Froome narazil do motorky a běžel po svých. Lídrem Tour však zůstal

14 2016
Pokud byla jedenáctá etapa Tour bláznivá kvůli větru, tak ta dvanáctá byla naprosto šílená. Chris Froome, Richie Porte a Bauke Mollema v závěrečném výstupu na vrchol Mont Ventoux narazili do před nimi jedoucí motorky. Brit pak běžel stovky metrů pěšky, Porte nahazoval řetěz. Novým lídrem Tour se na chvíli stal Adam Yates, pak ale rozhodčí výsledky anulovali. Dál tak vede britský cyklista. Roman Kreuziger spadl na čtrnáctou příčku.

Co se to ve dvanácté etapě na Tour de France stalo?

Kilometr před cílem vepředu ujíždí trojice Chris Froome, Richie Porte a Bauke Mollema, když najednou...

Co vlastně?

Chvíli nikdo nic neví, protože kamery zabírají běžícího Chrise Frooma. Bez kola! Za běhu volá něco do vysílačky, otáčí se, ale týmový vůz nikde. „Chris se za chvíli ukáže i na maratonu v Paříži,“ glosoval celou situaci manažer Sky Dave Brailsford.

NA TOMHLE UŽ TO NEPŮJDE. Chris Froome běží do cíle dvanácté etapy Tour se svým...


Až po pár set metrech dostává kolo od neutrálního vozu, ale... Nemůže zacvaknout do pedálů, má jiné tretry.

„Nebyl tam žádný prostor pro motorky ani pro cyklisty. Chris zlomil rám, já byl blokován až za Geraintem Thomasem, když se to stalo. Byli jsme moc daleko, je to noční můra,“ řekl sportovní ředitel Sky Nicolas Portal.

Až o pár set metrů dál konečně přijíždí vůz Sky a Froome dostává své kolo. Do cíle ale dojíždí demoralizovaný kousek před Romanem Kreuzigerem.

Na Baukeho Mollema ztratil minutu a 40 vteřin, ztratil i na většinu favoritů včetně Naira Quintany a přišel o žlutý trikot. Teď je až šestý a na vedoucího Adama Yatese ztrácí 53 vteřin.

KOLIZE! Chris Froome, Bauke Mollema a Richie Porte leží na zemi po nárazu do...


Nebo ne?

Francouzská režie následně nabízí záběr, který poodhaluje roušku tajemství. Motorka, která jela před unikající trojicí, musela nejspíš kvůli nezodpovědným fanouškům zastavit a právě do ní narazili Froome, Porte i Mollema.

Nizozemec z toho vyšel ještě nejlíp. Vysvobodil své kolo a pokračoval dál. Porte řešil technický problém se svým řetězem, sice ho nahodil zpátky, ale ztratil minutu a půl.

A Froome? Ten zlomil rám. Na kolo ještě zkusil sednout, ale nešlo to, a tak ho po chvíli odhodil a vydal se cíli vstříc po svých! Běžel pár stovek metrů, než dostal své náhradní kolo z týmového vozu.

Neuvěřitelné, bláznivé, jako ze snu!

KDE MÁM KOLO? Chris Froome to ve dvanácté etapě na tom neutrálním, ale nešlo...

KDE MÁM KOLO? Chris Froome to ve dvanácté etapě na tom neutrálním, ale nešlo to. A tak čekal na své náhradní. Dlouho.

Ale takhle to skončit nemělo. Na pódiu se objevil třikrát Thomas de Gendt - jako vítěz etapy, kdyby se někdo ptal. Jako nejaktivnější muž a jako nový pán puntíkovaného trikotu. Objevil se i Peter Sagan, který si vyzvedl zelený trikot, ale ten žlutý se nepředával.

Neutralizační pravidlo na posledních třech kilometrech se v horské etapě použít nedá, ale všichni tři cyklisté byli postiženi nárazem do motorky. „Teď čekáme, jestli se bude něco dít,“ uvedl po dojezdu Portal.

A dělo se, jury vrátila Froomovi s Portem čas, ve kterém do cíle dojel Mollema, a jednatřicetiletý Brit tak dál zůstává ve žlutém trikotu. Ba co víc, v čele už má 47sekundový náskok na druhé Yatese, na třetí místo poskočil Bauke Mollema. Čtvrtý Nairo Quintana ztrácí 61 vteřin. Roman Kreuziger spadl na čtrnáctou příčku, na které ztrácí tři minuty a čtrnáct vteřin.

