Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

19 2019
Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) - Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první pyrenejské etapy Tour. Ponechme nyní stranou všechny muže, kteří stále bojují o žlutý trikot, jejich čas opět přijde, už brzy. Titulní role podivuhodného dramatu totiž tentokrát obsadili jiní. V roli kladného hrdiny: Simon Yates. V roli záhadné postavy: Rohan Dennis.

Až s odstupem času a postupně se skládala mozaika událostí, které doprovázely zmizení mistra světa v časovce Rohana Dennise z pelotonu Tour.

A až po etapě jsme se dovídali detaily o taktických tazích vedoucích k triumfu šampiona Vuelty Simona Yatese.

Ze všech těchto střípků i vlastního pozorování vznikl následující příběh.

Čtvrtek, 18. července, 10.45. Fotbalový stadion FC Toulouse, místo startu 12. etapy Tour:
Podél ochozu stadionu je vyrovnáno 22 týmových autobusů. U toho červenomodrého, náležícího stáji Bahrain Merida, sportovní ředitel Gorazd Štangelj vykládá: „Od Rohana Dennise očekáváme v páteční časovce v Pau velké věci. Je v ní mistrem světa, dá do toho 100 procent.“

Nedá. Ani jedno procento nedá. Ale to ještě Štangelj neví.

Dennis tu veškeré žádosti o rozhovor odmítá. Podle svědků vypadá vystresovaně. Nedaleko autobusu se setkává o samotě se svým agentem Andrewem McQuaidem, o čemsi hovoří.

Než se vydá na start, Štangelj svému svěřenci říká: „Dnes jeď konzervativně, šetři energii na časovku.“

Rada pro týmového lídra Vincenza Nibaliho zní jinak: „Zkus tuhle etapu přežít.“
Nibali už nabral příliš velkou ztrátu v celkové klasifikaci, patří mu 31. místo se ztrátou šestnácti minut. Proto se chtěl raději zaměřit na boj o etapy. Právě tato, první pyrenejská, mu měla sedět, plánoval dostat se v ní do úniku.

„Bohužel, od rána má Vincenzo velké žaludeční problémy,“ prozradí Štangelj.

13.00. První občerstvovací zóna na trati 12. etapy:
Podle informací, které později poskytne francouzská televize, se Dennis nedlouho před „bufetem“ stáhne za peloton k týmovému autu a diskutuje se Štangeljem. O čem, zůstane utajeno.

Po 80 kilometrech etapy pak v občerstvovací zóně zčistajasna zastaví a slézá z kola. Den před časovkou, kterou měl dle mnohých vyhrát!

Tour de France 2019

Vše o nejslavnějším cyklistickém závodě

Štangelj o tom neví. S autem jede za pelotonem. Když projíždí občerstvovací zónou, všimne si najednou ve zpětném zrcátku Dennisova kola, odhozeného u zaparkovaného vozu masérů týmu, kteří měli na bufetu na starosti podávání taštiček s občerstvením jezdcům.

Už je příliš pozdě, aby Štangelj na úzké silnici zastavil, je v koloně na trati. Musí s autem pokračovat vpřed a nesmí se vracet.

Proto volá masérům a žádá, ať mu Dennise přivedou k telefonu.

Tak se i stane.

„Proč jsi slezl?“ ptá se ho.

„Nechci teď s vámi mluvit. Končím,“ řekne mu Dennis.

Zpráva o „kauze Dennis“ se vzápětí rozlétá po sociálních sítích. Bahrain-Merida reaguje na Twitteru sdělením: „Naší prioritou je spokojenost našich jezdců. Proto zahájíme okamžité vyšetřování. Nebudeme nic komentovat, než zjistíme, co se Rohanovi stalo.“

Ta slova jen přilejou olej do ohně. Tady se děje něco velmi podivného...

Australský cyklista Rohan Dennis v průběhu Tour de France.

Australský cyklista Rohan Dennis v průběhu Tour de France.

15.30, vjezd do Pyrenejí:
Simon Yates zatím šlape na špici této etapy ve společenství, které se neustále zužuje, jak z původní 42členné (!) megaskupiny uprchlíků odpadává jezdec za jezdcem.

Hmm, čelo závodu, tady už jsem dlouho nebyl, pomyslí si závodník Mitcheltonu-Scott.

Jeho nominace na Tour poté, co dokončil na 8. místě (a poněkud zklamaný) Giro, rozhodně překvapila. Měl se přece připravovat na obhajobu titulu na Vueltu. „Pojedu na Tour pomoci bráchovi, Adamovi,“ ujišťoval nicméně poté, co Mitchelton svůj výběr pro Tour zveřejnil.

Přesto si tehdy mnozí mysleli, že bude ve skutečnosti plánem B svého týmu na celkové pořadí. Všechny takové vyvedl z omylu hned ve 2. etapě v Bruselu, když v týmové časovce odpadl z formace své stáje dlouho před cílem. Dal  jasně najevo: Já opravdu nejedu na pořadí.

Ale na etapu by teď mohl, ne?

„Jsem tu pro Adama. Šetřil jsem jedenáct dnů energii, abych mu byl v Pyrenejích a Alpách co nejvíc k ruce. Ale dnes se neočekávaly útoky favoritů, tak mi v týmu řekli, že se můžu sám o něco pokusit,“ prozradí později. Adam Yates s úsměvem přidá: „V prvních jedenácti etapách jste Simona moc neviděli, protože se pořád schovával někde na konci pelotonu. Teprve teď odtud poprvé vylezl.“

Z 97. místa celkového pořadí, na němž ztrácel přes hodinu na žlutého Juliana Alaphilippa, jej favorité pustili do úniku bez námitek.

Další úkol zněl: vypořádat se s lidmi v úniku.

První den v Pyrenejích jim naservíroval dva horské průsmyky ve výškách nad 1500 metrů: proslulý Peyresourde, někdejší součást Okruhu smrti, a Horquette d’Ancizan, nepříjemné stoupání po úzké silničce. Z jeho vrcholu pak třicetikilometrový sjezd do cíle v Bagneres-de-Bigorre.

Ten terén by mi měl sedět, věří Simon Yates.

15.30. Opět fotbalový stadion, tentokrát v městečku Bagneres-de-Bigorre, čekání na dojezd 12. etapy:
Dennis je tu! Zpráva se šíří tiskovým střediskem rychlostí blesku. Rohan Dennis byl spatřen u týmového autobusu Bahrainu-Merida.

Jenže rychle z něj opět vychází. V doprovodu svého agenta McQuaida kráčí k McQuaidovu automobilu a opouští v něm karavanu Tour.

Vypadá zdravě. On i agent nicméně při odchodu odmítají s kýmkoliv hovořit. Proč Dennis takto ukončil svoji čtvrtou účast na nejslavnějším závodě světa, zůstává záhadou.

18.července 2019 v 16:12, příspěvek archivován: 19.července 2019 v 08:34

An angry-looking looking Rohan Dennis leaves the @Bahrain_Merida bus without saying a word, marching towards the finish line with his manager Andrew McQuaid. #TDF2019 #tdf https://t.co/cN2HBRaeUq

16.00. Stoupání na Hourquette d’Ancizan, prémii 1. kateorie:
Etapa mezitím vrcholí. V polovině výšlapu na druhou a poslední vrchařskou prémii dne hraje tým Mitchelton-Scott přesilovku. Rychlý muž tohoto australského týmu Mateo Trentin stíhá vedoucího Simona Clarka ze stáje Education First. A za Trentinem jede v další malé skupince Simon Yates.

Tým má tudíž v popředí nejlepšího sprintera a nejlepšího vrchaře ze sestavy zbylých mužů v úniku. Co víc si přát?

„Nikdo si nebude chtít vzít Mattea (Trentina) do spurtu, aby je potom přespurtoval. Naše druhá varianta by byla lepší,“ říká v týmovém autě Mitcheltonu hlavní sportovní ředitel Matt White.

Načež se na silnici odehraje dokonalá rošáda. Když sjíždějí z vrcholu Hourquette do cíle, v čele už nejsou Clarke a Trentin. Jejich místo zaujala trojice Simon Yates, Pello Bilbao (Astana) a Gregor Mühlberger (Bora).

Papírově je z těch tří Simon Yates nejhorší sprinter.

„Jo, Simon je postavou malý kluk, ale i on má v sobě sprinterskou páru. Ty dva může porazit,“ ujišťuje White a řekne to i svému svěřenci, aby mu dodal sebevědomí do sprintu.

White má zmapované poslední stovky metrů.

„150 metrů před cílem je levotočivá zatáčka, není tam moc prostoru. Do té už musíš najet první,“ instruuje vysílačkou Yatese. „A na poslední stovce metrů je falešná rovina lehce se zvedající do cíle, kde budeš těžit ze své síly.“

Simon Yates udělá všechno tak, jak White vymyslel. Z první pozice jde do zatáčky a až do cíle před sebe nikoho nepustí, ani mocně spurtujícího Bilbaa.

Vymrští ruce nad hlavu.

„Ye(t)s, he can, Ye(t) he does, Ye(t)s, he win,“ křičí komentátor britské televize ITV a pohrává si se jménem vítěze.

Závěr 12. etapy v Pyrenejích ovládl Simon Yates (uprostřed).

TRIUMF. Závěr 12. etapy ovládl Simon Yates (uprostřed).

White přestane v autě na chvíli oslavovat a obřadným hlasem sdělí vysílačkou celému týmu: „Simon právě vyhrál etapu Tour de France. Simon vyhrál.“

Jásot z éteru je mu ozvěnou.

„Nebyl jsem moc sebevědomý, že ty dva porazím,“ tvrdí Simon Yates za cílem. „Nevěděl jsem, jak rychlí dokáží být. Jen jsem poslouchal pokyny z auta. A naštěstí jsem je porazil.“

17.10, Bagneres-de-Bigorre, 200 metrů za cílem:
U autobusu Bahrainu-Merida je velká zídka, kde se kolem Gorazda Štangelje seskupí mohutný hrozen reportérů. Nastal čas vysvětlování.

Jenže co jim má vlastně říci?

„Tým je zmatený a zklamaný z toho, co se dnes s Rohanem stalo. Očekávali jsme od něj zítra v časovce velký výsledek. Ale bylo to jeho, jen jeho rozhodnutí zastavit v občerstvovací zóně. Snažili jsme se s ním mluvit a hledat řešení, pochopit situaci. Jenže řekl mi jen: Nechci mluvit. A vzdal.“

18.července 2019 v 17:32, příspěvek archivován: 19.července 2019 v 08:33

A modest level of interest in Rohan Dennis' exit from the Tour... https://t.co/Ug6QtfEt8s

Ani Štangelj si údajně stále není jistý, co se vlastně stalo.

„Rohan je občas zvláštní chlapec,“ odpovídá na dotaz, zda existovalo napětí mezi Dennisem a týmem. „Ale všichni šampioni takoví jsou. Každopádně dokáže být stoprocentně koncentrovaný, když chce něčeho dosáhnout.“

Proč tedy vzdal? Dával tím najevo, že je zklamaný technickým vybavením týmu? Nebo se mu nelíbila role pomocníka Vincenza Nibaliho?

„Nevíme.“

Nibali etapu dokončuje s takřka 20minutovou ztrátou, v obličeji víc zelenobílý než růžový. Stále není zdravý.

Co se týče Dennisovy výzbroje a výstroje, před Tour měl Australan v jednom z rozhovorů sdělit: „S našim novým partnerem McLarenem jsme provedli spoustu testování přileb, časovkářských kombinéz a dalších prvků, ale zatím se to příliš nepohnulo vpřed.“

Platil za perfekcionistu, vždy považoval perfektní vybavení. Je snad tady zakopaný pes?

„Nebo měl fyzické problémy?“ letí ke Štangeljovi další otázka.

„Ne, jeho kondice byla dost dobrá, aby závodil na Tour. Rohanovo odstoupení nemá určitě nic do činění s jeho fyzičkou.“

„Jde tedy o jeho mentální zdraví?“

„Na to je složité odpovědět. Já s ním nikdy neměl vznětlivější debatu. Vždy jsme se snažili najít ideální řešení, když to bylo zapotřebí.“

Nesčetné pokusy médií z celého světa kontaktovat telefonicky Dennisova agenta McQuaida končí nezdarem, nikomu neodpovídá.

Dennis míří údajně na jih, domů. Než aby jel v pátek časovku v Pau v duhovém trikotu mistra světa, bude si užívat rodiny v Andoře, kde žije s manželkou Melissou, bývalou mistryní světa na dráze, a jejich malým synem.

18.30. Bagneres-de-Bigorre, hala místní tělocvičny, tisková konference s vítězem etapy:
Simon Yates slibuje: “A teď se zase vrátím ke svým povinnostem a budu dávat na Adama pozor. Vypadá zatím dobře, jsem z něj nadšený.“

Adam je průběžně sedmý, se ztrátou 1:47 na Alaphilippa.

Simon je nyní čtyřiaosmdesátý, zato může říkat, že zkompletoval svoji sbírku vyhraných etap na všech třech Grand Tour.

„Vedl si docela dobře, co?“ povídá Adam s úsměvem do mikrofonů u autobusu Mitcheltonu-Scott. „Teď má etapová vítězství na Giru, Vueltě i Tour a já nemám žádné. Mám co dohánět. Ale pro tým je to fantastické.“

Skutečně však nadále platí, že Simon chce v této sezoně zabojovat ještě i o obhajobu titulu na Vueltě?

Stačí se zeptat. „Znamenalo by to, že bych jel čtyři po sobě jdoucí Grand Tour. No, proč ne?“ odvětí. Matt White neřekne ani ano, ani ne. „Tři Grand Tour za rok je dost obtížná věc. Necháváme to otevřené. Rozhodneme se po Tour.“

Epilog. Půlnoc v noci ze čtvrtka na pátek, svět sociálních sítí:
Tým Bahrain Merida zveřejňuje na Twitteru ve dvou částech stanovisko Rohana Dennise:

„Jsem velmi zklamán, že jsem opustil závod v této fázi. Zítřejší individuální časovka měla být velkým cílem pro mě i pro tým, ale vzhledem k mým současným pocitům bylo správně rozhodnutí dnes odstoupit. Přeji mým týmovým kolegům vše nejlepší pro zbytek závodu a chci poděkovat všem fanouškům Tour, kteří mě povzbuzovali, doma i u silnic, už od Bruselu. Doufám, že se na tento velký závod vrátím v příštích sezonách.“

19.července 2019 v 00:07, příspěvek archivován: 19.července 2019 v 08:31

#TDF2019 @RohanDennis "I am very disappointed to leave the race at this point. Obviously tomorrow’s ITT had been a big goal for me and the team, but given my current feeling it was the right decision to withdraw earlier today". Read more > https://t.co/nqaj0izWKa https://t.co/iwqZePW98N

A to že má být tečka za zatím nejbizarnější kauzou této Tour?

Spíš otazník. Spousta otazníků.

Autor:

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Startuje se 24. srpna týmovou časovkou v Torrevieja, vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Teplice - Plzeň 1:1, hosté nevyhráli potřetí v řadě, remízu zařídil Hora

Tepličtí fotbalisté Petr Kodeš (ve žlutém vlevo) a Tomáš Kučera hájí míč před...

VIDEO Plzeňští fotbalisté neprožívají nejpovedenější týden. Navzdory vítězství vypadli ve čtvrtek ze hry...

Tys mě zničil, říkal Pozzovivo řidiči. Cyklistů sražených auty přibývá

Domenico Pozzovivo

V pátek podstoupil šestatřicetiletý Domenico Pozzovivo další operaci, druhou během týdne. Lékaři...

Sparťanská akce Mandjeck. Chceš se soudit, nebo hrát?

Georges Mandjeck ze Sparty (vlevo) se snaží odpoutat od Tomáše Smoly z Baníku...

VIDEO Ještě v červnu chtěl zmizet. Tvrdil, že jeho smlouva je neplatná. Třicetiletý záložník Georges...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je...

Sparta - Ostrava 2:0, hotovo už do půle, oba góly dal Hašek

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) hlavou přehazuje brankáře Ostravy a dává gól.

VIDEO Sparťanští fotbalisté po vyřazení z kvalifikace Evropské ligy zápas v domácí soutěži s přehledem...

Další z rubriky

Hirtův příští tým? Čeká se na oznámení. Astana ho na Vueltu nevezme

Jan Hirt (vlevo) a Giulio Ciccone v závěrečných metrech šestnácté etapy Gira.

V předběžné sestavě stáje Astana na španělskou Vueltu sice Jan Hirt figuroval už od jara, jenže v...

Štybar pomohl Kolumbijci Hodegovi porazit ve finiši Bennetta

Zdeněk Štybar na společném mistrovství ČR a SR v Trnavě.

S pomocí českého cyklisty Zdeňka Štybara vyhrál Kolumbijec Álvaro Hodeg v hromadném spurtu pátou...

Kukrle v poslední etapě prohnal favority a na Czech Tour skončil třetí

Michael Kukrle ze stáje Elkov-Author se snaží uniknout zbytku startovního pole...

Cyklistickou Czech Tour ovládl jihoafrický rychlík Daryl Impey z worldtourové stáje...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz