Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Primoži, promluvíme si. Jak Roglič zůstal sám a dvojčata uzavřela pakt

  8:59
Le Creusot (Od našeho zpravodaje) - Že jsou příliš dlouhé etapy na závodech Grand Tour nudné, nezáživné a měly by se z itinerářů třítýdenních závodů vytratit? Pátek na Tour ukázal, že to nemusí být vždy pravda. „Šílená etapa,“ ulevovali si mnozí jezdci za cílem.

Wout van Aert vede skupinu uprchlíků v sedmé etapě Tour de France. | foto: AP

Od noblesních zámků na Loiře přes zemědělský region Auvergne se stády krav podél silnice až do hrdého Burgundska a města Le Creusot, nedaleko od proslulého kraje Chardonnay, vinula se trať sedmého dějství Tour.

249 kilometrů na kole! 

Jistě, nebylo to nic proti 482 kilometrům z Les Sables do Bayonne na Tour 1919 a bylo to pořád dost málo v porovnání s 338 kilometry z Nantes do Bordeaux ještě v roce 1984, a přesto: dlouhá štreka v autě, natož na kole. S přídavkem v podobě následného 190kilometrového přesunu na místo sobotního startu v Oyonnax.

Příběhů, jež se na této pouti odehrály, bylo na rozdávání.

Hvězdnému úniku na Tour kraloval Mohorič. Roglič utrpěl velkou ztrátu

Matej Mohorič se raduje v cíli sedmé etapy Tour de France.

Kde začít? Třeba u cyklokrosových dvojčat. MVDP a WVA, neboli Mathieu van der Poel a Wout van Aert. Kdyby pozdě večer Van Aert objevil Van der Poela také u stolu na svém hotelu, snad by se už ani nedivil. Tak moc byli ti dva v posledních dnech propojeni.

V časovce se vešli svými výkony do jediné sekundy. V pátek jakmile zaútočil jeden, šel po něm druhý. A když se Van Aert probil do úniku dne, zákonitě musel za ním i jeho stín.

„Byl jsem pro Mathieua soupeřem v celkovém pořadí, takže je docela normální, že mě nepustil do úniku samotného, ne?“ říkal Van Aert.

V rychlosti 51 km/h si dokonce poklábosili, usmívali se při tom a později padla nabídka: „Budeme dnes spolupracovat?“ To když se 70 kilometrů před cílem začala původní 28členná skupina rozpadat. Dobře, Woute, reagoval žlutý muž a plácli si. Koneckonců oba najížděli kupu času (přesněji tři a půl minuty) na Pogačara s dalšími lídry.

Ovšem nyní se možná jejich cesty rozejdou.

Na dotaz, zda se pokusí dotáhnout boj o celkové pořadí až do Paříže, odpovídá Van der Poel rezolutním NE. 

Naopak Van Aert je přinejmenším nalomen. Jak dokáže závodit v kopcích, ukázal přece už loni ohromující prací ve službách Primože Rogliče.

Tour de France

Příloha iDNES.cz

Na otázku, zda je nyní psychicky připraven stát se lídrem Jumba na Tour, odpověděl: „Vůbec.“

Ale na dotaz, zda jím bude, reagoval: „Jsem na to nejspíš příliš těžký. Ale zatím držím dobrou pozici v celkovém pořadí a je hezké to zkusit. Musím pořádně zregenerovat a o víkendu uvidíme, co dokážu, až začnou skutečné hory. Zatím jsem se snažil jen obléci si tu aspoň na den žlutý dres, ne vyhrát celou Tour.“

Čímž se plynule dostáváme k smutnému konci nadějí dosavadního lídra týmu Jumbo-Visma, loni celkově druhého Primože Rogliče.

Nečekejte na mě, chlapci

„Roglič est en grande grande difficulté,“ vykřikoval komentátor francouzské televize. Šampion Vuelty odpadal z hlavního pole nedlouho poté, co v nejprudší 18procentní pasáži závěrečného stoupání na Signal d’Uchon navýšil tempo útočící Richard Carapaz. 

Co však bylo ještě pozoruhodnější, nikdo z pomocníků s Rogličem nezůstal. Ani Steven Kruijswijk, ani Jonas Vingegaard, kteří se o něj měli v horách starat. Prostě nikdo.

Proč? Podle zákulisních zdrojů z týmu měl Slovinec už před etapou říci: „Pokud se dnes dostanu do potíží, nečekejte na mě.“ Nezastírá, že má stále velké bolesti po pádu z třetího dne, především v oblasti zad.

To ale byla skvostná žlutá jízda. Brutální dlouhý den, říkal Van der Poel

Mathieu van der Poel vede skupinu uprchlíků v sedmé etapě Tour de France.

„Primož nemůže normálně sedět v sedle, protože při tom pádu se také udeřil zadkem o zem. Je v obtížné situaci a nemá dost energie,“ podotkl jeho šéf Merijn Zeeman.

Celkově teď na 33. místě pořadí zaostává Roglič o devět minut za žlutým Van der Poelem a o pět a půl za pátým Pogačarem. „Musíme být realisté. Ztratil čas na favority, trápí se. Bojovat o přední příčky bude asi nad jeho síly,“ řekl další ze sportovních ředitelů Frans Maassen.

Dokonce se začalo spekulovat, že Roglič z letošní Tour raději odstoupí a zaměří se na obhajobu titulu na Vueltě.

„Ale na takové rozhodnutí je příliš brzy. Musíme to s společně probrat. Večer si s Primožem promluvíme,“ naznačil Zeeman.

Ať tak či tak, Jumbo potřebuje nového lídra. Loni v 19 z 21 etap režírovalo Tour drtivou kolektivní silou a tehdejšího obhájce titulu Egana Bernala odrovnalo natolik, že Kolumbijec raději předčasně odjel domů. Jak rychle se věci dokáží měnit.

Momentky ze sedmé etapy Tour

Zvedne týmový prapor Van Aert? Nebo čtyřiadvacetiletý dánský talent Vingegaard, druhý za Rogličem ve worldtourovém klání Kolem Baskicka? Ten sice na 11. místě zaostává téměř dvě minuty za Pogačarem, ale figuruje v pořadí před Carapazem i Thomasem.

„Jonas je tady, aby se učil, a učí se opravdu rychle,“ ocenil jeho úsilí v novinářské mixzóně Maassen. „Doufejme, že stejnou sílu jako v časovce předvede i horách.“

Zatímco sportovní ředitel nizozemské stáje tato slova pronášel, Steven Kruijswijk eskortoval zmoženého Rogliče, který právě s velkou ztrátou dokončil etapu, aspoň od cíle k týmovému autobusu. 

Bývalý lídr Jumba se reportérům vyhnul obloukem.

V pátek se ovšem ocitli v centru pozornosti hned tři Slovinci. Roglič velmi se trápící. Pogačar poznávající, jak komplikovanou prací může být obrana žlutého dresu. A Matěj Mohorič triumfující.

Nejvíce podceňovaný muž

Jaký to obrat v jeho sezoně. Vzpomínáte na Mohoričův hororový pád na Passo Godi, který ho v květnu vyhnal z Gira? Před dvěma týdny oslavil návrat na scénu titulem ze slovinského mistrovství. A v pátek unikl z úniku, zbavil se posledního souputníka Jaspera Stuyvena z Treku a v cíli ukázal z prstů sestavené srdíčko bezbřehého štěstí. 

„Největší den mé kariéry. Takticky se mi povedlo přehrát mé slavné konkurenty,“ jásal jezdec stáje Bahrain Victorious.

K etapovému prvenství dostal nádavkem puntíkatý vrchařský dres. Navíc dokončil kariérní Grand Slam vítězných etap ze všech tří podniků Grand Tour. K čemuž Jacky Durand, expert Eurosportu, vzápětí dodal: „Je jedním z nejvíce podceňovaných špičkových jezdců současnosti. Jednoho dne bude schopný vyhrát celou Grand Tour.“

SLZY ŠTĚSTÍ. Matej Mohorič dosáhl na své první vítězství na Tour.

Když se Mohorič před pódiovým ceremoniálem vyjížděl na trenažeru, Tadej Pogačar za ním do kamery dělal opičky a vyplazoval jazyk. Největší favorit závodu si nenechal pokazit náladu časem, který na něj najeli Van der Poel a Van Aert a kromě jiných i Kasper „univerzál“ Asgreen nebo Vincenzo „pořád jsem tady“ Nibali.

„Možná jsme strategickou taktickou chybu,“ připustil nicméně Pogačar. „Je nebezpečné povolit Van der Poelovi a Van Aertovi tak velký náskok, který byl chvílemi až sedmiminutový, přestože nás ještě čekají všechny velké kopce. Ta skupina tlačila ze začátku do pedálů jako šílená.“

Pochválil své parťáky, jak později při sjíždění uprchlíků tvrdě dřeli. Jen jim s tím skoro nikdo jim nepomáhal. „Znám svůj tým. Vím, že je silný,“ ujišťoval, ačkoliv experti z jiných stájí, hlavně z Ineosu, se snaží naznačovat opak.

STÍHACÍ KOMANDO. Jezdci týmu UAE Emirates pracují na čele pelotonu.

Pravdou je, že 20 kilometrů před cílem už byla parta UAE Emirates rozházená napříč silnicí a Pogačarův bok kryl jen Rafal Majka.

„Čeká je ještě na Tour pořádná šichta,“ řekl sportovní ředitel Ineosu Gabriel Rasch. „Coby tým nejsou v Emirates příliš zkušení s obhajobou dresu.“

Také proto je hned v pátek Ineos prověřil. Richard Carapaz vypálil na Signal d’Uchonu vpřed a vypracoval si na Pogačarovce a spol. až 40sekundový náskok.

Unavili jsme je. A nás snad ne...

„Ke konci etapy jsme viděli, že se už lidé z Emirates hodně trápí, tak jsem do toho šel,“ tvrdil Ekvádorec. Nevydělal však na svém útoku nic, sjeli ho na cílové čáře, s čímž Emiráťanům nejvíce pomohli jezdci Movistaru. Jakoby dávná „křivda“ spojená s odchodem Carapaze ze španělské stáje do Ineosu stále nebyla zapomenuta. Však si to Michael Kwiatkowski (Ineos) a Alejandro Valverde (Movistar) za cílem poněkud hlasitěji vyříkávali.

„Musíme vyčkávat na správné okamžiky a útočit na Pogačara, když bude jeho tým zranitelný,“ plánoval zatím Rasch. „Klíčové bude načasování.“

Zda bylo dobré to páteční Carapazovo, těžko soudit. „Bylo! Unavili jsme je před Alpami,“ mínil Rasch. 

Jenže neunavil se i Carapaz?

Jeho spolulídr Geraint Thomas měl v tu dobu k útočným myšlenkám předaleko a když jej dočasně odpárali z balíku, přepínal do extra silného obranářského módu.

Tour ONLINE

Reportáž ze sobotní 8. etapy od 13:15

„Bolí mě záda a žebra, při tom pondělním pádu jsem si je tvrdě narazil. Je to dost nepříjemné,“ říkal. „Bylo by snadné říct ‚je to v pořádku‘, ale takové věci vás hodně  seberou, jak je vidět i na Rogličovi.“

Na rozdíl od slovinského protivníka se Thomas dokázal dotáhnout zpět do prořídlého hlavního pole. „Trápím se, přesto doufám, že se brzy začnu cítit lépe. Nebo možná ne, když pomyslím na itinerář příštích dvou dnů,“ připustil Velšan.

Ano, Alpy. Už se tyčí před nimi, jsou blízko. Kdo v nich zaplatí za páteční kvapík, při němž jezdci přijeli do cíle skoro o půl hodiny dříve, než jim předpovídal nejrychlejší časový itinerář organizátorů?

„Myslím že dnes všichni rychle usnou,“ usoudil v pátečním večeru Mathieu van der Poel.

„Zítra možná budu v Alpách jen sledovat kola mých soupeřů,“ utrousil Tadej Pogačar.

Autor:

Závody Grand Tour v roce 2022

  • Nejčtenější

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Plzeň - Šeriff 2:1, sen o Lize mistrů trvá, v těžkých chvílích podržel tým Staněk

Už jen jeden krok, už jen překonat posledního soupeře v závěrečné fázi kvalifikace a fotbalová Plzeň bude v Lize...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Panathinaikos 2:0, dvě červené, góly Schranz a Usor. Domácí po půli vládli

Slávističtí fotbalisté zvládli první utkání třetího předkola Konferenční ligy. Před domácím publikem porazili řecký...

Slavia, Sparta i Plzeň mají první výhru, ligu vede stoprocentní Liberec

Slavia dala čtyři góly, Sparta dva a obě pražská S mají v novém ročníku fotbalové ligy první vítězství. V druhém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Malér s názvem Baník. Trenér Vrba už hledá, kde je zrada

Čekalo se, že vcelku bezbolestně posbírá šest bodů. A pak dalších šest, protože vylosování na úvod fotbalové sezony...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Hirt o nové smlouvě: Každý, kdo jde do Quick-Stepu, jde nahoru. Snad i já

Do cíle na Pustevnách dorazil na sedmnáctém místě. Unavený, zpocený, ale mohl být i spokojený. Tým Jana Hirta...

Tradici cyklistického závodu na Vysočině přerušila krize. Sponzoři nemají peníze

Jubilejní 25. ročník mezinárodního cyklistického etapového závodu Vysočina se vinou zhoršené ekonomické situace letos...

Sázel se s Hirtem, Masnada mu pomohl v krizi. O šampionovi českých silnic

Byl považován za nadějného mladíka, jenže po přechodu mezi elitu ne a ne vybojovat první vítězství. Až příliš často...

Rota uhájil triumf na Sazka Tour, Hirtovi patří jedenácté místo

Závod Sazka Tour skončil triumfem italského cyklisty Lorenza Roty, jeho týmový kolega Jana Hirta, jemuž patří celková...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...