Kreuziger: Yates je klidný. Já bych se měl v kopcích postupně rozjíždět

Cyklista Roman Kreuziger v barvách australské stáje Mitchelton-Scott. | foto: Alexandr Kliment

15 2018
Celkově první Yates, druhý Cháves. Navrch dvě vyhrané etapy. Vedení v soutěži týmů. A fungující sestava, kterou zatím experti považují za nejsilnější. Stáj Mitchelton-Scott předvedla na letošním Giru start z kategorie snů. V jejím modrožlutém dresu jej prožívá také Roman Kreuziger. Jak se o volném dni ohlížel za dosavadním průběhem závodu?

Váš tým se zatím veze na Giru na vlně euforie?
Určitě jsme si lepší start ani nemohli přát. Ještě nás samozřejmě čeká hodně dlouhá cesta do Říma, ale zatím to máme rozjeté velmi dobře a atmosféra v týmu je příjemná.

Zažil jste už úspěšné boje o titul na Grand Tour s Albertem Contadorem, ale tentokrát je to asi poněkud jiné, že? Pro Mitchelton-Scott jde o zcela novou situaci. Nejen že delší dobu držíte s Yatesem růžový dres, zároveň máte v pořadí i druhého Chávese.
Je to uvolněnější než tehdy s Contadorem, což ale neznamená, že bychom ten dres chtěli ztratit. Pozitivní je, že Simon (Yates) zůstává hodně klidný a sebevědomý, a to dodává klid i tomu týmu, který zatím pracuje velmi dobře. Nikdo nepanikaří.

Před startem Gira jste tvrdili, že cílem týmu je útok na konečné stupně vítězů. Teď už i Chaves prohlásil, že cílem je dovézt růžový dres až do Říma.
Ještě nám chybí dvanáct etap. Tím, jak máme Giro rozjeté, si kluci chtějí dávat vyšší a vyšší cíle. Ale myslím si, že všichni zároveň zůstáváme nohama na zemi a jsme si vědomi nepříjemných soupeřů, kteří v pelotonu jsou. Bude hodně záležet na tom, kolik se nám povede najet času v etapách před časovkou a potom třeba i v Alpách po časovce.

Hirt: Těším se na Zoncolan

Jak se ohlíží za úvodními devíti etapami další český vrchař Jan Hirt

Simona Yatese dobře znáte od loňské Tour, kdy jste ho sám učil, jak se chovat v pelotonu coby lídr. Ušel dlouhou cestu od té doby?
Jednoznačně. Jeho zlepšení v časovce i skutečnost, že není vůbec nervózní z růžového dresu, jsou toho důkazem. Ta jistota z něj září, je dobře připravený, užívá si to tu.

Pokud se ohlédnete za vlastním prvním týdnem, vybojoval jste 6. místo v první ze sicilských etap, přesto jste se tehdy na sebe zlobil kvůli poziční chybě, která vás připravila o ještě lepší umístění. Ta etapa měla být po úspěšných Ardenách vaší parketou?
Rozhodně. Tam mi to uteklo a dodnes mě to mrzí. Tehdy byl ještě závod otevřený a neměli jsme na sobě tlak dresu, proto jsme měli volnější ruce. Teď už je to trochu horší a navíc jsme se zrovna ocitli v oblasti Itálie, kde pyl řádí ve velkém, takže trochu bojuji nejen se závodem, ale i s alergií.

Před pátou etapou na Etnu vás na týmové poradě určili jako posledního muže k vašim dvěma lídrům. Co se pak stalo zhruba 10 kilometrů před cílem, kdy jste neudržel kontakt?
Já jsem byl dobře připravený na klasiky a nebyl jsem letos tolik zvyklý na dlouhé kopce. Věděli jsme, že tato situace může nastat. Teoreticky bych se však v měl v takových kopcích den ode dne zlepšovat i jakýmsi závodním tréninkem - i díky tomu, v jaké intenzitě se tady tyhle kopce jezdí. Věřím, že se do nich budu postupně dostávat. Na úplné závěry by teď měl zůstávat s klukama Nieve a navíc i Haig, který je zatím velkým překvapením Gira a jede moc dobře.

14.května 2018 v 13:16, příspěvek archivován: 15.května 2018 v 08:20

#Giro101: Rest day shout outs... ️ To our mountain goats - @Roman86_K, @NieveMikel & @jackhaig93 - for putting the hurt on some of our rivals & placing our leaders in the perfect position to contest the final kilometres of mountain stages. https://t.co/Iq9LV7OHny

Ovšem v neděli na Gran Sassu jste už i vy vypadal v cílovém stoupání lépe a odtáhl jste dlouhé pasáže na špici.
Ano, cítil jsem se tam lépe. Snažím se pomoci, snažím se i odpočívat, protože vím, co všechno nás ještě čeká. V klíčových okamžicích bude důležité, abych tam s klukama byl. Takže to beru tak, že tyhle etapy byly pro mě skutečně i tréninkem směrem k těm dalším, rozhodujícím dnům. Hlavně abych byl připravený na poslední týden. Tím, že se poprvé jede Grand Tour s pouze osmičlennými týmy a my tu máme dva lídry, je té práce pro náš šest ostatních víc než dost. Ten jeden člověk vážně chybí.

Giro d´Italia 2018

Speciální příloha iDNES.cz

V nejbližších dnech vás čekají opět spíše klasikářské etapy. Co od nich očekáváte?
V úterý jedeme hned po dni volna velmi těžkou etapu, dlouhou a zvlněnou, ve které nastoupáme přes 4000 metrů, ta určitě nebude procházkou růžovým sadem. Už jen kontrolovat kopec, který přijde hned po startu, bude dost nepříjemné. Budou se na něm snažit atakovat a naskakovat do úniku lidi, kteří se v pořadí pohybují někde kolem 15. místa, a ty nesmíme nechat odjet. Nepříjemné je, že se nám zároveň zhoršilo i počasí. Další tři etapy, než se dostaneme na Zoncolan, jsou potom o něco kratší a profilově vypadají lehčí, ale na Giru nelze podcenit žádná.

Jan Hirt mi tvrdil, že dosud byly kopce spíše hákové, zatímco na ty, kde se ztrácí i celé minuty, narazíte až v Dolomitech. Máte podobný pocit?
Ty kopce byly těžké, ale Zoncolan v sobotu určitě ukáže, kdo je blíž k titulu. Ovšem i tři alpské etapy budou velmi obtížné. V nich půjde i o to, jak komu vydrží forma až do třetího týdne.

Když pozorujete soupeře, z koho máte pocit největší síly?
Dumoulin a Pozzovivo vypadají velmi dobře připravení. Překvapením je pro mě i Ekvádorec v bílém dresu. Je tam ještě spousta lidí, z nichž jsme některé v popředí ani nečekali. Závod je otevřený v mnoha směrech. Opravdu se může stát, že se budou v horách nadělovat minuty.

Může se pořadí vašich dvou lídrů i otočit? Že to nakonec nebude Simon Yates, ale Estéban Chaves, kdo pojede v koncovce Gira o růžový dres?
Stát se to může. Důležité je, že tam teď jsou oba. Až později uvidíme, komu to půjde líp - a na toho se to otočí. Je důležité, aby kolem nich zůstal silný tým, aby si ty své karty mohli hrát a někdo z nich na pódiu zůstal.

Když Yates dojel Chavese v etapě na Etnu, tak svého kolumbijského spolulídra, jenž po většinu dne šlapal v úniku, nechal vyhrát etapu. Takže vztahy mezi nimi zatím fungují na jedničku?
Jo, není mezi nimi žádný problém, vycházejí spolu výborně. Znají se dlouhou dobu, vždyť v týmu začínali společně. Celá naše parta, která se na Giru sešla, je výborná. A také díky tomu, jak nám Simon a Chavi dávají najevo, jak jsou rádi za naši odvedenou práci, nás to všechny opravdu baví.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Nestačí ti 1,5 milionu? Přihodíme. Při Tour se bojuje o šampiona Gira

Vedoucí muž italského Gira Richard Carapaz z Movistaru (vpravo) před startem...

Albi (Od našeho zpravodaje) Richard Carapaz pobývá během Tour doma v Ekvádoru, kde se v Andách ve výškách nad 2 000 metrů tvrdě...

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Další z rubriky

Sny splněny, hlásí Ewan. Nastává čas pánů hor. Pyrenejská brána se otevírá

Caleb Ewan (vlevo) a Dylan Groenewegen v těsném finiši jedenácté etapy Tour de...

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Neradoval se, když ve středu proťal cíl. Napjatě čekal na fotofiniš. Vyhrál spurt v Toulouse on,...

Chaos, panika a vítěz, který měl pomáhat. Jak Tour prožila bláznivý den

ŠAMPION. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Wout van Aert ovládl desátou...

Albi (Od našeho zpravodaje) Cyklokrosová tsunami na silnici opět úřadovala. Desátá etapa Tour, která měla patřit ke klidnějším,...

Daleko u polí. Bílá je dobrá, ale tým Ineos zajímá jediná barva, ta žlutá

Tým Ineos vyráží během volného dne na Tour na trénink.

Castres (Od našeho zpravodaje) Ze všech 22 týmů startujících na Tour je organizátoři ubytovali nejdál, 50 kilometrů od pondělního...

Advantage Consulting, s.r.o.
SOUSTRUŽNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz