Věřil jsem, že vyhraju, říkal Štybar. O mokrém dni u černé Madonny

Zdeněk Štybar (vlevo) v osmé etapě Vuelty. | foto: Deceuninck-Quick-Step - Jusin Setterfield/Getty Images

1 2019
Znovu se pokusil projet vítězně cílem. Zdeněk Štybar v sobotu opět bojoval na Vueltě o etapové prvenství na závodě Grand Tour. V den, kdy už týmy lídrů pro celkovou klasifikaci myslely na nedělní horské galeje v Andoře, se probil do úniku, který si to rozdal o prvenství v osmé etapě. A vzpomínky na rok 2013 ožily.

V srpnu 2013 jel Zdeněk Štybar svoji druhou Vueltu kariéry a před sedmou etapou do Maireny de Aljavare měl od rána jakési vnitřní tušení, napovídající mu: Dnes bys to mohl zkusit!

Sto kilometrů zbývalo do cíle, když přijel k autu svého sportovního ředitele a řekl mu: „Před cílem má být malý kopec. Jestli tam někdo půjde do úniku, zkusím to taky.“

Přesně to se také stalo.

Zaútočil Philippe Gilbert, tehdy v dresu BMC, a Štybar si pomyslel: S ním tam musím být! Pověsil se za Belgičana a potom... Ve sprintu porazil mistra světa. „Sice jen o fous, ale i to se počítá.“

JE TO TAM. Cyklista Zdeněk Štybar vyhrál v těsném dojezdu 7. etapu Vuelty.

JE TO TAM. Cyklista Zdeněk Štybar vyhrál v těsném dojezdu 7. etapu Vuelty 2013.

Patrick Lefévere, manažer Štybarova týmu, právě po této etapě pronesl: „Teď už je jednoznačné, že Zdeňkova budoucnost je na silnici, ne v terénu.“

O šest let později závodí Štybar a Gilbert společně v barvách Lefeverova týmu a na Vueltě 2019 platí v sestavě Quick-Stepu za dva nejzkušenější. Oni mají být muži pro úniky a útoky. Dva matadoři, kteří se pokusí o etapová prvenství.

V páteční etapě to byl Gilbert, kdo se do úniku vydal. Z desetičlenné skupiny uprchlíků vydržel společně se Sergiem Henaem v čele nejdéle, ale jakmile najeli na rampy brutálního stoupání Mas de la Costa, přiřítili se k nim Quintana, López a spol. a Gilbert si najednou připadal, jako když se kolem osobního vlaku prožene šinkanzen.

V sobotu je pro změnu řada na Štybarovi. „Zkusíme být v úniku, tak jako každý den. Jsme opravdu hladoví po vítězství,“ říká český cyklista na startu ve městě Valls do mikrofonu Eurosportu.

Je očekávatelné, že největší favorité celkové klasifikace budou v sobotu v pelotonu konzervovat síly na nedělní brutální andorrskou etapu - a únik by tudíž neměli za každou cenu nahánět.

Tak uvažují při poradách v mnoha týmových autobusech. Tolik zájemců o únik je nachystáno rvát se v osmé etapě o svoji šanci.

„Astana se za uprchlíky nepožene, favorité se budou šetřit. Mohli bychom Nika dostat do červené,“ zazní i na poradě týmu Cofidis. Jedenatřicetiletý Nicolas Edet předtím i v horských dojezdech držel přijatelný odstup za nejlepšími a na šestnáctém místě pořadí ztrácí 6:34 minuty.

V červenci Edet po šesti dnech předčasně opustil Tour se střevním virem. „Tehdy jsem si řekl: To je osud. Pokusím se tím lépe připravit na Vueltu.“

31.srpna 2019 v 15:36, příspěvek archivován: 01.září 2019 v 15:02

- 66 KM | Etapa 8 - Stage 8 | #LaVuelta19 ‍♂️‍♂️Un día más, @AstanaTeam es el equipo que controla el pelotón / Astana is working in the peloton with race leader @SupermanlopezN well placed. https://t.co/izln1uYnJq https://t.co/WR8zQRU1Qo

A teď skutečně šlape v úniku dne, společně s dvaceti dalšími cyklisty. A je tu i Zdeněk Štybar. Astana za nimi udržuje na špici balíku kontrolované tempo a nechává je jet.

