Už se perou? Cyklisté se na Vueltě fackovali na kolech. A přišel trest

BITKA NA KOLECH. V 16. etapě Vuelty se postrkují Gianluca Brambilla a Ivan Rovnyj, jejich soupeři se nevěřícně otáčejí. | foto: youtube.com

9 2014
Farrapona (Od našeho zpravodaje) - Vesnická drbna z Troškových komedií o slunci a senu by se patrně u televize žádostivě vyptávala: Už se perou, už se perou? Na programu však nebyl box ani vesnická fackovačka, nýbrž královská etapa cyklistické Vuelty. Jenže ti dva chlapíci v dresech se opravdu prali! Na kole, za jízdy. A pak že cyklistika není kontaktním sportem.

Gianlukovi Brambillovi, mazákovi z Bakalovy stáje Omega, se při výšlapu na předposlední prémii dne nelíbilo, že Ivan Rovnyj z Tinkoff-Saxo nepomáhá v úniku s taháním tempa. Začal si to s ním vyříkávat. Rus po něm máchl rukou, načež v Italovi vzkypěla jižanská krev a vlepil soupeři facku.

Čímž to neskončilo. Rovnyj, kterého majitel jeho stáje Oleg Tinkov nazývá Ivanem Hrozným, si inzultaci nenechal líbit, takže se dalších sto metrů přetlačovali a šermovali rukama. Pak zajel ke svému týmovému vozu a požadoval nové brýle: „Brambilla mi je rozbil.“

Šéfové obou týmů hned incident řešili přes Twitter. „Díváš se, Olegu? Kdo udeřil první?“ ptal se Patrick Lefevere, manažer Omegy, milionáře Tinkova.

Rus reagoval: „Kdo? Nevím. Neviděl jsem začátek téhle největší cyklistické bitky. Ale nemělo by se to stávat.“

Brambilla, napumpován adrenalinem, vzápětí s krajanem De Marcchim a  týmovým kolegou Poelsem ujeli zbylým uprchlíkům. Rovnyj se naopak vrátil do hlavního pole a před závěrečným stoupáním dne pomáhal svému kapitánu Contadorovi, měnícímu kolo, vrátit se do skupiny favoritů.

Pro oba rváče právě odbíjely poslední minuty na Vueltě. Jejich pranice neunikla pozornosti rozhodčích. K Brambillovi přijel červený ředitelský superb a Javier Guillén, první muž Vuelty, mu oznámil: „Jste vyloučen.“

Sedmadvacetiletý jezdec marně lamentoval u auta Omegy. Potom svým fanouškům rukama do kamery vymodeloval srdce a se slzami v očích dál pomalu šlapal, už jen bývalý účastník Vuelty 2014.

„Nemyslím, že ho měli diskvalifikovat. To je příliš. Pokuta by stačila. Mrzí mě to, Patricku,“ psal Tinkov Lefeverovi, netuše, že záhy oznámí rozhodčí stejný verdikt také Rovnému.

Členové jury se rychlou dvojitou diskvalifikací zjevně chtěli vyvarovat situace, že by Brambilla v úniku vyhrál a jeho případné vyloučení až po skončení etapy by na ni vrhla nežádoucí stín.

Ožívaly tak podobné scény z Tour de France 2010. Na ní se nejprve cyklisté Barredo a Rui Costa porvali za cílem a vyfasovali „jen“ 300 eur pokuty. V další z etap však Mark Renshaw z týmu HTC rozjížděl spurt pro Marka Cavendishe a čistil si prostor kolem sebe i tím, že předvedl hlavou „berany berany duc“ do konkurenta Deana z Garminu.

Tehdy Jean-François Pescheux, ředitel závodu, neměl slitování a vyřkl: „Tour je cyklistika, ne zápas. Jeho provinění je neoddiskutovatelné. Renshaw končí.“ Marně se Australan hájil, že do něj Dean předtím strčil loktem.

V pondělí to odnesli oba aktéři.

„A teď udeříme znovu,“ slíbil před cílem etapy Tinkov. Ovšem „úder“, který na posledních 700 metrech předvedl svým nástupem Alberto Contador, patřil do kategorie povolených a aplaudovaných.

Autor:

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Startuje se 24. srpna týmovou časovkou v Torrevieja, vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český...

Srazil McGregora, pak vycítil zradu UFC a tři roky mlčel. Teď je Diaz zpět

PORAŽENÝ KRÁL. Conor McGregor (na zemi) vzdal zápas a rozhodčí ho ukončil....

VIDEO S poklonou vchází na pódium, hulákajícímu davu ukazuje svaly... Jenže náhle překvapuje. Místo...

Mrzí to hodně. Přes Trabzonspor se postoupit dalo, řekl trenér Jílek

Sparťanský trenér Václav Jílek v odvetě na půdě Trabzonsporu.

VIDEO Trabzon (Od našeho zpravodaje) Sotva to pro Václava Jílka mohla být útěcha, byť slova uznání se mu od tureckých novinářů hezky...

Jak Federer vyhučel za hodinu. Z výkonu mladého Rusa byl ohromený

Andrej Rubljov se raduje v duelu s Rogerem Federerem na turnaji v Cincinnati.

Ruskému tenistovi Andreji Rubljovovi stačilo ve čtvrtek k nečekanému vítězství nad Rogerem...

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné...

Další z rubriky

Elkov-Author byl na Czech Cycling Tour druhý v časovce družstev

Český tým Elkov - Autor startuje do časovky.

Tým Elkov-Author skončil druhý v časovce družstev na úvod čtyřdílné Czech Cycling Tour. Nejlepší...

Impey dojel ve Frýdku-Místku druhý a vede Czech Cycling Tour

Tři nejlepší cyklisté z 2. etapy Czech Tour. Zleva druhý Daryl Impey, vítěz...

Jihoafričan Daryl Impey ze stáje Mitchelton-Scott je novým držitelem žlutého trikotu pro nejlepšího...

Africký průkopník Impey dobývá Moravu. Barvitá byla jeho cyklistická pouť

Daryl Impey z týmu Mitchelton-Scott se raduje z vítězství v deváté etapě Tour...

Píše historii sportu ve své zemi a na celém světadílu. Na sociálních sítích ho oslavoval i...

Najdete na iDNES.cz