Závod cyklokrosařů kategorie do 23 let na mistrovství světa v Táboře

Závod cyklokrosařů kategorie do 23 let na mistrovství světa v Táboře | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Prestiž, reklama. Nepořádal však Tábor cyklokrosový šampionát naposledy?

  • 8
Potřetí a naposledy? Tábor má za sebou mistrovství světa v cyklokrosu. Organizaci zvládl, ale bude o něj usilovat i počtvrté?

Třetí cyklokrosové mistrovství světa mají Jihočeši čerstvě za sebou. A možná bylo také poslední. „Pořadatelé v Táboře říkají, že toho mají dost a že další mistrovství nebude,“ zmínila závodnice Kateřina Nash, která dojela v sobotu na pátém místě, a vybojovala tak nejlepší české umístění.

Podle Petra Balogha z pořádající Agentury Cyklistika česká bikerka zase tak daleko od pravdy být nemusí. „Spíš si můžeme položit otázku, jestli bychom další pořadatelství opět dostali. O všechny tři šampionáty se vlastně zasloužil Čestmír Kalaš. Za sebe ale mohu říci, že jsem třeba už docela unavený z toho, jak musíme stále vyjednávat s Mezinárodní cyklistickou unií, jejich požadavky jsou čím dál tím vyšší. Určitě nechceme úplně končit, ale musíme si vše dobře promyslet,“ řekl Balogh.

Názor na další pořádání má i starosta Tábora Jiří Fišer. „Je jasné, že to nebude tak rychle za sebou, jak tomu bylo teď v letech 2010 a 2015. V tom sehrála hlavní roli postava pana Kalaše. Druhá věc je, že vidíme, jak mají na cyklokros velký vliv Američané. Myslím si, že třeba v pořádání Světových pohárů bude jejich vliv sílit a bude rozhodovat také síla finančních skupin, kterým Jihočeši těžko mohou konkurovat. Byť stále slyšíme velice pozitivní reakce na to, jak vypadá šampionát v Táboře a jak je areál dobře připravený,“ podotkl Fišer.

Předseda organizačního výboru a ředitel šampionátu Čestmír Kalaš byl také spokojený. „Já se po víkendu cítím dobře. Hlavní ale je, co říkají lidé, a těm se to líbilo moc. Druhá věc je sportovní stránka, tam to z českého pohledu už tak dobré nebylo. Ale měli jsme za celý šampionát ode všech jen pozitivní ohlasy,“ potěšilo Kalaše.

Na otázku ohledně pořádání dalšího mistrovství se 71letý Kalaš jen usmál. „Stejně už na tři roky dopředu jsou místa pro šampionáty rozdělená. My bychom se ale mohli pokusit uspořádat mistrovství Evropy za dva roky. Byla by to také velká akce, i když ne zase tak prestižní jako tato,“ porovnal Kalaš.

Táborští pořadatelé už mají sebrané údaje z pokladen za sobotu i neděli. „Spočítali jsme, že tady bylo okolo 25 tisíc diváků. Od tohoto čísla ale musíte ještě odečíst několik tisíc lístků, které jsme rozdali mezi partnery a sponzory. Budeme také ještě počítat lístky z předprodeje, ale snad budeme po určitém příjmu ze vstupenek na svých. Žádné Monte Carlo to ale nebude,“ doplnil Balogh s mírným úsměvem.

Světová cyklistická federace požaduje za pořádání světového šampionátu poplatek v přepočtu okolo devíti milionů korun. Sumu nyní zaplatila táborská radnice. „Klobouk dolů za to, že se zastupitelé rozhodli částku dát,“ uvedl Balogh.

Fanoušci na cyklokrosovém mistrovství světa v Táboře.

Vedení radnice si od velké sportovní akce slibuje hlavně prestiž a zviditelnění města. „Mistrovství světa je ale také velká příležitost pro místní podnikatele. Například hotely a penziony byly narvané dlouho dopředu. Je to také šance, jak sem dostat lidi a turisty i jindy než v době konání cyklokrosu,“ vysvětlil starosta Fišer. „Myslím si, že z pohledu PR by srovnatelná reklama pro Tábor, která má celosvětový dosah v médiích, vyšla srovnatelně. Navíc je tam pořád ještě benefit v takzvané přidané hodnotě. Ta je evidentní,“ doplnil starosta.

Obyvatelé Tábora jsou na velké závody už zvyklí. „Ke mně se dostal třeba jen jeden negativní hlas. Lidé ze sídliště jsou neuvěřitelně tolerantní a také si myslím, že se se závody sžívají. Ale hlavně lidé pak mají celý rok areál jen pro sebe, to dělá také hodně,“ poznamenal Fišer.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa