Vakoč: Při masáži mi řekli, že pojedu Giro. První reakce? Šok a pak štěstí

Český cyklista Petr Vakoč. | foto: Profimedia.cz

6 2015
Slibovali mu na podzim Vueltu. Ale na jaře ho každý chválil. A vzápětí přišla odměna: Pojedeš už Giro. V pouhých 22 letech zažije cyklistický talent Petr Vakoč debut na třítýdenním závodě kategorie Grand Tour. Navíc coby pomocník jednoho z kandidátů titulu, loni druhého Rigoberta Urana.

Váš tým Etixx chtěl Uranovi poskytnout na Giru co nejkvalitnější podporu. Svými jarními výkony, které vyzdvihl i mistr světa Kwiatkowski, jste tedy šéfy stáje přesvědčil, že můžete být lídrovi týmu prospěšný?
Nominace je pro mě důkazem, že mi tým věří, a zároveň i velkou motivací do další práce. Na Giro pojedou jen ti, co dokáží Uranovi pomoci - a já jsem teď mezi nimi. Za to jsem hrozně rád.

Kdy přišel první náznak, že by vás do sestavy mohli zařadit?
Už v zimě jsem věděl, že malá šance existuje. Ale zároveň mi tvrdili, že se mnou počítají spíš až na Vueltu, zatímco na Giro pravděpodobně ne. Během závodu Kolem Baskicka jsem se pak svého sportovního ředitele Schaffratha zeptal na další program, protože ten jsem znal jen do lutyšské klasiky. Odpověděl mi, že to probere s ostatními sportovními řediteli. A potom za mnou uprostřed masáže přišel a povídá: Na 80 procent pojedeš Giro. Mojí první reakcí byl šok. Ten pak vystřídalo štěstí a skvělý pocit. Na konci Baskicka už mi oznámili, že má nominace je víceméně jistá.

V kolika letech debutovali na Grand Tour

21 let Roman Kreuziger (Vuelta 2007)

22 let Ján Svorada
(Giro 1991)

22 let František Raboň (Giro 2006)

22 let Petr Vakoč
(Giro 2015)

24 let Květoslav Palov
(Tour 1987)

25 let Jan Hruška
(Giro 2000)

25 let Milan Kadlec
(Giro 2000)

25 let Leopold König
(Vuelta 2013)

26 let Pavel Padrnos
(Giro 1997)

27 let Luboš Lom
(Giro 1992)

27 let Tomáš Konečný
(Vuelta 2001)

27 let René Andrle
(Giro 2001)

27 let Zdeněk Štybar
(Vuelta 2013)

28 let Ondřej Sosenka
(Giro 2004)

28 let Jan Bárta
(Giro 2012)

29 let Milan Jurčo
(Giro 1987)

31 let Jiří Škoda
(Giro 1987)

Však jste také v Baskicku opět odtahal spoustu kilometrů na špici pelotonu - a zároveň jste dokončil závod celkově v první třicítce.
Tam jsem se cítil skvěle. Myslím, že jsem většinu členů týmu i docela překvapil, že jsem dokázal zůstat s Kwiatkowskim jako poslední do závěrů etap a pomáhat mu až do posledního stoupání. V něm už to bylo potom na něm a já pošetřil síly na další etapy. Přesto z toho vzešlo umístění do první třicítky. Baskicko mi dodalo sebevědomí, že mohu s nejlepšími vydržet do konce.

Stejný scénář se vzápětí opakoval na Amstelu, kde jste znovu zůstal s Kwiatkowskim až pod rozhodující stoupání na Cauberg.
Jo, myslím, že na všech závodech jsem letos podal dobrý výkon a všichni z týmu byli spokojení a asi taky trochu překvapení.

Nominace na Giro vám nyní vlila další energii do žil?
Určitě, dala mi plno energie. Soustředil jsem se na klasiky, ale Giro jsem už měl v hlavě. Po Lutychu jsem absolvoval takový odpočinkový týden a počínaje sobotou jsem jel pár závěrečných těžkých tréninků před Girem.

Jaká tam bude vaše role? Využívat vás jen na tahání tempa na rovinách by asi byla škoda, ne?
Myslím, že má role se hodně bude měnit. Jsem dost univerzální jezdec, mohu být Uranovi platný každý den, ať už na rovině, v kopci nebo na větru. Takže ty mé povinnosti nejsou dopředu úplně jasné a budou se odvíjet až podle jednotlivých etap a průběhu závodu.

Rozumíte si s Uranem?
Jel jsem s ním loni i letos Katalánsko a je to naprosto pohodový člověk. Hrozně rád s ním závodím. Vždycky si řekne, co potřebuje. Ale většinou toho nechce po jezdcích moc, je relativně samostatný. 

