Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

Změna rolí Romana Kreuzigera. Nejúspěšnější český silničář ukončil kariéru

  10:07aktualizováno  11:44
V dubnu 2006 startem na závodě Giro dell'Appennino jeho profesionální kariéra začala. Po šestnácti sezonách se nyní završila. Roman Kreuziger, nejúspěšnější český silniční cyklista v historii, oznámil loučení s pelotonem v roli závodníka. Od příští sezony bude sportovním ředitelem stáje Bahrain Victorious.

Roman Kreuziger v dresu týmu Gazprom | foto: Alexandr Kliment

V 35 letech opouští závody coby cyklista, který vybojoval celkové 5. místo na Giru 2011 a na Tour 2013. Tak vysoko se na podnicích Grand Tour žádný jiný český jezdec neprobojoval.

Rovněž jeho 6. místo ze silničního závodu na mistrovství světa 2018 v Innsbrucku je českým historickým maximem.

Ovládl prestižní etapové závody Kolem Švýcarska (2008) a Kolem Romandie (2009). Na kontě má i dvě vítězné worldtourové klasiky: Classica San Sebastian 2009 a Amstel Gold Race 2013.

Celkově dosáhl Roman Kreuziger na 15 profesionálních vítězství, naposledy na jednorázovém klání Pro Ötztaler Race v srpnu 2017. 

Z cyklistických monumentů si nejlépe vedl na závodě Lutych - Bastogne - Lutych, kde skončil čtvrtý i pátý.

Cyklista Roman Kreuziger porazil v úvodní ardenské klasice Amstel Gold Race

TRIUMF. Na Amstelu, úvodní ardenské klasice sezony 2013, porazil vítězný Kreuziger druhého Španěla Alejandra Valverdeho, třetí dojel Australan Simon Gerrans.

Pětkrát během kariéry dokončil závody Grand Tour v elitní desítce, z toho čtyřikrát na Tour. Na Giru v roce 2011 vybojoval bílý dres nejlepšího mladého jezdce a o rok později vyhrál horskou etapu na Pampeago.

Roman Kreuziger

čísla kariéry

16 profesionálních sezon
15 profesionálních vítězství 
5. místo na Giru 2011 a Tour 2013
6. místo na mistrovství světa 2018
2 vítězné worldtourové klasiky (San Sebastian 2009 a Amstel 2013)
2 vítězné etapové závody World Tour (Kolem Švýcarska 2008 a Kolem Romandie 2009)
1 titul českého mistra (2016)

V posledních dvou sezonách se však už spíše jen trápil. Jeho tělo se obtížně srovnávalo s covidovým obdobím i s únavou z mnoha let na cyklistické scéně. 

Ještě v úvodu loňské sezony skončil 14. na Ardeche Classic a 24. na Paříž - Nice, ale po vynuceném přerušení sezony se už nikdy nevrátil na přední příčky.

„Snil jsem o tom, že se dostanu na olympiádu do Tokia, připravoval jsem se na to, ale do nominace jsem vybrán nebyl,“ popisuje. „Pak už jsem nenacházel motivaci na další pokračování kariéry, přestože mi smlouvu v Gazpromu nabízeli i na rok 2022. Pořád mě baví trénovat, dával jsem tomu maximum, jenže výsledky mě už neuspokojovaly. Navíc přicházela zranění, což byl signál, že je čas na změnu. Tuhle práci nelze dělat donekonečna.“

Roman Kreuziger

NEJPOVEDENĚJŠÍ TOUR. V roce 2013 ji dokončil na 5. místě.

U profesionální cyklistiky zůstane, ovšem v jiné roli. Přijal nabídku, aby se stal sportovním ředitelem worldtourového týmu Bahrain Victorious, za který závodí také Sonny Colbrelli (aktuální mistr Evropy a šampion monumentu Paříž - Roubaix), Damiano Caruso (druhý na letošním Giru), Mikel Landa (čtvrtý na Tour 2020) nebo Gino Mäder (majitel bílého dresu letos na Vueltě). 

„Už 8. listopadu mě u UCI v Aigle čekají testy a zkoušky na sportovního ředitele, takže se teď každý den učím,“ líčí Kreuziger. „Je to docela narychlo, musím přečíst asi 700 stránek. Ale ještě před zkouškou budeme mít čtyřdenní kemp, kde nás upozorní na důležité věci.“

V Bahrainu by měl mít na starost klasikářský tým v čele s Colbrellim. „Vždycky jsem byl náročný sám na sebe i na sportovní ředitele, takže budu i v této funkci přísný,“ plánuje.

Pokračovat chce rovněž v dalších projektech, v nichž se v posledních letech angažoval. „Budu se věnovat Roman Kreuziger Cycling Academy a určitě i naší osvětě Ukaž respekt ohledně cyklistů a řidičů, protože na silnicích je nebezpečno. Ten projekt nabírá na obrátkách.“

Od Liquigasu po Gazprom

Coby závodník prošel Kreuziger v profipelotonu šesti týmy. Nejvíce času, pět let, strávil od sezony 2006 v italském Liquigasu, kam dorazil coby juniorský mistr světa v silničním závodě a stříbrný v časovce i v cyklokrosu v roce 2004.

RETRO: Pojeď, Alberto. Jak Roman Kreuziger sahal po stupních vítězů na Tour

„Strávil jsem krásných šestnáct let jako aktivní profesionál. Velký podíl na mé úspěšné kariéře měli i moji rodiče, díky nimž jsem se už v kadetech a juniorech mohl připravovat ve Švýcarsku,“ připomíná syn bývalého reprezentanta.

Šest stájí Romana Kreuzigera:

Roman Kreuziger
SOUSTŘEDĚNÍ. Roman Kreuziger si jede pro prvenství v 19. etapě Gira.
Roman Kreuziger
Cyklista Roman Kreuziger v barvách australské stáje Mitchelton-Scott.
Roman Kreuziger na Tour de France.
Roman Kreuziger

JAK MĚNIL BARVY DRESŮ (zleva odshora dolů): Liquigas, Astana, Saxo Tinkoff, Mitchelton-Scott, Dimension Data/NTT a Gazprom.

V Liquigasu si jej po boku o rok staršího Vincenza Nibaliho piplali coby velkou mladou naději, záhy měl uvolněné ruce na významných závodech. Odměnil se překvapivými triumfy v etapových kláních Kolem Švýcarska i Romandie i dvěma 8. místy v celkovém pořadí Tour.

Před sezonou 2011 odešel do kazašské Astany. V jejím dresu se stal poprvé jediným lídrem týmu pro závod Grand Tour, načež dokončil svůj debut na Giru na páté příčce. Později si však se šéfem týmu Giuseppem Martinellim přestával rozumět.

„Zatímco Liquigas platil předtím za hodně rodinný tým, kde nás všechny v přípravě dost hlídali, Astana byla naopak velkou firmou,“ podotkl Kreuziger. „Ale i ta mě posunula, naučil jsem se v ní víc starat o sebe.“

Od roku 2013 závodil pod Bjarnem Riisem a Olegem Tiňkovem za Saxo Tinkoff (později jen Tinkoff). Hned po příchodu do této stáje zazářil triumfem na klasikářském Amstelu a coby pomocník Alberta Contadora přidal cenné a mnohými nedoceněné 5. místo na Tour.

Roman Kreuziger

V roce 2014 jej dočasně vyhnala z pelotonu kauza s biologickým pasem vlekoucí se až do jara 2015, kdy Mezinárodní cyklistická unie vznesená obvinění stáhla. 

Funkcionáři UCI předtím obviňovali Kreuzigera z dopingu kvůli výkyvům v biologickém pasu i přesto, že jeho naměřené hodnoty nikdy nepřekročily povolené meze. 

„Nakonec přiznali, že se spletli, a tím jsem byl očištěn,“ připomíná.

Po návratu do pelotonu pomohl Contadorovi k triumfu na Giru, sám vybojoval 10. místo na Tour 2016 a v sezoně 2017 už v dresu své další stáje Mitchelton-Scott obsadil 2. a 4. místo na klasikách Amstel Gold Race a Valonský šíp.

POVEDLO SE. Roman Kreuziger (vlevo) se posunul do elitní desítky Tour a na...

POVEDLO SE. Roman Kreuziger (vlevo) se posunul do elitní desítky Tour a na hotelovém pokoji v Morzine si na to mohl připít se spolubydlícím Michaelem Valgrenem.

Zatímco v australském Mitcheltonu byl na Tour především mentorem Simona Yatese, po přestupu do jihoafrické stáje Dimension Data se na start nejslavnějšího závodu cyklistů ještě jednou postavil v roli lídra a ročník 2019 dokončil na 16. místě.

Poslední sezonu trávil letos v dresu druhodivizního ruského Gazpromu, kde zaučoval do tajů velké cyklistiky i 19letou naději Mathiase Vacka.

Léta v profipelotonu 2006 - 2021

Další statistiky kariéry

Výsostné trikoty na Grand Tour: bílý pro nejlepšího mladého jezdce do 25 let na Giru 2011.
Vyhrané etapy na Grand Tour: 1 (horská na Pampeago na Giru 2012).
Počet startů na Grand Tour: 18 (10x Tour, 4x Giro, 4x Vuelta).
Počet startů na klasikářských monumentech: 24 (12x Lutych-Bastogne-Lutych, 6x Milán - San Remo, 6x Kolem Lombardie).
Umístění v Top 10 v profizávodech: 185.
Nejvíce závodních kilometrů v jedné zemi: 50 034 km ve Francii, 39 878 km v Itálii, 27 249 km ve Španělsku.
Počet zemí, kde závodil: 24 na 4 kontinentech.
Závody s největším počtem startů: 13x Valonský šíp, 12x Lutych-Bastogne-Lutych, 12x Amstel Gold Race, 10x Tour, 10x mistrovství světa.
Nejčastější umístění v kariéře: 5. a 6. místo - v obou případech 24x.
Počet týmových kolegů v profikariéře: 217.
Nejčastější týmoví kolegové: Michael Valgren - při 38 závodech, Vincenzo Nibali - 37 závodů, Michael Albasini - 33 závodů.

„Každý z mých týmů měl nějaké plusy a mínusy, ale nejlepší parta se asi sešla v Saxu Tinkoff v roce 2013, kde byli se mnou výborní kluci Sergio Paulinho, Mick Rogers, Matteo Tosatto, Daniele Bennati a další. Navzájem jsme si výborně sedli. Ale také v Liquigasu, Mitcheltonu a Dimension Data byla skvělá parta,“ porovnává.

Kreuzigerová: Sagana buď milují, nebo nenávidí. Tiňkov by se měl vrátit

Ze závodů, na nichž startoval, si nejvíce oblíbil klasiku Lutych - Bastogne - Lutych. „Když se ještě dojížděla na kopci do Ans, panovala tam v koncovce fantastická, nezapomenutelná atmosféra.“

Po svém razantním vstupu do profipelotonu stál Roman Kreuziger u zrodu českého cyklistického boomu, sledovanost největších závodů jeho zásluhou v Česku výrazně stoupala.

Nyní opouští scénu nejen on, ale i teprve 29letý Petr Vakoč. Smlouvu v první divizi mají pro příští sezonu pouze Zdeněk Štybar, Josef Černý a Jan Hirt.

Autor:
  • Nejčtenější

Slavia - Feyenoord 2:2, domácí rozesmutnil gól v nastavení, o postup příště

Vítězství měli na dosah. Ještě chvíli před koncem vyhlavičkoval Bah balon za stavu 2:1 z brankové čáry, za chvíli ale...

Slovácko - Sparta 4:0, ostudný výkon hostů, domácí v boji o druhé místo kralovali

Sparťanští fotbalisté v souboji o druhé místo zcela propadli. V utkání 15. kola Fortuna ligy byli na Slovácku jasně...

Do Kataru přes Švédsko. Pak by v baráži fotbalisty čekalo Rusko, či Polsko

Zlatá střední cesta. Čeští fotbalisté v dodatečném boji o mistrovství světa 2022 v Kataru narazí na Švédsko. Pokud ho...

Exšéf fotbalu Pelta dostal šest let vězení, musí zaplatit pět milionů

V kauze sportovních dotací soud uložil bývalému předsedovu Fotbalové asociace ČR Miroslavu Peltovi šest let vězení,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Triumf a žlutý dres k tomu! Davidová kralovala vytrvalostnímu závodu

Bylo 16. února, když Markéta Davidová prožila sportovně nejkrásnější okamžik kariéry. Ve slovinské Pokljuce čistě...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Boroš zkusí silnici. Cyklokrosový šampion míří do týmu Elkov Kasper

Pokud se nestane nic mimořádného a nepředpokládaného, tak posledním novým mužem v týmu silničářských králů domácího...

Vyhořelý a rozpálený. Dumoulin už zase řídí svůj život. Ale kam s ním?

V lednu se Tom Dumoulin ocitl na osudové křižovatce. Nenáviděl kolo a ptal se sám sebe: Ještě chci být profesionálním...

Také ve Veselí nad Lužnicí ovládli cyklokrosový pohár Boroš a Zemanová

Michael Boroš a Kristýna Zemanová ovládli páté pokračování českého cyklokrosového poháru Ve Veselí nad Lužnicí a oba si...

Křetínský ve fotbale. Bakala v cyklistice. A který Čech chtěl ovládnout klub NHL?

Premium Byl to příběh, který se ani nestačil rozvinout. Jak rychle vzbudil pozornost, tak rychle vyšuměl. Asi proto zůstal...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...