Cyklistický magnát Tiňkov: Já se vrátím. A vyhraju Tour!

Oleg Tiňkov na Tour de France. | foto: AP

23 2016
Megeve (Od našeho zpravodaje) - Hovoří důrazně, hlasitě, často gestikuluje. Oleg Tiňkov je na Tour nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný. Ať už právě se synem Pašou šlape na kole, nebo kritizuje zákulisí cyklistiky, či vychvaluje vlastní firmy.

Až se chce říci, že charizmatický 48letý Rus Tiňkov a jeho hlášky budou v pelotonu chybět.

A ta chvíle se rychle blíží.

Syn sibiřského havíře vystudoval Kalifornskou univerzitu v Berkeley, zbohatl na řetězci ruských pivovarů a restaurací, načež tuto svoji firmu prodal za 167 milionů eur belgickému koncernu InBev.

Stal se pak průkopníkem internetového bankovnictví v Rusku a dnes je jeho Tinkoff Bank největší kreditní bankou na ruském trhu. Cyklistickou stáj Saxo-Tinkoff, kde byl spolumajitelem, v roce 2013 zcela převzal za šest milionů eur a pokusil se z ní stvořit supertým.

Jenže nyní ho rozpouští. V rozhovoru, který poskytl pro MF DNES a deník Sport, říká: „Musím pryč.“

Jak si tedy užíváte vaši možná poslední Tour v roli majitele týmu?
Žádné možná, to je moje poslední Tour. Užívám si ji. Vyhráli jsme toho tady hodně, máme dva dresy, jsme první tým podle prize money a já tu každý den jezdím na kole, i když jsem si před Tour zranil zánártní kůstku. Moje děti za mnou přijely, tak si poslední týden vychutnáváme.

V průběhu Tour jste tvrdil: Jestli tu Peter Sagan vyhraje tři etapy, budu s týmem pokračovat. A on ty tři etapy vyhrál.
To byl jen vtip. Sagan už podepsal s německou Borou, za mnohem víc peněz, než mu platím já. Někteří mě napadají, že jsem šrouboval ceny vysoko, ale já Peterovi platím 4,5 milionu a on teď podepsal za šest milionů. Ale – já se určitě vrátím. To je pro vás exkluzivní informace.

Kdy to bude?
Za dva, za tři čtyři roky.

Proč radši rovnou nezůstanete?
Nechci, teď potřebuji relaxovat. Poslední čtyři roky jsem kvůli Tour neměl červenec, chci i nějaký rodinný čas, odpočívat, vypadnout z cyklistiky. Ale pořád je důvod vrátit se.

Jaký?
Protože chci vyhrát Tour.

Peter Sagan naznačil, že váš tým by mohl pokračovat dál pod názvem La Datcha.
V budoucnu to La Datcha tým opravdu může být, protože pro propagaci své banky Tinkoff už jsem udělal dost, ta už nepotřebuje další reklamu v Evropě. Pro mé luxusní resorty La Datcha v Courchevelu i jinde je naopak reklama důležitá. Možná ten tým tak nazvu, ale jak jsem řekl, nebude to hned. Cyklistika se nejdřív musí zcela změnit, potřebuje jiný finanční model.

Takže i společnost ASO, organizující Tour, a cyklistická unie UCI se musí změnit?
Všechno se musí změnit! Můj názor je, že během dvou let se UCI ocitne mimo hru a ASO bude vše kontrolovat. A jakmile to začne kontrolovat, vytvoří ligu a nastane čas cyklistického kapitalismu. Potom budu mít zájem vrátit se okamžitě.

Myslíte na cyklistickou obdobu fotbalové Ligy mistrů?
Jo, nebo třeba na NBA a každou jinou profesionální americkou ligu.

Oleg Tiňkov
RŮŽOVÁ JE BARVA NAŠE. Lídr Gira Alberto Contador a s inspirativním přelivem...

V RŮZNÝCH ROLÍCH. Coby přednášející byznysmen i s růžovými vlasy na počest růžového trikotu Alberta Contadora na Giru 2015.

Současnou cyklistiku ničí, že se velké peníze rozdělují jen mezi malou skupinu lidí. Neustále jste kritizoval, že stáje nemají žádné příjmy z televizních práv.
Všechno, co se děje teď, je špatně. Musí se vytvořit liga a vše přeorganizovat. Pak se začneme bavit o televizních právech a mělo by se přejít na pay-per-view. Vy jste Evropané žijící stále v socialismu, jste ho plní. Bohužel. Lidé se dívají na cyklistiku v televizi zadarmo, ale já věřím tomu, že by za ni měli platit jako platí třeba za hokej. Nevím, jak to je v Československu, platíte za hokej?

Za přenosy z NHL ano.
O. K., tak proč neplatíte za Tour? To je přece stupidní. Proto Jaromír Jágr vydělává tuny peněz a Roman Kreuziger jen malý zlomek toho. Přitom on je nejlépe placený z českých jezdců. Model se musí změnit. Peníze musí jít do týmů.

13.července 2016 v 12:31, příspěvek archivován: 23.července 2016 v 00:31

Oleg Tinkov très concentré#TDF201616 (: Cor Vopic.twitter.com/Mk6Ya9gNcnNcn

Do jaké stáje od vás nyní Roman Kreuziger odejde?
Nevím. Nemyslím, že už podepsal.

Jaká role by mu seděla?
Těžko říct. My jsme se ho snažili posunout do role lídra, ale je křehký psychicky, když je na něm tlak. Mohl by jít do Sky, kde by byl v podpůrné sestavě za dobré peníze, nebo do BMC. Potřebuje tým, kde dostane i šanci jet občas na sebe. Jako u nás, vyhrál se mnou Amstel i nějaké etapy, uspěl v klasikách. Ale co se týče celkové klasifikace... no však ještě uvidíme na téhle Tour. Věřím, že může ještě skočit dopředu. Věřím mu možná víc než on sám sobě.

Pozorujete, že čím je starší, tím se s tlakem vyrovnává lépe?
Není rozhodně starý, je v nejlepším věku. Dva tři roky může jít ještě nahoru. V Paříži si můžeme říct víc. Jede i o dobrý příští kontrakt, takže teď uvidíme, kdo je doopravdy Roman. Může vyhrát etapu, může si hodně polepšit, může se naopak zlomit – a pak lídr v budoucnu nebude. On není Contador, ale tady na něj ostatní pracují. Je čas, aby se předvedl. (K rozhovoru došlo před posledními alpskými etapami - pozn. red.)

11.července 2016 v 16:54, příspěvek archivován: 23.července 2016 v 00:36

Boss, where to? @olegtinkov @tinkoff_team #restdayride pic.twitter.com/OLXz82MLEl

Během jeho kauzy s biologickým pasem jste stál pevně za ním. Bylo pro vás důležité, že spor s UCI vyhrál?
Samozřejmě. Snažili jsme se mu pomoci, protože jsme věděli, že je nevinný. Ale tenhle systém UCI a biologických pasů je nesmyslný, což je další důvod, proč by měla UCI zmizet z cyklistiky. Oni dělají zmatek. I já jsem byl obětí. Roman nezávodil, což bylo špatně pro tým i pro sponzory, ale já mu přesto musel pořád platit peníze. A pro něj to bylo také špatné období, když mohl jen trénovat. Ale podporovali jsme ho a bojovali s ním.

Jaký vztah jste si vytvořili?
Velmi dobrý. Mně se s Romanem vážně dobře mluví, protože on je Čechoslovák, já jsem Rus. Vycházím skvěle i s Poláky. Pořád věřím, že i když politici se nás snaží rozdělit, my jsme Slované. Máme podobný jazyk. Když Roman mluví s dcerou, já jim rozumím. My východní lidé máme podobnou mentalitu. Byl mi vždycky bližší než Italové. Tam je jiný jazyk, jiné nastavení. Navíc Rusové často jezdí do Prahy, i já tam byl mnohokrát. Víte, že má dcera Daša se v Praze v roce 1993 narodila? V porodnici v Podolí u Vltavy.

Copak jste žil v Praze?
Jen dva měsíce. Moje nejoblíbenější pivo je Pilsner Urquell, to si vždycky dám, Roman mi ho musí vozit. A v pivovarském byznysu se vyznám, vždyť jsem svůj Tinkoff Beer prodal za opravdu velké peníze belgickému koncernu, jednomu z největších na světě. Můžu říct, že české pivo je absolutně nejlepší.

Na Tour jezdíte denně před pelotonem na kole na trati. Kolik kilometrů tu denně zvládáte?
Někdy i sto. Normálně šlapu tak tři hodiny, 70 kilometrů. Měli jsme i závod VIP, který pořádalo ASO po trati etapy v Juře. Jeli jsme tři z šesti kopců, 90 kilometrů s 2 600 nastoupanými metry. Ale odpadl jsem trochu brzy. Grand Colombier je na mých 88 kilo váhy příliš strmý.

10.července 2016 v 07:52, příspěvek archivován: 23.července 2016 v 00:41

How bad is the economy? This bad. Millionaire Oleg Tinkov taking a shower. pic.twitter.com/79NEduN1Pc

Jaký byl za ta léta váš nejlepší cyklistický zážitek?
Ten teprve přijde. Až jednou vyhraju s mým týmem Tour.

Už jste ovládli Giro a Vueltu.
Dvakrát. Chtěl jsem přidat i Tour, ale nepodařilo se. Ovšem speciálním zážitkem bylo, když Peter Sagan letos vyhrál klasiku Kolem Flander. Protože Flandry jsou můj nejoblíbenější závod, stejně jako je plzeň moje nejoblíbenější pivo.

Budete v říjnu smutný?
Proč smutný? Jsem šťastný.

Vaše stáj přestane existovat.
Ano, to budou smíšené pocity. Včera z Itálie přijel můj přítel Marcello, architekt resortů La Datcha, a říká mi: Páni, asi ti bude cyklistika chybět, co? Jezdci seděli v autobusu, zapadalo slunce, popíjeli jsme s lidmi z týmu plzeňské... a on se mě ptá, jak mi bude chybět tahle atmosféra! Povídám mu: Nedělej mi to ještě těžší. Bude mi to chybět, jasně, určitě! Ale to je život. Tak to je. Takové má být podnikání.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

VIDEO Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal...

Další sparťan ve Slavii. Budu to mít složitější než jiní, tuší Hovorka

Fotbalový obránce David Hovorka pózuje se slávistickým dresem. Do Edenu...

VIDEO Už během jara se proslýchalo, že na něj mají v Edenu spadeno. „Věděl jsem o tom, bavili jsme se s...

Sparta získala Řepíka. Máme na prvotřídní hráče, těší její manažerku

Michal Řepík a generální manažerka Sparty Barbora Snopková Hauberová

Po další neúspěšné sezoně se snaží Sparta zmobilizovat a přivedla už pátou posilu. Tou se stal...

Další z rubriky

Konec špatný, všechno špatné. Kaňkovský si v Maďarsku zlomil kyčel

PŘED PRONÁSLEDOVATELI. Cyklista hradecké stáje Whirlpool Author Alois Kaňkovský...

Dva dny po etapovém vítězství v závodě Kolem Maďarska se cyklista Alois Kaňkovský vážně zranil....

Co ukázalo Dauphiné? Tour de France bude letos otevřená soutěž

Jakob Fuglsang (ve žlutém) a jeho parťáci ze stáje Astana v cíli Criterium du...

Spolu s Julianem Alaphilippem byl jasným mužem letošního cyklistického jara. Sice v sobě nemá...

Teenager začíná vítězit. Evenepoel se v Belgii zapsal do historie

PRVNÍ TRIUMF. Remco Evenepoel slaví první vítězství mezi profesionály. Vyhrál...

Loni absolutně vládl juniorské kategorii, na mistrovství světa v Innsbrucku suverénně vyhrál...

Najdete na iDNES.cz