Petr Vakoč během závodu Kolem Katalánska

Petr Vakoč během závodu Kolem Katalánska

Když jsem ho loni na Giru a Vueltě pozoroval, připadal mi jako pravý opak svého introvertního krajana Quintany. Působí podobně také na vás?
Ano, je to extrovertní člověk, se kterým je sranda. Vždycky se s ním u stolu zasmějeme. Patří ke klukům, kteří se v týmu starají o legraci.

Cílem Etixxu je minimálně zopakovat na Giru loňské stupně vítězů?
Cílem je vyhrát. My myslíme nejvýš. Loni skončil Rigoberto druhý a letos má náš tým zase víc zkušeností. Před rokem celý tým zažil na Giru tak trochu premiéru. Tehdy to totiž bylo vůbec poprvé, kdy náš tým, který je víceméně klasikářský, usiloval i o celkové vítězství na Grand Tour. Jsem si jistý, že loňský rok může Rigoberto minimálně zopakovat a že má i velkou šanci vyhrát. Bude mít kolem sebe silný tým a já jsem rád, že se mohu stát jeho součástí.

Etixx-Quick Step na Giru

Rigoberto Uran (Kol.)
Tom Boonen (Bel.)
Maxime Bouet (Fr.)
Gianni Meersman (Bel.)
David De La Cruz (Šp.)
Iljo Keisse (Bel.)
Fabio Sabatini (It.)
Pieter Serry (Bel.)
Petr Vakoč (ČR)
Sportovní ředitel: Davide Bramati

Itinerář závodu jste už určitě studoval. Co říkáte dlouhé, šedesátikilometrové časovce ve 14. etapě?
Že bude jednou z rozhodujících etap. Určitě by měla Rigobertovi sedět. Já ještě nevím, jestli ji pojedu naplno, na Grand Tours se časovky často jezdí tak, že pokud nejste vysoko v pořadí a pokud ji nemáte šanci vyhrát, tak ji víceméně jen objedete. Tým asi bude chtít, abych si při ní odpočal před další prací.

V horách zažijete Mortirolo i Finestre, jichž se mnozí obávají. Nikdy dříve jste si je nevyzkoušel?
Ne, ještě ne. Párkrát jsem kolem Mortirola projížděl, když jsem trénoval v Livignu, ale nikdy jsem ho nešlapal nahoru. Zkusil jsem si jen Stelvio, které nás ale letos na Giru nečeká.

V jeho pelotonu se setkáte také s Romanem Kreuzigerem a Leopoldem Königem. Velmi kvalitní česká společnost, nemyslíte?
Jo, je skvělé, že budu mít během těch tří týdnů šanci prohodit pár slov česky. Oba kluci, i když jsou na Giru ve svých týmech také v podpůrné roli, mají zároveň šanci sami zajet skvělý výsledek celkově. Budu tam ve výborné české společnosti.

Takže když to vše shrneme, už se nemůžete dočkat, až stanete v San Remu na pódiu při prezentaci aktérů Gira?
Jo jo, hrozně hrozně hrozně moc se těším.Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci...

Kreuziger: Nechal jsem tam všechno, k lepšímu času mě tělo nepustilo

Roman Kreuziger se vyjíždí na trenažeru po časovce v Pau.

Pau (Od našeho zpravodaje) Tušil, že to nebude jeho disciplína. Odvedl v časovce v Pau maximum, co mohl, zvládl ji mnohem lépe...

Tour dorazila do Pyrenejí. Horský test ovládl z úniku Simon Yates

Britský cyklista Simon Yates slaví vítězství ve 12. etapě Tour de France.

S příjezdem do hor nadešel jeho čas. Cyklista Simon Yates šetřil během prvního týdne energii pro...

Kreuziger: Únik se čekal. Před časovkou nebylo nutné utrácet energii

Roman Kreuziger za cílem 12. etapy Tour de France

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger očekával, že ve čtvrtek ještě k bitvě favoritů Tour nedojde, a nemýlil se. Úvodní...

Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

Australský cyklista Rohan Dennis v týmovém autobusu.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první...

Další z rubriky

Sedmkrát dvojité espresso? Proč ne. O cyklistické posedlosti kávou

Peter Sagan ze stáje Bora-Hansgrohe si s jedním šálkem nevystačí.

VIDEO Toulouse (Od našeho zpravodaje) Nad Toulouse se ve čtvrtek obloha zatáhla. Důvod dát si před 12. etapou Tour ještě jednu kávu....

Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

Australský cyklista Rohan Dennis v týmovém autobusu.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první...

Kreuziger: Únik se čekal. Před časovkou nebylo nutné utrácet energii

Roman Kreuziger za cílem 12. etapy Tour de France

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger očekával, že ve čtvrtek ještě k bitvě favoritů Tour nedojde, a nemýlil se. Úvodní...

Najdete na iDNES.cz