Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Co jsme těm farmářům udělali? Jak policie „útočila“ i na peloton Tour

  9:59
Bagnères-de-Luchon (Od našeho zpravodaje) - Balíky slámy na trati, slzný plyn v očích jezdců, zastavený závod, později pak odvážné útoky i děsivé pády. Šestnáctá etapa Tour sice zachovala status quo v popředí celkové klasifikace, přesto nabídla velkou dávku cyklistického vzrušení. Vracíme se k ní v naší reportáži.

Nepodceňujte tuto etapu, varují experti před úterním startem v Carcassonńe.

Pyrenejský předkrm? Zatím jen malá ochutnávka mnohem hutnější krmě, která se bude servírovat ve středu a v pátek?

Ano, to jistě.

Přesto tato nejdelší z letošních horských zkoušek, 218kilometrová pouť do lázní Luchon se dvěma vrcholy první kategorie, rozhodně nemá být snadnou porcí práce. 

Svojí trasou kopíruje jinou etapu do Luchonu, v níž suverénně vedoucí Španěl Luis Ocaňa v roce 1971 upadl za deště při sjezdu z Col de Menté, musel vzdát a uvolnil tím cestu k titulu Eddymu Merckxovi.

Tak vidíte, cokoliv se může stát.

Ovšem bláznivý scénář, na nějž už brzy dojde, v úterním dopoledni nikoho z jezdců ani sportovních ředitelů nenapadne.

Organizátoři ze společnosti ASO zveřejňují před etapou na sociálních sítích fotografii pelotonu zahaleného v kouři dýmovnic a připíší důrazné varování fanouškům: „STOP dýmovnicím na trati Tour, jinak riskujete vysokou pokutu a až rok vězení.“

Scény z Alpe d’Huez stále straší ředitele závodu Christiana Prudhomma.

Jenže to budou policisté, kdo nechtěně „zaútočí“ na peloton!

Na 29. kilometru protestující francouzští zemědělci zatarasí trať balíky slámy. Chtějí tím dát najevo svůj nesouhlas s vládou, požadující po nich plnění náročných kvalitativních standardů, přestože na dováženou agrární produkci se vládní pravidlo nevztahuje.

Týmy se z rádia závodu dovídají o protestu jen půl minuty předtím, než cyklisté ke kritickému místu dorazí. Prvotní informace navíc zní: „Policie silnici včas vyčistí, prostě projeďte skrz.“

Tak jednoduše to však nepůjde.

„Někteří farmáři byli opravdu velmi agresivní,“ poukáže Matt White, sportovní ředitel Mitcheltonu-Scott.

Fotogalerie

16. etapa Tour de France

Pozdě bude Prudhomme litovat: „Měli jsme víc předvídat, jaké hrozí nebezpečí, a zasáhnout mnohem rychleji. Bohužel, opět jednou lidé nerespektovali jezdce a závod.“

Britský Cycling Magazine před startem celé Tour vypsal pravděpodobnost 8:1, že se podél trati uskuteční demonstrace francouzských rolníků nebo dělníků.

Stalo se.

Stejně jako mnohokrát v minulosti si vzali cyklistické klání za rukojmí ve snaze prosadit vlastní cíle.

Nejrazantněji se v minulosti s protestujícími vypořádal Bernard Hinault při závodě Paříž–Nice 1984, když do dělníků z loděnic, blokujících silnici, najel v plné rychlosti a začal je srážet pěstí.

Tentokrát se ho nikdo z cyklistů napodobit nesnaží. Tentokrát se v hlavní roli ocitají policisté, kteří při pacifikování demonstrantů vytáhnou slzný plyn.

Bohužel, vítr zavane oblak toxické látky na přijíždějící peloton. „Co se to děje?“ leknou se jezdci.

„Byla tam sláma a traktory a pak zničehonic přišla tahle pálivá mlha a já si říkal: tady je něco vážně špatně,“ bude vyprávět Chad Haga ze Sunwebu.

„Najednou jsem vůbec nic neviděl. Šlo o vážně silný prostředek,“ poví Jack Bauer z Mitcheltonu-Scott.

„Půlka balíku začala kašlat a mne začaly strašně slzet oči,“ vylíčí Peter Sagan, muž v zeleném trikotu.

„Zasáhlo to snad úplně každého, i lidi v doprovodných vozech, pokud jste měli jako my otevřená okénka,“ popíše vzniklý zmatek Nicolas Portal, sportovní ředitel týmu Sky.

Rovněž jeho hvězdy, Geraint Thomas a Chris Froome, si musí vodou proplachovat zasažené oči.

Martin: Tohle je fakt nový zážitek

Prudhomme etapu zastavuje, nejvíce postižení cyklisté vyhledávají ošetření i u pojízdných ambulancí. „Nebyli jsme vyděšení, jen to bylo nepříjemné,“ řekne Thomas.

Už jsme letos zažili na Tour dýmovnice, pískot, nadávky, vodu chrstnutou do obličeje, snahu srazit jezdce z kola, ale tato akce jako by byla vrcholem absurdity.

„Naprosto bláznivé,“ říká Tom Dumoulin, třetí muž pořadí. „Neudělali jsme nic špatně, nebo snad ano? Uděll jsem něco farmářům z okolí Carcassonne? Nechápu, proč se mstí na nás.“

„Copak ti lidé nedomysleli, že při tom jejich protestu mohlo dojít i k pádům a zraněním?“ zlobí se Rory Sutherland z týmu Emirates.

Tour de France 2018

Přehled etap

Warren Barguil, loňský král vrchařů, se dokonce dá s farmáři do řeči: „Myslíte si, že tím něčeho dosáhnete?“

A Dan Martin, jeden z nejčastěji útočících jezdců Tour, si po etapě rázně a po svém uleví: „Co to mělo znamenat? Tohle je fakt nový zážitek. Jsem vždycky otevřený novým zážitkům, ovšem pepřák během závodu... pálil mě v očích, vlezl mi až do plic. Nebylo to zrovna příjemné. Spíš to bylo bizarní.“

Zhruba po čtvrthodině palčivý pocit na zasažených sliznicích cyklistů mizí.

Etapa je znovu odstartována.

24.července 2018 v 15:13, příspěvek archivován: 25.července 2018 v 08:51

IN PICTURES: Chaos during Tour de France as farmers protest with bales of hay https://t.co/ibffuYEzsP https://t.co/DxNW5mTSNn

„Čímž skončil pro jezdce na celkové pořadí nejvzrušivější moment dne,“ podotkne Thomas.

Zpravodajství z 16. etapy

Ještě na startu v Carcassonne muž ve žlutém předpovídal: „Můžeme dnes očekávat ohňostroj na trati a spoustu útoků.“ Jenže současně také varoval: „Kdo dnes spálí příliš mnoho energie, ve středu za to zaplatí.“

Podle toho se také muži první desítky zachovali. Příliš slabé náznaky útoků se dostaví až příliš pozdě.

Zato daleko před nimi, v početném úniku, se dějí věci podivuhodné a zároveň i mrazivé.

Ticho. Proč se Philippe neozývá?

Sjezd z vrchařské prémie 2. kategorie Portet d’Aspet. Ten samý osudný sjezd, na němž v roce 1995 zahynul Fabio Casartelli.

Philippe Gilbert ujíždí 57 kilometrů před cílem souputníkům z úniku, řítí se dolů, dělá chybu, volí špatnou linii. Nedobrzdí levotočivou zatáčku, vrazí do kamenné zídky a ta vymrští jeho tělo z kola. Padá do strže, na kamenitý podklad o pár metrů níž.

Děsivá scéna. 

24.července 2018 v 16:11, příspěvek archivován: 25.července 2018 v 08:49

After this scary crash earlier it's good to see that @quickstepteam's Philippe Gilbert is ok and now back riding in the peloton. His team-mate @alafpolak has just taken maximum points on Col de Menté #TDF2018 https://t.co/A1Sp97xgbK

Brian Holm, sportovní ředitel Quick-Stepu, jede o kus dál v doprovodném autě a slyší z rádia Tour o Gilbertově pádu. Čeká, že se ve vysílačce ozve jezdcův hlas. Ale ve vysílačce je ticho. „Ticho je v takové situaci zlé. Když nic neslyšíte, panikaříte,“ nezastírá Holm.

Zastavuje u místa pádu. „Doufal jsem, že zaslechnu aspoň Philippův křik, i to by bylo dobrým znamením. Ale ani žádný křik se neozýval,“ bude vyprávět. Vidí jen Gilbertovo kolo ležící na zemi.

Pohlédne dolů pod zídku, je to dost hluboko. A pak spatří Belgičana, sice úpícího, ale snažícího se vydrápat zpět. Uleví se mu: „Věděl jsem, že je v jednom kuse.“

Trikot má Gilbert roztržený, krev na lokti, na koleni, ponožku zalitou od krve. S pomocí jednoho z organizátorů se dostává zpět na silnici.

25.července 2018 v 08:42, příspěvek archivován: 25.července 2018 v 08:47

#Neymar who? #TDF2018 Bravo @PhilippeGilbert! https://t.co/RWgyzeyehF

„Když jsem dopadl na ty kameny, myslel jsem si, že mám celé tělo zlomené. Měl jsem pořádné štěstí,“ vykládá. Chvíli se vzpamatovává z otřesu a pak prohlásí: „Pojedu dál.“

Nezabraňují mu v tom.

Když v zádech cítíte Alaphilippa

Přes vrchol Menté cyklisté nakrátko pronikají na španělské území k poslední tvrdé zkoušce dne, dalšímu jedničkovému průsmyku Portillon. Pořadí na špici se přelévá, útočí a uniká Adam Yates.

Tahle má Tour byla zatím nepovedená, z celkového pořadí jsem vypadl, v Alpách se trápil, teď chci satisfakci, chci vyhrát etapu, přemítá 25letý lídr Mitcheltonu-Scott.

Ale aby ji získal, nestačí prchnout soupeřům do kopce. Musí je udržet za svými zády také při sjezdu z kopce, do cíle v lázních Luchon. A Julian Alaphilippe v puntíkatém dresu krále vrchařů je k němu blíž a blíž.

Na jaře, při rekognoskaci tratě Tour si Francouz ve službách belgického týmu Quick-Step projížděl s parťákem Bobem Jungelsem i tento sjezd. Znalost trati mu teď pomáhá. Ví, že jde o technický a nebezpečný sjezd. Ale Alaphilippe je výtečný sjezdař.

„Nikdy jsem se neučil, jak sjíždět, ale mám nejspíš kdesi ve svém nitru cit pro takové sjezdy,“ usoudí. „Musíte poznat, kolik rizika si můžete dovolit, zůstat soustředěný a ostražitý. Musíte věřit sám sobě - ale zase ne příliš.“

Pouze 15 sekund jej dělí od Yatese. Vedoucí Brit se dostává pod tlak a tlačí na pilu příliš. V zatáčce mu podklouzne kolo, padá.

24.července 2018 v 20:17, příspěvek archivován: 25.července 2018 v 08:53

Adam Yates looked on course for victory in Stage 16 at the Tour De France. But a crash ended his hopes. More in our BeSpoke podcast from 9pm ➡ https://t.co/NI1sjtGRxI. #TourDeFrance https://t.co/FemkO7jWoV

Alaphilippe projíždí kolem, Yates se zvedá a znovu nasedá na kolo.

„Chtěl jsem ukázat fair-play a počkat na Adama,“ přizná s odstupem času Alaphilippe. „Otočil jsem se a viděl ho 100 metrů za mnou, ale vypadal, že má bolesti a je hodně opatrný v zatáčkách. Za námi byli další jezdci, tak jsem pokračoval sám na plný plyn až do cíle.“

Před rokem francouzského klasikáře vleklé zranění kolene přinutilo vzdát se myšlenek na Tour. Štěstěna je přelétavá.

Teď mu naopak už podruhé na této Tour jeho ďábelské sjezdařské dovednosti pomáhají získat etapu. Naplňuje se den stará věštba Petra Vakoče: „Quick-Step má tři vyhrané etapy, ale ještě jednu tu vyhraje.“

Teď i Vakoč v týmovém vozu oslavuje triumf svého velkého kamaráda. 

Francouzský cyklista Julian Alaphilippe během 16. etapy Tour de France
Francouzský cyklista Julian Alaphilippe slaví triumf v 16. etapě Tour de France.

POVEDLO SE. Julian Alaphilippe triumfuje na této Tour podruhé.

O osm minut za Alaphilippem kontrolují Wout Poels, Michael Kwiatkowski a Egan Bernal, aby se hrátky favoritů odehrávaly zcela dle představ týmu Sky.

Pokusy o útok Jakoba Fuglsanga ve stoupání na Portillon a Mikela Landy při sjezdu do cíle, jsou rychle odsouzeny k nezdaru. 

„Byl to den bez velkých událostí pro celkové pořadí, a to se mi zamlouvalo,“ říká v luchonském cíli Geraint Thomas. Aby ne, o dalších 24 hodin jej tento den přiblížil k vidině pódia pro šampiona na Champs-Elysées.

Philippe Gilbert přijíždí rovněž a prohlásí: „Po tak děsivé chvíli jsem šťastný, že jsem sem dorazil na kole.“

Rentgen v pojízdné ambulanci však nevěští nic dobrého. Odesílají jej do nemocnice v Toulouse. A odtud přihází zpráva: zlomená čéška.

„Takhle opustit Tour opravdu bolí,“ vzkáže 36letý matador. Už zase! Loni jej ve třetím týdnu vyhnaly ze závodu silné žaludeční potíže a teď tohle.

Adam Yates nic zlomeného nemá, přesto ho tisková mluvčí stáje Taryn Kirbyová lituje, když lídra Mitcheltonu pozoruje, jak nešťastně se zpovídá reportérům.

„Má morálka je teď poničená,“ vykládá mladý Brit. „Když se dostanete takhle blízko k vítězství v etapě Tour a potom o něj náhle přijdete, je to devastující. Nejen pro mě, ale pro celý tým.“

A teď nastane čas supersprintu

Ostatní už po úterní patové partii favoritů hovoří především o událostech, které přijdou.

„Středa bude klíčová,“ říká Thomas.

Jestliže 108kilometrovou etapu v Alpách nazývali mnozí horským sprintem, toto bude supersprint: pouhých 65 kilometrů a tři pyrenejské vrcholy. Stoupání na 43 kilometrech trati. Start v lázních Luchon po vzoru roštu formule 1.

25.července 2018 v 08:30, příspěvek archivován: 25.července 2018 v 08:57

Tour de France stage 17 (Bagneres-de-Luchon - Saint-Lary-Soulan - 65km): A 65km road stage in the Tour de France is something that is unheard of and they are trying a novel idea with gridding the riders at the beginning as they start directly up the Col de Peyresourde! https://t.co/GV7ukRTBpU

„Pojmu přípravu na tuto etapu stejně jako na časovku,“ říká Tom Dumoulin.

„To rovnou mohli uspořádat horskou časovku,“ prohodí Peter Sagan.

„Bude se útočit hned od startu,“ naznačí Dan Martin, byť Thomas opět jednou varuje před přepálením tempa.

17. etapa online

Sledujte od 15.00 podrobně.

Stáj Movistar, nacházející zatím své tři lídry až na 6., 8. a 11. místě, slibuje mohutnou pyrenejskou ofenzivu. „Tým Sky vydal příliš mnoho úsilí v předchozích etapách, už nemusí mít dost sil. Pokusíme se je izolovat,“ tvrdí Alejandro Valverde.

„Potřebujeme k tomu ale i pomoc ostatních,“ vybízí Mikel Landa. „Dumoulin a Roglič by se měli přidat, mohou na tom jen vydělat. Zvlášť pokud do sebe narazí ambice Thomase a Frooma.“

Ale narazí do sebe?

„Ať bude jakýkoliv jezdec Sky stát v Paříži na nejvyšším stupni, já budu šťastný,“ říká Froome.

Thomas dostává otázku, zda by případně kryl Froomův útok. Odpovídá mnohoznačně: „Vše je o tom, aby jeden z nás vyhrál tento závod.“

Dnešní velká horská show má trvat jen dvě a čtvrt hodiny.

Slibuje velkolepou podívanou.

Ovšem velká část pelotonu se na tu kondenzovanou porci dřiny vůbec netěší.

„Dejte mi číslo těch farmářů, ano?“ zavtipkuje Michael Valgren z Astany. „Zavolám jim, jestli by nechtěli protestovat taky při středeční etapě. Možná by potom ASO celou tu divnou krátkou věc zrušilo.“

Autor:
  • Nejčtenější

Slova o rasismu mě urážejí. Advokát z Prahy chce omluvu Kamarova právníka

Premium Dlouho bobtnající kauzu pozoroval jen zdálky, jako obyčejný fotbalový fanoušek. Když se ovšem před dvěma týdny začetl...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Hamáček po volbách odvolal ředitele Olympu, lyžaři i biatlonisté se bouří

Náhlý konec Jiřího Berana na postu ředitele Olympu? Svaz lyžařů ČR nesouhlasí s pondělním rozhodnutím odcházejícího...

Bělorusko - Česko 0:2, před prázdným stadionem zajistil oba góly Schick

Útočník Patrik Schick potvrdil svoji důležitost pro českou reprezentaci. Fotbalisté vyhráli v kvalifikaci MS na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostuda, hrůza, čin primitivů. Slovensko řeší skandál ve fotbalové lize

Ostuda, hrůza. Čin primitivů. Slovensko řeší skandál, který provázel historicky největší zápas tamní fotbalové ligy....

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Trasa Tour de France 2022 odhalena. Vrátí se Alpe d'Huez či kostky

Po roční odmlce se do pařížského Palais des Congres znovu sjela cyklistická smetánka. Důvod byl jasný – odtajnění trasy...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

OBRAZEM: Triumfy, přestupy, dopingové trable. Jaká byla Kreuzigerova kariéra

Šestnáct let české fanoušky bavil svými souboji s nejlepšími cyklisty světa. Vyhrál klasiky Amstel Gold Race, San...

Nash obsadila ve Světovém poháru cyklokrosařek v Iowě 24. místo

Kateřina Nash obsadila 24. místo ve třetím závodu Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City. Jediná česká zástupkyně v...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...