„Mont Ventoux je vždycky plné překvapení,“ řekl Froome. „Mám z rozhodnutí komisařů velkou radost, myslím, že to byla správná věc,“ dodal. Spokojen s posouzením situace byl i další britský cyklista Adam Yates, který se původně podle prvních neoficiálních výsledků stal novým lídrem. „Nechtěl bych žlutý dres získat takhle. Chci si ho vybojovat vlastníma nohama,“ uvedl.

Bláznivá etapa to byla už od samotného úvodu, kdy se znovu závodilo na větru. Vepředu šlapala třináctičlenná skupina, která měla až osmnáctiminutový náskok, když za to vzal Etixx se Sky. Rázem bylo v první skupině favoritů jen asi 40 jmen, chyběli Sagan, Pinot, Majka nebo Barguil. Roman Kreuziger tam zůstal jako jediný z celého Tinkoffu.

Čekal, dlouho čekal. Ale po bláznivé etapě Chris Froome dál drží žlutý trikot.

Čekal, dlouho čekal. Ale po bláznivé etapě Chris Froome dál drží žlutý trikot.

Rozestup mezi oběma skupinami byl neustále něco přes minutu, skvělou práci na čele hlavního balíku odváděl Petr Vakoč s Tony Martinem.

Jenže pak přišel nešťastný sjezd, ve kterém z první pozice spadl Simon Gerrans a vzal s sebou tři cyklisty týmu Sky. Froome vyjel na čelo a ukázal, že na své kolegy počká.

A tak čekal a dotáhl je zpět. Jenže se zpomalilo a zezadu se tak docvakl i zbytek startovního pole. Začalo se znovu. Ve zkráceném výstupu na Mount Ventoux to vepředu byla belgická bitva mezi de Gendtem a Pauwelsem. První měl nakonec víc sil, a získal tak i puntíkovaný trikot pro nejlepšího vrchaře.

Vzadu se ale odehrávalo drama, o kterém se nikomu ani nezdálo.

Nastupovali Quintana, Valverde, pak za to vzal Froome, se kterým se udržel jen Porte s Quintanou, Roman Kreuziger naopak s Danem Martinem ztráceli. Pak přišel další nástup Frooma, na který neměl odpověď ani Kolumbijec, naopak Mollema jel skvěle a ke dvojici bývalých týmových kolegů se dotáhl.

On-line reportáž

12. etapu Tour jsme sledovali minutu po minutě

Takhle šlapali až na metu posledního kilometru. Než je srazila motorka...

Jak se vše odehrálo

Bez van den Broecka. Do dvanácté etapy vyrazilo celkem 191 cyklistů. Chyběl Jürgen van den Broeck, který ve středeční etapě spadl. Sice do cíle dorazil, ale pozdější vyšetření ukázalo zlomenou pažní kost.

Rychlý start. Za první hodinu cyklisté ujeli 47,8 kilometrů! Únik vyprovokoval hned po startu domácí Adrien Petit, ke kterému se přidalo dalších třináct cyklistů. Byl tam i Paul Voss z Bory, jenž ale kvůli defektu z vedoucí třináctky vypadl.

Klid v balíku. Peloton celý únik nechával v klidu, náskok skupiny se rapidně zvyšoval, po šedesáti kilometrech byl už osmnáctiminutový.

Zase ten vítr. Podobně jako ve středeční etapě, i v téhle se děly věci. Když zbývalo 80 kilometrů do cíle, rozjely na bočním větru vysoké tempo týmy Etixx a Sky. Hlavní pole se zase rozdělilo na několik menších skupin. V té další zůstali Pinot, Sagan nebo Majka. Většina favoritů ale zůstávala s Froomem.

Fotogalerie

Problémy Arua. Poprvé musel Fabio Aru měnit kolo 64 kilometrů před cílem, pak ještě dvakrát. Vždycky ale zvládl dostat se zpět do balíku.

Kreuziger sám. Ve skupině favoritů šlapal český cyklista úplně osamoceně. Celá sedmička Tinkoffu totiž zůstala na větru vzadu.

Náskok klesal. Náskok vedoucí třináctky se snižoval, Etixx ho stáhl až na sedm minut.

