Vylodění v Normandii. Začíná válka na kolech, začíná Tour de France

PŘÍJEZD DO NORMANDIE. Favorizovaný tým Tinkoff přiváží do startovní destinace letošního ročníku Tour de France armádní vůz. V duhovém dresu mistra světa mává fanouškům slovenský rychlík Peter Sagan. Po jeho pravici sedí vrchař Alberto Contador. | foto: Profimedia.cz

2 2016
Bylo půl druhé ráno 6. června 1944, když se na Utah Beach vylodilo 21 tisíc spojeneckých vojáků, k nimž se přidalo dalších 14 tisíc parašutistů.

V sobotu dojde na Utah Beach k „vylodění“ cyklistickému.

Tour 2016: Kdo, s kým, proti komu

Sestavy a ambice všech týmů v závodě

Začíná válka na kolech.

Začíná 103. Tour de France.

3 635 kilometrů, 21 etap, 22 týmů, 660 měst na trase.

Pěkně po vojensku se mašírovalo už ve čtvrtek při slavnostní prezentaci. Týmy byly přiváženy armádními džípy, před nimi pochodovali vojáci v uniformách ze 2. světové války. Peter Sagan se rozhlížel jako generál Eisenhower a Alberto Contador si s ním dělal selfie.

„Připraveni na bitvu,“ psal Chris Froome na Twitter.

30.června 2016 v 19:46, příspěvek archivován: 02.července 2016 v 00:39

Ready for battle! #tdf2016 #teampresentation pic.twitter.com/FPGGzXAwv5

„V kraťasech nám při prezentaci zrovna teplo nebylo, snad si z toho neodneseme žádné nachlazení,“ povídal Roman Kreuziger.

To bylo ještě v opatství Mont St. Michel, někdejší oáze náboženského klidu. Odtud dnes vyrážejí. Na Utah Beach se pak utkají v bitvě o první etapové prvenství. Má jít o koncovku v režii spurtérů. Aneb německé duo Kittel–Greipel versus Brit Cavendish?

O 22 dnů později získá vítěz celé Tour v Paříži půl milionu eur, o 50 tisíc více než loni.

Kdo to bude?

Češi v akci

  • Roman Kreuziger (Tinkoff)
    Na Tour startuje posedmé, v roce 2013 pátý, což je nejlepší české umístění v historii. Už třikrát dokončil v Top 10, loni skončil sedmnáctý. Letos má být v dresu českého mistra stěžejním pomocníkem Španěla Contadora.
  • Jan Bárta (Bora Argon 18)
    Na Tour jede potřetí, v roce 2014 skončil třetí v časovce, loni 25. celkově (nejlépe z Bory). Dvakrát byl držitelem ceny pro nejbojovnějšího jezdce etapy. Je mužem pro časovky a úniky, ale i pomocníkem lídrů stáje.
  • Petr Vakoč (Etixx-Quick-Step)
    Debutuje na Tour, podruhé startuje na třítýdenním závodě Grand Tour (loni absolvoval Giro). Měl velmi úspěšné jaro, na Tour však musí být dle příkazů šéfů týmu k ruce sprinteru Kittelovi a vrchaři D. Martinovi.

Předloni všichni čekali na třeskutý duel Froome-Contador, aby po jejich nedobrovolném Adieu aplaudovali Italu Nibalimu. Loni se pro změnu mluvilo o Fantastické čtyřce Froome, Contador, Nibali, Quintana, ovšem Chris Froome dal v 10. etapě pelotonu šach, který později proměnil v mat.

Letos prestižní sázková kancelář William Hill nejvíce věří Froomovi (2,2:1) před Quintanou (3:1) a Contadorem (5,5:1).

O Froomově komandu píší reportéři, že tentokrát je to „sestava, která se opravdu hvězd dotýká“.

Přesto může jít o mnohem otevřenější ročník než v předcozích letech.

Jsou tu Aru a Nibali, duo v dresech Astany. Také Porte a van Garderen v barvách BMC. A francouzské naděje Pinot a Bardet. Od roku 1985 čeká rodná vlast Tour na dalšího domácího vítěze.

Očima Romana Kreuzigera vypadají předstartovní preference následovně.

Největší favorit? „Nairo Quintana.“

Černý kůň? „Romain Bardet... případně Thibaut Pinot.“

Muž na vzestupu? „Tejay van Garderen.“

Cyklista, který mě letos zatím nepřesvědčil? „Fabio Aru.“

Nejvíc nevyzpytatelná role? „Vincenzo Nibali. Možná se bude víc orientovat na olympiádu. Každopádně Giro nedokončil vyřízený. Kondice mu šla nahoru.“

Čeští cyklisté sice nedorovnali loňský rekord čtyřnásobné účasti, přesto i tři zástupci mají být vidět.

Velezkušený Roman Kreuziger se v roli superdomestika stane v horách jedním z nejdůležitějších mužů Alberta Contadora. Debutující univerzál Petr Vakoč bude pomáhat sprinterovi Kittelovi i vrchaři Danu Martinovi. A nezlomný bojovník Jan Bárta se pokusí potvrdit pozici elitního časovkáře a muže pro úniky.

01.července 2016 v 15:17, příspěvek archivován: 02.července 2016 v 00:36

So how do you like my and @majkaformal nationals jersey? Between #czech #russia #french and #dutch is no easypic.twitter.com/6SpoFgGCD4CD4

Po předlouhých 18 letech, poprvé od časů Jána Svorady, se zároveň s Kreuzigerem vrátí na Tour také dres českého šampiona. A zatímco loni slavil Leopold König titul s Chrisem Froomem, letos může podobný zážitek v Paříži okusit právě Kreuziger s Contadorem.

Tedy pokud do Paříže dojedou... Organizátoři informovali všechny aktéry o mimořádně zpřísněných bezpečnostních opatřeních. Podle interních sdělení je připravena také varianta, že kdyby došlo k teroristickému útoku či k vážné teroristické hrozbě během fotbalového Eura či v průběhu Tour, závěrečná etapa na Champs Elysées bude zrušena.

SLOVENSKÁ SUPERSTAR. Peter Sagan před startem Tour de France.

SLOVENSKÁ SUPERSTAR. Peter Sagan před startem Tour de France.

VYLODĚNÍ. Tým favorita Alberta Contadora Tinkoff trénuje před startem Tour na...

TRÉNINK. Tým Alberta Contadora trénuje před startem Tour na pobřeží v Normandii.

Realita současného nervózního světa tak dostihla rovněž nejsledovanější každoroční sportovní akci, o kterou se podle průzkumu společnosti Cofidis zajímají i dvě třetiny Čechů.

Na jaký ročník se ještě mohou těšit?

Na čistý, věří organizátoři. Antidopingová laboratoř v Châtenay-Malabry vyvinula pokročilý test, který odhalí i mikrodávky EPO. A Světová antidopingová agentura WADA upozornila, že pokud budou někteří jedinci či týmy podezřelé z podvodů, nasadí proti nim noční přepadové testování.

Bude to současně ročník stvořený pro vrchaře. „Itinerář závodu jim nahrává, půjde o test síly,“ myslí si Chris Froome. „A přestože nás čekají i dvě časovky, ta první má dva kopce a druhá je horská.“

01.července 2016 v 19:52, příspěvek archivován: 02.července 2016 v 00:43

Our final briefing before the start of @LeTour. #TDF2016 pic.twitter.com/259kqdLbpg

Bude to Tour návratů na legendární vrcholy Tourmalet či i Peyresourde – a především na bílého provensálského obra Mont Ventoux, kde v den francouzského státního svátku očekávají až milion diváků.

Bude to i Tour, která může vyústit ve vnitrotýmové třenice ve stylu „příliš mnoho potenciálním lídrů na dvorku“, jakých historie nabízí nepočítaně. Kdo ví, jak se vyvrbí srážka hvězd v Astaně či v BMC.

Zatím se všichni cyklisté usmívali. Peter Sagan při tiskové konferenci na adresu obzvlášť hubeného Contadora vtipkoval: „Jak bych mohl i já pomoci Albertovi? Snad že bych ho vzal s sebou na oběd.“

01.července 2016 v 22:44, příspěvek archivován: 02.července 2016 v 00:34

Good night everybody and see you tomo at the start of @2016tdf @tinkoff_team pic.twitter.com/ikIyAO5Jhs

Brzy to vypukne.

Dávná pravda říká, že právě první týden je nejzrádnější.

V prvním týdnu se nedá Tour vyhrát, ale dá se ztratit.

Atak na Pevnost Froome

Tiňkov hecuje: „Přijde další brexit. Nakopeme jim zadek“

Froome, Contador, Quintana. Nebo někdo jiný?

Kdo obleče po třech týdnech v Paříži žlutý dres?

Alberto Contador, kdo jiný?“ je přesvědčen Oleg Tiňkov, majitel stáje Tinkoff.

„Já jsem ale kamarádovi slíbil, že mu přivezu z Elysejských polí žlutého lvíčka pro vítěze,“ kontruje Nairo Quintana z Movistaru.

„Zajímá mě jen vítězství,“ tvrdí Alberto Contador.

„A pro mě bude tahle Tour největší výzvou v historii,“ krotí je obhájce vítězství Chris Froome.

Právě on je tím, koho všichni musí porazit. V angličtině už se zavádí výraz „Fortress Froome“. Tedy Pevnost Froome. Nestačí do ní proniknout, musíte ji zcela zničit. To se lehko řekne, hůř udělá.

„Vybrali jsme talentovanou skupinu cyklistů s Chrisem jako jediným lídrem. Všichni udělají maximum proto, aby znovu získal žlutý trikot,“ říká manažer stáje Dave Brailsford.

