Thomas Pidcock.

Thomas Pidcock. | foto: Profimedia.cz

Cyklistický všeuměl, srdcem jako Van der Poel. Kdo je skokan sezony Pidcock

  • 1
Jeho trenér ho přirovnává k Mathieu van der Poelovi. Nejen kvůli obrovské bojovnosti, ale také proto, že je velký univerzál. I když mladičký Thomas Pidcock letos načal v Ineosu svůj první rok mezi silničními profesionály, už si získal respekt. A další velké věci se od něj teprve čekají.

Na Valonském šípu dvacet osm kilometrů před cílem spadl. Přesto se za pomoci týmových kolegů ještě dotáhl zpátky do pelotonu a nakonec finišoval na šestém místě.

Druhá ardenská klasika měla být jeho posledním jarním závodem na silnici. Proč ale končit, když je v takové formě, že?

Triumf duhového dresu. Alaphilippe předčil na Valonském šípu Rogliče

A tak je podle belgického listu Het Nieuwsblad pravděpodobné, že si úvodní část sezony ještě protáhne o nedělní monument Lutych-Bastogne-Lutych.

Nehledě na výsledek už ale Pidcock může být se svým dosavadním účinkováním v profesionálním pelotonu spokojený. Ačkoliv je to jeho první ročník mezi elitou, počíná si totiž jako zkušený mazák.

Kuurne-Brusel-Kuurne - 3. místo.

Strade Bianche - 5. místo.

Brabantský šíp - 1. místo.

Amstel Gold Race - 2. místo.

Valonský šíp - 6. místo.

„Je hezké, že jsem tak často nahoře,“ říká mladičký Brit. „Ale musím v tom pokračovat pořád dál.“

Pidcock patří k silné cyklistické generaci narozené na přelomu tisíciletí. Je dokonce ještě mladší než Tadej Pogačar nebo Marc Hirschi, v jeho rodném listě totiž stojí: datum narození - 30. července 1999.

Dále se ho ještě nabízí zařadit do další škatulky k cyklistickým univerzálům.

Stejně jako Mathieu van der Poel či Wout van Aert kombinuje silniční závody s těmi cyklokrosovými. Navíc stejně jako první jmenovaný si k tomu střihne i horská kola.

„V současnosti sledujeme nový cyklistický trend, kdy se často prosazují mladí jezdci, kteří kombinují víc disciplín,“ říká David Brailsford, šéf Ineosu. „A Tom je přesně ztělesňuje.“

Pidcock má za sebou na silnici zlato z časovky na juniorském mistrovství světa. V cyklokrosu je mistrem světa mezi juniory i v kategorii do 23 let. A v kategorii do 23 let je i světovým šampionem na horských kolech.

SILNICE, BLÁTO, KOŘENY. JE MU TO JEDNO. Britský cyklokrosař Thomas Pidcock na trati v Táboře

„Je jasné, že Tom je jedním z nejzajímavějším mladých cyklistů světa,“ líčí Brailsford. „Je neuvěřitelným jezdcem, rozeným závodníkem a hlavně vítězem.“

Pidcock se narodil v anglickém Yorkshiru, dějišti mistrovství světa v roce 2019 a startovní destinace Tour de France 2014.

Oba jeho rodiče jsou vášnivými cyklisty, což po nich malý Tom podědil. I když…

Ve třech letech ho prý posadili na tříkolku a nechtělo se mu šlapat. „Abych se rozjel, rodiče mi museli přivázat nohy k pedálům,“ smál se.

Jakmile se ale s kolem sžil, rodiče ho s sebou brali na víkendové projížďky s kamarády. Nejprve absolvoval jen posledních pár kilometrů, později už s nimi však jezdil i více než stokilometrové trasy.

„Rodiče ale na mě s cyklistickou nijak netlačili,“ vzpomínal Pidcock. „Jen mě motivovali a povzbuzovali. Samotného mě to bavilo.“

Prvního závodu se zúčastnil v sedmi letech. Nedopadl příliš slavně - spadl mu řetěz a porazila ho dívka... V dalších kláních už ale začal vítězit. Ve čtrnácti dokonce na jednom britském kritériu předčil i dospělé.

Jeho dospívání bylo v podstatě jen kolo. Jezdil jak na silnici, tak i na dráze, v bahně i v terénu. Jeden čas si dokonce pořídil BMX a bavil se. „Nepiju, nerad chodím ven,“ líčil. „Rád jezdím na kole a pak sleduju televizi nebo hraju na Xboxu a nic nedělám. Bylo to pro mě perfektní.“

Už v sedmnácti se o něj zajímaly silniční worldtourové stáje. Mezi nimi byl údajně i Trek-Segafredo, jenže Pidcock raději zvolil cestu postupného rozvoje. Zůstával proto v kontinentálním týmu někdejšího vítěze Tour Bradleyho Wigginse a objížděl spíš mládežnické závody.

Loni třeba vyhrál celkovou klasifikaci na obdobě italského Gira pro jezdce do 23 let.

Smlouvu s elitní stájí podepsal až před letošní sezonou. „Jako Britovi se mi splnil sen,“ říkal po přestupu do Ineosu. A zároveň si dal cíl: „Věřím, že bych mohl letos vyhrát tak jeden nebo dva závody.“

Což zatím plní.

Tom Pidcock poráží ve spurtu Wouta van Aerta a vítězí na Brabantském šípu.

Na Brabantském šípu zvítězil po sprinterském souboji s Van Aertem. Bylo to překvapení, vždyť podle odborného serveru Procyclingstats Pidcockova postava odpovídá spíše vrchaři - měří 1,70 metru a má 58 kilogramů.

„Ani nevím, jak ho popsat. Nemůžete ho zařadit do jedné škatulky. Dokáže absolvovat úplně odlišné závody a bude v nich pořád silný,“ říká jeho kouč z Ineosu Kurt Bogaerts.

Čtyři tisíciny rozhodly. Nebo ne? Určila cílová fotografie správného vítěze?

Přesto se o porovnání pokusil: „Fyzicky i vrchařskými schopnostmi je podobným typem jezdce jako Julian Alaphilippe. Mentálně je na tom ale jako Van der Poel - je to bojovník, jezdí srdcem.“

V Ineosu dostává Pidcock svobodu. Britská stáj si uvědomuje, jaký talent v něm získala a nechce jeho vývoj uspěchat. I proto mu zatím nedala za úkol jet jako jediný týmový lídr.

I když v mnoha závodech se jím posléze stal.

„Jeho výkony mě trochu překvapují,“ přiznal Bogaerts. „Takhle, věděl jsem, čeho je schopný, jaký je talent, jak tvrdě pracuje a jak ho kolo baví. Jenže když vstoupíte mezi elitu, je to úplně jiný level. To, že v ní už teď zaznamenal takové výsledky, je unikátní.“

Jen u nich ale Pidcock pochopitelně zůstat nechce. Je teprve na startu své kariéry a před sebou má ještě velké cíle.

„Jednou bych se na silnici chtěl stát dospělým světovým šampionem,“ plánuje 21letý mladík. „To je pro mě asi nejvíc. Jestli se třeba jednou pokusím vyhrát Tour de France, to nevím, ale určitě bych rád vyhrál mistrovství světa.“

Jeho nejbližší cíle jsou ale jiné: pokusit se o medaili na olympijských hrách. „V Tokiu bych chtěl závodit na horském kole a pořádně to rozbalit. Myslím, že mám dobrou šanci,“ vyhlíží.

I proto se hned po konci jarní části silniční sezony přesune do terénu. V polovině května by se měl představit i na Světovém poháru v Novém Městě, kde loni zvítězil v kategorii do 23 let.

Na konci června by se pak měl na chvíli vrátit na silnici a objet závod Kolem Rakouska a pak zpět do terénu a na olympiádu.

„Ještě o něm hodně uslyšíme,“ říká Wiggins. „Je to typ jezdce, který zvládne všechno.“

První Pidcockovy měsíce mezi profesionály mu dávají za pravdu.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa