Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Roglič versus Pogačar, López versus Porte. Jaký verdikt vynese Planina?

  10:47
Champagnole (Od našeho zpravodaje) - Po více než 3300 kilometrech a 83 hodinách v sedle dospěl peloton Tour na místo velké (a v tomto ročníku) jediné časovkářské bitvy. A přestože se bitva o žlutý dres zdá být rozhodnuta, mnohé další tajenky čekají na své vyřešení.

Loni na Giru vyhrál Primož Roglič hned dvě časovky | foto: LaPresse - D'Alberto / Ferrari / Paolone / Alpozzi

Vítejte v pohoří Vogézy na La Planche des Belles Filles, v překladu Planině krásných dívek. Tady vyvrcholí 36kilometrová časovka z osmitisícového městečka Lure.

Od roku 2012, kdy se peloton Tour na „Planinu“ vydal poprvé, se stala jedním z ikonických stoupání závodu. O čemž svědči i statistika, že během pouhých devíti let sem organizátoři zavedli cyklisty hned pětkrát.

Legenda praví, že místo dostalo název podle tragické události z třicetileté války, kdy sem místní dívky uprchly před švédskými žoldnéři a raději se zabily skokem do nedalekého jezera, než aby se nechaly chytit.

Jeden z vojáků potom svým nožem na prkno vyryl epitaf pro krásné dívky a dnes je tu připomíná i socha od Jacquese Pissena.

Ale zda k této události skutečně došlo, se patrně nikdy nedozvíme.

Někteří jazykovědci a historikové soudí, že jde jen o smyšlený příběh. Název Planiny je podle nich odvozen nikoliv od středověkých dívek, nýbrž od místní flóry. Hora se v 16. století údajně nazývala Lieu Peuplé de Belles Fahys. Tedy „Místo obývané krásnými buky“. 

Belles fahys měli lidé později zkomolit na Belles Filles.

Odkud se vzalo pojmenování místa, jež se stalo drsným indikátorem vrchařských nohou, však cyklisté dnes zaručeně řešit nebudou.

Klíčové pro ně bude, kolik sil jim ještě zůstalo.

„Stoupání, které odhalí pravdu o vaší formě,“ říká o Planině zdejší starousedlík Thibaut Pinot. Je to „jeho“ kopec, nikdo z pelotonu na něj nevyjel tolikrát jako on, vždyť pouhých dvacet kilometrů odtud v obci Mélisey žije. 

Z vítězství se však na Planině nikdy neradoval.

V roce 2012 tu Chris Froome vyhlédl ze stínu svého žlutého lídra Bradleyho Wigginse a poprvé v životě vyhrál etapu na Tour.

V roce 2014 v etapě na Planinu vzdal po pádu Alberto Contador a Vincenzo Nibali ukázal: Letos chci být pánem já.

V roce 2017 zde triumfoval Fabio Aru, zatímco Froome převzal žlutý dres právě od parťáka Thomase.

A loni vyhrál z úniku Dylan Teuns z Bahrainu Merida, zatímco v cíli druhý Giulio Ciccone se dočasně převlékl do žlutého.

Právě na minulé Tour organizátoři koncovku původně šestikilometrového stoupání prodloužili ještě o vražedný bonusový kilometr „Super Planche“ v podobě až 24procentního výšlapu do nového cíle po nevyasfaltované prašné cestě.

Letos sice Super Planche vypustili, přesto bude i 20procentní úsek před cílem nesmírně bolavý.

Tady může Primož Roglič potvrdit, že je králem této Tour.

Co vše je dnes ještě v sázce?

Žlutý dres

Náskok 57 sekund před Tadejem Pogačarem si Roglič do této časovky přiváží. Jeho slovinský vyzyvatel přiznává: „Jen superšpatný Primožův den by mi ještě dal šanci.“

Pogačar má každopádně spoustu časovkářského talentu, letos v červnu na slovinském mistrovství dokonce porazil Rogliče o 9 sekund. Také tehdy se utkali na trati, která se zvedala do kopce. 

Přesto je Rogličův dosavadní „zápis“ z této disciplíny mnohem impozantnější a obsahuje rovněž stříbrnou medaili z mistrovství světa 2017. Loni ovládl dvě časovky na Giru a další na Vueltě.

„Cítím se dobře,“ sděloval muž ve žlutém na tiskové konferenci v Champagnole, za cílem páteční 19. etapy. „Těším se na časovku. Znám její trať, byli jsme si ji před Tour projet. V sobotu už bude všechno jen na mně. Tým předtím odvedl v průběhu celé Tour fantastickou práci, já ji teď musím dokončit.“

Velkým tématem, která může částečně ovlivnit výsledky, je možná výměna kola před stoupáním na Planinu, tedy z časovkářského speciálu (vážícího zhruba 8,3 kg) na klasické silniční (6,8 kg).

Výměna připraví jezdce o zhruba pět sekund. O její efektivitě se dohadují.

„Zvažujeme ji, ale rozhodnutí uděláme patrně až těsně před startem,“ říká Roglič. „Uvidíme, jestli to dává smysl.“

Časovku můžeme rozdělit do tří částí. Nejprve 14 kilometrů dlouhá rovinatá pasáž. Pak dalších 16,5 kilometrů v podobě povlovného stoupání z 336 do 611 metrů nadmořské výšky na Col de la Chevastraye a následného sjezdu. A potom závěrečné drsné šestikilometrové stoupání o sklonu 8,5 procenta do 1035 metrů na Planinu.

„Rozhodující bude, jak si kdo rozloží síly do jednotlivých segmentů trati,“ soudí Julien Pinot, trenér Thibauta Pinota.

Souboj o třetí místo

Miguel Ángel López nebo Richie Porte? Kolumbijec v dresu Astany má na Australana ze stáje Trek náskok 1:39 minuty, ale časovka je Lópezovým kryptonitem. Sám říká: „Každý ví, že v ní nejsem moc dobrý. Ale když budu mít dobré nohy, tak věřím, že se v Paříži postavím na stupně vítězů.“

Richie Porte na Tour de France 2020

POPRVÉ NA PÓDIU? Richie Porte stále věří.

Zkompletoval by tím sbírku: v roce 2018 byl třetí na Giru i na Vueltě, teď by totéž dokázal také na Tour.

Porte lituje minuty, o kterou mu López ujel ve středu na Col de la Loze, ale sebevědomí mu naopak pozvedla zdařilá stíhací jízda poté, co jej ve čtvrteční etapě postihl defekt na Plateau de Glieres.

Australský veterán v časovce mnohokrát předvedl své kvality, v minulosti v ní byl i mistrem své země před světovým šampionem Dennisem, vyhrál ji na Paříž-Nice i Dauphiné a loni na Tour obsadil v časovce v Pau páté místo. Experti se domnívají, že manko je schopný smazat. 

Ale bude to nejspíš nesmírně těsné!

V 35 letech jede Porte poslední Grand Tour v roli lídra, poslední dvě sezony kariéry má pak strávit v týmu Ineos jako pomocník. Pokud Lópeze v celkovém pořadí předstihne, stal by se prvním Australanem na stupních vítězů Tour od Cadela Evanse, vítěze ročníku 2011.

Ale i kdyby Porte zůstal čtvrtý, půjde o jeho nejlepší umístění kariéry na Grand Tour. Dosavadním maximem velkého smolaře byla pátá příčka na Tour 2016.

Tentokrát (samozřejmě v případě, pokud si nevybere další dávku smůly), by jej pátý Mikel Landa a šestý Enric Mas vzhledem k jejich časovkářským schopnostem neměli v pořadí přeskočit.

Puntíkatý dres

To může být ještě velmi zajímavý souboj. Současné pořadí vrchařské soutěže zní: 1. Carapaz 74 bodů, 2. Pogačar 72, 3. Roglič 67.

V rámci časovky bude hodnocena ještě jedna prémie 1. kategorie, jejíž pořadí vznikne vyhodnocením časů jezdců na posledních 5,9 kilometrech etapy, tedy výhradně při stoupání na Planinu. 

Šest nejlepších z tohoto pořadí si rozdělí 10 - 8 - 6 - 4 - 2 a 1 bod. Každý z tria Carapaz, Pogačar, Roglič tedy ještě může dosáhnout na puntíkatý dres. Zatímco oba Slovinci úvodní rovinatou část časovky vypouštět nemohou, Richard Carapaz si to dovolit může a ušetří tak síly pro maximální vzepětí na závěrečné pasáži.

„Cítím se dobře,“ říká Ekvádorec, který se má na podzim stát spolulídrem Ineosu na španělské Vueltě. „Plánujeme časovku do detailu tak, abych byl schopný získat maximum bodů na vrchařské prémii.“

Etapové vítězství

Tom Dumoulin se zdá být dobrým tipem. Poté, co během Tour pomáhal Rogličovi, může dnes jet tento excelentní časovkář pouze na sebe. 

Xavier Disley, expert na cyklistickou aerodynamiku, pro server Cycling Weekly uvedl: „Etapa by měla svědčit právě solidním vrchařům typu Dumoulina, kteří jsou o něco těžší než ryzí vrchaři. Mohou v prvních dvou pasážích najet solidní náskok a na závěrečném stoupání pak moc neztrácet.“

Zelený dres

O ten dnes nepůjde, o jeho majiteli se definitivně rozhodne až v neděli v Paříži. Ale zdá se velmi nepravděpodobné, že by Peter Sagan na trikot lídra bodovací soutěže letos ještě dosáhl.

Sam Bennett v pátek ukázal, že se dovede bránit, i když mnozí očekávali, že ho úsilí stáje Bora odpáře z pelotonu podobně jako ve 14. etapě. Místo toho se irský jezdec stáje Quick-Step společně se Saganem a dalšími jezdci vydal do úniku, odolal útokům slovenského soupeře a na prémiovém i cílovém spurtu svého největšího soka porazil.

V poslední den Tour bude v sázce 20 bodů na prémiovém spurtu a 50 v cíli.

Bennett nyní vede o 55 bodů a zelený dres má na dosah, vždyť Saganovi by nestačilo, ani kdyby vyhrál závěrečný spurt na Champs-Elysées a irský cyklista by v něm vůbec nebodoval. 

Klasifikace týmů

Přestože Jumbo v průběhu celé Tour prokazovalo, že má nejsilnější sestavu, a jeho jezdci vyjeli nejvíc eur na prize money, ve specifické týmové klasifikaci, která se na Tour vyhlašuje, Jumbu první pozice nepatří. 

Do této soutěže se započítává vždy čas tří nejlepších cyklistů týmu v cíli etapy a z tohoto pohledu je první Movistar. Vzhledem k náskoku 24:36 minuty na průběžně druhé Jumbo je pozice španělské stáje neotřesitelná. 

V 17.14 odstartuje lídr Tour

Ve 13.00 dnes vyrazí na trať časovky Roger Kluge z týmu Lotto Soudal, na 146. místě poslední z jezdců, kteří s letošní Tour dojeli až sem.

V 17.14 odstartuje Primož Roglič, poslední na startu, zato první v průběžném pořadí Tour.

Po necelé hodině by měl projet cílem, kde může jeho žlutý pařížský trůn dostat ještě výraznější obrysy než doposud.

Autor:
  • Nejčtenější

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Sto milionů za asfalt v Brně? Asi je na severu výrazně levněji, rýpli si Mostečtí

Sto milionů korun za nový asfalt brněnského Masarykova okruhu? Konkurenční Autodrom Most se téhle cifře diví. Stejně...

Česko - Slovensko 2:0, postup mezi elitu, góly dali Souček s Ondráškem

Čeští fotbalisté zvládli poslední zápas roku proti Slovensku a postoupili do nejvyšší divize evropské Ligy národů. V...

Sparta - České Budějovice 2:4, kolaps nedávného lídra, hosté vyhráli poprvé

Sparťanští fotbalisté po bezchybných šesti kolech totálně vypadli z role. Po minulé jasné porážce v Plzni inkasovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Černý: Nechtěl jsem od Quick-Stepu bambilion peněz, ale příležitost

Premium V říjnu zazářil na Giru. Pak Josef Černý doufal, že po rozpadu týmu CCC získá novou smlouvu v dobré stáji a překlene...

Teď si už budu víc věřit, říká stříbrná Evropanka v keirinu Kaňkovská

Dráhová cyklistka Sára Kaňkovská stála na stupních vítězů a s koutky úst roztaženými do úsměvu pozorovala, jak česká...

Černého průlom i zranění lídrů. Velké bilancování sezony českých cyklistů

Josef Černý ukončil pětiletý vítězný půst české cyklistiky na závodech Grand Tour. Zdeněk Štybar rok 2020 výborně začal...

Bábek: Evropský titul je zadostiučiněním bez ohledu na konkurenci

Před čtyřmi lety slavil dráhař Tomáš Bábek zlato z mistrovství Evropy žádostí o ruku – přítelkyni tehdy svatbu navrhl v...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...