Brit má letos k dispozici asi nejsilnější tým, který kdy do Francie přivezl. Thomas, Poels, Landa, Nieve a Sergio Henao do hor, Kirijenka, Rowe a Stannard na rovinaté etapy. To je až brutální síla.

„Někdy to může být požehnání, ale někdy i prokletí. Budou pod obrovským tlakem a to je může stát spoustu energie,“ upozorňuje Tejay van Garderen z BMC.

„Není to jen o tom, porazit Frooma, musíme porazit celý tým Sky,“ ví i Alberto Contador. Což se potvrdilo v generálce na francouzský závod. Froome sice Critérium du Dauphiné vyhrál, ale nebýt jeho týmových kolegů, v šesté etapě by nejspíš sám proti Bardetovi žlutý trikot neuhájil.

Tady ukázal slabiny.

Přesto před startem Tour neztrácel nervy ani svůj typický britský humor. Na svůj Twitter po vyřazení Angličanů z Eura psal, že na sobě teď cítí obrovský tlak. A co teprve až vypadne Andy Murray z Wimbledonu... „Froome je pořád v depresi z brexitu a teď přišel další brexit,“ komentoval celou situaci Oleg Tiňkov v narážce na anglické fotbalisty. „Jsme připraveni nakopat jim zadek,“ hecoval Rus svůj tým.

Jeho hlavní hvězda Alberto Contador se pár dnů před startem musela vypořádat s lehkým nachlazením, kvůli němuž vynechala i španělský šampionát. „Ale už jsem v pohodě a jsem určitě čerstvější než v minulém roce,“ ujistil Španěl.

Podobně silný tým jako Sky má alespoň na papíře Movistar. „A Nairo je sebevědomější, připravenější a zkušenější. Teď je připravený vyhrát Tour,“ tvrdí Eusebio Unzue, sportovní ředitel Movistaru.

Quintana po měsíčním pobytu v Kolumbii vyhrál svůj tradiční přípravný závod před Tour. Na Route du Sud ovládl i časovku. „Ta práce na ní se začíná vyplácet,“ říká.

Jeho tým už od začátku roku rozjel kampaň #SueňoAmarillo, tedy „Žlutý sen“. „Chceme celou Tour s Nairem ovládnout,“ netají se jediným cílem Quintanův superdomestik Alejandro Valverde.

Svého super superdomestika má i Fabio Aru. Když vám dělá pomocníka člověk, který už vyhrál čtyřikrát závod Grand Tour a naposledy letošní Giro, něco to znamená.
Otázkou je, jak ta pomoc bude v Astaně vypadat.

„Mám ve Vincenza slepou důvěru,“ uvedl nedávno Aru, navzdory předchozím neshodám. Vincenzo Nibali na jaře o svém kolegovi tak hezky nemluvil. „Je popudlivý a horkokrevný. Když jsem byl mladší, učil jsem se od Ivana Bassa, sledoval jsem ho a Ivan byl velmi otevřený a moudrý. Fabio se na nic neptá, nezajímá ho to,“ popsal jejich vzájemný vztah starší a zatím stále úspěšnější Ital.

Spojí se tato dvojice a „vetře“ se mezi tři nejlepší?

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Mandjeck chce rozvázat smlouvu se Spartou, na klub si stěžuje u FIFA

Sparťanští náhradníci: Jonathan Biabiany (zleva), Georges Mandjeck a Tal Ben...

Kamerunský reprezentant Georges Mandjeck si u Mezinárodní fotbalové federace FIFA stěžuje na...

Volný den Tour: Kreuzigerova pizza, kafe u katedrály i Landova frustrace

Roman Kreuziger a mechanici během volného dne na Tour.

Albi (Od našeho zpravodaje) Prospali se. Vyrazili na kolo i na kafe. Testovali časovkářské speciály. Zpovídali se reportérům. A...

Kam s Neymarem? Nejdražší fotbalista světa trčí ve zlaté kleci

Neymar z Paris Saint-Germain s nespokojenou grimasou ve tváři.

I vlastní otec mu před dvěma lety radil: Nedělej to! Neopouštěj Barcelonu, neodcházej do Paříže!...

Další z rubriky

ONLINE: Na Tour se jede časovka v Pau. Jak si vede Kreuziger a spol.?

Roman Kreuziger (vlevo) přiváží do cíle týmové časovky tým Dimension Data.

Sledujeme online Čtyřdenní pyrenejský blok na cyklistické Tour de France pokračuje svým druhým dílem. Jedinou...

Schurter je v nominaci Švýcarska na ME v Brně. Nejspíš ale nepřijede

Nino Schurter během závodu Světového poháru v Kanadě

Největší hvězda současného světa závodů horských kol Nino Schurter je v nominaci Švýcarska pro...

Šéf UCI Lappartient usiluje o vznik ženské obdoby Tour de France

Šéf UCI David Lappartient

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) věří, že se jí podaří přesvědčit organizátory Tour de France k...

Najdete na iDNES.cz