Froome versus Nibali. O dni vzrušených emocí, útoků, výčitek a obhajob

Chris Froome, lídr Tour de France, hájí v 19. etapě žlutý trikot. | foto: AP

25 2015
La Toussuire (Od našeho zpravodaje) - Útok Vincenza Nibaliho ve chvíli, kdy měl Chris Froome technické potíže, se stal nejdiskutovanější zápletkou devatenáctého dějství letošní Tour. Byla to peprná etapa s mnoha dalšími dějovými liniemi. Tady je její příběh.

A budeme zkracovat, vážení! Horské etapy budou kratší, zato kopce v nich naštosovanější. „Ohňostroj“ cyklistické energie hned od startu. Takový je přece trend posledních let. Začala s tím španělská Vuelta a Tour se rychle i ráda přidala. Devatenácté dějství letošního ročníku budiž příkladem.

Jen 138 kilometrů.

Zato tolik akce.

„A hned po startu rovnou do kopce. Dneska to moc nevidím, že půjdu do úniku,“ říká jinak notorický únikář Jan Bárta na startu v průmyslovém městečku Saint-Jean-de-Maurienne, přestože ho bývalý mistr republiky Petr Benčík nahlodává, že by to přece jen mohl zkusit, co říkáš, Bártič?

Start 19. etapy Tour de France

Start 19. etapy Tour de France

Průsmyky Chaussy, Glandon s Croix de Fer a Mollard náleží do menu tohoto zatím ještě parného dne. Načež přijde závěrečný 16kilometrový výšlap do La Toussuire coby zlatý hřeb.

Leopold König věští: „Nejtěžší etapa.“

Profilem připomíná pilu.

A ta se do týmu Sky pořádně zařízne.

Jsem prázdný, hlásí Thomas

Útoky přicházejí záhy po startu, přesně tak, jak avizoval José Luis Arrieta, sportovní ředitel Movistaru: „Nemáme jinou možnost, než neustále atakovat. Naši jezdci jsou druhý a třetí, a to na papíru vypadá krásně. Ale nám to nestačí. Přijeli jsme sem vyhrát. Tři týdny jsme tvrdě pracovali na tom, aby z Naira (Quintany) byl šampion Tour. Ve dvou těžkých etapách se stále může stát cokoliv.“

Hned při výšlapu na Col du Chaussy útočí Contador, po něm Valverde a opakovaně Nibali. A tyto řezy do struktury týmu Sky nahlodávají i její soudržnost. 

Fotogalerie

Richie Porte se stále nemůže vymanit z následků nemoci. Nohy se Australanovi netočí stejně jako dřív a zaostává.

Ale i Geraint Thomas platí daň za úsilí předchozích dnů. Beznadějně odpadá už v půli druhého kopce! „Jsem prázdný,“ zahlásí čtvrtý muž pořadí. Ztratí posléze 22 minut i zdánlivě neotřesitelnou pozici Top 10.

Leopold König při sjezdu padá, pokračuje dál odřený a zakrvácený na nohách, kyčli i rukách, koleno mu otéká. Nějaký čas se dokonce strachuje: Copak by pro mě Tour měla skončit takový kousek před Paříží?

Najednou už Sky ve skupině favoritů nehraje přesilovku jako tolikrát v minulých dnech. A Wout Poels, poslední zbylý pomocník Frooma, nějaký čas visí v této skupině jen „na špagátu“.

Jako by toho nebylo málo, 59 kilometrů před cílem se najednou cosi děje s Chrisem Froomem! Při stoupání do průsmyku Glandon/Croix de Fer se mezi brzdou a ráfkem jeho kola ocitá kamínek.

To je ta chvíle.

To je ten moment, jenž bude později dlouho do noci pitván všemi světovými médii, rozebírán v týmových hotelích, diskutován fanoušky v přeplněných restauracích či v karavanech na ucpávajících se Huezech nebo doma u obrazovek. 

Muž ve žlutém zjevně zpomaluje. Vytrácí se ze špice skupiny. Zastavuje. Slézá z kola a závadu odstraňuje.

Loňský šampion Vincenzo Nibali se naopak v tu chvíli opakovaně otáčí – a razantně atakuje!

Co viděl a věděl Nibali?

Existuje televizní záznam události a existují také (dost možná jediné) snímky Nibaliho nástupu z dílny fotografa Tima de Waelleho, který je také umístil na svůj instagram: https://instagram.com/p/5iIkpsoGwp/.

Zato verze, co se v tu chvíli vlastně přihodilo, jsou dvě. Zcela protichůdné.

„Nibali moc dobře věděl, že mám technické potíže,“ rozčílí se Froome. „Přesto zaútočil. To bylo tak nesportovní! Tohle do cyklistiky nepatří. Měl celý kopec k tomu, aby zaútočil, ale udělá to v takovou chvíli.“

Italova verze je pochopitelně jiná: „Otáčel jsem se na Kangerta (týmového pomocníka z Astany). Na Croix de Fer jsme udělali závod a plánovali jsme velký útok. O Froomových potížích jsem nevěděl. Než mě příště bude někdo odsuzovat, měl by nejprve přemýšlet a použít mozek.“

O tom, že o Britově potížích Nibali skutečně nevěděl, můžeme na základě dostupných dokumentů přinejmenším pochybovat. Pravdu zná patrně jen on a jeho tým. V rámci své obhajoby navíc italský Žralok připomíná známou Chaingate z Tour 2010, při které Alberto Contador atakoval ve chvíli, kdy Andy Schleck řešil nefunkční řetěz.

„Nejsou přece žádná pravidla, že v takovou chvíli nesmíte útočit,“ připomíná Nibali. Což skutečně nejsou. Jen nepsané pravidlo pelotonu, že při defektu či technických potížích některého z favoritů BY SE NEMĚLO útočit.

24.července 2015 v 22:35, příspěvek archivován: 25.července 2015 v 08:54

Revivez l'étape en images / Check out our photo gallery #TDF2015 > https://t.co/wO55CMnsTE pic.twitter.com/SkkXVudD5P

Nástup lídra Astany hned vyprovokuje protiakci Valverdeho a dalších jezdců, kteří se jej snaží zachytit. Skupina se trhá.

„Neřekl bych, že v podání Nibaliho šlo vyloženě o útok na můj žlutý trikot,“ usoudí později Froome. „Ovšem když atakoval, lidé jako Contador či Valverde museli reagovat, protože jim šlo o místa na pódiu Tour. Bylo naprosto normální, že Valverde začal Nibaliho stíhat. To je řetězový efekt.“

Vincenzo Nibali mezi nadšenými fanoušky. Italský cyklista si jede pro triumf v...

Vincenzo Nibali mezi nadšenými fanoušky. Italský cyklista si jede pro triumf v 19. etapě Tour de France.

Atención, Quintana asalto

Nibali přesto uniká všem, dojede a předstihuje Francouze Rollanda, jedoucího před skupinou, a uhání do údolí pod Le Toussuire pro své zadostiučinění na této Tour, kde dostaly jeho plány na obhajobu titulu tvrdý direkt už pod pyrenejskými velikány.

Froome se za pomoci Poelse dotáhne zpět ke Contadorovi, Valverdemu a spol., pohromadě pokračují dál.

Také Roman Kreuziger, původně šlapající v časném a početném úniku, na úpatí závěrečného stoupání do La Toussuire dře pro svého lídra Contadora. Rafal Majka, další muž stáje Tinkoff, se s rozepnutým dresem a obnaženou hrudí usadí na špici skupiny a diktuje zde tempo.

„Alberto chtěl, aby se Movistar unavil,“ prozradí po etapě Kreuziger. Defekt však čas, vyměřený českému jezdci v této skupině, brzy zkrátí. 

Tempo, které Contadorova stáj nastolila, nicméně donutí Quintanu a Movistar vyčkat s generálním útokem déle, než původně zamýšleli. Dobře, bude tedy platit plán B, usmyslí si Kolumbijec. Dobře si pamatuje, které místo vytipovali coby záložní.

Zatím jsou za Nibalim pospolu, stále 16 mužů. V serpentinách do La Toussuire má Froome hlavu skloněnou k wattmetru, hned za ním šlapou Quintana a na kole se komíhající Contador. „Nedívám se pořád na wattmetr,“ ohradí se později lídr Tour. „Mám kulatá záda a můj krk je unavený, když hlavu držím příliš dlouho nahoře. Pokud ji skloním, lépe se mi dýchá a dostanu pak i více kyslíku do nohou.“

A teď ho bude potřebovat!

Pět a půl kilometru před cílem, v místě, kde na skále visí velká česká vlajka příznivců Leopolda Königa, mu Quintana ujíždí. Brit za ním vyráží. Rovněž Contador se snaží zachytit, ten však brzy pochopí, že křeče budou silnější než jeho nezměrná bojovnost.

Hector Urrego, reportér kolumbijského RCN Radia, v tu chvíli pod stříškou za cílem s očima nalepenýma na obrazovku vypálí do mikrofonu salvu slov jak z kulometu. „Atención, atención, atencií. Quintana, Quintana, asalto, asalto,“ osladí zprávou o útoku (asalto) jejich miláčka Kolumbijcům kávu, kterou si doma po obědě dopřávají.

„Šestnáct vteřin, už má šestnáct vteřin,“ vykřikuje Urrego náskok, jaký lídr Movistaru získal na Frooma. Brit však zachová alespoň navenek výraz gentlemana, jehož nic nevyvede z míry.

„Nezačal jsem panikařit a snažil se limitovat ztráty,“ pochválí se Froome po etapě. „Přepnul jsem na časovkářský mód. Nechtěl jsem sáhnout do zásob svých sil až příliš hluboko, ale zároveň jsem ani nechtěl dopřát Quintanovi příliš velký náskok.“

Nibali si před nimi jede pro etapové vítězství, dlouho před cílem pustí řídítka a divošskými gesty slaví den, kdy dal vzpomenout na svoji loňskou suverenitu.

Vincenzo Nibali zatíná pěst, právě zvítězil v 19. etapě Tour de France.

Vincenzo Nibali zatíná pěst, právě zvítězil v 19. etapě Tour de France.

Quintana dojíždí druhý a bere třetímu Froomovi z jeho celkového náskoku 32 vteřin. „Doufal jsem, že na něj najedu větší náskok. Ale udělali jsme, co jsme mohli,“ vypráví Kolumbijec.

Řekl jsem mu, co si o něm myslím

Froome shodí na chvíli svoji gentlemanskou masku, odkráčí za Nibalim a zřetelně i jadrně mu sdělí, co si o jeho akci a o něm myslí.

Veškerá palba i veškeré útoky, které na muže ve žlutém i jeho tým během letošní Tour mířily, i ten plivanec jednoho z „fanoušků“, jímž Brita během tohoto dne počastoval, jakoby se nyní odrazily v jeho frustraci tím, že byl napaden v okamžiku technické závady.

24.července 2015 v 18:10, příspěvek archivován: 25.července 2015 v 08:47

So DISGUSTING! A hater SPITS at @chrisfroome -Sad for @letour and cycling in general! @TeamSky #TDF15 #RespectTheRace pic.twitter.com/8iPQTNUizS

„Slyšel jsem také od ostatních jezdců, že se Nibali otočil a viděl mé problémy, když zaútočil. Proto jsem mu řekl přesně to, co si o něm myslím,“ vypoví na tiskové konferenci.

Nibali odmítne reportérům zopakovat, jaké výrazy od lídra Tour slyšel. „Slovně mě napadl,“ řekne jen Ital. „Nezasloužil jsem si ta slova, jsou příliš tvrdá a nespravedlivá. Ani jsem mu neodpověděl. Kdybych mu dal najevo, že nesouhlasím, stejně by to na jeho názoru nic nezměnilo. Byl prý velmi zklamaný mým chování. Nechápu, co má za problém. Nevěděl jsem, že má něco s kolem. Ani jsem o tom neslyšel z vysílačky. Jen jsem zaútočil a jel o vítězství.“

Není to poprvé, co se ti dva na Tour 2015 ocitají ve sporu. Před dvěma týdny v Le Havru naopak Nibali zcela neoprávněné obvinil Frooma a nařkl ho, že jej v koncovce etapy shodil z kola. Později se Britovi omluvil.

Není to ani poprvé, co tým Astana atakoval v okamžiku technické závody lídra závodu. Stejnou příhodu zažil už Alberto Contador na Giru pod Mortirolem.

„Neměli jsme ponětí, co se děje Froomovi. Vincenza jsme neinstruovali, ať právě proto zaútočí,“ tvrdí nyní generální manažer stáje Alexander Vinokurov do mikrofonu NBC. 

Tým Sky se schází na svém hotelu, jen 200 metrů pod cílem, mechanici čistí kola i vozy, jezdci mizí ve sprše na pokojích.

Potlučený Leopold König přijde z rentgenu s dobrou zprávou i tom, že nic nemá zlomeného ani přetrženého, a když se od svého lídra dozví, co se na Croix de Fer přihodilo, reaguje: „Takové Nibaliho vítězství je pro mě bezcenné.“

Geraint Thomas se smiřuje se svým kolapsem na trati a vykládá: „Někdy jste kladivem, jindy hřebíkem. Já byl dneska laciný hřebík z Ikea. Bylo to strašné. Věděl jsem, že jednoho dne budu nakonec prázdný, ale doufal jsem, že to bude až v pondělí po Tour v Paříži.“

Nad týmem Sky, ač poněkud vyčerpaném, naštvaném a pobitém, přesto stále svítí žluté slunce, i navzdory večerní bouřce, která pořádně zkropí La Toussuire.

Zbývají dva dny. Jedna jediná horská etapa. Ta, která je dovede na mýtických 21 serpentin do Alpe d´Huez.

24.července 2015 v 20:20, příspěvek archivován: 25.července 2015 v 08:50

Only 2 climbs left of this years race!! Added up its over 30km uphill���� But still, only 2... ��

„Zkusím to zítra znovu,“ ujistí v pátečním večeru Quintana.

Movistar se patrně ještě pokusí zvrátit Tour zázračným útokem na dlouhou vzdálenost. Pokud se Froome udrží, pak se španělská stáj nejspíš zaměří na boj o etapu i na hájení pozic dvou svých jezdců na stupních vítězů Tour.

„Vyhrát na Alpe d´Huez je snem každého jezdce,“ říká Quintana a snad si připomene, jak předloni ovládl poslední alpský dojezd na Semnozu, porazil tam dokonce i šampiona Frooma, vyšvihl se na druhou příčku celkového pořadí a zároveň se tak oblékl i do puntíkatého vrchařského dresu.

„Nemohu se zítřka dočkat,“ prohlásí po bouřlivém dni Froome. „Bude to vzrušující etapa. Je to nejvíce ikonické stoupání na Tour. Je to závěrečná zkouška s úžasnou atmosférou. A já jsem před ní ve skvělé pozici, stále vedu o 2:38 minuty.“

24.července 2015 v 23:44, příspěvek archivován: 25.července 2015 v 08:44

Waiting for @letour ! pic.twitter.com/BqHnqo442V

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

Ngadeu odchází, napsal Tvrdík. Utekl jako uličník, zlobí se šéf Slavie

Slávistický stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitný z Teplic

Fotbalovou Slavii opouští další defenzivní opora. Simona Deliho následuje další stoper Michael...

Kam s Neymarem? Nejdražší fotbalista světa trčí ve zlaté kleci

Neymar z Paris Saint-Germain s nespokojenou grimasou ve tváři.

I vlastní otec mu před dvěma lety radil: Nedělej to! Neopouštěj Barcelonu, neodcházej do Paříže!...

Další z rubriky

Daleko u polí. Bílá je dobrá, ale tým Ineos zajímá jediná barva, ta žlutá

Tým Ineos vyráží během volného dne na Tour na trénink.

Castres (Od našeho zpravodaje) Ze všech 22 týmů startujících na Tour je organizátoři ubytovali nejdál, 50 kilometrů od pondělního...

Jumbo letí vzhůru. Kdysi prosili o sponzory, teď napodobují Sky

Jezdci týmu Jumbo-Visma v pelotonu Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Na jaře 2013 se ocitli na pokraji krachu, bez peněz a bez sponzorů. Pět let poté je nizozemský tým...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz