Tome, to je konec, slez! Cyklista Simpson neposlechl. A zemřel

Památník Toma Simpsona na Mont Ventoux

25 2009
Mont Ventoux, to je velký horský klín uprostřed ničeho, sluncem odbarvený do běla. Tam nahoře je jiný svět. Svět mezi holými skalami a oslňujícím sluncem, kde skály odrážejí vedro a zvedající se prach přiléhá k vašim pažím, nohám i obličeji. Autor citátu: britský cyklista Tom Simpson. Datum: léto 1965. O dva roky později, 13. července 1967 při 13. etapě Tour de France, ho tatáž hora zabila...

Teplota tehdy šplhala k 45 stupňům Celsia. Doping byl běžný, kontroly sporadické. Pierre Dumas, oficiální lékař Tour, ráno varoval "mastičkáře" týmů: "Jestli si dneska cyklisté něco vezmou, budeme mít na svých rukou smrt." Simpson si vzal. Pitva později prokázala v jeho těle amfetamin. V zadní kapse jeho trikotu našli tři ampule. Jednu prázdnou, dvě plné.

Před startem Tour zaplatil zálohu na nový mercedes. Věřil, že celý závod vyhraje a z prémií doplatí zbytek. Snil o budoucím klidném životě se ženou a dvěma dcerami. Zato na kole závodil divoce a zběsile. Muž, jenž překračoval limity.

Tour 1964 dokončil i s tasemnicí v těle. Další rok šlapal až k sebezničení s hnisající rukou, kterou mu málem amputovali. Roku 1966 skončil na Tour v slzách po těžkém pádu při útoku dle hesla "všechno, nebo nic".

Tentokrát byl průběžně šestý, sužovaly ho střevní problémy, přesto se rozhodl na Mt. Ventoux zaútočit. Na což se posilnil i hltem brandy! Ujel, ale pak jej předstihlo pět cyklistů. Tři kilometry před vrcholem, kde slunce nemilosrdně pražilo a stín zůstával jen zbožným snem, začal Simpson kolabovat. S kolem se potácel napříč silnicí.

"Vedro bylo dusivé," líčil jeho sok Lucien Aimar. "Nabídl jsem mu pití, ale neslyšel mě. Pohled měl úplně prázdný. Říkal jsem mu: Tome, nebuď blázen. Neodpověděl." Marně se Simpsona snažil zadržet šéf týmu Alec Taylor. Marně na něj mechanik Harry Hall volal: "Tome, to je konec. Slez."

Brit padl z kola, znovu nasedl, jel dál. "Go on, go on," byla údajně jeho poslední slova. Dany Pingeonová, manželka pozdějšího vítěze Tour, stála v těch místech. "Tomův obličej byl bílý jako papír, kolem rtů mu vytékala bílá pěna. Být to můj manžel, skočím na silnici a zastavím ho."

Dalších 500 metrů se malátný Simpson ploužil, než padl opět, až do bezvědomí. Prsty dál křečovitě svíral řídítka, nemohli ho od nich odtrhnout, zuby měl zaťaté. Na policejním motocyklu dorazil lékař Dumas, dva muži Simpsonovi násilím otevřeli ústa, aby mohl provést dýchání z úst do úst. Jenže polibek života přišel pozdě. Tom Simpson zemřel. Ve 29 letech.

"Byl klinicky mrtvý, ještě než jsem přijel," řekl Dumas. Verdikt z avignonské nemocnice zněl: příčinou smrti se stala zástava srdce způsobená vedrem, dehydratací i užitím amfetaminu a alkoholu.

Dva Simpsonovi pomocníci se zamkli v pokoji, opili se a odmítali vyjít. Cyklisté chtěli další etapu zrušit, nakonec ji jeli jako procesí. Na počest mrtvého soupeře nechali vyhrát jiného Brita, Barry Hobana. Ten se dva roky poté oženil se Simpsonovou vdovou Helen.

V roce 1970 se Tour na Mt. Ventoux vrátila. Když Eddy Merckx projížděl kolem Simpsonova pomníku, sňal čapku. I dnes je tu místo tiché piety. "Tom se pro nás stal cyklistickým Ikarem," říká britský profesionál David Millar. "Chtěl dolétnout nejvýš, ale nedával pozor – a zřítil se k zemi."

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním...

Vítková nejlepší Češkou, sprint v Soldier Hollow ovládla Röiselandová

NEJLEPŠÍ ČEŠKA. Česká biatlonistka Veronika Vítková doběhla v Soldier Hollow...

Přesná a rychlá střelba, to byl pro Veroniku Vítkovou klíč k 19. místu. Česká biatlonistka v...

POHLED: Přímý pád z extraligy schválen. Dar (nejen) pro Jágra

Jaromír Jágr na kladenské střídačce

Své 47. narozeniny slaví dnes, ale už ve čtvrtek Jaromír Jágr od 11 mužů, kteří coby členové...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán....

Další z rubriky

Kreuziger o vstupu do sezony: Musím se teď protrápit k dubnové formě

Roman Kreuziger v časovce závodu Kolem Valencie.

Předjaří na jihovýchodě Španělska, výheň na Arabském poloostrově a pak italské bílé cesty i silnice...

Skončil s cyklistikou, přišel o nohu. Nástupce Armstronga je i tak šťastný

ZA STŘÍBREM. Adrien Costa na světovém šampionátu juniorů, kde v časovce získal...

VIDEO Když mu bylo třináct, upozornil na něj čtvrtý muž Tour de France. Býval velkým talentem americké...

Mám teď jiné měřítko bolesti, říká Vakoč. Argentinská mise jej nadchla

Petr Vakoč

Jeho vůli vrátit se obdivoval celý cyklistický svět. Po 481 dnech bez závodů, po těžkém pádu, boji...

Najdete na iDNES.cz