Obnovte Tour de France, žádali Němci za války. Ale Goddet odmítl

Jacques Goddet zůstal cyklistice věrný do konce života. Když na sklonku roku 2000 zemřel, bylo mu 95 let... | foto: Profimedia.cz

23 2013
Francie je roku 1940 rozetnuta vedví. Sever okupují Němci, na jihu působí francouzská vláda se sídlem ve Vichy a s maršálem Pétainem v čele, formálně svobodná, kolaborující však s Němci.

Namísto další Tour de France dochází na silnicích, kde se měla konat, k masivnímu útěku obyvatelstva směrem na jih. Jacques Goddet, šéfredaktor listu L’Auto a ředitel Tour, však zůstává v okupované Paříži a nadále vydává redukovanou verzi svého listu.

Němci i Pétain jej žádají, ať v létě 1941 obnoví Tour jako symbol "normálního" života v zemi navzdory okupaci. Goddet se vymlouvá a odmítá. Zároveň však dává Němcům k dispozici klíče od Vélodrome d’Hiver, který jeho rodina vlastní... a Němci z něj učiní shromaždiště Židů před cestou do koncentračních táborů.

V některých článcích Goddet dokonce oslavuje německý průmysl a "jeho růst od chvíle, kdy Hitler, onen mimořádný muž, přišel k moci". "Neměl jsem volby. Kdybych v L’Auto rezignoval, věci by byly mnohem horší," tvrdí po válce.

100 ročníků Tour

Před zahájením 100. ročníku Tour de France vám přinášíme příběhy z historie legendárního závodu, jak je zachycuje kniha redaktora MF DNES Tomáše Macka, ale i některé detaily, které se do knihy nevešly.

Čtvrtek 20.6.:  Kominík (a podvodník?) Maurice Garin

Pátek 21.6.:  Křížová cesta na Tour

Sobota 22.6.: Věnuj titul Mussolinimu...

DNES: Obnovte Tour de France, žádali Němci

Rovněž roku 1942 Němci usilují, aby se Tour uskutečnila a nabízejí, že pro ni otevřou hranice mezi okupovanou Francií a vichystickým státem a dodají pro její potřeby jídlo, benzín a další nedostatkové válečné suroviny. Když Goddet na jejich návrh opět nepřistoupí, pořádá Jean Leulliot, šéfredaktor listu La France Socialiste, aspoň podnik pod názvem Circuit de France.

"Znesvěcuje tak památku Tour. Měli bychom ho za to zastřelit," rozčiluje se Goddet. Šest etap vede přes obě zóny, vítězí Belgičan Neuville a Émile Idée, jeden z aktérů, líčí: "Hrozili mi gestapem, když nenastoupím." Někteří cyklisté prodávají ceny, které získali, na černém trhu. Organizačně závod končí fiaskem.

Šestého června 1944 se Spojenci konečně vyloďují v Normandii. Po osvobození Paříže je L´Auto, coby deník, který vycházel s podporou Němců, uzavřen a veškerý majetek zabaven státem. Práva na pořádání Tour mají být z L´ Auto převedena na jiný list. Ale znovuzrození závodu se vleče. Francie se nejdřív musí vypořádat s destrukcí země na severu, ale i s kolaborací a s ostudou jménem Vichy na jihu. Návrat do normálu je prioritou vlády generála de Gaulla.

Goddet zatím zakládá nový sportovní deník L´Equipe. V jeho jménu bojuje o práva na Tour, ale zdaleka není sám. Komunisté proti němu ostře vystupují a obviňují jej z kolaborace. Hájí se tvrzením, že za války tajně pomáhal hnutí odporu Résistance tisknout antifašistické traktáty, což mu dosvědčuje  Émilien Amaury, majitele pravicového deníku Parisien Liberé.

Amauryho reputace a snaha de Gaulla omezit vliv komunistů Goddeta zachrání. V roce 1947 se Tour koná opět pod taktovkou Goddeta. V době, kdy příděly chleba jsou ve Francii stále jen 200 gramů na den, přijímají Francouzi obrodu "svého" závodu s obrovským entuziasmem.

Dělníci v docích dokonce vyhrožují stávkou, pokud vláda neodsouhlasí mimořádné příděly jídla pro cyklisty. Mnozí občané jídlo sami posílají. Je až neuvěřitelné, že pro potřeby Tour dokáže Goddet ve zbídačelé zemi shromáždit i 20 tisíc litrů benzínu, 1000 kil masa, 700 kil cukru, 8000 banánů, 18 000 pomerančů a 3000 litrů vína. "Žili jsme si tehdy na Tour jako bozi," říká Lucien Teissiere, vítěz dvou etap.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Sparta hlásí čtvrtou posilu, z Jablonce přichází záložník Trávník

NOVÁ POSILA. Fotbalový záložník Michal Trávník pózuje na Letné s dresem pražské...

Fotbalová Sparta tři dny před zahájením letní přípravy dotáhla přestup čtvrtého hráče. Střed pole...

Gudas mění působiště, Philadelphia jej vyměnila do Washingtonu

Radko Gudas (vpravo) z Philadelphie v souboji s washingtonským Tomem Wilsonem.

Obránce Radko Gudas mění dres týmu NHL. Z Philadelphie se stěhuje do Washingtonu, opačným směrem...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě...

Mění se fotbalová mapa? Finále MS do 20 let má nečekané obsazení

Korejská gólová radost v duelu s Ekvádorem.

Až v sobotu v šest večer v polské Lodži vypukne finále fotbalového mistrovství světa do dvaceti...

Hazard chtěl po Modričovi desítku. A fandové Realu ještě Mbappého

Eden Hazard líbá balon během slavnostního představení v Realu Madrid.

Přestože se nehrál žádný zápas, na stadion Realu Madrid zavítalo kolem padesáti tisíc fanoušků....

Další z rubriky

Za rok se na Závodu míru porveme o vítězství, slibuje trenér Konečný

Trenér českých cyklistů Tomáš Konečný (vlevo) a mechanik Jiří Cuřín

Šesté místo v etapě a třinácté celkově pro Jakuba Otrubu. To je vizitka českého cyklistického týmu...

První horský test na Dauphiné ovládl Alaphilippe. Favorité se hlídali

SÓLOJÍZDA. Julian Alaphilippe ovládl desátou etapu a na Tour si připsal své...

Prožívá vynikající sezonu. Po skvostném jaru o sobě Julian Alaphilippe dává vědět i v horských...

Cyklistu Froomea čeká po těžké nehodě zhruba šestiměsíční pauza

Nemocnice v Saint-Etienne, kde se Chris Froome podrobil mnohahodinové operaci.

Britského cyklistu Chrise Froomea čeká po hrůzostrašné středeční nehodě minimálně šestiměsíční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz