Tour na nikoho nečeká. To pochopil v páteční šílené etapě i Španěl Valverde

Alejandro Valverde po propadáku ve 13. etapě Tour de France. | foto: AP

13 2013
Saint Amand (Od našeho zpravodaje) - Boční vítr a nebývalé úsilí tří stájí proměnily zdánlivě tranzitní páteční etapu Tour de France v bitevní pole. Ještě dlouho se bude o tomto dni hovořit. O dni, kdy tým Saxo-Tinkoff udeřil.

Na samém konci páteční etapy byla k vidění úchvatná "týmová časovka" sexteta Saxo-Tinkoff. Ta 30 kilometrů před cílem způsobila dělení pelotonu, v jehož čele vznikla 14členná skupina. "Nečekali jsme, že naděláme takové škody," přiznal Alberto Contador, lídr týmu. "V jednu chvíli jsme to skoro vzdali. Měli jsme pořád 10 vteřin náskoku, jen 10 vteřin, ale dál jsme bojovali. Byla to obrovská demonstrace síly týmu."

Contadorovi, Kreuzigerovi, ale i Mollemovi a Ten Damovi z Belkinu přinesla tato akce 69 vteřin zisku na Chrise Frooma ve žlutém dresu.

Nebyl to však tým Saxo, nýbrž stáje Belkin a Omega, kdo stál u zrodu bláznivých událostí páteční etapy. Už na 55. kilometru se Belkin nastěhoval do čela pelotonu a navyšoval tempo. Brzy našel parťáky do aliance u Omega Pharmy, která chtěla distancovat z pelotonu konkurenčního sprintera Kittela.

"Věděli jsme, že prvních 55 kilometrů etapy se jede lesem, ale pak se terén otevře a přijde boční vítr," líčil Nico Verhoeven, sportovní ředitel Belkinu. "Chtěli jsme se v takových podmínkách pokusit rozdělit peloton. A Omega měla stejný nápad."

JEDÉÉÉM! Španělský cyklista Alberto Contador žene své pomocníky do cíle 13.

JEDÉÉÉM! Španělský cyklista Alberto Contador žene své pomocníky do cíle 13. etapy Tour de France, v níž snížil odstup od hlavního rivala Chrise Frooma.

Vznikly tři skupiny, Kittel odpadl, kompletní elitní desítka celkové klasifikace však stále šlapala v pelotonu. Jenže pak 85 kilometrů před cílem jeden z cyklistů najel zezadu do Alejandra Valverdeho, lídra Movistaru, a ten musel měnit kolo.

Zatímco Contadorovo Saxo, snad v duchu španělské mezistájové spolupráce, v tu chvíli neútočilo, jezdci Belkinu si nebrali servítky.

"Nemohli jsme čekat," řekl Verhoeven. "Jen vzpomeňte, loni byla spousta pádů a nikdo na nás nečekal. Tohle je Tour a já vždycky slýchal, že Tour na nikoho nečeká. To samí platí i pro Valverdeho, ne? Je mi líto, že měl technické potíže, ale my jsme i potom závodili."

Když bylo zřetelné, že Španěl se do čelní skupiny nevrátí, naskočil do hry tým Saxo-Tinkoff. Mollema a Ten Dam se při útoku Contadorovců pověsili na kola žlutomodré šestice a byli mezi těmi, kdo unikli zkáze. A tak Bauke Mollema po etapě přímo zářil: "Na konci dne jsme byli tam, kde jsme měli být - a výsledek je opravdu krásný. Saxo jelo tak tvrdě! Byli během dne v pelotonu za námi, a tak byli v pravý čas stále čerství."

Froome: Chyběly nám naše silné motory

Bjarne Riis, majitel stáje Saxo-Tinkoff, už několikrát v minulosti využil boční vítr ve prospěch svých jezdců. Ví, že takové podmínky jsou testem síly, koncentrace, odhodlání a taktické vyzrálosti. "Samotný útok však byl něčím naprosto spontánním. Tohle nemůžete plánovat. Jen musíte umět využít optimální situaci," tvrdil Ital Tossato z Riisova týmu.

Dokonce i Mark Cavendish, jenž naskočil do rozjetého Saxo-vlaku, doznával: "Vůbec jsme neočekávali, že Saxo něco takového vymyslí. Ptal jsem se předtím Micka Rogerse, jestli něco plánují. Ale on mi řekl, že ne. Jenže pak byli neuvěřitelně silní."

Ian Stannard z týmu Sky se s Chrisem Froomem pokusili hrozícímu nebezpečí zamezit, ale neměli dost sil, aby překlenuli most k unikající 14členné skupině.

"Na Mont Ventoux bude příležitost k získání většího množství času než na posledních 20 kilometrech této etapy," řekl poté pragmaticky Chris Froome.

Chris Froome (ve žlutém) dokončuje 13. etapu Tour de France v hlavním pelotonu.

Chris Froome (ve žlutém) dokončuje 13. etapu Tour de France v hlavním pelotonu.

Přesto panovala u autobusu Sky po etapě ponurá nálada. Stannard a Thomas mlčky šlapali na válcích, když dorazil Peter Kennaugh, jenž předtím nestačil tempu. "Sorry, chlapci," řekl.

Dave Brailsford, manažer týmu, k němu přišel: "Těžký den v práci, co?"

"Těžký," přitakal Kennaugh.

