Může Pogačar vyhrát i Peklo severu, tedy typ závodu, který by jeho jezdeckým charakteristikám neměl vyhovovat?
To byla suverénně nejčastěji vyslovovaná otázka dne.
Jeho debut měl dát odpověď.
A ta zní: Ano, může.
Ale letos to nebude.
Dokázal odjet všem soupeřům s jediným souputníkem Van der Poelem. Ale když se 38 kilometrů před cílem na úseku Pont–Thibault to Ennevelin pokoušel dostat Nizozemce pod tlak, nevybral na kostkách zatáčku a přišel pád, který byl osudový.
Stíhací jízdu Slovince navíc poté zpomalily i defekt a dvě výměny kola.
A tak si Mathieu van der Poel šlapal pro další titul, jímž dokonal svůj „čistý hattrick“ na Pekle severu, což naposledy dokázal Francesco Moser v roce 1980. Nepřipravil ho o něj už ani defekt 15,5 kilometru před cílem, na obávaném úseku Carrefour de l’Arbre.
„Je to tak strašně těžký závod, tolik jsem trpěl,“ svěřoval se Nizozemec později. „Pak Tadej udělal chybu a trochu přehnal nájezdovou rychlost do zatáčky. Já měl v tom místě naštěstí víc času, abych to zachránil. A od té chvíle jsem jel naplno. Poslední dva úseky byly proti větru nesmírně obtížné.“
Na cílovém velodromu oslavoval osmé vítězství kariéry na klasikářském monumentu, čímž dorovnal skóre s Pogačarem.
„Kdyby Tadej neupadl, nejspíš bychom přijeli ve dvou až do Roubaix na velodrom, protože bylo strašně těžké nechat ho někde za sebou,“ podotkl Van der Poel. „Je škoda, že pád koncovku závodu tak moc ovlivnil, ale pády jsou součástí našeho sportu. Tadej ukázal, jak velkým šampionem je. Uvidíme, jak ho to namotivuje do příštího roku.“
Slovinský cyklista přidal druhé místo z Pekla severu ve své letošní bilanci z monumentů ke třetí příčce z Milána–San Remo a triumfu Kolem Flander.
Při průjezdu cílem se úsměvem snažil zakrýt dílčí zklamání.
„Bylo to opravdu velké a hodně dlouhé utrpení. Jeden z nejtěžších závodů, které jsem kdy jel. Bohužel, v té zatáčce jsem to přehnal,“ bilancoval.
O zbývající místo na stupních vítězů si řekl se ztrátou 2:11 minuty Mads Pedersen z Lidl-Treku, lídr českého reprezentanta Mathiase Vacka, když na velodromu přespurtoval Wouta van Aerta z Vismy a Floriana Vermeersche z UAE Emirates.
„Po mém defektu (71 km před cílem) je třetí místo tím nejlepším umístěním, které jsem z dnešního závodu mohl vytěžit,“ konstatoval Pedersen, druhý muž závodu Kolem Flander.
Z českých cyklistů byl překvapivě nejlepší debutant Tomáš Kopecký z druhodivizní stáje Unibet Tietema Rockets, o jehož startu se definitivně rozhodlo až tento týden. Pětadvacetiletý starší bratr olympioničky Julie Kopecké obsadil 33. místo s odstupem 5:41 minuty.
Se ztrátou více než dvanácti minut dokončili závod na 56. a 58. místě Pavel Bittner, lídr stáje Team Picnic PostNL, a Petr Kelemen z Tudoru.
Na 116. místě, o 18:04 minuty za vítězem, klasifikovali Mathiase Vacka, který se ještě po legendárním Arenbergu snažil držet v čelních skupinkách, ale potom odpadl.
Alpecin chvíli hrál přesilovku
Byl to mimořádný závod v mimořádném tempu, jehož vyznění se začalo utvářet už v době, kdy do cíle zbývalo ještě 103 kilometrů.
Tehdy se Pogačar pokusil poodskočit ostatním, zatím sice bez efektu, vyvolal tím však v pelotonu náležitý stres, který záhy vyústil v brzké dělení pole.
Po najetí na obávaný Arenberg (95 kilometrů před cílem) Slovinec na neforemném pavé opět zrychloval, další top favorité se snažili nalepit za něj.
Ne každý to dokázal.
Mezera se vytvořila před Van Aertem, jenž posléze šlapal až ve třetí skupině, stejně jako Mathias Vacek.
Po vyjetí z Arenbergu přišel útok Van der Poela, rychle reagoval Pogačar a vpředu se postupně sjelo pět cyklistů, sestavu doplňovali Dán Pedersen (Lidl-Trek), Belgičan Philipsen (Alpecin) a Švýcar Bisseger (Decathlon-AG2R).
Jako když vás strčí do pračky. Závod, kde si musíte ublížit. Je tu Peklo severu![]() |
Druhá a třetí skupina pronásledovatelů se za nimi sjela, ale na vedoucí kvinteto ztráceli až minutu. Vacek navíc kontakt se druhou skupinou ztratil.
K dalšímu klíčovému momentu došlo 71 kilometrů před cílem na kostkovém úseku Tilloy. Tentokrát atakoval Pogačar a vypracoval si malý náskok, který nicméně Van der Poel relativně snadno zacelil a pokračovali pospolu ve dvou.
Pedersena v tu nejméně vhodnou chvíli zastavil defekt předního kola a propadl se do druhé skupiny, která pohltila i Bissegera.
Naopak Philipsen se 68 kilometrů před metou dotáhl k vedoucímu duu. Tým Alpecin rázem hrál na Pogačara přesilovku 2:1. Do posledních padesáti kilometrů vjeli s náskokem 1:20 minuty.
Na úseku Moint St. Pevel, jednom ze tří pětihvězdičkových, navýšil tempo Pogačar, poté útočil Van der Poel, opět Pogačar - a obětí byl vyčerpaný Philipsen, jenž rychle ztrácel 20 sekund a v následujících minutách se propadal až do skupiny pronásledovatelů.
Zdálo se, že koncovka Roubaix bude strhujícím kontaktním soubojem dvou titánů až do posledních kilometrů.
Jenže přišly další kostky 38 kilometrů před cílem...
Pogačar nastolil z první pozice razantní tempo, jenže v zatáčce nedobrzdil, vrazil do bariéry a upadl. Než se opět vydal na trať, ztrácel 20 sekund.
Stále zbývalo do cíle osm kostkových úseků. Začal závod dvou časovek. Jeden na jednoho.
Lídr stáje UAE Emirates snížil ztrátu na 13 sekund, pak se ale dostal Van der Poel zpět na 20 a když zbývalo do cíle dvacet kilometrů, vedl Nizozemec o půl minuty.
V tu chvíli Pogačar zastavil a kvůli defektu měnil kolo, jeho ztráta narostla na 45 sekund a vzápětí na minutu.
Bylo rozhodnuto.
Paříž-Roubaix (WorldTour)259,2 km: 1. Van der Poel (Niz./Alpecin-Deceuninck) 5:31:27, 2. Pogačar (Slovin./UAE Emirates-XRG) -1:18, 3. Pedersen (Dán./Lidl-Trek), 4. Van Aert (Belg./Visma-Lease a Bike), 5. Vermeersch (Belg./UAE Emirates-XRG) všichni -2:11, 6. Rutsch (Něm./Intermarché-Wanty) -3:46, ...33. T. Kopecký (ČR/Unibet-Tietema Rockets) -5:41, 56. Bittner (ČR/Picnic PostNL), 58. Kelemen (ČR/Tudor) oba -12:16, 116. Vacek (ČR/Lidl-Trek) -18:04 |