Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 11. května 2021 Svatava

Česká Tour de France vyhlíží start. Jsme připraveni na všechno, říká její šéf

  12:10
Jen 50 dní zbývá do startu cyklistického závodu L’Etape Czech Republic by Tour de France. Největší lákadlo? Atmosféra podobná slavné Tour. Akce se má konat v Praze a okolí 5. června, jenže má jednoho velkého soupeře: covid-19.

L’Etape CR by Tour de France se uskuteční 5. června | foto: letapeczech.cz

„Věříme, že se závod pojede v původním termínu, ale řešíme i plán B, a to jeho přeložení na srpen,“ říká šéf projektu Přemysl Novák z agentury Petr Čech Sport, která akci pořádá. 

On sám má ke sportu blízko. Před patnácti lety odjel do USA pracovat jako instruktor horské cyklistiky. Tam objevil discgolf. Sport, jehož cílem je trefit létající talíř do koše. Přivezl ho do Česka, založil rodinnou firmu a vybudoval přes 80 discgolfových hřišť.  

Nyní je Přemysl Novák zpět u cyklistiky a tvrdí: „Moje motivace zůstává stejná - pomáhat lidem aktivně se hýbat a sportovat. Je jedno, jestli hrají discgolf nebo jezdí na kole.“

Jak náročné je organizovat akci, o níž nevíte, v jaké podobě se bude konat?
Musíme vnímat současnou situaci a mít připravených více variant. Bude záležet na tom, jaká protiepidemiologická opatření budou v červnu v platnosti. To dnes nikdo nedokáže odhadnout. Řešíme různé úrovně opatření. Může se to konat jen pro závodníky s negativním testem, tím pádem nebudou moci být diváci ani na Strahově ani na fanouškovských místech podél trati, což by byla obrovská škoda.

Umíte si to vůbec představit?
Jistě, loni jsme organizovali závody seriálu Kolo pro život, kde se lidé na startu a v cíli neshlukovali a areálem jen propluli. Hledáme různé způsoby, jak lidem umožnit zdravé sportování za předpokladu, že budeme schopni dodržet všechna aktuální opatření. Ale samozřejmě, diváci jsou obrovským přidaným benefitem hlavně  z pohledu atmosféry akce.

Přemysl Novák (vlevo) s cyklistou Zdeňkem Štybarem

Přemysl Novák (vlevo) s cyklistou Zdeňkem Štybarem

Ve hře je také přesunutí akce na 28. srpna.
Snažíme se být připraveni na oba dva termíny. Obesílali jsme obce, kterými se projíždí, s žádostmi o povolení, řešíme také komunikaci s dalšími úřady. Všichni nám vycházejí vstříc a chápou naši situaci. 

Kolik máte nyní přihlášených závodníků?
Téměř 1 800, většinou jde o muže s průměrným věkem lehce přes 40 let. O něco více lidí si chce zkusit zajet delší trať.

Čekal jste takový zájem?
Když jsme akci plánovali, říkali jsme si, že pro první ročník by bylo dobrých 1 500 účastníků. Ale hned během první vlny se nám přihlásilo přes 800 lidí, což nás příjemně překvapilo,takže jsme cíle přenastavili. Zároveň nám teď logicky přibývají dotazy, zda se akce uskuteční v původním či náhradním termínu. Začátkem května bychom chtěli mít jasno.

Jaké máte reakce závodníků? Jeli by raději v původním termínu, byť bez diváků, anebo v náhradním, ale se vším všudy?
Když jsme vydali článek s různými covid scénáři, tak nám lidé psali, ať to klidně přeložíme, jen ať se to jede v plném rozsahu. Těší nás, že se neodhlašují. Možná i proto, že máme jasně nastavenou strategii, kdy lidé mohou požádat o vrácení peněz až měsíc před startem.

Momentka z tiskové konference, kde byl představen projekt L’Etape Czech...

Momentka z tiskové konference, kde byl představen projekt L’Etape Czech Republic by Tour de France. Zleva je Zdeněk Štybar, ředitel pořádající agentury Petr Čech Sport David Trávníček a Martina Sáblíková.

Jak reagují partneři závodu? Zůstávají vám věrní?
Ano, stojí dál za námi a velmi si vážíme toho, že do akce šli i v této nelehké době. Snad již brzy toto období skončí a pak chceme být připraveni. Chceme stát v plné síle na startu a zaplnit poptávku po sportu, která tu teď je a ještě bude stoupat.

Myslíte, že za vámi partneři stojí i proto, že značka Tour de France má sílu a zvuk?
Je to jeden z hlavních důvodů. Sami jsme se přesvědčili o tom, že pořádat event s obrovským globálním brandem za zády otevírá dveře i tam, kde bychom to nečekali. Má to určitě jiný zvuk, než kdybychom oznámili, že budeme pořádat třeba Středočeský cyklomaraton. Lákadlem je i to, že L’Etape není jen závod, ale i festival sportu a oslava francouzské kultury.

Co si pod tím představit? Jaké doprovodné akce plánujete?
Vesnička na Strahově bude zaměřena na Tour de France. Najdete tam muzeum Tour de France, ochutnávku francouzské gastronomie, francouzskou hudbu… A aktivity pro děti jako mobilní hřiště či tzv. pumptrack, kde se děti naučí lépe zvládat své kolo. V Berouně ve fanzóně to bude ještě více zaměřeno na rodiny s dětmi, plánujeme dopravní hřiště, skakácí hrady, závod pro děti. Berounská fanzóna je navíc v místě sprinterského úseku, kde může závodník vyhrát zelený dres.

Co vám při organizaci závodu dalo největší práci?
Nejdelší dobu nám zabral výběr optimální trasy. S její tvorbou nám pomohli místní cyklisté. Třeba Michal Stark, starosta obce Jeneč, paralympionik a několikanásobný mistr světa. A také Dopravní policie ČR, která s námi řešila trať, aby byla pro jezdce jak bezpečná, tak atraktivní.

Úspěchů při taktizování a jízdách "v balíku" si Michal Stark cení nejvíc.

Úspěchů při taktizování a jízdách "v balíku" si Michal Stark cení nejvíc.

V lednu zavítal do Prahy na inspekci zástupce společnosti A.S.O. Umberto Mancini. Bylo něco, čeho jste se obával, že by vám mohl vytknout?
Že je naše trasa málo náročná. „Matka“ našeho eventu v L’Etape de Tour de France se jezdí každoročně pár dnů po Tour často na stejných místech, kde se jel i slavný závod. Většinou jde o horskou etapu v Alpách nebo Pyrenejích, to u nás samozřejmě není možné. Ale pan Mancini říkal, že trasa je náročná dostatečně. To potvrdil i Zdeněk Štybar, který je do závodu přihlášen, a pokud mu to program umožní, tak se zúčastní.

Co ještě inspektor Mancini po projetí trasy říkal?
Byl nadšený. Líbila se mu Praha i scenérie v okolí, trasa je prý na úrovni Tour de France. Dokonce nás dával za příklad ostatním organizátorům L’Etape ve světě.

V čem konkrétně?
Líbil se mu náš systém registrací na webu a jak celý závod komunikujeme. Vymysleli jsme aktivity pod hashtagem „jsem v balíku“, což je ekvivalent jízdy v pelotonu. Je jasné, že ne každý přihlášený s tím má zkušenost a při závodě by tak mohlo docházet k různých prekérním situacím, čemuž se snažíme předejít. V rámci kampaně #jsemvbaliku se tak snažíme cyklisty vzdělávat, jak se v pelotonu pohybovat.

Také jste připravili pro cyklisty tréninkový plán.
Původní záměr byl ale jiný. Od jara jsme chtěli pravidelně organizovat hromadné vyjížďky, kde si lidé budou moci vyzkoušet právě třeba jízdu v pelotonu na vlastní kůži. Zároveň jsme plánovali soustředění v Česku i v zahraničí. Kvůli covidu jsme ale museli jít cestou individuálního tréninkového plánu. Spojili jsme se tedy s Danem Turkem a tréninkovým centrem KOA, které připravilo tréninkový program. Ten si každý může stáhnout na našem webu a připravovat se podle něj. Na druhou stranu, účastník L’Etape nemusí akci vůbec pojmout jako závod, ale jen jako sportovní vyjížďku.

Takže lze přihlásit se s kamarády a jet to „na pohodu“?
Určitě. I hobíci sledují Tour de France a naše akce je příležitost, jak kousek té atmosféry ochutnat. Jen doufám, že budeme všichni rozumní, situace se začne vyvíjet pozitivním směrem a v červnu se sejdeme na startu i s diváky podél trati.

L’Etape Czech Republic by Tour de France

 •  seriál amatérských závodů pod patronací Tour de France
 • akce je letos v plánu v patnácti zemích světa
 •  ve středoevropském regionu se 5. června pojede poprvé 
 • start a cíl závodu je v Praze na Strahově, trasa vede Křivoklátskem a Berounskem
 • na výběr jsou dvě závodní trasy: krátká (87 km) a dlouhá (126 km)
 • více informací na https://www.letapeczech.cz/

Autor:

Závody Grand Tour v roce 2021

8. - 30. 5. (Itálie)
25. 6. - 18. 7. (Francie)
14. 8. - 5. 9. (Španělsko)
 • Nejčtenější

Černošská kvóta splněna? Slavný brankář omylem poslal zprávu a v Hertě skončil

Ukliknul se na mobilním telefonu. Omylem poslal zprávu s rasistickým podtextem, která byla určena někomu jinému. A...

Texaský masakr. Hokejisté Kanady vyprovodili Čechy z MS deseti góly

Čeští hokejisté do 18 let prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa s Kanadou 3:10 a na turnaji hraném v americkém...

Třaskavý přestup ze Sparty do Slavie? Plavšič dohodu s mistrem popírá

Čerstvý fotbalový šampion republiky brzy získá novou posilu. A to zvučnou, překvapivou! Nebo ne? Do Slavie má namířeno...

Sparta - Slavia 0:3, boj o finále poháru byl jasnou záležitostí, dva góly Kuchta

I třetí fotbalové derby v soutěžním ročníku, celkově historicky 299., jednoznačně ovládli slávisté. V semifinále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Provokace, direkt mezi oči, potvrzení moci, mazanost. Slavia dráždí Spartu

Když Slavia ukradne Spartě jednoho z nejzajímavějších fotbalistů, co je to? 1. Výborný byznys. 2. Mazaná strategie. 3....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

 • Další z rubriky

W+W. Jak Merlier poslal triumf do nebe. A Gaviria na Giru odvrátil nehodu

Když se dozvěděl, že ho Elia Viviani před Girem pasoval mezi největší sprinterské favority, pousmál se: „Nevěděl jsem,...

ONLINE: Italské Giro míří do kopců. Před pelotonem šlape početný únik

Sledujeme online Zatím se spolu utkali jen na dálku v zahajovací časovce. Od té doby se spíše šetřili a dojížděli v hlavním balíku. Ve...

Biker Cink byl v Albstadtu čtvrtý, bronz mu unikl o dvě sekundy

Český biker Ondřej Cink obsadil v úvodním závodě Světového poháru horských kol v Albstadtu čtvrté místo. Od bronzu...

Přiznává vinu, odpykal si trest. A teď se zlý muž Groenewegen na Giru vrací

Premium Jeho devět měsíců trvající disciplinární trest skončil. Dylan Groenewegen, nizozemský sprinter stáje Jumbo Visma, se na...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...