Kreuziger po Ardenách: Nezávidím na klasikách Saganovi a Valverdemu

Roman Kreuziger během závodu Lutych-Bastogne-Lutych. | foto: greenedgecycling.com

23 2018
Dojel druhý na Amstelu, čtvrtý na Valonském Šípu a v neděli osmý na Lutych-Bastogne-Lutych. Přestože od posledního ze závodů očekával Roman Kreuziger ještě více, zažil v Ardenách jeden ze svých nejúspěšnějších cyklistických týdnů posledních let. V pořadí World Tour jej katapultoval na 13. místo.

Všechny tři ardenské klasiky jste dokončil v Top 10, což se vám zatím nikdy v kariéře nepovedlo.
Ale poté, jak jsem zajel předchozí dva závody, jsem osobně na Lutychu doufal ve víc. Tentokrát jsem se, co se týče nohou, necítil tak jako v předešlých dnech, že bych byl úplně excelentní. Přesto jsem tam během závodu, když bylo zapotřebí, ve správný okamžik vepředu byl. Závěr byl hodně svázaný i taktikou. Nezávidím rozhodně lidem, jakými jsou na klasikách Peter Sagan (jel kostkové klasiky a Amstel) nebo Alejandro Valverde, na které na těchto závodech všichni koukají a hlídají si je. Takový jednorázový závod je pak svázaný víc než některé etapáky.

S jakou týmovou taktikou jste se do Lutychu vydali?
Chtěli jsme vyčkávat do poslední chvíle na Valverdeho a Alaphilippa, kteří měli v předchozích závodech nejlepší nohy. Tím jsem se řídil. Možná jsem měl zkusit dojet Jungelse. Ten jeho vítězný tah přitom ani nebyl nástup. Ujel jen proto, že někdo ze špice udělal za ním díru. Že potom jel jako motorka, už je věc druhá. Každopádně stoupání Roche-aux-Faucons je na Lutychu důležitým bodem a určitě je lepší tam útočit než vyčkávat.

Když měl Jungels docela dlouho k dobru pouze 20 vteřin, asi vás nenapadlo, že může jít o vítězný útok.
V prvních kilometrech jsem si myslel, že ho určitě sjedeme, protože jsme ho opravdu viděli kousek před námi. Potom od ostatních na chvíli odjela i menší skupinka, kde jsem byl s Alaphilippem, Valverdem nebo Vanendertem. Kdybychom v ní spolupracovali, tak bychom Jungelse určitě dojeli. Ale bohužel ostatní s Valverdem nechtěli jet. Bylo to vše opravdu hodně svázané.

Ani později, už opět v početnější 18členné skupině pronásledovatelů, se zjevně nenašlo dost týmů, které by v popředí tahaly tempo a Jungelse sjížděly.
Ne. Snažily se jen Lotto a Astana. Já jsem tam měl k sobě Haiga, kterého ale tým nechtěl použít na tahání tempa, chtěli ho spíš využít, kdyby odskočila nějaká skupinka. A strašně rychle se rozsypal Bahrain, který byl dlouho vepředu dokonce v šesti a najednou tam zůstali jen Gasparotto s Pozzovivem. Já jsem pořád všechno hrál na Valverdeho s Alaphilipem a snažil se jich držet. Bohužel... I Alaphilippa rozhodně po závodě mrzelo, že nebyl na pódiu.

22.dubna 2018 v 16:27, příspěvek archivován: 23.dubna 2018 v 13:29

#LBL 16km to go and both @Roman86_K & @jackhaig93 are in the chase group comprising of 18 riders with Jungles (QSF) just 20seconds ahead solo @GettyImages https://t.co/CV5fuL5IUh

Alaphilippe spíš tempo pronásledovatelů rozkládal, ne? Měl přede všemi týmového kolegu Jungelse.
No, párkrát ho možná rozkládal. Ale podle mě v koutku duše i on doufal, že Jungelse dojedeme a on sám bude bojovat o vítězství.

Před cílem potom z vaší skupiny zaútočili na 2. místo nejprve Vanendert a pak dvojice Bardet-Woods.
Bardeta jsem samozřejmě považoval za velmi nebezpečného, ale věřil jsem, že jsme je schopni doskočit, což se bohužel nepovedlo. Bezprostředně po závodě jsem rozhodně nebyl nadšený. Výsledek není takový, jaký jsem očekával.

Ale celkové hodnocení ardenského týdne bude pozitivní, že?
Jasně, ve finále to byly pro mě dobré Ardeny. Když za nimi udělám čáru, mohu být spokojený, a stejně tak byl celkově spokojený i můj tým. Na Amstelu jsem i po delší době bez závodění hned dojel na pódiu. Při Valonském šípu jsem na Mur de Huy, která mi nikdy neseděla, vyjel čtvrtý. To bylo znamení, že kondice je dobrá. A ani na Lutych teď nezanevřu. Třeba mi to na něm vyjde příští rok, kdy mají změnit trasu. Na Amstelu jsem byl na pódiu pokaždé, když změnili trať. Tak třeba to tak pro mě dopadne i na Lutychu.

Jsou letošní Ardeny pro vás i důkazem, že jste schopný kvalitně se připravit na závody, které si vytyčíte jako jeden z vrcholů sezony?
To určitě. Teď je zapotřebí opravdu dobře si odpočinout a pak se začít koncentrovat na závody, které přijdou.

Zleva: Roman Kreuziger (druhé místo), Michael Valgren (vítěz) a Enrico...

PŘED TÝDNEM. Zleva Roman Kreuziger (druhé místo), Michael Valgren (vítěz) a Enrico Gasparotto (třetí místo) po závodu Amstel Gold Race..

Kdy už vám tým Mitchelton Scott povolí oznámit, zda jedete, či nejedete Giro?
Snad poměrně brzy. Ti, kteří Giro jedou, to vědí. Jen nám zatím nikomu neřekli žádné datum, kdy můžeme o sestavě na Giro hovořit.

Oficiálně jsou tedy stále na Giro oznámeni jen dva lídři týmu Simon Yates a Estéban Chaves?
Přesně tak.

Co vás čeká v nejbližším týdnu?
V pondělí a úterý si odpočinu v Plzni a odtud se přesunu do Itálie, kde budu po Ardenách jezdit zase i delší kopce. Dám si tam takový kratší tréninkový blok v kopcích - a potom se uvidí.

Pokud pojedete Giro, věříte, že forma z Arden vydrží i na celé tři týdny italské Grand Tour?
I kdyby vydržela, tak jsou tam Yates a Chaves určení jako naši lídři. Takže by mi asi ta forma moc platná nebyla, protože bychom jeli na tyto dva závodníky.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Ngadeu odchází, napsal Tvrdík. Utekl jako uličník, zlobí se šéf Slavie

Slávistický stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitný z Teplic

Fotbalovou Slavii opouští další defenzivní opora. Simona Deliho následuje další stoper Michael...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Fotbalová příprava: léto 2019

Adam Hloušek se poprvé v plzeňském dresu představil v přípravném utkání proti...

Nový ročník fotbalové ligy odstartuje už 13. července. Přinášíme kompletní přehled zápasů letní...

Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

Lance Armstrong

Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

Další z rubriky

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

Nestačí ti 1,5 milionu? Přihodíme. Při Tour se bojuje o šampiona Gira

Vedoucí muž italského Gira Richard Carapaz z Movistaru (vpravo) před startem...

Albi (Od našeho zpravodaje) Richard Carapaz pobývá během Tour doma v Ekvádoru, kde se v Andách ve výškách nad 2 000 metrů tvrdě...

Najdete na iDNES.cz