Jenže jich je ve skupině moc. Něco se musí začít dít. Třicet kilometrů před cílem, během stoupání na prémii 2. kategorie u slavného kláštera Montserrat, na sebe začínají útočit. Rozpoutá to Peter Stetina.

Minulý rok promarodil americký jezdec Treku s Epstein-Barrovým virem, letos je zpět na scéně. Útočí osamoceně, později se k němu přidává Fernando Barceló z týmu Euskadi.

„Bylo nás ve skupině jednadvacet,“ poví Stetina s odstupem času. „Bylo mi jasné, že tam je i spousta jezdců, kteří nepojedou poctivě a budou se jen vyvážet za cizími koly. Takové lidi nesnáším.“

I proto údajně útočil. Nechtěl přijet až do cíle v početné skupině.

S Barcelém a pak i s Jesusem Herradou se vyškrábou ke klášteru. Jenže zdejší La Moreneta, černá Madonna, která je patronkou Katalánců, jako by nebyla závodu Kolem Španělska nakloněna.

Začíná foukat protivítr a co hůř, spouští se déšť. „Což úplně změnilo dynamiku našeho útoku,“ řekne Stetina.

Mokrý a rychlý sjezd do údolí se rázem stává podnikem značně nebezpečným. „Už jsem zažil v životě na kole dost nepříjemné pády. Nechtěl jsem riskovat život kvůli malému náskoku,“ přizná Američan.

Opět jsou uprchlíci pohromadě.

Štybar předvádí, že nemá s vodou na silnici problém, je nadále aktivní, chvíli vodí ze sjezdu celou skupinu.

„Celý den jsem se cítil dobře, i ve stoupání, když začaly útoky,“ popíše český cyklista etapu. „Za deště byl sjezd hodně kluzký, ale vypořádal jsem se s tím dobře.“

Totéž nemůže říci další zkušený borec Luis Léon Sánchez z Astany, jenž začíná zaostávat. Na čele úniku se vytváří nová čtyřčlenná skupina: Guerreiro, Tusveld, Barceló, Aranburu.

„Stíhat je bylo v tom dešti trochu chaotické, ale zvládli jsme to,“ řekne Štybar.

31.srpna 2019 v 21:22, příspěvek archivován: 01.září 2019 v 09:52

What a ride and valiant effort today from @zdenekstybar, who came close to another #LaVuelta19 stage win: https://t.co/u17iNpwMet Photo: @GettySport https://t.co/Rwi1Xxx6d7

Tři a půl kilometru před cílem jsou opět pohromadě. Mokré kruhové objezdy se stávají náročnou zkouškou technických dovedností. Martijn Tusveld ze Sunwebu své kolo neukočíruje, podsmekne se mu, leží na zemi. Útok kvarteta jezdců je i díky mimořádnému Štybarovu úsilí zlikvidován.

Vtom vypálí 3200 metrů před cílem vpřed Tobias Ludvigsson z týmu Groupama-FdJ.

Švéd je skvělým časovkářem. Už jsou v ulicích města Igualada, na rovině. Ano, Ludvigsson by to mohl dokázat. Štybar nabádá sám sebe: Jdi po něm, tohle může být klíčový okamžik.

Nebyl. Ovšem to Štybar v tu chvíli neví. Rozpoznat rozhodující útok bývá občas věštěním z křišťálové koule.

Už je u Švéda. Krátce se ohlédne přes rameno. Kde jsou ostatní? Je tam mezera. Dobře, zkusím to. Mine Ludvigssona a vydává se vstříc cíli. Ještě 1 700 metrů. Už má náskok, deset, dvacet, čtyřicet metrů. Soupeři zaostávají o sedm sekund. Štybar si jede pro etapu.

Jenže vlna, valící se za ním, je mocná. Náskok přestává narůstat. Vlna se blíží a 1 100 metrů před metou se přes něj převalí. Štybar se jí snaží držet, zatíná zuby, ale brzy pochopí: Už jsem ze sebe při útoku vydal příliš mnoho sil.

Projede cílem čtrnáctý.

„Jsem zklamaný, protože jsem měl velkou šanci na vítězství,“ svěřuje se. „Když jsem po dojetí Ludvigssona pokračoval sám, doufal jsem, že vyhraju. Ale naneštěstí to tak nemělo dopadnout. To je život, to je cyklistika.“

Němec Nikias Arndt naopak slaví. Během dne se na vytváření tempa úniku moc nepodílel, těžil ze skutečnosti, že Sunweb má ve skupině dva jezdce. Jeho mladý kolega Tusveld tahal tempo, pokrýval útoky, sám útočil. Arndt „seděl“ v závětři skupiny a čekal. Pak se přepnul do útočného módu.

Na posledních 250 metrech vyrazil.

„Spurtoval jsem tak tvrdě, jak jsem jen mohl. A když jsem se konečně ohlédl, věděl jsem, že jsem vyhrál,“ svěří se.

Nikias Arndt ze Sunwebu finišuje v osmé etapě Vuelty.

JÁ TO DOKÁŽU. Nikias Arndt ze Sunwebu finišuje.

Už v poslední etapě Gira 2016 dosáhl na vítězství, ale tehdy bylo podivné, přiřkli mu ho až po dikvalifikaci Giacoma Nizzola za nesportovní spurt.

Takhle je to mnohem krásnější.

Triumf věnuje Nicolasi Rochovi, parťákovi ze Sunwebu, jenž tři dny oblékal červený dres a ze závodu jej vyhnal pád v 6. etapě. „Doufám, že Nico sedí u televize a dívá se - a že se rychle uzdraví,“ říká Arndt.

Zatímco se Němec už zpovídá reportérům, Francouz Nicolas Edet stojí za cílem u malé obrazovky a pozoruje záběry pelotonu. Na vrcholu Montserrat měli uprchlíci na peloton k dobru pět minut, ve sjezdu do cíle však jezdci Astany i Movistaru na špici balíku záměrně zvolnili, aby neriskovali pád.

„Snažili jsme se nejprve kontrolovat únik a nechávat mu čtyři pět minut k dobru, ale pak jsme se raději rozhodli dokončit etapu bezpečně,“ říká Dmitrij Sedun, sportovní ředitel Astany. „Bylo by hezké udržet červený trikot pro Miguela (Lópeze), ale mysleli jsme na mnohem důležitější dny.“

Když časomíra ukazuje, že ztráta pelotonu už přesáhla pět minut, začne se Edet v cíli usmívat. Pořád to mají do cíle dost daleko, pomyslí si. Jakmile se ztráta balíku převalí přes zlomový údaj 6:34 minuty, organizátoři navigují Edeta směr pódium. Červený dres tam čeká. A navrch i plyšový býk, jedna z cen pro lídra závodu.

31.srpna 2019 v 17:31, příspěvek archivován: 01.září 2019 v 09:53

MAIS OUI NICO ✌️ #CofidisMyTeam #LaVuelta19 https://t.co/6fDRM9Tctv

„Pokaždé když jedu na závody, můj malý syn mi říká, ať mu přivezu toho lva, co dostávají lídři na Tour. Tak snad se mu bude líbit tenhle španělský býk,“ povídá Edet, když se už v červené róbě usadí ve stanu pro dekorované jezdce a nadšeně vykládá: „Je to všechno ohromné.“

A je to i symbolické. Před 41 lety, když Igualada rovněž hostila dojezd etapy, se poprvé ve své kariéře oblékl do trikotu lídra Vuelty jiný Francouz, Bernard Hinault.

Také tehdy se odsud o den později vydali cyklisté do Pyrenejí. A Hinault až do konce závodu výsostný dres (tehdy barvy žluté, nikoliv červené) nesvlékl.

Edet ví, že do kvalit jedné z největších legend v historii cyklistiky má předaleko. „Bernard vytvořil tolik rekordů,“ vyzdvihne Hinaulta. „Ale je vzrušující, že zrovna tady jsem ho napodobil. Dělá to můj dnešek ještě krásnějším.“

Neděle v červeném dresu bude pro něj také krásná a zároveň též nesmírně bolavá. Jen 94,4 kilometru po andorrských kopcích. Ale tak těžkých! S 3 370 nastoupanými metry, s pěti vrcholy, možná opět za deště.

Den nelítostné bitvy o „la roja“ v podání top favoritů závodu.

31.srpna 2019 v 22:55, příspěvek archivován: 01.září 2019 v 09:57

More mountains - Sunday's Vuelta a Espana Stage 9 details with start/finish times and more + Stage 8 Videos and Hi-Res Photos + Start List, Full route details with stage Profiles, Maps, Timetables and more https://t.co/fhqKpXFKsw https://t.co/QdY9C7dJ4B

Hned po startu budou stoupat. Vzápětí začne devítikilometrový výšlap na Coll d’Ordino do 1 985 metrů, prémii první kategorie.

Po dlouhém sjezdu se vydají na prémii mimořádné kategorie Coll de la Gallina. Tam se rozhodla minulá Vuelta. Tentokrát vyrazí do průsmyku z těžší strany a vyjedou výš, po 12,2 kilometrech osmiprocentního stoupání do 1 910 metrů.

Co dál? Dvě vrchařské dvojky, tři a půl kilometru šotolinové silnice a na samém konci takřka šestikilometrové stoupání první kategorie do cíle na Cortals d’Encamp.

„Musíme využít tolika hor, abychom najeli co nejvíc času na Rogliče, protože on bude určitě v úterní časovce lepší než my,“ vykládá Nairo Quintana o zájmech stáje Movistar. „Bude to krátká, zato velmi explozivní etapa, během níž nezbude žádný čas na odpočinek.“

Mají za sebou „teprve“ osm dnů Vuelty, ale mnozí z jezdců si připadají, jako by to byly už dva týdny. Komu v neděli nohy vypoví službu?

Autor:

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Start byl 24. srpna, závod vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Zlín - Sparta 0:2, před derby zlepšený výkon, trefili se Tetteh a Kanga

Hráči Sparty se radují ze vstřelené branky v utkání proti Zlínu.

VIDEO Fotbalisté Sparty konečně vyhráli ve Zlíně, po třech předchozích neúspěších tam v 9. kole ligy...

ZVOLNĚNÍ: S mikrofonem za hokejem končí, sbohem mé dětství

Liberecký hokejista Petr Kolmann (vpravo) dojíždí pro puk okolo padajícího...

Hokejová extraliga má za sebou první dvě kola. Dva divoké zápasy Sparty, trápení Kladna i Pardubic,...

Karolína Plíšková ovládla po výhře nad Martičovou turnaj v Čeng-čou

Karolína Plíšková v duelu s Elise Mertensovou z Belgie.

VIDEO Česká tenista Karolína Plíšková zdolala ve finále turnaje v Čeng-čou chorvatskou tenistku Petru...

Rozhodl až poslední zápas. Tenisty v Bosně zachránil junior Forejtek

Jonáš Forejtek v rozhodujícím utkání Davis Cupu proti Bosně a Hercegovině.

Zenica (Od našeho zpravodaje) Odvrátili selhání. Čeští tenisté během nedělního programu ztratili v Bosně a Hercegovině vedení...

Kouč basketbalistů: Nabídky odjinud neřeším, Česko je jasná priorita

Český trenér Ronen Ginzburg děkuje svým hráčům.

Peking (Od našeho zpravodaje) Dlouhé a historické léto, obnášející včetně příprav 17 zápasů za měsíc a půl, je u konce. Po tom...

Další z rubriky

Jak orel přistál na trůnu. Co bude s Rogličem a spol. v sezoně 2020?

Slovinec Primož Roglič z týmu Jumbo-Visma se raduje z vítězství na Vueltě.

Madrid (Od našeho zpravodaje) Dvě hodiny předtím, než dorazili cyklisté, přijelo v sobotu k cíli 20. etapy Vuelty na Plataforma...

Štybar dojel v nervózní etapě třetí. Roglič spadl a odolával útokům

Zdeněk Štybar (v modrém) stíhá Sama Bennetta v devatenácté etapě Vuelty.

Byla to další zkouška odolnosti všech účastníků. Polovinu 19. etapy španělské Vuelty trápil...

Andrle k synovi: V jídle mi chyběla morálka, tak se vyvaruj mých chyb

René Andrle se synem Davidem

V roce 2004 startoval na Vueltě, dvakrát jel Giro, jednou Tour. Dnes působí René Andrle během Tour...

Najdete na iDNES.cz