Kreuziger o sci-fi kolech, přestřelkách ulic i dveřích, které už nekradou

Roman Kreuziger (vpravo) na soustředění týmu Dimension Data. | foto: www.roman-kreuziger.com

11 2019
Calpe (Od našeho zpravodaje) - V profilu na stránkách stáje Dimension Data o Romanu Kreuzigerovi jeho nový tým píše: „V kolekci úspěchů má také pět umístění v Top 10 na závodech Grand Tour. Věříme, že letos přidá šesté.“ Ve 32 letech otevírá novou kapitolu své cyklistické kariéry, velké africké dobrodružství. S částí svého týmu se sžívá i tento týden při kempu ve španělském Calpe.

Cítíte se v Dimension Data příjemně?
Určitě je znát, že už nemám problém s řečí, díky tomu zapadnu do týmu jednodušeji než předloni při příchodu do Oriky, kdy jsem ze začátku ještě hodně bojoval s angličtinou. Těším se na roky v Dimension Data. UCI teď nastavila určitý bodový systém (který bude rozhodovat o licencích). Noví lidé, kteří teď náš tým posílili, nejsou třeba vyloženě vítězné typy, ale jsme schopni hodně bodovat pro tým tím, že budeme dojíždět často vepředu. V tomhle směru na nás spoléhají. A já budu mít i spoustu prostoru pro sebe.

Mezinárodní unie UCI zároveň také „vyhrožovala“ snížením počtu worldtourových týmů ze současných osmnácti na patnáct. Co tomu říkáte?
Mělo to tak podle UCI být, ale asociace týmů i jezdců se proti tomu postavily, takže se snad nic měnit nebude. Kdyby těch týmů, usilujících o worldtourovou licenci, nebylo dost, nebo kdyby mnohé z nich doslova bojovaly o přežití, mělo by zužování jejich celkového počtu nějaký smysl. Ale proč by je měl někdo seškrtávat zrovna teď? To by nedávalo smysl. Navíc by tak ubyla i spousta závodnických míst.

O přežití možná bude brzy bojovat tým Sky, kterého po sezoně opustí sponzor.
Ten nejspíš koupí Číňané. Nenapadá mě moc jiných variant, jak by to mohlo dopadnout.

Vy sám jste už závodil za týmy ze čtyř různých kontinentů: evropský, asijský, australský, africký.
A už bych nerad tuhle bilanci dál rozšiřoval.

Zbývá vám jen Amerika.
Ale tam už těch worldtourových stájí ani moc není, jen Cannondale (současný EF Drapac). Jo a ještě Trek, i když i ten už je víc italský než americký.

Roman Kreuziger na soustředění týmu Dimension Data.

V závěru minulého roku jste absolvoval kemp Dimension Data poprvé v Jižní Africe. Byla to velká zkušenost?
Určitě to byla změna. Absolvovali jsme v rámci kempu i akci pro děti z Khaylitsha, nedaleko od Kapského Města, kde bydlí miliony lidí bez elektřiny, bez topení, bez ničeho, a jejich chatrče jsou plechové, nebo často jen uplácané z bláta. My máme v týmu i Nika Dlaminiho, který z těchto míst pochází. Na aplikaci, kde se navzájem informujeme, jak kdo zrovna trénujeme, Nik občas také napíše: Dnes trénovat nemůžu, jsou tu přestřelky mezi ulicemi. Vyprávěli nám, že když se v Khaylitshu v pět odpoledne setmí, zavřou se mnozí lidé v těch chatrčích doma a jdou spát, aby jim bylo víc teplo, když to světlo a topení nemají.

Právě dětem z této oblasti jste v rámci nadace Qhubeka předávali kola, na která jezdci Dimension Data loni svými výkony vydělali?
Ano. Snažíme se, aby se na těch kolech snáz, rychleji a bezpečněji dostaly do škol, kam to mají třeba pět kilometrů tam a pět zase zpátky. Strávili jsme s nimi odpoledne, podívali jsme se i na to, jak jejich škola vypadá. Nemají v ní ani normální dveře, protože prý mají strach, že by jim je ukradli.

