Cyklista Bárta konečně oznámil nový tým. Bude jezdit za český Elkov Author

Český silniční cyklista Jan Bárta v mužské časovce v brazilském Riu. (10. srpna 2016) | foto: Reuters

28 2017
Od roku 2012 patřil mezi aktéry závodů Grand Tour a utkával se na nich s nejlepšími cyklisty světa. Poté, co mu skončila smlouva v německém týmu Bora, vrací se nyní Jan Bárta do Česka. Od příští sezony bude závodit za český kontinentální (tedy třetidivizní) tým Elkov Author.

Prošel s německou stájí dlouhou cestu z nejnižší třetí divize až do současné první, kam Bora pronikla před letošní sezonou, posilněná o hvězdy Petera Sagana, Rafala Majku či navrátivšího se Leopolda Königa.

Bárta byl u toho, když pod názvem NetApp v roce 2010 vstoupili Němci do pelotonu ještě coby kontinentální, třetidivizní tým.

„Sezónu 2017, která pro mě znamenala první rok mého týmu v nejvyšší kategorii World Tour, nehodnotím úplně jednoznačně,“ vykládá nyní. „Paradoxně ten posun výš pro mě nebyla až taková výhra, jak by se mohlo zdát. Zázemí sice bylo vskutku profesionální, nicméně na můj agresivní způsob závodění a účast v únicích už nebyl v týmu prostor. Zatímco dříve ve druhodivizní formaci jsem měl maximální podporu a sponzoři i vedení týmu byli tehdy nadšeni, jak je tým díky mému aktivnímu způsobu závodění výrazně viditelný, letos to už bylo jinak.“

Z tohoto pohledu hledí i na svoji jedinou letošní účast na závodě Grand Tour, při italském Giru. „Nejprve jsem tam ve druhé etapě musel téměř sám desítky kilometrů stahovat únik soupeřů a v dalších etapách jsem se staral o nemocného sprintera Sama Bennetta. Což mě stálo obrovské množství sil a byl jsem pak celé Giro skoro neviditelný. Chuť jsem si trochu spravil aspoň šestým místem v závěrečné časovce.“

Zatímco si nadále dobře rozuměl s týmovým manažerem Ralphem Denkem, na ose sportovní ředitel Enrico Poitschke - jezdec Jan Bárta vztahy značně ochladly. To posléze vedlo i k tomu, že mu Borou po osmi letech spolupráce už nebylo nabídnuto prodloužení smlouvy.

„Jsem týmový hráč, chápal jsem svoje úkoly, ale měl jsem pocit, že moje práce neměla správnou odezvu u vedení týmu a pochopitelně ani u fanoušků,“ říká Bárta. „Bylo mi to líto. Celou svoji kariéru cítím jejich podporu a chci jim znovu dokázat, že umím i vyhrávat.“

Kdysi se staral o premiérové „zářezy“ své německé stáje, když coby druhodivizní tým debutovala na Giru, Vueltě i Tour.

Jan Bárta

V BARVÁCH NETAPPU. Jan Bárta na Tour 2014.

Stal se prvním členem NetAppu, který se probil mezi nejlepší tři v etapě na Grand Tour, když na Giru 2012 vybojoval druhé místo v horské etapě do Cervinie. Byl i prvním z týmu, jenž stál na pódiu Tour. Po třetí etapě ročníku 2014 obdržel v Londýně cenu pro nejbojovnějšího jezdce poté, co z úniku vydržel jako poslední před pelotonem a byl dostižen až těsně před cílem.

Na kontě svých úspěchů v barvách NetAppu nebo Bory měl celkový triumf v etapovém závodě Týden Coppiho a Bartaliho i v jednorázovce Rund um Köln v roce 2012, či celkové třetí místo v etapách Kolem Británie 2011. Rovněž v dlouhé časovce na Tour 2014 skončil třetí, stejně tak loni v konečném pořadí závodu Kolem Slovinska.

Zároveň se v českém národním dresu probil do elitní desítky na mistrovství světa v časovce. Celkem šestkrát získal domácí titul (pětkrát z toho v časovce) a zúčastnil se dvou olympiád.

RADOST. Ve znamení čísla šest. Jan Bárta právě dokončil svoji šestou Grand Tour...

VE ZNAMENÍ ŠESTKY. Šestý byl letos v závěrečné časovce Gira, šest titulů českého mistra má ve sbírce.

Po letošní sezoně se spekulovalo o jeho možném novém angažmá u polské druhodivizní formace CCC, z toho však posléze sešlo.

„Přestup do týmu Elkov - Author beru nyní jako šanci znovu něco dokázat,“ tvrdí. „Vůbec nemám obavu, že bych se setkal s horšími podmínkami než dosud. Často trénuji s mým dlouholetým kamarádem a novým týmovým kolegou Aloisem Kaňkovským, takže od něj dost přesně vím, do čeho jdu. Kola i další vybavení týmu jsou na špičkové úrovni, na první soustředění v teple odlétáme za pár dní.“

Jestliže dříve byl Bárta zvyklý závodit za tým s až 25 jezdci na soupisce, nyní přechází do stáje, která má soupisku co do počtu cyklistů méně než poloviční. Uzavřeny mu zůstanou vzhledem ke třetidiviznímu statusu jeho nové stáje i etapové závody nejvyšší kategorie.

Josef Černý se na start dnešní časovky postaví s novým časovkářským speciálem,...
Alois Kaňkovský slaví vítězství ve Velké ceně města Hradec Králové, s ním se...

NOVÍ TÝMOVÍ KOLEGOVÉ: na snímku vlevo český vicemistr Josef Černý, vpravo Alois Kaňkovský a Vojtěch Hačecký.

Letos dokázal v barvách Elkovu restartovat svoji kariéru Josef Černý, vicemistr republiky a účastník mistrovství světa, na němž se představil také Jiří Polnický.

Jediným zahraničním jezdcem na soupisce je Polák Piotr Konwa. Za tým závodí například i Vojtěch Hačecký či vítěz posledního závodu Českého poháru Michael Kukrle.

„Cením si i toho, že mi tým věří a nabídli mi delší smlouvu, než jen roční,“ říká Bárta. „Když jsem v roce 2010 nastupoval do kontinentálního NetAppu, ani se mi nesnilo, že budeme jednou worldtour tým. Teď přicházím do Elkov Author, který má obrovský potenciál a já doufám, že budu jedním z hnacích motorů, který ho pomůže posunout dál.“

Ředitel týmu Vladimír Vávra k Bártovu přestupu poznamenal: „Bereme ho jako výborného časovkáře. Jeho hlavním cílem bude nominace a dobrý výsledek na mistrovství Evropy a světa.“

Smlouvu s 32letým Bártou podepsal dnes Vávra až do olympijského roku 2020. „Věříme, že pomůže vyjet České republice účast na hrách v Tokiu a nejlépe se jich sám také zúčastní.”

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Kovář na rozcestí: může do Švýcarska, ale znovu ho nahlodává NHL

Jan Kovář slaví gól ve čtvrtfinále s Německem.

Kvůli NHL se loni vzdal lukrativní nabídky z KHL. Jenže v zámoří neuspěl. Po roce má před sebou...

Nebudu brát léky, nejsem idiot, říká Semenyaová. Atletika je na rozcestí

Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová slaví zisk zlaté medaile v běhu na 800 m.

VIDEO Mezinárodní atletická federace IAAF nadále řeší problém, pro který neexistuje ideální řešení....

Mistr posiluje. Slavia získala Hovorku s Holešem, Souček má novou smlouvu

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík (vlevo), záložník...

VIDEO Z jabloneckých fotbalistů Davida Hovorky a Tomáše Holeše jsou slávisté, opačným směrem míří Jan...

Mění se fotbalová mapa? Finále MS do 20 let má nečekané obsazení

Korejská gólová radost v duelu s Ekvádorem.

Až v sobotu v šest večer v polské Lodži vypukne finále fotbalového mistrovství světa do dvaceti...

Sánchez ve Švýcarsku ujel všem a porazil i Sagana. Slaví také Hirt

Momentka ze druhé etapy Kolem Švýcarska

Byl to Jan Hirt, kdo spolu s letkou Astany na předposledním kopci druhé etapy závodu Kolem...

Další z rubriky

Teenager začíná vítězit. Evenepoel se v Belgii zapsal do historie

PRVNÍ TRIUMF. Remco Evenepoel slaví první vítězství mezi profesionály. Vyhrál...

Loni absolutně vládl juniorské kategorii, na mistrovství světa v Innsbrucku suverénně vyhrál...

Švýcarsko Saganovi zaslíbené. Má sedmnáctý etapový triumf i žlutý trikot

Peter Sagan oslavuje triumf v první etapě závodu Kolem Kalifornie.

Sedmnáctého ledna vyhrál třetí etapu australského závodu Tour Down Under. Od té doby nadlouho...

Poslední etapu Dauphiné vyhrál van Baarle. Celkově slaví Fuglsang

Jakob Fuglsang jako vítěz Criterium du Dauphine

V úvodní části sezony patřil k tomu nejsilnějšímu, co se na silnici objevilo. Jaro pak také...

Najdete na iDNES.cz