Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Štybar na Vueltě: Nejdřív poprava a velké trápení. Teď se pomalu rozjíždím

  9:33
Vuelta byla v roce 2012 prvním závodem Grand Tour v jeho kariéře. O rok později na ní slavil i své premiérové vítězství na podnicích Velké trojky. Letos ji jede Zdeněk Štybar už popáté a tak trochu nad plán, o zařazení do sestavy si řekl až po zrušení monumentu Paříž-Roubaix. V rozhovoru pro iDNES.cz nezastírá, že se její prvním týdnem protrápil. Zároveň doufá v postupné nabírání formy směrem k týdnu třetímu.

Zdeněk Štybar na letošní Vueltě | foto: Tým Deceuninck Quick-Step

O úvodním týdnu letošní Vuelty se psalo, že svým profilem je nejtěžším prvním týdnem v poválečné historii Grand Tour. Co provedla dosavadní nálož španělských hor s vašim tělem?
Tak já jsem se popravil už předtím na Flandrech a potom jsem tady zažil popravu číslo 2. Prvními dny jsem se tu doslova protrápil. Úplně na doraz. Říkal jsem si, že jestli dojedu do prvního volného dne, bude to úspěch. Ve druhé etapě jsem odpadl z balíku mezi prvními deseti lidmi, což se mi nikdy v životě nestalo. Hodně jsem si to protrpěl. 

Ale do volného dne jste dojel. Pomohl vám?
Už v neděli na Formigal se mi jelo malinko líp. Tak doufám, že se to teď o volném dni trochu zlomilo. Úterní etapa není úplně vražedná, i když má dva těžké kopce. Snad se den ode dne budu zlepšovat a v závěru Vuelty bych mohl být aspoň trochu ve formě, na kterou jsem byl zvyklý.

Myšlenky na úniky tedy zatím příliš nemáte?
Pokoušel jsem se o něj v 5. etapě, kterou vyhrál Tim Wellens, kdy jsme předpokládali, že by únik mohl dojet až do cíle. Ale hned od startu se 100 kilometrů naplno závodilo, bylo to dost o nohách a do toho úniku se mi dostat nepovedlo, protože odjel přes vrchol kopce - a i kdybych v něm byl, stejně bych tam nevydržel, s lidmi jako Guillaume Martin nebo Tim Wellens bych přes ty kopce vepředu asi nepřejel. 

Zdeněk Štybar (vlevo) a týmoví kolegové.

S TÝMOVÝMI KOLEGY. Zdeněk Štybar (vlevo) a jeho parťáci z Quick-Stepu na Vueltě.

Měsíční tréninkové a závodní manko kvůli srpnovému zranění kolena je stále znát?
Opravdu je to teď spíš trápení, protože forma není dobrá. Projevil se na ní v prvních dnech Vuelty i náš noční přesun autem z Flander, při kterém jsme si navíc zajeli 100 kilometrů, takže jsem se po 1 200 kilometrech na cestě dostal minulé pondělí na pokoj až ve čtvrt na pět ráno. A v devět už jsme museli jít na covid test.

Svým způsobem jste nejspíš byl rád, že Francouzi zakázali Vueltě nedělní etapu přes Aubisque a Tourmalet.
Přesně tak. (směje se)

A pokud odhlédnete od vlastních pocitů, vnímal jste v pelotonu i jisté zklamání, že se tato v podstatě královská etapa neuskutečnila podle původního plánu?
Když jsme pak koukali na fotku, jak je Tourmalet zasněžený, tak spíš převažovala radost než zklamání. I tak byly v neděli na posledních kilometrech cílového kopce (Formigal) jen tři stupně a pršelo, takže jsme tam docela prochladli. Kdybychom jeli ten den na zasněžený Tourmalet, bylo by to asi ještě horší.

Vůbec je pro Vueltu neobvyklé letošní velké množství deštivých a větrných dnů. Přestože jste na takové počasí zvyklý z cyklokrosů nebo jarních klasik, jak se vám závodí v těchto pozdně říjnových podmínkách?
Nebyla to zatím až taková tragédie a dlouho se to dalo zvládnou. Právě až v tu neděli se k dešti na posledních patnácti kilometrech přidala i velká zima a z 9 stupňů najednou padla teplota na 5 a potom na 3 stupně, což už byla trochu klepavka. Ale v předchozích dnech se to dalo zvládnout.

Předpokládám, že jednoznačně nejkrásnější etapou pro vás zatím byla ta čtvrtá, ve které jste významně pomohl ke sprinterskému vítězství Sama Bennetta.
Určitě. Ta etapa mi seděla. Protočil jsem si v ní nohy, protože se jelo hodně rychle a prvních 70 kilometrů bylo skoro pořád z kopce a po větru, takže celá ta etapa odsýpala. Na jejím konci jsme navíc udělali pro Sama krásný sprinterský vláček, který se povede jen málokdy, protože jsme tam byli vepředu úplně celý tým ještě dva kilometry před cílem. A Sam to pak zakončil výborným sprintem.

Prvnímu spurtu na Vueltě kraloval Bennett

V jeho vláčku jste tentokrát pracoval před Dánem Morkövem, vrchním rozjížděčem Bennetta.
Byly tam zatáčky 500 a 300 metrů před cílem a Philipsen z UAE Emirates nás překvapil, že začal spurtovat hned za zatáčkou. Můj úkol byl přivézt Morköva do té druhé zatáčky, takže jsem chtěl odstoupit ze špice 250 metrů do cíle. Ale kvůli tomu, že už tam nebyl prostor a Philipsen vystartoval dříve, než jsme čekali, tak vlastně Bennett vyrazil za ním z mého háku.

Je to pro vás ve sprinterském vláčku Quick-Stepu poněkud netradiční pozice, že? V minulosti jste nejčastěji míval na starosti úseky mezi 1 500 a 1 000 metry před cílem.
To je pravda, ale takhle to teď vyšlo - i proto, že tu máme spoustu mladých kluků a spíš vrchařů, ale mě to nevadí. Dělám tuhle práci rád, baví mě. Jsou to i velké nervy, abyste byli ve správnou chvíli na správném místě, ten boj o pozice je obrovský a načasování hrozně důležité. Ovšem tím víc vás potom těší, když se všechno povede.

Před Vueltou jste si posteskl, jak moc jste litoval, že jste přišel o společnou týmovou radost z úspěchů na Tour. Čtvrteční vítězství s Bennettem vám to tedy aspoň trochu vynahradilo?
Jasně. Ale přece jenom, na Tour jsem mohl být v týmu, který se Samem vyhrál zelený trikot a na chvilku měl s Julianem (Alaphilippem) i žluťáka. To vás pak mrzí, že u toho nejste, taková Tour se nepovede každý rok. Ale už jsem otočil stránku, jsme tady na Vueltě a snažím se z ní vytěžit co nejvíc, dostat se zase do formy a zkrátit si tím zimu. Neumím si představit, že bych hned po Flandrech ukončil sezonu a jen odpočíval, to by pro mě psychicky nebylo ideální.

Jen tu má váš tým smůlu, že na rozdíl od Tour je i pro sprintera Bennettova kalibru vítězství v bodovací soutěži na Vueltě víceméně nemožné, protože tady ji pravidelně vyhrávají vrchaři.
Bohužel. S tím nic neuděláme.

Zdeněk Štybar

Když jste studoval profily druhého týdne, tak čtvrteční nebo páteční etapa by mohly být i klasikářské, co myslíte? 
Takhle nějak mi to vychází, ale samozřejmě to budou zároveň i etapy, které by mohly sedět Samovi Bennettovi. Chceme je jet na něj. Já doopravdy nejsem teď v takové formě, abych klukům oznámil: Heleďte, já to dneska chci zkusit. V té 5. etapě mě podpořili a říkali mi, ať se zkusím do úniku dostat. Jenže já jim na rovinu tvrdil, že na to zatím nemám, abych tady bojoval o vítězství, protože jsem měl závodů od srpna hrozně málo. Ale cítím, že se to vážně zlepšuje. Doufám, že se v průběhu třetího týdne dostanu na takovou úroveň, abych pronikl do úniku a něco z toho vytvořil. Nebo abych se na nějakém dobrém cílovém dojezdu o něco pokusit. Teď to zatím nevidím reálně, beru však každý den i jako dobrý trénink.

Formigal, pohřebiště favoritů. V minulosti trpěli König s Froomem, teď Roglič

Protože vám každý den na Vueltě pomáhá i směrem k další sezoně?
Právě. V neděli jsem taky mohl jít do grupetta dřív, ale chyběl mi jen kilák na vrchol druhého kopce, tak jsem se tam ještě snažil mačkat. Těsně přede mnou byl Froome, i on už odpadal, tak jsem si řekl: Zkusím se aspoň k Froomovi dostat a pak si to spolu sjedeme z kopce, což se mi povedlo. Bojuju sám se sebou, ale zároveň přemýšlím i o příští sezoně a o tom, abych šel do zimní přípravy v co nejlepší formě.

Jak se vám zamlouvá atmosféra závodu? Jsou zakázáni diváci na mnohých stoupáních a v cíli. Také ve Španělsku narůstají obavy z nárůstu nakažených při druhé vlně pandemie. 
V některých městech, kterými jsme projížděli, bylo u trati celkem dost lidí. Až mě to překvapilo. Odstup sice nedodržovali, ovšem na druhou stranu všichni měli roušky. Každý ví, že baskičtí fanoušci jsou v cyklistice jedni z nejbláznivějších, aspoň trochu si to tedy chtěli užít. Ale je fakt, že celkově je diváků mnohem míň, než jsme zvyklí. Zatím rozhodně nemohu říkat, že bych si tu připadal nebezpečně, zvlášť když na startu a v cíli nesmí být vůbec. Do kontaktu s lidmi se nedostáváme a pořád nás testují. V pondělí jsem absolvoval už čtvrtý test na covid během osmi dnů.

Zdeněk Štybar

Čtvrtý? Testují vás i mimo oficiální termíny o volných dnech?
Já musel, protože řidič našeho kempru na Flandrech má manželku a dceru pozitivní. Byl jsem s ním předtím v kontaktu, proto jsem musel na dodatečné testy. Všechny jsem je měl negativní.

Jak jste na dálku sledovali vyvrcholení Gira? Joao Almeida v Itálii potvrdil, co jste o něm tvrdil už dříve, že je velikou nadějí Quick-Stepu do budoucna.
Jednoznačně. Samozřejmě nás všechny mrzelo, že o růžový dres přišel. Stelvio je asi pro náš tým prokleté a smolné, protože už v roce 2014 tam tehdy náš Urán přišel o Giro v souboji s Quintanou, když tehdy zrušili neutralizaci sjezdu. A teď i Almeida na Stelviu ztratil růžový dres. Ale napsal jsem mu pak zprávu, že na vše, co na Giru předvedl, musí být pyšný. V našich očích je to budoucím vítězem Grand Tour.

Velkou bojovnost a morální vlastnosti ukázal také tím, jak se rval až do samého konce. Nejen na Stelviu, ale i v sobotu Sestriere, kde ujížděl Keldermanovi, a při výborné závěrečné časovce.
Přesně. Bylo by hezké, kdyby stál v Miláně mezi třemi nejlepšími na pódiu, ale je čtvrtý, může si teď pověsit nad postel všechny dresy, které získal, a vzpomínat na nádherné Giro. Pro něj to musel být neuvěřitelný zážitek.

Černého zlomové Giro? Ne, zlomová sezona. Za ni by měl dostat smlouvu

Pro české fanoušky bylo takovým zážitkem naopak etapové vítězství Josefa Černého. 
Pepa mi udělal obrovskou radost, že se mu to povedlo. Všichni víme, že bojoval na Giru i o smlouvu. Tím víc je důležité, že se mu povedl takový životní úspěch. Platí za výborného časovkáře a závoďáka, co má sílu a tah. Je jen dobře, že tyhle své vlastnosti takhle prodal v úniku. Doufám, že tím přesvědčil o své výkonnosti nějaké dobré týmy.

Zároveň ukončil pětileté čekání na další český etapový triumf na Grand Tour, které trvalo od vašeho vítězství v Le Havru 2015.
Ani jsem si to nejdřív neuvědomil, že už uteklo pět let od chvíle, co jsem něco vyhrál na Grand Tour a co Češi něco vyhráli. Tak jsem jen rád, že to Pepa prolomil.

Autor:
  • Nejčtenější

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Česko - Slovensko 2:0, postup mezi elitu, góly dali Souček s Ondráškem

Čeští fotbalisté zvládli poslední zápas roku proti Slovensku a postoupili do nejvyšší divize evropské Ligy národů. V...

Sto milionů za asfalt v Brně? Asi je na severu výrazně levněji, rýpli si Mostečtí

Sto milionů korun za nový asfalt brněnského Masarykova okruhu? Konkurenční Autodrom Most se téhle cifře diví. Stejně...

Sparta - České Budějovice 2:4, kolaps nedávného lídra, hosté vyhráli poprvé

Sparťanští fotbalisté po bezchybných šesti kolech totálně vypadli z role. Po minulé jasné porážce v Plzni inkasovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Sport na hraně. A v roce 2021 bude po finanční stránce ještě hůř, ví Pravenec

Premium Šéfuje sportovnímu kolosu a i on teď na vlastní kůži poznává, jak moc sport zasáhne pandemie koronaviru. Tomáš...

Klasiky, sprinty, časovky… A teď chce Van Aert dobývat i etapové závody

Vlastně se to čekalo. Po výkonech, které Wout van Aert předváděl na letošní Tour de France, bylo jen otázkou času, kdy...

Dráhař Bábek je mistrem Evropy na kilometru s pevným startem

Dráhový cyklista Tomáš Bábek se stal v Plovdivu mistrem Evropy v závodě na kilometr s pevným startem. Třiatřicetiletý...

Bábek: Evropský titul je zadostiučiněním bez ohledu na konkurenci

Před čtyřmi lety slavil dráhař Tomáš Bábek zlato z mistrovství Evropy žádostí o ruku – přítelkyni tehdy svatbu navrhl v...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...