Ukradli?
Ano, třeba i rodiče některých dětí, co do té školy chodí, by je prý mohli klidně ukradnout, aby měli dveře doma, kde jim často chybí. Takže všude ve škole teď dali jen železné dveře na petlice, které nikdo neodnese.

30.listopadu 2018 v 08:47, příspěvek archivován: 10.ledna 2019 v 22:53

Happy @Qhubeka Friday. Together we change more lives. Thank you for all the incredible support. #BicyclesChangeLives @ZCMCSocial https://t.co/KH2tesowAC

Jak stárnete, tak podobné zážitky vnímáte čím dál citelněji?
Rozhodně. I šéfové týmu chtěli, abychom viděli, v jakých podmínkách žijí děti, kterým vyděláváme na kola. I takové vědomí nás potom může popohánět, když se při závodech ocitáme na hraně, abychom ze sebe ještě nějaké síly vydolovali. Ten zážitek vám zůstane v hlavě a hned tak vás nepustí.

V podobném duchu se mi svěřoval i váš týmový kolega Ben King, vítěz dvou etap na Vueltě.
To věřím. V Khaylitshe mají slum rozdělený na sektory, označené písmeny A, B, C, D, E a další. Když se třeba áčko s céčkem rozhodnou, že proti sobě něco mají, létají tam opravdu střely z jedné strany silnice na druhou. Nebo vidíte, jak tam na silnici řežou ovce, krev stříká na všechny strany a oni tam to rozřezané maso nechávají na silnici na sluníčku a prodávají. Je to úplně jiný svět. A pak přijedete do Kapského Města, jen 25 kilometrů odtud, a tam jsou pětihvězdičkové hotely a lidé jezdí v porsche a ferrari. Ten rozdíl je neskutečný.

15.listopadu 2018 v 15:13, příspěvek archivován: 10.ledna 2019 v 22:55

#DDDCamp The @Qhubeka bike handover is one of our favourite moments of the year. Thank you to everyone who supports @Qhubeka, and our mission to change lives with bicycles. @ZCMCSocial https://t.co/KstS8aFxwP

Strávili jste v Kapském Městě týden. Jak se vám tam trénovalo?
Je to na mnoha místech opravdu krásné město a spousta lidí tam sportuje, běhá, jezdí na kolech. Přesto jakoby tam řidiči nebyli na cyklisty zvyklí. Necítil jsem se tam na kole bezpečně. Možná i proto, co se tam loni stalo Petru Vakočovi.

Toho srazil v Jižní Africe řidič nákladního auta.
Stačilo sledovat, jak tam auta těsně míjejí cyklisty. Ti sice mají na spoustě silnic vyhrazený malý krajní pruh, ale ta jedoucí auta řežou ten pruh zrcátkem. Cyklisty doslova přehlížejí, nereagují na ně. Když za námi jelo týmové auto, bylo to dobré. Ale že bych se do Jižní Afriky vydal sám na soustředění, to rozhodně ne.

Zkusili jste vyrazit i za město?
Zkusili, po moc hezké silnici přes kopec, ale i tam byl provoz velmi nepříjemný. Ani bez kola jsem si v Kapském Městě moc bezpečně nepřipadal. Jakmile se setmí, radí vám, ať radši vůbec nevycházíte ven. Musíte všude jezdit taxíkem, aby vás neobrali, doporučují vám, ať nenosíte ani hodinky. Také na hotelu máte mít všechno zavřené v sejfu. Naši afričtí kluci z týmu, kteří tam žijí, jsou na to zvyklí, ale my, co jsme to vše zažili poprvé, jsme chvílemi byli trochu v šoku. Moc povedené ale bylo třeba focení celého týmu. Vyráželi jsme ráno o půl páté na jeden z kopců a potom jsme dělali fotky při východu slunce s Kapským Městem pod námi.

17.listopadu 2018 v 06:12, příspěvek archivován: 10.ledna 2019 v 22:57

#DDDCamp Early morning start for us, but the views are worth it! https://t.co/RjNwxC1FCa

Máte pocit, že váš tým je v Jižní Africe populární?
Na večeřích s partnery, nám sponzoři z různých firem vykládali, jak i oni sami na kolech jezdí a jak náš tým sledují. Nebo když jsme při vyjížďce někde zastavili na kafe, lidé věděli, co je ten tým je zač. Jenže jakmile nás míjela auta, hned jsme zase měli pocit, že jim na silnici vadíme. Pozitivní každopádně je, že ta naše týmová parta se v Africe výborně stmelila. Není rozdělená na několik skupinek, vycházíme každý s každým. Hodně bych tuhle partu přirovnal k mému prvnímu roku v Saxo Banku, kde byla podobně vydařená.

Obměnil se po minulé sezoně rovněž realizační tým?
Pořád tomu velí Rolf Aldag s Dagem Ryderem, ale přišlo pár nových sportovních ředitelů a trenérů. Mému holandskému kouči Dajo Sandersovi je teprve sedmadvacet, sám však závodil a vystudoval univerzitu. Jsme i na dálku v kontaktu v podstatě denně, i když jsem zrovna v Česku. Je hodně flexibilní, jakmile je počasí špatné, dokážeme se rychle domluvit na vhodné změně tréninku.

Nyní se připravujete týden v Calpe. Na co se v této lednové fázi přípravy zaměřujete?
Stále ještě jezdíme některé tréninky na objem, ale hodně už i specifické intervaly, dost do rychla, protože první závody se blíží. Už to není v lednu jako dřív, doba se změnila.

Čím nejvíc?
Ještě před deseti lety jste na první závody sezony vyráželi s tím, že se tam jen v poklidu rozjezdíte. Zato teď, pokud na úvodní závody nepřijedete dobře připravený, tak hrozí, že vám to nabourá celou sezonu. Proto v lednu jezdíme tolik intenzit a v Calpe si budeme hodně dávat. Po tomhle kempu si někteří naši kluci už jen na chvilku orazí a odlétají na etapy v Argentině. Já mám ještě do svého prvního startu (Kolem Valencie) trochu času, tak ještě odletím připravovat se na Kanáry a tam v teple doladím, co potřebuju.

Roman Kreuziger na soustředění týmu Dimension Data.
Roman Kreuziger (vlevo) na soustředění týmu Dimension Data.

Jste psychicky nabuzený na první starty?
Začínám si uvědomovat, že přijdou co nevidět. To se pak začnete i těšit, až si zase připnete číslo, i když teď ještě na závody ideální kondici nemáte.

Po Valencii a etapách Kolem Emirátů by měly následovat vaše oblíbené závody Tirreno-Adriatico a ardenské klasiky, pak Kolem Švýcarska nebo Dauphiné a tentokrát Tour místo Gira?
Tak nějak by to mělo vypadat.

V týmu přece jen zůstal Mark Cavendish. Což mnozí nečekali.
On byl možná Mark s Dougem Ryderem (šéfem týmu) loni trochu na ostří nože. Ale Mark chce závodit až do olympiády v Tokiu a prosadit se na ní na dráze. Do té doby potřebuje jezdit i na silnici.

Ovšem početný vláček pomocníků nejspíš do spurtů od týmu už nedostane, že?
Bude mít k sobě jen pár lidí. Tím, že Mark poslední dobou už moc nevyhrával, tak ani nebudeme týmem, který by pro něj tahal od prvního kilometru etap a sjížděl úniky, aby on pak mohl spurtovat. 

Jak na vás zatím působil?
Při předchozím kempu na Kanárech mi připadal, že má chuť pracovat a zlepšovat se. Důležité je, že vyřešil problém s virem, který ho hodně omezoval. I po třech dnech, kdy jsme jezdili dlouhé tréninky v horách, které pro něj musely být fakt obtížné, dobře regeneroval. Z takového základu se může odrazit dál.

A jak se vám zamlouvají dva mladíci, kteří i s vámi mají usilovat o přední umístění v celkové klasifikaci etapových závodů? Tedy Ben O’Connor a Louis Meintjes.
Ben O’Connor už toho hodně natrénoval i v Jižní Africe, chystal se na závody v Austrálii. Po minulé sezoně si věří. Loňský pád na Giru (ze 12. místa celkové klasifikace) byla jeho jasná chyba, byl stále ještě mladý, nevyježděný, přehnal to. Ale má perspektivu. Louis Meintjes doufá, že se vrátí k někdejší formě. Loňskou sezonu měl těžkou a trápil se, což každého může v určité fázi kariéry potkat. Teď jde o to, jestli se z toho zase zvedne a bude moci v roce 2020 nebo 2021 skutečně bojovat o stupně vítězů na Tour, jak tým plánoval.

Ze soustředění v Calpe si odvezete domů také nový časovkářský speciál. Jak se vám kola BMC, na nichž tým Dimension Data bude letos závodit, líbí?
Spousta lidí říká, že přechod z jiného kola na BMC je záležitostí na delší dobu, ale já si zvykl docela rychle. Kolo je opravdu rychlé, hezké, hodně jsem se s ním sžil, z čehož mám radost. Vůbec jsem měl během kariéry štěstí na dobrá kola, ať už to byl Cannondale, Specialized, Scott, nebo teď BMC. Speciálně BMC udělalo za poslední roky velký kus práce a když se na něj teď podíváte, vypadají ta kola fakt neuvěřitelně.

Dokonce se píše o sci-fi designu.
Dá se říci, že nemají žádný kabel venku, všechno je schované - a funguje to.

Autor:

Giro d’Italia 2019

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia se jezdí každoročně během tří květnových týdnů v Itálii a v sousedních zemích. Trasa Gira 2019 měří 3518 kilometrů, závod odstartoval 11. května časovkou v Boloni a vyvrcholí v pořadí už třetí časovkou ve Veroně v neděli 2. června. Cyklisté absolvují pět vysokohorských etap včetně zcela nového stoupání na alpský Col del Nivolet.
11. 5. - 2. 6. (Boloňa - Verona)
7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Kouč Říha: Kanaďané hráli daleko obětavěji. Nás nemělo co nakopnout

Zuřivě gestikulující trenér Miloš Říha během semifinále s Kanadou.

Bratislava (Od našeho zpravodaje) V očích se mu zračil smutek. Na trenérovi hokejové reprezentace Miloši Říhovi bylo po prohře 1:5 s...

Temné chvíle šampiona Procházky. O prodané medaili, dluzích i sebevraždě

Martin Procházka v roli televizního spolukomentátora na mistrovství světa na...

Košice (Od našeho zpravodaje) Dal zlatý gól na hokejovém šampionátu ve Vídni. Na olympiádě v Naganu přihrál na jedinou finálovou...

Slavia rychle začala Spartu ztrapňovat, vede i Plzeň nad Ostravou

Derby Slavia - Sparta, nástup fotbalistů.

Sledujeme online Poslední kolo nadstavbové části fotbalové Fortuna ligy, poslední zápasy skupiny o titul. Mistrovská...

Program a výsledky MS 2019 v hokeji: Česko čeká zápas o bronz proti Rusku

Radko Gudas vráží do kanadského hráče Jareda McCanna.

Čeští hokejisté mají za sebou neúspěšné semifinále mistrovství světa, s Kanadou prohráli 1:5....

Rusko - Finsko 0:1. Seveřané jsou ve finále, sborná poprvé na MS padla

Finové se radují z postupu do finále mistrovství světa, v semifinále porazili...

VIDEO Prvním finalistou hokejového mistrovství světa se stali Finové, kteří v semifinále přehráli dosud...

Další z rubriky

Černý zažil na Giru nejtěžší etapu kariéry. Dalo se to přežít, říká

Josef Černý, už převlečený a zateplený, za cílem 13. etapy Gira.

Ceresole Reale (Od našeho zpravodaje) Pokračuje ve svém závodě mnohých NEJ. Český cyklistický mistr Josef Černý zažívá na Giru nejdelší...

Na tahu je Carapaz. Jak se Nibali a Roglič usmiřovali a Ekvádorec pláchl

Richard Carapaz z Movistaru přebírá po 14. etapě italského Gira růžový dres.

Courmayeur (Od našeho zpravodaje) Ani Polanc, ani Roglič, ale Richard Carapaz je novým lídrem Gira, přesně dle pravidla, že na...

Hirt s bolestí i vírou: Pořadí se tu denně mění jako na horské dráze

Jan Hirt v Courmayeru v péči týmu Astana za cílem 14. etapy Gira.

Courmayeur (Od našeho zpravodaje) Cílem sobotní horské etapy Gira projel na 33. místě, společně s dosavadním majitelem růžového dresu...

Najdete na iDNES.cz