Kvalita nad kvantitou. Saganovo heslo při honbě za cyklistickými Monumenty

Peter Sagan, archivní foto | foto: Reuters

5 2019
Všechno, nebo nic. Takový je plán Petra Sagana pro jarní část sezony. Trojnásobný mistr světa vynechává menší klasiky, aby mohl vyhrát čtyři největší - čtyři z pěti cyklistických Monumentů, tedy Milán-San Remo, Kolem Flander, Paříž-Roubaix a Lutych-Bastogne-Lutych. „V 29 letech upřednostňuje kvalitu nad kvantitou,“ říká jeho trenér Patxi Vila.

Už druhým rokem po sobě se první březnový víkend neobjevil ani na jedné belgické klasice, tedy Omloopu Het Nieuwsblad a Kuurne-Brusel-Kuurne - tradičních otvírácích sezony klasikářů.

O nadcházejícím víkendu se ho fanoušci nedočkají ani na italském Strade Bianche.

Peter Sagan po vítězství ve třetí etapě na Tour Down Under

Ne, Peter Sagan není nemocný. Netrápí ho ani nějaké zranění. On jen šetří se silami na největší bitvy.

Místo zápolení v menších jednorázových závodech ladí formu na vysokohorském soustředění na jihu Španělska v Sierra Nevadě.

Inovátor

Jestli chcete potkat budoucí vítěze velkých Grand Tour, najdete je právě tady. Ale hvězdy klasik?

Na vysokohorském soustředění před vrcholem sezony?

V minulosti nic takového nehrozilo. Až Peter Sagan dokázal, že to funguje.

Poprvé se takhle na jarní část sezony připravoval před třemi lety, kdy následně ovládl Gent-Wevelgem a také Flandry - svůj první Monument kariéry.

„Tohle je vlastně můj největší přínos pro Petra,“ říká jeho trenér Patxi Vila. „Přesvědčil jsem ho, že má smysl jezdit na vysokohorské kempy. A na Petrovi je dobré, že je otevřený novým nápadům.“

Právě tréninkové jednotky ve vysoké nadmořské výšce jsou tak teď klíčovou částí jeho tréninkového programu. V průběhu roku absolvuje minimálně tři, nyní se připravuje v Sierra Nevadě.

„A ta idea je jasná - být díky nim v nejlepší formě právě pro jarní klasiky,“ popisuje Vila.

Sagan už své místo v cyklistické historii má, je trojnásobným mistrem světa. Teď chce přidat další zářezy na nejcennějších cyklistických klasikách světa.

A právě přínos kempů v nadmořské výšce mu k tomu má pomoct - měl by díky tomu mít větší vytrvalost a aerobní kapacitu.

„A když si vezmete, že Roubaix je nejtěžší závod roku, který je celý o vytrvalosti, trénink v nadmořské výšce je proto ideální. Udělá z vás odolnějšího cyklistu. V posledních letech se nám to potvrdilo,“ vysvětluje kouč.

Naštěstí závody miluje

Letos má před sebou slovenská superstar přetěžký úkol.

Chce postupně ovládnout Milán-San Remo, Kolem Flander, Paříž-Roubaix a nakonec i Lutycch-Bastogne-Lutych – nejstarší z klasik.

Proč se tak najednou zaměřuje jen na největší závody roku? Vždyť v minulosti byl Sagan mužem, který by nejraději závodil vždy a všude.

Fotogalerie

Ve 29 letech načíná novou fázi své kariéry.

Už není mladým zázrakem s velkou budoucností, patří mezi zkušené bardy v nejlepších letech. Nyní touží hlavně po úspěších na nejprestižnějších závodech a rozumně jim dává v kalendáři přednost.

Upřednostňuje kvalitu nad kvantitou.

„Už minulý rok jsme dost změnili tréninkový plán. Nechali jsme Petra lyžovat, dali mu víc prostoru na to, a by mohl trávit čas s rodinou. Víme totiž, že když už trénuje, tak trénuje víc než kdokoliv jiný. Zároveň se ale rád baví a nikdo nechce, aby ten jeho oheň vyhasl. Proto jsme trénink museli uzpůsobit,“ popisuje Vila.

Proto aktuálně závodí méně. Zato když už se na startovní čáře objeví, je čerstvější a motivovanější než kdy dřív.

Vila se každoročně snaží Sagana udržet na nejvyšší výkonnostní úrovni. K tomu je důležité uzpůsobit trénink tak, aby ho nenudil, aby nebyl rutinní.

Vždyť slovenský cyklista se mezi elitou pohybuje už skoro dekádu a hlavní cíle jeho sezony za tu dobu zůstávají prakticky neměnné - jarní klasiky, Tour, mistrovství světa. Proto je potřeba čas od času život okořenit. Ať už jiným tréninkem, nebo třeba letošní premiérovou účastí na Lutychu.

„Každým rokem se snažíme udělat něco jinak. Chceme, aby naši cyklisté byli ze svých závodních kalendářů nadšení. Aby se z nich těšili,“ říká Vila. „A já se zároveň zamýšlím nad tím, jak nejlépe motivovat kluka, který přijde do velkého světa cyklistiky a začne hned vyhrávat a najednou uběhne deset let. Musím se neustále snažit, aby ho to bavilo, aby byl pořád motivovaný do tréninku i do závodů. Peter naštěstí závody miluje.“

Zvládne nemožné věci

V minulých letech už Sagan ovládl jak Flandry, tak i Roubaix. Na Milán-San Remo dojel dvakrát druhý, a právě triumf na Primaveře Slovákovi ve sbírce chybí.

Aby udržel formu od 23. března, kdy se jede právě San Remo, až na konec dubna v Lutychu, zákonitě musel slovenský cyklista některé závody vynechat.

Proto nyní nepojede ani sobotní Strade Bianche.

Nejrychlejší tři cyklisté závodu Paříž-Roubaix: vítěz Peter Sagan ze Slovenska...

LONI V ROUBAIX. Nejrychlejší tři cyklisté závodu Paříž-Roubaix: vítěz Peter Sagan ze Slovenska (uprostřed), druhý Silvan Dillier ze Švýcarska (vlevo) a třetí Niki Terpstra z Nizozemska.

„Minulý rok platilo právě Strade za nejtěžší závod roku. Všichni po něm byli úplně zničení. Na trase jsou čtyři tisíce metrů stoupání a když vám k tomu zaprší, sebere to spoustu energie,“ říká Vila.

Proto si Sagan startovní číslo na záda nalepí až 13. března na Tirreno-Adriatico.

A pak už ho čeká možná nejtěžší zkouška kariéry. Udržet absolutní formu po celý měsíc bude mimořádně obtížné. Pokud by opravdu vyhrál všechny čtyři Monumenty jarní části sezony, byl by to zázrak. Ale kdo jiný by něco takového mohl dokázat než právě Sagan?

„Už si s ním na to zvykáme. Některé věci vypadají nemožně, ale on je zvládne. Jeho normální výkonnostní úroveň je tak vysoko, že s kvalitním tréninkem to opravdu může dokázat. Má závodní instinkt i vítěznou mentalitu. Proto je takový, jaký je,“ uzavírá Vila. 

Giro d’Italia 2019

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia se jezdí každoročně během tří květnových týdnů v Itálii a v sousedních zemích. Trasa Gira 2019 měří 3518 kilometrů, závod odstartoval 11. května časovkou v Boloni a vyvrcholí v pořadí už třetí časovkou ve Veroně v neděli 2. června. Cyklisté absolvují pět vysokohorských etap včetně zcela nového stoupání na alpský Col del Nivolet.
11. 5. - 2. 6. (Boloňa - Verona)
7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského...

Francouz je lehce zraněný, ve čtvrtfinále bude chytat Bartošák

Čeští hokejisté prohráli s Ruskem v základní skupině 0:3.

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Branku hokejové reprezentace bude ve čtvrtfinále mistrovství světa proti Německu hájit Patrik...

Posunuli jsme český hokej o kousíček výš, řekl po postupu kouč Říha

Český trenér Miloš Říha burcuje národní tým v utkání proti Rusku.

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Když Miloš Říha dostal otázku, jestli mu spadl kámen ze srdce, že čeští hokejisté po čtyřech letech...

Případ Vrána: dostane šanci proti Kanadě? Čekám, reaguje střelec

Jakub Vrána na tréninku české hokejové reprezentace.

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Pro mnohé bylo překvapením, že na čtvrtfinálový duel zůstal na tribuně. Jestli bude hokejista Jakub...

Rusko - USA 4:3. Sborná v závěru ubránila těsné vedení a postupuje

Ruští hokejisté Kirill Kaprizov (vpravo) a Nikita Gusev slaví gól v síti USA.

VIDEO Ačkoli ruská sborná ve čtvrtfinále mistrovství světa nad USA většinu zápasu vedla, v závěru se...

Další z rubriky

Před vjezdem do hor. Nibali se pustil do Rogliče: Jako jediný se schovával

Italský cyklista Vincenzo Nibali před startem 12. etapy Giro d'Italia.

Dny plné hromadných dojezdů, kopcovitých etap a časovek pominul. Italské Giro d´Italia vyráží...

Už aby tu byly. Giro konečně vjíždí do hor, začíná velký hon na Rogliče

Primož Roglič na trati italského Gira.

Ve středu večer dorazil peloton Gira do Novi Ligure, města s nádherným cyklistickým muzeem, odkud...

Ewan slaví na Giru podruhé, Démare je fialový, potlučený Ackermann bojuje

PODRUHÉ. Caleb Ewan slaví už své druhé letošní prvenství na Giru. Ovládl i...

Caleb Ewan z týmu Lotto Soudal, lehká váha mezi sprintery, využil skutečnosti, že peloton spurtoval...

Najdete na iDNES.cz