VÍTĚZ. Závod Českého poháru v cyklokrosu v Kolíně vyhrál tamní rodák Tomáš Paprstka. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Paprstkův cíl pro republikový šampionát v Kolíně? Chci vyhrát, říká

  • 1
Už je to skoro šest let, co se stal juniorským mistrem světa v cyklokrosu. Tehdy porazil třeba i Juliana Allaphilippa, letošní kometu silniční sezony. Letos je Tomáš Paprstka jedničkou na českém území. Vede celkové pořadí Toi Toi Cupu o 18 bodů před druhým Vojtěchem Niplem a těší se na republikový šampionát v Kolíně.

Za výhru se uděluje 30 bodů, každý další závodník má o jeden bod méně. To už byste vítězství v celkovém pořadí měl uhájit, ne?
Pokud se nestane nic zásadního, tak asi jo. Ale pro mě je hlavní mistrák, ne celkové pořadí Toi Toi Cupu.

Pro vás je kolínská trať domácí, vždyť jezdíte za tým Remerx – Merida Team Kolín. Bude to výhoda, že ji znáte skoro nazpaměť?
Asi ani ne. Ale co bude znát, to jsou diváci. Budou fandit nám jako domácímu týmu a přijede i můj fanklub, což bude asi důležitější.

Fotogalerie

Kdy si půjdete projet trať?
Dneska (úterý) se na ni projedu. Dám si nějaké rychlejší tréninky, jak jsem zvyklý a znovu se tam podívám v pátek před závodem. Máme už ji dost najetou, takže to takhle stačí. No a v sobotu se rozhodne.

S jakým výsledkem budete spokojený?
Záleží, jak se bude závodit, jestli se bude taktizovat nebo ne, protože trať je dost rychlá a rovinatá. S bednou budu spokojený, ale samozřejmě chci vyhrát.

Možná by se mohlo jet i na sněhu, pokud se výrazně neoteplí. To byste přivítal?
Na sněhu umím, baví mě to a jezdí se mi na něm dobře, ale uvidíme, jak to nakonec bude vypadat. Podle mě bude hodně zmrzlý podklad, maximálně nahoře centimetr rozbláceného sněhu. Každopádně doufám, že to nebude dole zmrzlé a kluzké a nahoře blátivé, protože to mi moc nesedí.

Koho považujete za největšího konkurenta?
Určitě Michala Boroše, který má stabilně hodně dobré výsledky. Radek Šimůnek je další adept, ale u něj je to takové nevyzpytatelné. Jednou dojede, dvakrát ne, může přijít nějaký technický problém.

Co obhájce titulu Adam Ťoupalík?
Adam má dost velké skoky ve výsledcích. Určitě může vyhrát, ale taky může dojet osmý nebo desátý, uvidíme.

Jak jste na tom s formou? Začátek sezony vám vyšel, pak přišel lehký útlum.
Přesně tak, začátek sezony byl perfektní, na konci listopadu jsem byl nemocný, což se projevilo i v závodech. Teď si myslím, že se dostávám zpátky do kondice ze začátku sezony.

To je fakt, v Pétange jste o víkendu dojel třetí, ale o den později na EKZ Tour dvanáctý...
To byl klasický dvojzávod. Prvního ledna v Pétange a druhého ve Švýcarsku na EKZ CrossTour. Vždycky mám ten druhý závod za dva dny horší. Ale obecně byly oba závody mnohem lepší, než jak jsem se cítil třeba v půlce prosince na Toi Toi Cupu v Mladé Boleslavi (dojel šestý) nebo na Světovém poháru v Zolderu (dojel 28.), kde to nebylo vůbec dobré.

Ještě před sobotním startem dojde k setkání legend. Kdo byl pro vás legendou nebo vzorem?
Vždycky Zdeněk Štybar, který vyhrál i poslední republikový šampionát v Kolíně.

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)