Pád Gerranse. Když už se zdálo, že vedoucí skupina bude nakonec na závěrečném stoupání dostižena, přišel pád Simona Gerranse z čela hlavní skupiny favoritů. S sebou vzal i Iana Stannarda a Wouta Poelse ze Sky, a tak se čekalo.

Lišák de Gendt. Belgický cyklista Lotta Soudal rozjel závěrečné stoupání pomaleji, ale dvojici Navarro, Pauwels, jež šlapala vepředu, měl nadohled. Tři kilometry před cílem se do ní vrátil a v závěrečných stovkách metrů měl nejvíc sil. Vyhrál svou první etapu na Tour.

Vítěz dvanácté etapy Tour de France - Thomas de Gendt.

Martin s Kreuzigerem v problémech. Po prvním zvýšení tempa skupiny hlavních favoritů z ní pomalu odpadli Daniel Martin s Romanem Kreuzigerem. Oba se tak průběžným pořadím propadli. Martin z třetí na devátou příčku, Kreuziger z desáté na čtrnáctou.

Froome, jak ho známe. Tři kilometry před cílem přišel útok, na který všichni čekali. Jak Froome útočí vsedě. Udrželi se ho jen Porte s Quintanou. Pak už jen Porte, Quintana se propadal. Ke dvojici se následně dotáhl ještě skvělý Bauke Mollema.

Běžící Froome. Kilometr před cílem, kde by už měly být proti divákům zábrany, došlo k pádu ujíždějící trojice. Nejvíc ho odnesl Froome, jenž zlomil rám a pár set metrů musel po svých. Nakonec na to ale nedoplatil, dál má žlutý dres.

Cyklistický etapový závod Tour de France

12. etapa: Montpellier - Mont Ventoux (178 km)

1. De Gendt (Belg./Lotto) 4:31:51, 2. Pauwels (Belg./Dimension Data) -2, 3. Navarro (Šp./Cofidis) -14, 4. Clement (Niz./IAM), 5. Chavanel (Fr./Direct Energie) oba -40, 6. Lindeman (Niz./LottoNL) -2:52, 7. Teklehaimanot (Erit./Dimension Data) -3:13, 8. Vanmarcke (Belg./LottoNL) -3:26, 9. Sörensen (Dán./Fortuneo) -4:23, 10. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -5:05, ...26. Kreuziger (ČR/Tinkoff) -6:51, 77. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -21:26, 124. Bárta (ČR/Bora-Argon) -25:25.

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 57:11:33, 2. Yates (Brit./Orica) -47, 3. Mollema -56, 4. Quintana (Kol./Movistar) -1:01, 5. Bardet (Fr./AG2R) -1:15, 6. Valverde (Šp./Movistar) -1:39, 7. Van Garderen (USA/BMC) -1:44, 8. Aru (It./Astana) -1:54, 9. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) -1:56, 10. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -2:11, ...14. Kreuziger -3:14, 108. Bárta -1:49:35, 127. Vakoč -2:01:30.

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Voráček: Doceňme Krejčího, je jedním z nejlepších Čechů v historii

Vyhlášení ankety Zlatá hokejka pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé...

Spolu s Davidem Pastrňákem a Tomášem Hertlem obsadili první tři pozice v anketě Zlatá hokejka, pak...

Záhada zn.: Messi. Jako wi-fi bez signálu. Další pokus o změnu začal zle

Argentinský kapitán Lionel Messi leží na trávníku.

Lionel Messi + národní tým = zklamání. Jednou už v argentinské reprezentaci skončil. Od loňského...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější....

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

VIDEO Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal...

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy...

Další z rubriky

Sánchez ve Švýcarsku ujel všem a porazil i Sagana. Slaví také Hirt

Momentka ze druhé etapy Kolem Švýcarska

Byl to Jan Hirt, kdo spolu s letkou Astany na předposledním kopci druhé etapy závodu Kolem...

Co ukázalo Dauphiné? Tour de France bude letos otevřená soutěž

Jakob Fuglsang (ve žlutém) a jeho parťáci ze stáje Astana v cíli Criterium du...

Spolu s Julianem Alaphilippem byl jasným mužem letošního cyklistického jara. Sice v sobě nemá...

Nic zlomeného. Thomas je potlučený, ale říká: Na startu Tour budu

Geraint Thomas v závodě Kolem Švýcarska.

Nejprve hrůzu nahánějící pád Chrise Frooma na Dauphiné, který jej vyřadil z účasti na Tour. A potom...

Najdete na iDNES.cz