Věřím, že mě brali i kvůli Tour, říká Kreuziger o novém týmu

Roman Kreuziger (vlevo) představuje s plzeňskými cyklistickými nadějemi Nikol Soustružníkovou, Adamem Hofmeisterem a generálním manažerem „Roman Kreuziger Cycling Academy“ Petrem Kubiasem dresy pro příští sezonu. Barvy stáje bude hájit celkem deset mladých cyklistů. | foto: www.rkca.cz

17 2018
Tři týdny si dal úplné volno, pak cyklista Roman Kreuziger začal s přípravou na sezonu chozením po horách či v posilovně. A od neděle už je v jihoafrickém Kapském Městě, kde po měsíční pauze znovu usedl také na závodní kolo. A zároveň se poprvé sešel s novým týmem, v srpnu odešel z australské stáje Mitchelton-Scott a přestoupil do jihoafrické formace Dimension Data.

„Bude tam spousta mítinků, intenzivních porad. Ale tři čtyři hodiny denně bude prostor i na kolo. Vždycky je lepší začít ve skupině, než aby se člověk trápil sám,“ nastínil 32letý Kreuziger ještě před odletem do Afriky při setkání s novináři v Plzni, kde hodnotil první rok fungování své cyklistické akademie.

Dá se vlastně říci, co je při změně týmu nejsložitější?
Lidi znáte, v tom prostředí se pohybujete dlouho. Ale potřebujete zjistit, jak fungují v jednom týmu společně, co od koho očekávat a neočekávat. Ale ať se to zdá nebo ne, velká změna je to při změně materiálu. Vlastně zásadní. Můžu být rád, že zůstávám u stejných bot a pedálů, to je velký krok k tomu, abyste se adaptoval brzy. Rám i sedlo budou jiné, ale v minulosti jsem už tyhle materiály měl, zvyknout bych si měl rychle. V prosinci už chci být adaptovaný na nové kolo tak, abych od 1. ledna trénoval naplno.

Co vás čeká do konce roku?
Po návratu z JAR všeobecná příprava, 5. prosince odlétám na Kanárské ostrovy, kde by nás měla být skupina nějakých čtyř až osmi lidí z týmu. Určitě Gasparotto, Vermote, možná i Cavendish... Budeme spolu dva týdny. Ale přes Vánoce chci být zase někde na horách, pokračovat v přípravě tam.

Jedenáctkrát Top 10 Štybara a Kreuzigera. Jaký byl rok českých cyklistů?

Máte od šéfů Dimension Data příslib, že byste měl převzít roli jednoho z lídrů týmu?
S trenéry i sportovním ředitelem jsme měli několik mítinků po skypu. Z jejich strany to vyznívá tak, abych to ještě zkusil. Prostor bych měl mít, i když tým hodně posílil. Jsou tam noví kluci, kteří jsou schopní zajezdit skvělé závody. Ale pro nás jako Pro Team bude důležité bodovat hlavně ve World tour. Z tohoto pohledu budu mít volnější ruku, abych mohl zajíždět závody i na sebe. Budoucnost je nejistá, jsou tady úvahy na zúžení týmů z 18 na 15, různé typy garancí. Podle toho se nám bude tvořit program, abychom bodů udělali co nejvíc.

Ty úvahy se vám zamlouvají?
Ne, a doufám, že reforma žádná neproběhne. Týmy ve World Tour mají určité rozpočty. Pokud by z toho vypadly, sponzoři mají ve smlouvách, že mohou okamžitě odstoupit. To by moc klidu nepřineslo. Asociace cyklistů i týmů je proti té reformě a věřím, že to ustojí a zůstane vše při stávajícím složení. A když se tam někdo bude chtít přidat, proč ne, ale ať má za sebou nějakou minulost.

Je role lídra něco, co vám scházelo v uplynulých dvou letech?
Ani ne... (smích) Ne, člověk vyzkoušel něco jiného, ale není špatné mít ještě prostor pro sebe. Těším se na to. Ať člověk chce, nebo ne, pod tlakem funguje nejlépe.

Máte už v hlavě představu o programu na rok 2019?
Mám, ale určitě ji ještě neřeknu teď. Musíme to upřesnit. Ale trenér se mi smál. Lidi prý plánují zhruba půlku sezony a já mu rovnou napsal program do půlky října. Že prý dobře plánuju. Nějakou kostru mám, jaro bych chtěl bez nějakých experimentů, druhá část se uvidí.

Cyklista Roman Kreuziger na tiskové konferenci.

Je jasný alespoň první závod?
Začátkem února už bych chtěl závodit. Ještě uvidíme, kde to bude.

A návrat na Tour de France?
Určitě vím, že bych v programu neměl mít Giro. Kvůli alergiím. S tím, že věřím, že Tour je také jeden z důvodů, proč mě do týmu brali. Takže ano, tam bych se měl vrátit.

Co říkáte trase a etapám příští Tour, může vám vyhovovat?
Je tam málo časovek. Myslím, že ji postavili trošku zvláštně, pro Pinota a Bardeta. Na Tour, kde bývalo sto kilometrů časovek, jich teď bude padesát a v tom je ještě jedna týmová. Nejsem proti, ale je to zvláštní. A je zajímavé i to, že se tam nejezdívá do takových výšek, ale teď bude několik dojezdů přes dva tisíce metrů. Těm dvěma Francouzům by to mělo sedět, ale myslím si, že proti převaze Sky stejně nebudou mít šanci. V což doufám. Ještě chybí, aby nám Tour začali vyhrávat Francouzi... (smích)

Už víte, kde strávíte Vánoce?
Máme je rádi, takže okolo 20. prosince vždycky odjíždíme z Čech, abychom v tom blázinci nebyli. Do hor. Já se dvacátého ráno vrátím z Kanárských ostrovů a odpoledne už chci být na běžkách. A Silvestr strávím s rodinou v Itálii, v Bardolinu už můžu trénovat také na kole, bude to potřeba. Přečkat období do začátku ledna, kdy odletím na další týmové soustředění.

Se švagrem, běžcem na lyžích Martinem Jakšem, který na jaře ukončil kariéru, do stopy nevyrazíte?
Většinou se míjíme. Když závodil, okolo Vánoc jezdil na Tour de Ski. A svátky oni rádi tráví doma. Uvidíme, co se povede.

Doma máte dvě malé dcerky, jak mají tatínka omotaného?
Jsou to holky, takže myslím, že mají. Když jsme manželku vyslali do New Yorku, abych s nimi strávil pořádně nějaký čas, po návratu hned říkala, že takhle utržené ze řetězu je ještě nikdy neviděla. Takže nebudu asi ten zlý tatínek...

RKCA jde do druhé sezony. Má to smysl, věří Kubias

Jedenáct mladých závodníků, přes 120 tisíc ujetých kilometrů, čtyřicet medailí z republikových šampionátů. Cyklistická akademie Romana Kreuzigera (RKCA) má za sebou premiérový rok fungování. A těší se na další.

„Naším cílem a přáním bylo posunout cyklistickou mládež v Plzni. Dokázali jsme, že to má smysl a přípravy na rok 2019 jsou v plném proudu,“ říká generální manažer RKCA Petr Kubias.

V příští sezoně tým vytvoří opět jedenáct talentovaných cyklistů od 11 do 18 let. Jen osmnáctiletý Michal Volf přestoupil do týmu AC Sparta, toho nahradí berounský Vojtěch Církva. Dál budou sedlat kola Scott, přestože šéf akademie zamířil z profi týmu Mitchelton-Scott do stáje Dimension Data. „Společnost, která nám zajišťuje kola a další materiál, zůstala věrná,“ pochvaluje si Kreuziger. „Těším se na příští rok. Loni to bylo složitější, začínali jsme a všechno se dělo za pochodu. Teď je víc času a prostoru.“

I tak byli závodníci RKCA hodně vidět. Bilance šestnácti zlatých, osmi stříbrných a šestnácti bronzových medailí z domácích šampionátů je parádní. Nejvíc se mladým cyklistům dařilo na dráze.

„Silnice je mi bližší a mám ji i raději, ale na dráze se mi teď daří ze všeho nejvíc. Navíc trenér Novák mě tam vidí nejradši. Říká, že mám v nohách dynamit a rychlostní disciplíny jsou přesně moje parketa. Což se potvrdilo na mistrovství ČR, kde jsem titul získala právě v rychlostních disciplínách,“ popisuje Nikol Soustružníková, jedna z hlavních opor akademie.

S cyklistikou přitom naplno začala až ve 13 letech, z horských kol se dostala až k silnici a dráze. „Hlavním cílem v příští sezoně zase bude domácí šampionát. Ale pan Kubias naznačoval, že by mě rád vzal i na závody do zahraničí. To bych si ráda zkusila,“ říká Soustružníková.

Vedení akademie, která pracuje s rozpočtem v řádech jednotek milionů korun, zdůrazňuje, že vedle kvalitní přípravy klade důraz i na studijní výsledky. „Prospěch musí být v pořádku, sport nelze dělat na úkor školy,“ potvrzuje Kubias.

Zatím je hlavním cílem akademie zabezpečit a připravit mladé závodníky do juniorské kategorie. Vizí je varianta týmu do 23 let. „Teď máme výhled zhruba na pět let. Až skončím, možná se do toho pustíme. Ale to už je o jiných financích a větším počtu lidí. Teď je naší prioritou, aby se mladí vypracovali a uměli o sebe postarat. A dostali šanci prosadit se v dospělých českých týmech.“ doplňuje Kreuziger.


Složení týmu RKCA pro novou sezonu

 •  Závodníci
  Adam Hofmeister junioři
  David Vitner junioři
  Karel Macán junioři
  Marek Liška junioři
  Nikol Soustružníková juniorky
  Jakub Staněk kadeti
  Vojtěch Církva kadeti
  Sára Peterková kadetky
  Markéta Macánová kadetky
  Jaromír Kohout žáci
 • Realizační tým
  Václav Novák sportovní ředitel
  Petr Kubias generální manažer
  Tomáš Holub trenér
  Miroslav Svatek masér
Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Rok do revoluce. Fotbalové Euro 2020 v otázkách a odpovědích

Zveme vás! Bilbao je jedním z dvanácti měst, kde se bude hrát fotbalové Euro...

Jen co byl spuštěn prodej lístků na mistrovství Evropy, začal na internetu frmol. Během první...

Číňany láká na české lize i Jágr. Podmínkou svazu jsou ale finance

Reprezentace Číny na MS III. divize hokejistů do 20 let v Dunedinu.

Řisuty versus China Golden Dragon? Podobné zápasy by od následující sezony neměly být ničím...

Copa América: Messi si proti Kolumbii neškrtnul. Katar mocně finišoval

Argentinský kapitán Lionel Messi lituje spálené šance.

Fotbalisté Kolumbie zaskočili na jihoamerickém šampionátu Argentinu a tým kolem hvězdného Lionela...

Kovář na rozcestí: může do Švýcarska, ale znovu ho nahlodává NHL

Jan Kovář slaví gól ve čtvrtfinále s Německem.

Kvůli NHL se loni vzdal lukrativní nabídky z KHL. Jenže v zámoří neuspěl. Po roce má před sebou...

Mění se fotbalová mapa? Finále MS do 20 let má nečekané obsazení

Korejská gólová radost v duelu s Ekvádorem.

Až v sobotu v šest večer v polské Lodži vypukne finále fotbalového mistrovství světa do dvaceti...

Další z rubriky

První horský test na Dauphiné ovládl Alaphilippe. Favorité se hlídali

SÓLOJÍZDA. Julian Alaphilippe ovládl desátou etapu a na Tour si připsal své...

Prožívá vynikající sezonu. Po skvostném jaru o sobě Julian Alaphilippe dává vědět i v horských...

Kaňkovský si dospurtoval v Maďarsku pro etapové vítězství

Cyklista stáje Elkov Author Alois Kaňkovský projíždí jako vítěz cílem závodu...

Cyklista Alois Kaňkovský vyhrál v hromadném spurtu druhou část třetí etapy závodu Kolem Maďarska....

Jeseníky, cyklistický Klondike. Náhoda tu nerozhodne, říká šéf Závodu míru

Momentka ze Závodu míru

Před sedmi lety Jaroslav Vašíček vzkřísil cyklistický Závod míru do 23 let a s oblibou říká, že kdo...

Najdete na iDNES.cz