Zakládat ženské odnože svých týmů je u mužských worldtourových stájí trendem posledních let. Postupně vznikly například u Jumba, Movistaru, Treku, FDJ nebo Jayca.
A předloni také u UAE Emirates, přičemž ženský tým nese název UAE Team ADQ. Mohutný penězovod šejků ze Spojených arabských emirátů je také zde patrný.
„Řekla bych, že 80 nebo 90 procent týmů ve World Tour nemá tak kvalitní zázemí jako my. Navíc z managementu cítím, že se do všech sfér snaží dál investovat,“ soudí Neumanová, která předtím dva roky závodila za jinou worldtourovou formaci Liv Racing. „Největší rozdíl je v počtu zaměstnanců. S Livem jsme měli na soustředění k dispozici dva fyzioterapeuty nebo maséry, v UAE jich teď bylo s námi pět. I kola Colnago jsou v nejvyšší kvalitě.“
Dostane víc šancí?
Tým sice závodí pod vlajkou Emirátů, ale žádný z místních šejků s nimi necestuje, jde o globalizovanou stáj. Hlavním manažerem je Brit, evropské zázemí najdete ve Švýcarsku, nejvíc sportovních ředitelů i mechaniků pochází z Itálie a v sestavě 16 závodnic figurují zástupkyně 11 zemí včetně Nového Zélandu, Emirátů či Ruska.
Neumanová byla sedmá v poslední etapě Vuelty, Van Vleutenová završila hattrick |
Ještě coby závodnice Liv Racing dosáhla Neumanová i na umístění mezi nejlepšími třemi v etapách Kolem Švýcarska či Burgosu. „V Livu jsem měla být druhou sprinterkou, ale příležitostí jsem nedostala tolik, jak jsme se domluvili a jak bych si přála.“
Už loni v květnu ji tudíž oslovila předběžná nabídka na přestup od týmu UAE, a přestože měla i další možnosti, tato se jí líbila nejvíc. Do kádru stáje sice patří elitní Italky Persicová a Consonniová z první patnáctky světového žebříčku, Neumanová však věří, že i ona dostane příležitosti zazávodit si na sebe. „Slíbili mi to.“
Boj o olympijskou Paříž
Po lednových startech na jednorázových závodech na Mallorce ji čeká etapové klání Kolem Emirátů. „A to je pro nás jedním z vrcholů sezony.“ Potom se vypraví na šotolinové Strade Bianche i největší kostkové klasiky včetně ženské verze Paříž–Roubaix. Na obávaných kostkách chce těžit z někdejších zkušenosti z kariéry na horských kolech.
Zda se vejde do sestavy na Giro či Tour, se dozví až v průběhu sezony. A pak je tu samozřejmě obrovská vábnička v podobě pařížské olympiády. Česko má v ženském pelotonu na hrách garantované pouze jedno místo a Neumanová se o něj utká v interním souboji s Burlovou, Noskovou a dalšími cyklistkami.
Startovala už v olympijském Tokiu 2021, ale do Japonska tehdy cestovala na palubě neblaze proslulého covidového speciálu. Před závodem musela do izolace, načež obsadila 33. místo.
Změnu týmu letos doprovodila rovněž změnou osobního kouče. Tím byl doposud její přítel. „Po čtyřech letech jsme oba dospěli k závěru, že je správná chvíle na to zkusit něco jiného,“ vysvětluje.
Dohodla se tedy s Johnem Wakefieldem, jenž má bohaté zkušenosti s prací u mužské stáje Bora. Aspoň si Neumanová práci nebude tahat i domů...
Za minulý rok našlapala na kole 20 tisíc kilometrů.
To číslo by mělo v následujících letech narůstat.
Stejně jako její výkonnost.