Potřebuju (zase) kolo! O velškém drakovi, Froomově spáse a dni v chaosu

DÍKY, KAMARÁDE! Chris Froome plácá po zádech svého týmového kolegu Wouta Poelse, který ho dotáhl do cíle 19. etapy. | foto: Reuters

23 2016
Saint-Gervais Mont Blanc (Od našeho zpravodaje) - Že Tour už bude jen poklidnou jízdou Chrise Frooma za třetím titulem? Omyl. Velký omyl! Pátek přesvědčil o pravém opaku. Devatenáctá etapa Tour byla jednou z nejvzrušivějších.

Tři teorie, jak by se pod Chrisem Froomem ještě mohl zbortit trůn krále Tour, si vykládají cyklističtí spekulanti v pátek před startem 19. etapy.

a) Zůstane zcela izolován od týmu a jeho nádrž sil náhle vyschne.

b) Podcení stravování na trati a dostane takzvaný „hlaďák“.

c) Pád a následné zranění jej zbaví žlutého trikotu.

A muž ve žlutém skutečně padne.

Nikoliv však z trůnu...

Masiv Mont Blanku nad obcí Saint Gervais se v pátečním odpoledni ztrácí v mracích a mlžném oparu. Obloha šedne. Prodejci suvenýrů vytahují na pulty žluté pláštěnky s logem Tour, které by na nich ještě o den dříve v 35stupňových vedrech působily jako vánoční ozdoby o Velikonocích.

Hned zkraje etapy, v průsmyku Forclaz de Montmin, roztáčí osm jezdců Astany v čele pelotonu takový kolotoč, až kdosi poznamená: „Právě sledujeme první horskou týmovou časovku v dějinách Tour.“ Nicméně vzpomínky zalétají zpět k Giru i k Vueltě. Ano, jistě, bylo to právě komando Astany, které se na posledních dvou podnicích Grand Tour postaralo na samém konci hor o vysvlékání lídrů z výsostných trikotů.

V cíli 19. etapy, u stanice lanovky Le Bettex se zatím pasou krávy i osli a na stráni je rozvinuta savojská vlajka velikosti menšího náměstí. Zaduní hromy, voda skrápí silnici. Zástup pláštěnek a deštníků je napěchován u posledního horského dojezdu Tour.

Ale tolik se toho má stát, než sem cyklisté skutečně vyjedou.

Bude to den nesčetných pádů.

Kreuziger: Proč ti lidé ve sjezdu tak blázní?

Tom Dumoulin se zvedá z asfaltu, drží se za zápěstí, zajíždí k týmovmu vozu Giantu, zastavuje, pláče. Hrdinovi minulé Vuelty není po Giru souzeno dokončit ani Tour. Navíc jeho sen o zlatu z olympijské časovky dostává se zlomenou vřetenní kostí tvrdý direkt. Léčba si vyžádá nejméně měsíc, tvrdí lékaři. „Naštěstí je to čistá fraktura. Stále věřím v Rio,“ doufá on.

22.července 2016 v 21:42, příspěvek archivován: 23.července 2016 v 08:44

#TDF2016 "Luckily it is a clean fracture. I hope we can still make it to Rio." https://t.co/XKQa4NdTIq pic.twitter.com/QaUNE1UZvL

Pierre Rolland sní v úniku o etapovém prvenství, když mu 45 kilometrů před cílem za deště ve sjezdu z Montée de Bissane podklouznou obě kola a Francouzovo tělo se smýká po zemi až mimo trať - a aby toho nebylo málo, později padá nosem mezi kravský trus. „Od snu na galeje za desetinu vteřiny,“ popíše tuto chvíli lídr Cannondalu.

Richie Porte padá na loket a navrch řeší defekt, čtyřčlenné komando BMC jej sedm kilometrů táhne zpět do pelotonu. Vtipálci na sociálních sítích řeší: „Zneutralizuje teď Froome závod kvůli svému bývalému parťákovi?“

Nezneutralizuje. Každý má teď dost svých starostí.

Daniel Navarro je na zemi při pádu dalších tří jezdců a hned ví: To je můj konec. Se zlomenou klíční kostí jej odváží sanitka.

22.července 2016 v 21:28, příspěvek archivován: 23.července 2016 v 08:46

Entorse de l'épaule pour Daniel Navarro https://t.co/orxh0gyv1s pic.twitter.com/St4rQVFutF

„Všem do rádia říkají, že je tam celá silnice popsaná nápisy z časovky a tím pádem ještě víc kluzká, ale lidi stejně ve sjezdu začnou bláznivě nastupovat. To něco říká o inteligenci ve skupině,“ rozčilí se Roman Kreuziger.

„Hoši, klídek,“ nabádá Froome do vysílačky pomocníky z týmu Sky.

Fotogalerie

19. etapa Tour de France

Jenže potom leží 12 kilometrů před cílem na zemi i on. V zatáčce se mu smýkne přední kolo, po ústech letí na vozovku, za ním padá i Vincenzo Nibali.

Rychlý Froomův pohled na jeho Pinarello. Nepoužitelné. A týmový vůz je zrovna daleko vzadu. „Potřebuju kolo, potřebuju kolo,“ volá do vysílačky stejně jako před týdnem na Mont Ventoux.

Geraint Thomas zastavuje, dává mu své. Froome pokračuje, dres potrhaný, na těle krev. Thomas čeká u silnice na týmové auto Sky, jenže sportovní ředitel Nicolas Portal si jej nevšimne a míjí ho. Copak poběžím až do cíle? pomyslí si Velšan. Naštěstí o pár stovek metrů dál černý ford Sky přece jen zabrzdí.

Froome ztrácí. Tiskový mluvčí Sky Ben Wright stojí u obrazovky za cílem, hledí na ni, krabatí čelo a nervózně žmoulá v puse tyčku od lízátka. Přece se všechno nepokazí v předposlední těžký den!

Ne, nepokazí. Žlutý dres se při závěrečném stoupání na Le Bettex dotáhne zpět až ke skupině favoritů.

22.července 2016 v 23:30, příspěvek archivován: 23.července 2016 v 08:40

La photo du jour / The pic of the day by @_AlexBroadway_ #TDF2016 pic.twitter.com/YVFQL2cvqJ

„Chris viděl mého velšského draka na rámu kola a to ho donutilo šlapat dál,“ okomentuje to Thomas.

Celkově druhý Bauke Mollema draka na kole nemá. Od chvíle, kdy nedobrzdí a padá, ho bolí bok a jen ztrácí a ztrácí: čas, pódium i víru.

Romain Bardet z AG2R mezitím ujíždí, aby ukončil třítýdenní čekání Francouzů na etapové vítězství, a zahání tak hrozbu, že poprvé od roku 1999 se jej kolébka Tour nedočká.

Romain Bardet během devatenácté etapy na Tour de France, ve které se díky...

PRO SEBE I PRO FRANCII. Romain Bardet jede za etapovým triumfem.

Roman Kreuziger se naopak čtyři kilometry před cílem propadá za skupinu favoritů. „Na prudké úvodní pasáži kopce jsem si hrábl na dno a na té táhlé jsem už nebyl schopný jet. Nohy byly prázdné,“ řekne.

Froome protne cíl po boku Wouta Poelse, který mu pomohl vydrápat se až sem, poklepe mu po rameni, obejme ho. „Jeden pád a mohl všechno změnit,“ kroutí hlavou lídr Tour a líčí, co ho způsobilo: „Najel jsem tam na jednu z bílých čar na silnici. Naštěstí nemám žádné vážné zranění, jen jsem přišel o kus kůže a trochu mě bolí koleno. Byl to den, kdy jsem byl vděčný za svůj čtyřminutový náskok v pořadí.“

Mladý Adam Yates z Oriky nabírá v bílém trikotu ztrátu a kolumbijský rozhlasový reportér nadšeně vykřikne do mikrofonu: „Nairo Quintana míří na pódium Tour.“ Ten Quintana, který po této bláznivé etapě přizná: „V jednu chvíli jsem se cítil tak zle, že jsem uvažoval o tom, že vzdám.“

Jako korálky se trousí jezdci do cíle na Le Bettex. Celkové pořadí za Froomem se zcela přesype: 2. Bardet, 3. Quintana, 4. Yates a až 10. Mollema, jenž dorazí na vrchol daleko za Kreuzigerem.

On-line 20. etapy

Sledujte 20. etapu Tour de France v podrobné on-line reportáži.

Jeden z nizozemských fanoušků si vzápětí povzdychne: „Ach jo. Steven Kruijswijk upadl dva dny před koncem Gira a přišel o vítězství. A teď Bauke upadne dva dny před koncem Tour...“

Mollema jako by ho slyšel a dopoví: „A všechno je pryč.“

Lídr týmu Trek si připadá, že se najednou ocitl v úplně jiném světě: „Stále nemohu uvěřit tomu, co se mi stalo. Tak blízko Paříže! Po mé vlastní chybě! Žádná slova nedokáží popsat mé zklamání.“

Pierre Rolland se za cílem zničeně opírá o řidítka, dres potrhaný, krev všude možně, ruka i bok zafáčované. Muselo ho to tak bolet, ale dojel! „To je cyklistika. Všechno co musíte po takovém pádu udělat, je šlapat dál,“ říká.

TAKHLE BOLÍ TOUR. Pierre Roilland, jedna z obětí pádů páteční etapy,...

TAKHLE BOLÍ TOUR. Pierre Rolland, jedna z obětí pádů páteční etapy, za cílem v Sain Gervias.

Richie Porte, rovněž potlučený, povídá: „Dnes to byl dokonalý chaos.“

Roman Kreuziger obleče bundu, sjede pod kopec k týmovému autobusu, i tentokrát se po etapě vyjíždí na trenažeru a sebekriticky při tom pronese: „Z těch dvanácti nejlepších v pořadí jsem tam byl jeden z nejhorších. Takže tak. Teď si musím orazit. V sobotu zkusím skočit do nějakého velkého úniku a ještě to zvrátit. Když ztrácím na Frooma deset minut, mohli by mě nechat.“

Romain Bardet je vítězem dne, vypráví „jsem v extázi“, ale vlastně má i smůlu. Stejně jako po etapě na Mont Ventoux všichni mluvili mnohem víc o Froomově běhu než o vítězství Thomase de Gendta, nyní je pro změnu tématem číslo jedna Froomův pád a následné záchranné práce, nikoliv Bardetův úchvatný výkon (tedy pokud nejste Francouz, pochopitelně).

Muž, na jehož kole Chris Froome dokončil závod. Geraint Thomas za cílem 19....
Chris Froome leduje své koleno po pádu v devatenácté etapě Tour de France.

TÝM SKY. Vlevo Geraint Thomas, na jehož kole Chris Froome dokončil závod. Vpravio lídr Tour na pódiu, se zaledovaným kolenem.

Chris Froome poté, co přebral na pódiu žlutý dres se zaledovaným kolenem a neprošel už ani novinářskou mixzónou, pozdě večer na Twitter píše: „Díky Geraintovi za půjčku a Woutovi za to, že mě dovezl domů. Všechno je dobré. Jeden velký den zbývá.“

Poslední alpský den Tour je tady.

Poslední čtyři kopce čekají.

Autor:

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

MS basketbalistů 2019: zlaté Španělsko, Češi senzačně šestí

Tomáš Satoranský slaví výhru s českými fanoušky.

Mistrovství světa basketbalistů se poprvé v historii konalo v Číně, hostilo ho osm měst. Turnaj odstartoval 31. srpna a...

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Rozhodl až poslední zápas. Tenisty v Bosně zachránil junior Forejtek

Jonáš Forejtek v rozhodujícím utkání Davis Cupu proti Bosně a Hercegovině.

Odvrátili selhání. Čeští tenisté během nedělního programu ztratili v Bosně a Hercegovině vedení 2:0, když prohráli...

Statečný boj na závěr. Basketbalisté podlehli Srbsku, na MS končí šestí

Český basketbalista Ondřej Balvín se snaží prosadit přes Srba Nikolu Milutinova.

Byli poločas od další velké senzace, ale soupeře z absolutní světové špičky nakonec nepřetlačili. Čeští basketbalisté...

Sparta selhala v Liberci, Pardubice a Kladno potvrzují roli outsiderů

Liberecký Libor Hudáček (vlevo) posílá puk na branku Sparty, kterou hájí Matěj...

Ohromný kolaps předvedla ve 2. kole hokejové extraligy Sparta. Ta vedla na ledě silného Liberce 4:1, pak 6:2 a nakonec...

Další z rubriky

Andrle k synovi: V jídle mi chyběla morálka, tak se vyvaruj mých chyb

René Andrle se synem Davidem

V roce 2004 startoval na Vueltě, dvakrát jel Giro, jednou Tour. Dnes působí René Andrle během Tour coby expert České...

Kaťuša opouští cyklistiku. Její licenci převezme Israel Academy

Kaťuša během týmové časovky na Tour.

Tradiční cyklistická stáj Kaťuša po této sezoně skončí. Místo ní se v elitní společnosti WorldTour objeví Israel...

Roglič má titul z Vuelty na dosah. Pogačar slaví vítězný hattrick

Slovinec Tadej Pogačar slaví víětzství v deváté etapě Vuelty.

I v poslední horské zkoušce tohoto 74. ročníku španělské Grand Tour s velkým přehledem ustál všechny ataky rivalů. Ani...

Nash zahájila Světový pohár v cyklokrosu druhým místem

Kateřina Nash během závodu Světového poháru v Táboře.

Povedený vstup do Světového poháru v cyklokrosu prožila Kateřina Nash, v Iowa City skončila druhá. Českou...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz