Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Odvážný tah, nebo hloupost? Saganovo vyloučení půlí cyklistický svět

  6:55
Vittel (Od našeho zpravodaje) - Měla komise rozhodčích vyloučit Petra Sagana ze závodu po incidentu ve čtvrté etapě Tour de France s Markem Cavendishem, nebo ho stačilo jen potrestat v dané etapě? A byla to vůbec Slovákova vina? Podle jury ano. Podle cyklistických odborníků už méně. Možná i proto byla jeho diskvalifikace unáhlená.

Peter Sagan byl vyloučen z Tour de France. | foto: AP

Ta zpráva v úterý podvečer zaskočila všechny v tiskovém středisku.

Kolem předsedy rozhodčích Philippa Mariena se vytvořil obrovský hrozen cyklistických reportérů letošní Tour de France. On totiž přinášel zásadní informace, o kterých se v tu chvíli sálem zatím jen šeptalo. Až jeho první slova je potvrdila.

Fotogalerie

„Rozhodli jsme se diskvalifikovat Petra Sagana z letošní Tour de France po bouřlivém sprintu ve Vittelu. Kromě Marka Cavendishe ohrozil i několik dalších jezdců, kteří také skončili v pádu,“ vysvětloval předseda komise rozhodčích Philippe Marien. „Použili jsme článek 12.104 o nepovolených sprintech a v takovém případě mohou komisaři vyloučit jezdce ze závodu a udělit mu pokutu.“

To přesně se v Saganově případě stalo.

Největší hvězda, rocková star cyklistiky, byla bez dalších skrupulí vyloučena z Tour.

Co všechno se to v úterním horkém francouzském odpoledni přihodilo?

Hrdina Van Keirsbulck

Dlouho to bylo tak klidné odpoledne.

Jen co ředitel Tour Christian Prudhomme odmával vlajkou start čtvrté etapy, zepředu balíku vyrazil vpřed Guillame van Keirsbulck.

Okamžitě si vytvořil náskok několika metrů, podíval se za sebe a tam prázdno.

V čele pelotonu po sobě všichni pokukovali: „To je jako všechno?“ Bylo. Žádný další odvážlivec už za Belgičanem nevyrazil.

„Když jsem to viděl, hned jsem si pomyslel: A sakra, pojedu zpátky. Ale to by zase vypadalo blbě a sportovní ředitel mě ujistil, že se ke mně uritě někdo připojí. Nepřipojil,“ zasmál se Van Keirsbulck.

04.července 2017 v 12:33, příspěvek archivován: 05.července 2017 v 00:04

- @007_GVK is on his own at the front! #TDF2017 #DigitalReporters https://t.co/3MarltnzOP

Toho tak čekal celý den v 27stupňovém vedru v osamění.

Trochu to v tu chvíli připomínalo loňskou třetí etapu, kdy se do úniku vydal rovněž jediný odvážlivec – Armindo Foncesa. Tehdy organizátoři doslova prosili Thomase Voecklera, aby se vydal za ním. A on tak 88 kilometrů před cílem učinil.

Nic podobného se ale tentokrát nestalo.

Dlouhých 190 kilometrů a téměř pět hodin si pro sebe v přímém přenosu ukrojil šestadvacetiletý cyklista týmu Wanty-Groupe Gobert.

„Až mu z toho narostly vousy,“ bavili se během etapy fanoušci na Twitteru.

Sedmnáct kilometrů před cílem jeho trápení skončilo. To už se vepředu formovaly vláčky nejrychlejších spurterů závodu.

Blížil se prozatím nejzásadnější moment letošního ročníku.

Sagan si myslí, že je král

Týmy rychlých mužů se šikovaly na čele zrychlujícího pelotonu. Všichni totiž věděli, jak jsou poslední dva kilometry ve Vittelu zrádné, technické a že budou nervózní.

Přesto přišly pády.

Ten první těsně před vjezdem do posledního kilometru, když se na zemi uprostřed pelotonu ocitl i žlutý Geraint Thomas. Tady skončily naděje i pro Marcela Kittela. „Spadlo to kousek přede mnou a já neměl kam jet. Ale jsem v pořádku, stejně jako Chris (Froome),“ uklidňoval po etapě situaci žlutý muž Tour.

Do závěrečných stovek metrů přivedl nejrychlejší muže balíku tým Dimension Data. Na druhém místě se v tu chvíli za sebe otáčel Zdeněk Štybar, hledající Marcela Kittela.

Přestal šlapat a vedoucí vláček spurterů mu odjel.

04.července 2017 v 17:17, příspěvek archivován: 05.července 2017 v 00:03

VIDEO: .@arnaudemare s'impose apres une chute de Cavendish / @arnaudemare wins the stage, Cavendish crashed #TDF2017 @vittel https://t.co/93HGr6XETq

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

.@arnaudemare s'impose après une chute de Cavendish / @arnaudemare wins the stage, Cavendish crashed #TDF2017 @vittel https://t.co/93HGr6XETq

„Kdyby mi aspoň v rádiu řekli, že za mnou Marcel není... mohl jsem se zapojit do sprintu,“ litoval český cyklista.

Jako první z velkých es pak začal spurtovat Alexander Kristoff. Sagan se zase dral podél pravé bariéry, kde nebylo místo pro žádného dalšího cyklistu.

Přesto se tam Mark Cavendish cpal.

Hlavou drcnul do Sagana, ten se instinktivně ohnal loktem a poslal Brita v 54kilometrové rychlosti 122 metrů před cílem do pravé bariéry. „Za to by měl být okamžitě ze závodu vyloučen,“ shodovali se sportovní ředitelé Cavendishova Dimension Data.

A přidali se i jiní.

„Sagan nectí pravidla. Myslí si, že je král. Už včera na bonifikačním sprintu vystrkoval loket a dneska to udělal znovu. Už nejsme kamarádi,“ řekl bez obalu André Greipel.

To zrovna slovenský mistr světa spěchal k autobusu Dimension Data, kde pak dlouhé minuty čekal, než dorazil i zakrvácený rychlík z ostrova Man s obvázanou pravou rukou. Sagan britského šampiona objal a omlouval se mu.

04.července 2017 v 17:35, příspěvek archivován: 04.července 2017 v 23:54

Dohra čtvrté etapy @LeTour. @petosagan se přichází omluvit Marku Cavendishovi k autobusu @TeamDiData. https://t.co/0WDLqHCuyj

„Netušil jsem, že za mnou je. Samozřejmě mě to mrzí, protože spadnout takovým způsobem není příjemné,“ kál se pak už u autobusu Bory.

Dvaatřicetiletý Brit naopak na dvacet minut zmizel v útrobách týmového autobusu, než vystoupil a sanitkou se nechal odvézt do nemocničního kamionu Tour. „Sice nejsem doktor, ale podle pocitů to není pozitivní. A ten incident? Sprint je nebezpečný, ale ten loket? Máme spolu s Petrem dobrý vztah, ale rád bych od něj slyšel, co to bylo,“ nechal se Cavendish ještě slyšet.

Jeho „diagnóza“ se nakonec potvrdila, pozdě večer doktor týmu potvrdil, že má zlomenou lopatku. Z Tour musel odstoupit.

Ale zpátky k Saganovi, u kterého se mezitím děly věci. Z druhého místa ho sesadili na 115., vzali mu osmdesát bodů v soutěži o zelený dres, aby ho o hodinu později sbor rozhodčích ze závodu úplně vyloučil.

Ale bylo to spávné?

Cavendish padal už před vystrčeným loktem

Zkusme si celou situaci rozebrat znovu.

Jens Voigt, bývalý úspěšný profesionál, jako první upozornil na to, že první, kdo změnil směr spurtu, byl nakonec vítězný Arnaud Démare, který těsně před Saganem přejel doleva.

I to mohlo Slováka rozhodit.

Právě v tu chvíli se k němu podél bariéry, kde pro dalšího cyklistu nebylo dost místa, řítil Cavendish.

Ani jeden záběr ale ani nyní neprokazuje, že Sagan Cavendishe shodil na bariéru loktem.

V tom zepředu není vidět, jestli se Brita pravou rukou vůbec dotkl a v záběru z helikoptéry zase chybí úvodní moment, kdy se oba cyklisté zapletli kvůli koruně stromu, která výhled zakrývá.

Ani jeden obrázek není dokonale průkazný.

Když si pak incident zpomalíme, je také jasně patrné, že nejprve najel Cavendish do Sagana hlavou, v tu chvíli ztratil na kole balanc a pomalu padal. Saganův vystrčený loket přišel až poté.

„Bylo to podobné, jako když kůň odhání mouchy ocasem. První kontakt přišel od Cavendishe, Sagan se pak jen bránil,“ psal na Twitter bývalý cyklista US Postal Frankie Audreu.

K němu se přidali i další odborníci a bývalí profesionálové. „Diskvalifikovat z etapy by bylo v pořádku, ale z celé Tour? NE!“ psal bývalý skvělý sprinter Robbie McEwen. „Poslat Sagana domů bylo špatné rozhodnutí. Bylo to neúmyslné. Často používáte ve spurtech lokty, abyste si vytvořili prostor a vyhli se pádu,“ přidal svůj pohled Baden Cooke.

Záznam incidentu si několikrát pouštěli i Saganovi kamarádi a kolegové z týmu – Jan Bárta s Leopoldem Königem.

A oba se shodovali – nebyla to chyba Sagana. „Poté, co jsem ten záběr viděl několikrát, je jasné, že Cav šel dolů ještě před Saganovým loktem. Normální jury by měla své rozhodnutí odvolat,“ psal na Twitter König. Bárta přidal: „Špatné rozhodnutí. Každý cyklista musí uznat, že to nebyla Saganova chyba.“

04.července 2017 v 21:31, příspěvek archivován: 05.července 2017 v 00:01

Sometimes I should watch images before I say something. Apologies to @petosagan as I think that decision of the judge is too hard.

Aby toho nebylo málo, po zhlédnutí opakovaných záběrů se Saganovi omluvil i André Greipel: „Měl bych se dřív podívat na obrázky, než něco řeknu. Omluva Peterovi, to rozhodnutí rozhodčích je až příliš kruté.“

Omluví se snad i rozhodčí a nechají Slováka v závodě pokračovat? S největší pravěpodobností ne. Těsně před úterní půlnocí se přesto Bora rozhodla proti rozhodnutí rozhodčích oficiálně odvolat.

Jestli to pomůže? S velkou pravděpodobností ne.

Bez Sagana ale přijde Tour o jedno velké lákadlo.

Jestli ne o to úplně největší.

Závody Grand Tour v roce 2021

8. - 30. 5. (Itálie)
25. 6. - 18. 7. (Francie)
14. 8. - 5. 9. (Španělsko)
  • Nejčtenější

Morální selhání, omlouvá se šéf Slavie za pozvání hostů na fotbal

Šéf fotbalové Slavie se kaje za to, že klub na výjimečný souboj ve vyřazovací fázi Evropské ligy pozval VIP hosty....

Muchová je v Melbourne senzačně v semifinále, Tsitsipas zmrazil Nadala

V prvním setu utržila za 25 minut debakl, ztrácela i v úvodu druhého. Pak si však Karolína Muchová vyžádala lékařské...

Muchová se po boji do finále Australian Open nepodívá, podlehla Bradyové

Znovu předvedla statečný a houževnatý výkon, odvrátila čtyři mečboly. Na vítězství ale tentokrát nedosáhla. Karolína...

Sen pro každého trenéra. Souček jako Terminátor, West Ham velebí české Ironmany

Ten záběr během neděle obletěl sociální sítě. „On je jako Terminátor,“ žasl televizní expert Jamie Redknapp, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chovala se Muchová nefér? Ne, pravidla neporušila, odmítala světová jednička

Premium Australská sportovní hrdinka Ashleigh Bartyová si zachovala pověst mladé dámy s úctyhodným nadhledem, třebaže se ani...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Že nejedeme Giro? To není žádná tragédie, říká cyklista Kreuziger

Přestoupil do druhodivizního týmu a předpokládal, že ani tak ho účast na prvním ze třítýdenních etapových závodů...

UCI upravila pravidla, Sagan už nebude smět jezdit na rámu kola

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) upravila pravidla pro závody silničních profesionálů. Platit mají od 1. dubna....

Poprvé končil před třinácti lety. Letos to bude definitivní, říká Hynek

Poprvé o konci kariéry uvažoval už před třinácti lety, kdy těžko hledal motivaci a koketoval se zajímavou pracovní...

Kolem Provence vyhrál Sosa před Alaphilippem a Bernalem

Silně obsazený cyklistický závod Kolem Provence vyhrál Kolumbijec Iván Sosa před úřadujícím mistrem světa Julianem...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...