Kreuziger na Giru: Rozjíždím se po klasikách. Už v úterý zjistím víc

Cyklista Roman Kreuziger v barvách australské stáje Mitchelton-Scott. | foto: Alexandr Kliment

8 2018
Z Eilatu se přesunuli na Sicílii, dnes se z Catanie vydají na trať čtvrté etapy letošního Gira. S izraelskou misí mohou být Roman Kreuziger i jeho tým Mitchelton Scott spokojeni.

Logisticky proběhl přesun 22 týmů ze Středního východu do Itálie bez větších potíží?
Ano, materiál cestoval už v neděli večer. A pro nás, tedy jezdce i realizační týmy, pak byla v pondělí nachystána tři letadla. První letělo o půl deváté dopoledne, další o půl desáté a o půl jedenácté. Nám přidělili až to třetí, takže jsme na Sicílii přistáli jako jedni z posledních. K projetí na kole jsme se dostali až o půl čtvrté odpoledne. V klidu jsme si vyzkoušeli dojezd na Etnu, abychom věděli, co nás tam ve čtvrtek čeká. Pak masáž... a od úterka už to zase začne. Po tom transferovém dni nebude etapa s 3500 výškovými metry vůbec jednoduchá.

Jaké vzpomínky na Izrael jste si odtud odvezl? Byl jiný, než jste si předtím představoval?
Překvapilo mě, že je Izrael hezká země. Nečekal jsem, že bude až tak zelený, i když samozřejmě ta nedělní etapa v poušti byla v tomto směru jiná a výjimečná. Ale zase jsme v ní pozorovali zajímavé hory kolem nás. I lidi byli fajn. Kde jsme se vyskytovali, nehrozilo ani žádné nebezpečí, vše měli hodně hlídané a dobře zorganizované. Dokáži si představit, že by se v Izraeli mohl v budoucnu konat nějaký jarní přípravný závod, protože se tu vyskytují jak roviny. Z mého pohledu byl Izrael rozhodně příjemným překvapením.

Co jste říkal profilu a obtížnosti úvodních etap Gira?
I když někomu mohly připadat nudné, tak rozhodně byly hodně výživné a náročné. Nejprve netypický prolog, po něm poměrně intenzivní první etapa a nakonec dlouhá etapa s 2000 výškovými metry, kterou ještě ztížil vítr.

V neděli oslavil Roman Kreuziger v Izraeli na kole i své 32. narozeniny:

06.května 2018 v 14:08, příspěvek archivován: 07.května 2018 v 23:03

We have a birthday boy in today’s race. A big HAPPY BIRTHDAY to @Roman86_K who turns 32. 200km+ in the desert is the perfect present https://t.co/U3IBtvXjI4

Z týmového pohledu můžete být s izraelskou misí spokojeni, že? Simonu Yatesovi se vydařila časovka, z jezdců pro celkovou klasifikaci v ní mírně zaostal jen za Dumoulinem a Dennisem a všechny další konkurenty předstihl. Tušili jste, že se oproti minulosti může v časovce až tak zlepšit?
Ta časovka byla poměrně těžká a Simon se v ní nebál zariskovat. Ale poté, co ji zajel dobře už na Paříž-Nice, nebyl pro nás jeho výsledek až takovým překvapením.

Ve víkendových etapách jste pak v pelotonu před důležitými pasážemi přivážel do popředí oba lídry vaší stáje, tedy Yatese i Chavese. Dostal jste v týmu opět roli takzvaného kapitána na silnici?
Na roviny tu máme jako kapitána Sama Bewleyho, ale ten svoji práci odvádí v dřívějších fázích etap. Já je potom mám oba na starosti v závěru, proto jsem byl u nich vidět. Celkově jsme jako tým fungovali hodně dobře a přečkali jsme Izrael bez velkých ztrát. Určitě můžeme být spokojení.

Loni jste na Tour vyučoval Simona Yatese, aby jezdil v průběhu etap v pelotonu více vepředu. Už se v této činnosti zlepšil?
Určitě. Pochopil, že když jede na pořadí, v určitých situacích prostě musí být vepředu.

Platí nadále, že oba vaši lídři jsou si na Giru zcela rovnocenní?
Rozhodně, je to mezi nimi fifty fifty.

V tomto týdnu budete putovat ze Sicílie na sever. Jak se vám zamlouvá itinerář nejbližších etap?
Teď budou na Sicílii dva zajímavé dojezdy. Nejprve technický na krátkou stěnu, kde se to může trochu nadělit. A následně ve středu takový, který by mohli dát i někteří sprinteři. Ve čtvrtek přijde Etna, na které by mohlo dojet nahoru v malých rozestupech zhruba dvacet lidí. V pátek nás čeká rovina a v sobotu Montevergine, rychlý kopec, kde asi dojede do cíle početnější skupina. Větší rozdíly se možná nadělají až v neděli na Gran Sasso, což je opravdu dlouhý kopec.

Máte zatím dobrý pocit i z vlastní formy?
Mám. V časovce jsem absolutně neriskoval, protože mi to párkrát při rozjíždění podklouzlo, radši jsem ji jel na jistotu. A ty další etapy mi pomohly k takovému opětovnému rozjetí se po klasikách. Už v úterý zjistím víc, jak na tom jsem.

07.května 2018 v 18:39, příspěvek archivován: 07.května 2018 v 23:12

#Giro101: Arrived in Italy and where better to go than straight to Mt Etna for a sneaky peak before Thursday!? https://t.co/QKaNJEGkrj

Klasikářský profil prvních dvou sicilských etap by vám i na základě ardenské formy mohl sedět. Dostanete v nich od týmu částečně i volnou ruku, nebo se budete muset opět především starat o Yatese a Chavese?
Myslím, že pokud budu mít Simona a Chava v závěru poblíž sebe, tak možnost, abych v té etapě sám něco zkusil, určitě bude. I když jsme se o tom s týmem ještě úplně nebavili.

Překvapil vás v Izraeli někdo z největších favoritů? Například Dumoulin, který neměl přesvědčivé jaro, a přesto ovládl zahajovací časovku?
Dokázal se zase uklidnit a zapracovat na sobě. Časovka mu určitě dodá sebedůvěru do dalšího průběhu Gira. Ale až v dalších dnech uvidíme, jak dobře pojede.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Teplice - Slavia 1:5, snadná práce pro mistra, trefil se i Stanciu

Gólová radost fotbalistů Slavie v duelu s Teplicemi, vpravo je střelec Jaromír...

VIDEO Také druhé utkání nové sezony fotbalová Slavia, úřadující ligový šampion, zvládla. O svém vítězství...

Trpišovský: Stanciu je výborná spojka. Přinese věci, které nám chyběly

Slávistický kouč Jindřich Trpišovský (vlevo) slaví jeden z gólů do teplické...

VIDEO Slávistický trenér Jindřich Trpišovský poprvé vypustil na ligový trávník v sešívaném trikotu...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře...

Stanciu je zpět, Slavia dominovala a Sparta zabrala. Výhru má i nováček

Rumunský záložník Nicolae Stanciu střílí v Teplicích svůj první soutěžní gól za...

VIDEO Nicolae Stanciu už zase hraje českou ligu. Rumunský reprezentant pomohl Slavii k suverénnímu...

Vyrovnanost výkonů je zbraň. S tou svojí Kreuziger vede statistiky

Český cyklista Roman Kreuziger po 15. etapě Tour de France, vedle něj je šéf...

Foix (Od našeho zpravodaje) Doug Ryder, šéf týmu Dimension Data, čekal v neděli u týmového autobusu na Romana Kreuzigera a...

Další z rubriky

Šampiona Cinka bolelo celé tělo, mistryni Čábelické to nešlo technicky

Ondřej Cink během MČR v cross country horských kol v Hlinsku

V cíli odmítl žertem nabízenou koblihu. „Na tu jsem chuť fakt neměl,“ pravil poté s úsměvem nový...

Show podle Sagana: Fanoušci nás vyburcují, tak jim chci dopřát zážitky

Peter Sagan, debatující v týmovém autobuse stáje Bora.

Nimes (Od našeho zpravodaje) U hotelu Ibis v obchodní zóně na periférii Nimes, vyšel ze svého obytného vozu, který za ním najatý...

Slavík vyhrál závod Světové série fourcrossu v Jablonci i posedmé

Tomáš Slavík během závodu Světové série ve fourcrossu horských kol JBC 4X...

Český biker Tomáš Slavík prodloužil svou vítěznou šňůru v domácím závodě Světové série ve...

Najdete na iDNES.cz