Lezení, hokej, curling. Jak Kreuziger načíná druhý poločas kariéry

Roman Kreuziger s dcerou Viktorií, které je už dva a půl roku.. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

8 2016
V červenci vrátil českou cyklistiku do Top 10 na Tour. V říjnu dal sbohem zanikající stáji Tinkoff. Minulý týden se už Roman Kreuziger na lékařských testech v italském Varese a na teambuildingu ve Švýcarsku sžíval s novým týmem, australskou Orikou.

Čím vás Orica nejvíc překvapila?
Že myšlením i pojetím jede na úplně jiné vlně, než jsem byl zvyklý.

Což znamená?
Dávají hodně důvěry závodníkům, ale zároveň mají v realizačním týmu lidi, kteří neustále zkoumají, jak co vylepšit. Ti jsou pak v kontaktu se závodníky a snaží se jim pomáhat od bodu A do bodu Z, od budíčku po regeneraci. Jinak je atmosféra rodinná, všichni jsou tam hrozně otevření. Snažili se mě začlenit a chápali, že řeč může být ze začátku trochu problém.

V Tinkoffu jste se anglicky učil.
Když mluvím sám s někým jiným, je to v pohodě. Zato jakmile se nás sešla větší skupina u stolu, byl to často jeden velký hluk.

Však ona bývá australská angličtina pro mnohé postrachem.
Pro mě byla možná ještě horší ta britská bratrů Yatesových. Australané z týmu navíc měli vlastní soustředění doma, s námi tu byl jen Haig. Sešlo se nás čtrnáct jezdců, hlavně Evropané, ale i Kanaďan Tuft.

Ten platí také za mentora týmu, nejen vzhledem ke zkušenostem svých 39 let, ale i kvůli extrémním expedicím do divočiny.
Z Andorry, kde bydlí, tentokrát přijel na testy na kole.

Z Andorry do Varese?
Jo, 1 100 kilometrů. Rozpočetl si to na týden. Najednou se zjevil ve Varese na kole s těmi velkými taškami na rámu. Další věci si nechal poslat v kufru, ale ten se ztratil a dorazil až v poslední den. Něco takového byste třeba v italském týmu nezažili.

Roman Kreuziger při setkání s novináři v Praze.

Belgická stáj Etixx před čtyřmi lety poslala v rámci teambuildingu své jezdce na vojenský kurz přežití. Co nachystala Orica pro vás?
Zimní aktivity, od rána do večera. Lezli jsme na 15metrovou umělou stěnu, jezdili na fat bikách, hráli curling a dokonce i hokej.

Ten vám jde. Exceloval jste?
No, Švýcar Albasini byl o týden předtím na kempu s hokejovým týmem, byl na tom dost dobře. A Belgičan Keukeleire i pár dalších kluků umí na kolečkových bruslích. Sice ze začátku nevěděli, jak na ledu zabrzdit, ale zvládli to. Zato bratři Yatesové vypadali jako malí kluci, co se učí bruslit, a pořád se drželi u mantinelu. Ale bavili jsme se.

Na lezecké stěně také?
Bylo zajímavé to zkusit. A také šlo o získávání důvěry ke kolegům, navzájem jsme se jistili. Po hodině nám skoro všem začaly odcházet ruce..

Doladil jste zároveň s šéfy týmu svůj program na příští sezonu?
Definitivně. Zatím ho oznámit nemůžu, tým ho chce zveřejnit první. Ale měl by být dost podobný jako letos. Jsem s ním spokojený. (V listopadu sportovní ředitel White v Praze naznačil, že s Kreuzigerem počítá jako s jedním z lídrů na worldtourový podnik Tirreno-Adriatiko i pro ardenské klasiky. Na Tour má být záložním lídrem.)

Esteban Chaves, vítěz 14. etapy Gira
Adam Yates míří do cíle časovky v 18. etapě Tour de France.

HVĚZDY ORIKY PRO GRAND TOUR. Esteban Chaves (vlevo), druhý na Giru a třetí na Vueltě, a Adam Yates, čtvrtý na Tour.

Letos jste se po třech letech opět probil do Top 10 na Tour. Přesto jste nyní opět přijal roli záložního lídra. Nelákalo vás zkusit si zajet některý závod Grand Tour vyloženě jen sám na sebe?
Měl jsem třeba i nabídku jít do BMC, coby druhý k Portovi, ale jen na rok. Za ty čtyři roky v Tinkoffu si mě ostatní tak trochu zafixovali v pozici člověka k Albertovi (Contadorovi). Při vyjednávání mě pak nebrali jako jasného lídra, ale spíš jako takový ten záložní plán.

Ve hře byl rovněž nový bahrajnský tým, tvořící se kolem vašeho kamaráda Vincenza Nibaliho. Tam byste nejspíš post prvního lídra třeba pro Vueltu dostal.
Jenže s nimi jsme příliš dlouze diskutovali. Mluvili jsme o přestupu s Vincenzem už od března, pořád mi tvrdil: Jo, příští týden se ti ozvou s nabídkou, budeš s náma. A furt nic. O prvním volném dni na Tour mu říkám, že budu čekat jen do dalšího volného dne. On mě zase uklidňoval: Určitě se ozvou. Když se nic nestalo do konce Tour, řekl jsem mu, že už se ozývat nemusí. Rozhodl jsem se pro Oriku, její nabídka se mi líbila.

Nevadí vám tedy, že na Tour patrně opět budete druhým v hierarchii týmu za některým z mladých lídrů Oriky?
Ani tolik ne. Oni mi navíc už při podpisu smlouvy dali jasně najevo, že nejsem natolik starý, abych dělal jen domestika. A že když na tom budu dobře, prostor dostanu.

Jako Simon Yates, který coby týmová dvojka Oriky za Chavesem skončil letos na Vueltě šestý?
Tak to Orica ráda dělá. Nenechávají vše jen na jednom jezdci, radši jedou dlouho i na dva – a během závodu se uvidí.

Právě takový plán se však letos Albertu Contadorovi v Tinkoffu na letošní Tour nelíbil, proto vás slovně napadl. Jaká byla pro vás letošní Tour?
Náročná fyzicky, ale i psychicky.

Roman Kreuziger během osmé etapy Tour de France. Vedle něj v bílém dresu...
Cyklista Roman Kreuziger si před etapou nastavuje počítač na kolo.

NA TOUR. V poslední horské etapě se Kreuziger po odvážném úniku probojoval do Top 10.

Kvůli napětí s Contadorem?
V určitých chvílích tam nebyla v týmu právě růžová atmosféra, což mě taky stálo nějakou energii. Zkusil jsem si poprvé od roku 2013 jet Grand Tour na pořadí, etapy jsem dojížděl na doraz. Když k tomu připočtete stres, docela mě to vysálo.

Kdybyste zpětně mohl, udělal byste něco jinak?
Udělal. V 5. etapě bych se na pokyn z týmového auta nevracel nesmyslně k zaostávajícímu Albertovi. Dokončil bych ji v přední skupině bez 15 vteřin záseku a byl bych pak na konci Tour sedmý, možná i šestý. Zpětně to považuji za chybu týmu, že mě tam v takhle brzké fázi Tour nenechali do konce etapy vpředu. To by se v Orice podle mě nestalo, ta chce mít víc karet v rukách.

Vyříkali jste si to s Contadorem?
Hned po etapě. Ale asi to pořád nemůže skousnout.

Po Tour už jste spolu nemluvili?
Ne.

Čtvrtý Kreuzigerův tým

Ve stáji Liquigas (2006–2010) byl dvakrát osmý na Tour, v Astaně (2011–2012) pátý na Giru, v Tinkoffu (2013–2016) před třemi lety pátý a letos desátý na Tour.

Nyní začíná čtvrtá kapitola profesionální kariéry Romana Kreuzigera v australské Orice. Chystat se na ni bude na Kanárských ostrovech i na lednovém soustředění ve španělské Olivii. Prvním startem by měl být v únoru závod Kolem Abú Zabí.

René Andrle, velký znalec španělské scény, o Contadorovi říkal, že v posledních letech začíná být až nezdravě podezíravý a vidí útok na sebe i tam, kde žádný není. Změnil se?
To není jen Albertův problém, ale hlavně skupiny lidí, kterou kolem sebe má. Ta je zdrojem jeho nedůvěry k ostatním. Najednou je nervózní z každé maličkosti a všechno si sám prověřuje, což ho stojí spoustu sil, které mu pak chybí.

Původně chtěl po sezoně končit. Udělal dobře, že pokračuje?
Budu na straně Olega Tiňkova, který tvrdí, že člověk jako Alberto měl skončit na vrcholu. Klidně už loni po vítězném Giru. Osobně nevěřím, že ještě může vyhrát Tour, lidé jako Froome, Quintana, Yatesové, Chaves nebo Bardet už jsou dnes výkonnostně přece jen jinde.

Roman Kreuziger se stává poprvé v kariéře mistrem republiky.

DALŠÍ LETOŠNÍ VRCHOL ROMANA KREUZIGERA. V Kyjově se stává poprvé v kariéře mistrem republiky.

Jak proběhlo vaše loučení s Tiňkovem, rozpouštějícím vlastní stáj? Při konfliktu s Contadorem se za vás během Tour postavil.
Zažil jsem s Olegem i nějaké to nahoru dolů, ale je to chytrý chlap a také na letošní Tour pochopil spoustu věcí. Měl hned jasno, co se v týmu děje. Náš vztah je nyní velmi dobrý. Má cyklistiku rád a doufám, že se do ní jednou vrátí. Bez něj byla docela usedlým sportem, Oleg však uměl rozvířit vody. Asi nikdo nechtěl, aby ji vedl přímo on, ale ty jeho nápady na reformu nejsou vůbec špatné. Myslím, že s nimi dřív nebo později přijde někdo další.

A pak týmy konečně dostanou i podíl z marketingových a televizních práv velkých závodů?
Tak by to mělo být. Když vidíte průzkumy, jak většina manažerů velkých firem odchází od golfu a začínají jezdit na kolech, otevírají se tím velké možnosti v oblasti sponzoringu. Také proto, že cyklistika má nyní lepší zvuk než před 10 nebo 15 lety. Vůbec se celý náš sport mění, i tréninkově. Dřív jsme jezdili na kole a občas šli do posilovny. Teď mnohem častěji děláme i jiné sporty, abychom se pohybově víc rozvíjeli a nebyli na kole ztuhlí. A cyklistické tréninky jsou pro změnu víc intervalové a intenzivnější.

Říká se, že ve 30 letech cyklista dozraje a prožívá nejlepší léta. Vám je třicet. Připadáte si tak?
Nevím, jestli ve výbušnosti, ale co se týče vytrvalosti a zkušeností, tak mám rozhodně větší přehled a dokážu zachovat mnohem větší klid.

Ve které fázi profesionální kariéry se tedy podle vás nacházíte?
Připadám si, že jsem na začátku druhé poloviny. Určitě si neříkám, že v Orice jsem právě podepsal poslední dvouletý kontrakt kariéry. Určitě bych chtěl jezdit ještě pár dalších let. Starší kluci mi vykládají, že nejlepší je to vážně kolem třicítky. Později začnou podepisovat jen roční smlouvy a říkají si: Příští rok už možná skončím. Jenže potom tu roční smlouvu podepisují znovu a znovu, třeba jako Italové Scarponi (37 let) a Tossato (42 let). Zjišťují, že na to pořád mají a že je tahle práce baví víc než jiná.

RODINNÁ POHODA. Roman Kreuziger si hraje dcerou Viktorkou.

RODINNÁ POHODA. Doma s Viktorkou.

Jaký je váš závodnický sen do té druhé poloviny kariéry?
Lutych (jeden z pěti klasických Monumentů). To je má srdeční záležitost. Vítěze Lutychu si cyklisté pamatují. Dlouhou dobu tam dojíždím v první desítce, profil mi sedí, jen mi chybí ta poslední troška, abych tam stál na stupních nebo i úplně nejvýš. Doufám, že to prolomím.

A co ty Grand Tour?
Počkám si, co přijde. Už jsem byl na Giru pátý, letos na Tour desátý. Na pódium je z těchto pozic pořád dost daleko. Ale není to nereálné, když se navíc povede i nějaký ten únik. Může se stát cokoliv.

Autor:

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Basketbalisté jsou 10. ve světovém žebříčku. Znají soupeře o olympiádu

Čeští basketbalisté před utkáním mistrovství světa proti Polsku.

Historický úspěch na mistrovství světa přinesl i bezprecedentní posun na světovém žebříčku. Čeští...

Volejbalisté na ME udolali Nizozemce a mají blízko do osmifinále

Čeští volejbalisté se radují v zápase s Nizozemskem.

Čeští volejbalisté porazili na ME v Amsterdamu domácí Nizozemsko po pětisetové bitvě 3:2 (18, -18,...

Volejbalisté podlehli Černé Hoře, přesto jdou na ME do osmifinále

Čeští volejbalisté slaví úspěšnou akci v zápase s Černou Horou.

Čeští volejbalisté zakončili základní skupinu D na mistrovství Evropy porážkou s Černou Horou 2:3,...

Šílené. Američanka Thomasová plavala přes La Manche 54 hodin

Sarah Thomasová při své pouti před kanál La Manche.

Obvykle tu lidé stráví třináct čtrnáct hodin – někdy míň, někdy víc, ale když pak vylezou na...

Zelený trumf. Půjdeš do zálohy, slyšel a třeštil oči. Slavia má nový objev

PŘEKVAPIVÝ TRUMF V ZÁLOZE. Slávistický fotbalista Jaroslav Zelený, obvykle levý...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Po půl hodině utkání mezi Interem Milán a Slavií (1:1), které v té chvíli krajní obránce Jaroslav...

Další z rubriky

Stupidní Movistar, zuřil López. Jak pád a útok rozpoutaly bouři nevole

Miguel Ángel López na Vueltě.

Toledo (Od našeho zpravodaje) Masivní středověké hradby v Ávile vytvářely kulisy startu páteční 19. etapy Vuelty. V 11. století...

Štybar po horské dřině: Náš James Knox včera i dnes brečel v cíli dojetím

Zdeněk Štybar za cílem 20. etapy Vuelty objímá těžce potlučenéího týmového...

Platamonas de Gredos (Od našeho zpravodaje) Hned za cílem poslední horské etapy Vuelty objal mladého vrchaře Jamese Knoxe, který se navzdory...

Mimozemšťan, i Contador ztrácí slova. To je Van der Poel

Mathieu van der Poel slaví triumf v úvodní etapě Arctic Race.

Za týden v neděli vyjede v severoanglickém Leedsu do hromadného klání cyklistů na světovém...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz