil se, že si v horách skočí do některého z úniků a že z něj třeba zabojuje o vysoké...

Uprchlík Laporte ve spurtu odolal pronásledovatelům a je mistrem Evropy

Mistrem Evropy v závodě s hromadným startem se stal francouzský cyklista Christophe Laporte. Po úniku zvítězil na...

Dokázali jsme to. Jak Kuss jásal: Že zažiju něco takového, jsem si nepředstavoval

Na poslední stovce metrů už si mohli dovolit nestíhat Ayusa, Mase a Landu, konkurenty z popředí celkového pořadí....

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...