Sky nastoupilo do etapy oslabené, po Kiryjenkovi musel vzdát i Boasson-Hagen, jenž si zlomil při čtvrtečním pádu lopatku.

"Naši chlapci, kteří byli v pelotonu, nejsou právě specialisty na jízdu v bočním větru. Toho jsme si byli vědomi," přiznal sportovní ředitel Servais Knaven. "Omega měla plán, jak odpárat Kittela, a to učinilo etapu obtížnou. A Saxo pak šlo tvrdě za svým cílem. Neobáváme se, že tento den v našem týmu způsobí fatální škody, ale co vám mám říkat, minuta je minuta..."

Zvlášť když pro nadcházející nejtěžší týden zůstali už jen v sedmi a navíc Gerraint Thomas jede od 1. etapy s frakturou pánve.

"Někteří jezdci dnes čas ztratili, jiní získali," tvrdil v pátek večer Froome. "Přesto jsem šťastný, že před opravdu složitým víkendem mám stále více než dvě minuty k dobru. Saxo a Belkin uviděly svoji příležitost a šly po ní. Jejich jezdci jeli skvělou etapu a byli za to odměněni. My jsme si uvědomili, jak nám právě v takových etapách chybí Eddy Boasson-Hagen a Kiryjenka. Oba jsou silné motory a tým je bez nich rozhodně slabší."

Valverde: Den orazítkovaný smůlou

Snad ještě ponurejší nálada panovala po páteční etapě v táboře Movistaru. "Byl to den orazítkovaný smůlou," říkal Alejandro Valverde. "Jeli jsme vepředu tak jako jiné dny, ale pak do mě zezadu najeli a prasklo mi kolo. Snažili jsme se dostat zpět do čelní skupiny, jenže v tu chvíli pár týmů vepředu akcelerovalo."

Šéfové týmu Movistar k němu stáhli i Rui Costu, muže z Top 10 celkového pořadí, přesto jejich ztráta narostla až na 9:54 minuty. Valverde se propadl z 2. místa do druhé desítky. Neobviňoval však tým Belkin z toho, že útočil i ve chvíli jeho mechanických potíží. "Chápu je, že chtěli jet. To je Tour."

Novým lídrem Movistaru se pro zbytek Tour stal mladý a rtuťovitý Nairo Quintana, průběžně osmý. "Pomůžeme mu v nadcházejícím tvrdém týdnu. Možná nevyhrajeme Tour, ale ještě na ní něco předvedeme," slíbil Valverde.

Každopádně příštích 9 dnů slibuje strhující podívanou. "Tour ještě ani zdaleka není rozhodnuta," říká Alberto Contador. "Jsem teď blíž k Froomovi. A to nejtěžší nás teprve čeká."

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Zpověď bývalé krasobruslařky Kovaříkové: Soud byl největší křivda

Radka Kovaříková se současným manželem Jindřichem Šimkem.

Ve sportu dosáhli na vrchol. V roce 1995 vybojovali Radka Kovaříková s René Novotným zlato na...

Alaphilippa nadnášel žlutý dres, vyhrál časovku. Van Aerta odvezla sanitka

Julian Alaphilippe projíždí cílem časovky v Pau. Na prvním místě.

Čtyřdenní pyrenejský blok na cyklistické Tour de France pokračoval v pátek svým druhým dílem....

Viděl žlutou, usmál se a... Tragicky zesnulému Fehérovi by bylo čtyřicet

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Lékaři se snaží pomoci Miklósi Fehérovi,...

Z roku 2004 ještě ani neuběhl první měsíc, když se v maďarském Györu sešly davy fanoušků. Bohužel...

Slavia definitivně ztrácí dalšího stopera. Ngadeu přestoupil do Gentu

Obránce fotbalové Slavie Michael Ngadeu v utkání Evropské ligy proti Genku.

Dlouho očekávanou zprávu oznámil světu belgický Gent. Dotáhl transfer Michaela Ngadea ze Slavie, za...

Kreuziger: Nechal jsem tam všechno, k lepšímu času mě tělo nepustilo

Roman Kreuziger se vyjíždí na trenažeru po časovce v Pau.

Pau (Od našeho zpravodaje) Tušil, že to nebude jeho disciplína. Odvedl v časovce v Pau maximum, co mohl, zvládl ji mnohem lépe...

Další z rubriky

Kreuziger: Nastavil jsem si tempo, abych nebouchnul, a pak jsem zrychloval

Roman Kreuziger přichází k týmovému autu Dimension Data za cílem na Tourmaletu

Tourmalet (Od našeho zpravodaje) Projel cílem, našel za pomoci týmového maséra auto Dimension Data, usedl na jeho přední sedadlo a...

Alaphilippe ztratil, ale žlutý dres udržel. Yates má vítězný double

TRPĚL, ALE ŽLUTÝ DRES UDRŽEL. Julian Alaphilippe v cíli patnácté etapy Tour.

Čtyři dny cyklisté na letošní Tour strávili v Pyrenejích. Vyvrcholení tohoto horského testu...

Jedinečný Tourmalet. Tady cyklisté vlekli kola a převzali vládu od medvědů

Cyklisté šplhají na pyrenejský vrchol Tourmalet během osmé etapy závodu Tour de...

Pau (Od našeho zpravodaje) Býval pro mnohé jen zářezem ve skále mezi pyrenejskými vrcholy. Ale pak se stal pomníkem...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz