Dumoulin s oteklým kolenem: Je to pryč. Landa po pádu: Yates je šílenec

Zkrvavený Tom Dumoulin v cíli čtvrté etapy Gira d'Italia. | foto: AP

15 2019
Na počátku Gira bylo pět velkých favoritů. Tom Dumoulin mezi nimi patřil k nejzkušenějším. Ale po pouhých čtyřech dnech je vše jinak. Kvůli pádu, který nezavinil, je lídr stáje Sunweb mimo hru. Nemá nic zlomeného, s oteklým kolenem nicméně přemýšlel: Má smysl pokračovat?

Proč se to muselo stát zrovna mě, mohl se ptát Tom Dumoulin.

Proč se Puccio ohlížel a zavadil tak o kolo před sebou.

Proč jsem zrovna musel jet kousek od něj.

Proč jsem dopadl z kola na zem tak zle.

Proč, proč, proč...

Protože takové situace se v cyklistice dějí. Patří k ní.

Pád ovlivnil čtvrtou etapu. Roglič zvýšil náskok, Dumoulin je ze hry

STEJNĚ JAKO LONI. Richard Carapaz i po roce triumfoval v etapě Gira.

„A poslední dobou je jich víc a víc,“ posteskl si Marc Reef, sportovní ředitel Nizozemcovy stáje Sunweb.

Můžete se měsíce připravovat na boj o titul na Giru a pak stačí jeden hromadný pád, do kterého se připletete nezaviněně, a naděje se vypaří.

Zažil jsem Toma Dumoulina naprosto zničeného za cílem 20. etapy Vuelty v roce 2015. Tehdy, na poslední hoře poslední horské etapy jej Fabio Aru a komando Astany stupňovanými útoky nemilosrdně vysvlékly z červeného trikotu lídra závodu.

Jenže tehdy měl v klíčový okamžik dne slabší nohy než Aru a kolem sebe i slabší tým.

Teď to bylo jinak. Jen se ve špatnou chvíli ocitl na špatném místě.

Co přesně se vlastně v onen kritický moment, šest kilometrů před cílem etapy ve městečku Frascati stalo? Cyklisté sjížděli rychle k cíli z mírného sjezdu po relativně široké silnici, stáj Movistar diktovala tempo.

Salvatore Puccio z týmu Ineos (dříve Sky), šlapající na zhruba desáté pozici, se za jízdy mírně ohlédl doprava, snad aby zjistil, kde má své mladé lídry Geoghegana Harta a Sivakova. V tu chvíli zavadil o zadní kolo Lucase Hamiltona z Mitcheltonu-Scott.

14.května 2019 v 17:59, příspěvek archivován: 15.května 2019 v 09:02

VIDEO: RAI's zoom of the crash, Puccio checks back just as a wave makes Hamilton drift left. Lopez on left behind, Nibali behind to the right, manage to avoid falling https://t.co/4MVJ7kISUw

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

RAI's zoom of the crash, Puccio checks back just as a wave makes Hamilton drift left. Lopez on left behind, Nibali behind to the right, manage to avoid falling https://t.co/4MVJ7kISUw

Puccio ztratil rovnováhu, začal padat doprava, kde hned sejmul Iona Izagirra z Astany. Následoval dominový efekt, kvůli kterému se odporoučel mimo trať do příkopu u silnice také Tom Dumoulin.

„Puccio upadl, vzal s sebou Izagirra. Já byl v popředí balíku a nebyla šance, abych se tomu vyhnul,“ líčil později lídr Sunwebu.

Na zemi se ocitli Daniel Navarro a řada jezdců Kaťuši a Lotta Soudal. Pád zastavil rovněž českého jezdce Jana Hirta. Naopak až zázračně se mu vyhnul Vincenzo Nibali, jedoucí za Pucciem.

„V rádiu jsme nejdřív v týmovém autě slyšeli jen, že došlo k pádu,“ líčil Marc Reef ze Sunwebu. „Pak jsme zjistili, že na zemi je i náš Chad Haga. O Tomovi jsme nejdřív nevěděli. A najednou slyšíme, že Tom potřebuje nové kolo. Přijeli jsme k němu a hned jsme viděli, že je zle. Z kolene mu crčela krev.“

14.května 2019 v 22:15, příspěvek archivován: 15.května 2019 v 09:06

Great stuff from @koenbouwman to help @tom_dumoulin in the crash today in the #Giro. He wasn’t even involved. He stopped his bike to help. Chapeau! #cycling #UKCycleChat #ukcyclechat @JumboVismaRoad @TeamSunweb @RichardPlugge https://t.co/aWNylRh4P0

Haga zpočátku také nezjistil, že pád postihl i Dumoulina. „Jeli jsme na opačných stranách silnice,“ popisoval Haga. „Já jsem O.K., letěl jsem sice z kola hlavou dolů, ale naštěstí jsem dopadl mimo silnici, kde byla hlína a na ní nějaké roští, které mě zachránilo. Tom byl na tom mnohem hůř.“

Dumoulin měl navíc zničené kolo. Dostal rychle nové, pokusil se na něm rozjet a stíhat čelo závodu. Jenže záhy zjistil, že to nepůjde.

„Bolest v koleni. Nemohu se opírat do pedálů,“ řekl svému sportovnímu řediteli Michaelu Elizjenovi. Zpomalil, skláněl hlavu ke koleni, v jednu chvíli zastavil, pak šlapal dál, se spoustou odřenin a tržných ran, hlavně na obou kolenech. Seskupil se kolem něj takřka celý tým Sunweb, aby ho podpořili na velmi pomalé pouti do cíle.

„Je to týmový sport. Společně v dobrých časech i v těch zlých,“ psal Sunweb na Twitter.

14.května 2019 v 17:53, příspěvek archivován: 15.května 2019 v 08:59

#Giro This is a team sport and on days like today we see that in action more than ever. Together for the good times and the bad times ❤ https://t.co/uxsNo2xN8j

Dumoulinova ztráta zatím narůstala. Neobvyklý pohled. Jezdec, jenž byl v posledních letech tak konzistentní na závodech Grand Tour, se najednou ocitl ve stavu bezmoci.

Giro 2017 - první. Giro 2018 - druhý. Tour 2018 - druhý.

Platil za záruku na spolehlivost. 

V úterý však dorazil s partou Sunwebu do cíle se ztrátou 4:04 minuty. Z páté příčky průběžné klasifikace závodu se odporoučel na 56. místo, o 4:30 minuty za vedoucím Primožem Rogličem.

DALŠÍ DEN V RŮŽOVÉ. Primož Roglič drží trikot lídra závodu na Giru.

DALŠÍ DEN V RŮŽOVÉ. Primož Roglič drží trikot lídra závodu.

Ve tváři byl Dumoulin bledý a měl takové bolesti, že jej masér Sunwebu tlačil k týmovému autobusu. Vešel do něj a zhruba po 20 minutách se vydal s lékařem na rentgen.

„Celkové pořadí je pryč,“ řekl čekajícím reportérům. „Přijel jsem vyhrát Giro a po čtyřech etapách jsem čtyři minuty dole.“

Jeho parťák Chad Haga mezitím při debatě s médii spekuloval, že k pádům mohly přispět i přílišné délky tří po sobě následujících etap, které měřily 205, 220 a tentokrát dokonce 235 kilometrů.

„Byl to dlouhý den. Na jeho konci pak adrenalin a nervy vyvolávají stresující situace. Navíc šlo o technický sjezd,“ dodal Haga.

Po návratu z rentgenu mohl Dumoulin sdělit alespoň částečně dobré zprávy: „Nejsou tam žádné zlomeniny. Ale koleno je velmi oteklé. V posledních kilometrech jsem vůbec nebyl schopen opírat se do pedálů. Nevím, co bude zítra.“

Krvavé zranění Toma Dumoulina, který měl ve čtvrté etapě Gira d'Italia nehodu.

KRVAVÝ KONEC. Bolest kolena znemožňovala Dumoulinovi šlapat.

Verona a cíl celého Gira jsou daleko, šance na titul ztracena. Zdálo by se rozumnější opustit závod a připravit se na Tour.

„Vyspím se na to a pak se rozhodnu,“ řekl.

(Ve středu dopoledne poté tým Sunweb oznámil, že zkusí na Giru pokračovat. Dumoulin nastoupil do páté etapy, ale po půldruhém kilometru slezl z kola a vzdal - doplnění ranního textu.)

Pro Daniela Navarra z Kaťuše se zlomenou klíční kostí závod skončil okamžitě.

Ostatní postižení z pádu usínali s přece jen lepšími pocity. Včetně Iona Izagirra, o němž se sice uvažovalo jakožto o záložním lídrovi Astany za Miguelem Ángelem Lópezem, který však po pádu přijel společně s Janem Hirtem do cíle s mankem deseti minut.

Podle zpráv Astany ani jeden z nich nemá vážnější zranění.

„Naštěstí jsem to odnesl jen pár škrábanci, nejde o nic hrozného,“ řekl Izagirre. „Hlavně, že Miguel neupadl. Ztratil pár sekund na Rogliče, ale ne moc.“

Ale jak se přihodilo, že v koncovce etapy se vpředu vytvořila malá skupinka, ve které byli z širšího okruhu favoritů celkové klasifikace pouze Primož Roglič a pozdější vítěz etapy Richard Carapaz?

Giro d’Italia 2019

Speciální příloha k cyklistickému závodu

Krátce po hromadném pádu, k němuž došlo šest kilometrů před cílem a který „zničil“ Dumoulina, stále pokračoval pohromadě zhruba 40členný prořídlý peloton jezdců. Jenže vzápětí došlo mimo pohled televizních kamer na kruhovém objezdu ještě k jednomu pádu. A ten rozdělil peloton na několik menších skupinek.

Tady upadli rovněž Mikel Landa z Movistaru a Simon Yates z Mitcheltonu.

Yates okamžitě zase nasedl a vydal se stíhat aspoň druhou skupinu, ve které byli i López nebo Nibali. Za pomoci týmových kolegů se do ní skutečně dostal. Cílem projeli o 18 sekund za Rogličovou partou, zůstal celkově druhý.

„Ten pád nebyla ničí vina,“ tvrdil Brit po etapě. „Byl to boj o pozice před závěrečným stoupáním do cíle. Takové věci se prostě stávají.“

Nicméně Mikel Landa, který kvůli tomuto karambolu ztratil dalších 44 sekund, byl jiného názoru.

„Yates za ten pád může,“ řekl Bask reportérovi deníku AS. „Ten zasr... Yates. Je mentálně retardovaný. Jezdí jako šílenec. Kvůli němu jsem spadl.“

Až pozdě večer se Landa na Twitteru omluvil Yatesovi i fanouškům za svá příliš tvrdá slova v okamžiku emocionálního vzepětí.

15.května 2019 v 08:29, příspěvek archivován: 15.května 2019 v 09:09

Mikel Landa apologises after blasting Simon Yates over Giro d'Italia crash | https://t.co/RdLmFhiwZo https://t.co/tD9gYz5rJI

Lídr Mitcheltonu-Scott mu vzkázal: „Žádný problém. Chápu, co vše se dá říci v takový moment.“

Po karambolu měl Landa tržné rány na boku a levé paži, zničené kolo, do cíle dojel na kole pomocníka Lluise Mase.

„Je to na houby, když se dějí takové věci, nad kterými nemáte kontrolu,“ ulevil si. „Nevyšla mi úvodní časovka a teď tohle. Najednou mám už dvouminutovou ztrátu na Rogliče. Takhle jsem nechtěl Giro začít.“

Jeho akcie poklesly, ale stále není zcela ze hry.

Tom Dumoulin, při vší úctě k jeho kvalitám, byl na tom hůř.

Sport dokáže být krutý.

Autor:

Giro d’Italia 2019

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia se jezdí každoročně během tří květnových týdnů v Itálii a v sousedních zemích. Trasa Gira 2019 měří 3518 kilometrů, závod odstartoval 11. května časovkou v Boloni a vyvrcholí v pořadí už třetí časovkou ve Veroně v neděli 2. června. Cyklisté absolvují pět vysokohorských etap včetně zcela nového stoupání na alpský Col del Nivolet.
11. 5. - 2. 6. (Boloňa - Verona)
7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Rusko - Finsko 0:1. Seveřané jsou ve finále, sborná poprvé na MS padla

Finové se radují z postupu do finále mistrovství světa, v semifinále porazili...

VIDEO Prvním finalistou hokejového mistrovství světa se stali Finové, kteří v semifinále přehráli dosud...

Dvougólový střelec Kovář krotil po postupu euforii: Výkon nebyl dobrý

Jan Kovář slaví gól ve čtvrtfinále s Německem.

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Vyfoukl puk slavnému Leonu Draisaitlovi, vjel s ním do německého pásma. A mazanou střelou do...

KOMENTÁŘ: Německo jenom jako předkrm. Češi musí zůstat hladoví

OSLAVA. Čelem k fotografovi je útočník Česka Milan Gulaš. Slaví se spoluhráči...

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Byla to šichta, ne že ne. Byl to z české strany téměř 50 minut hodně nervózní zápas, ale vezmete-li...

Sparta už si vybrala, favoritem na pozici trenéra je olomoucký Jílek

Olomoucký trenér Václav Jílek zachmuřeně sleduje vystoupení svých svěřenců...

Fotbalová Sparta má favorita na pozici trenéra. Je jím Václav Jílek, současný kouč Sigmy Olomouc....

Případ Vrána: dostane šanci proti Kanadě? Čekám, reaguje střelec

Jakub Vrána na tréninku české hokejové reprezentace.

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Pro mnohé bylo překvapením, že na čtvrtfinálový duel zůstal na tribuně. Jestli bude hokejista Jakub...

Další z rubriky

Převlékání na Giru. Carapaz vládl horám a dojel si pro růžový dres

Richard Carapaz z Movistaru se raduje z druhého etapového vítězství na italském...

Etapu na italském Giru d’Italia vyhrál už loni. Tehdy dojel zároveň čtvrtý v celkovém pořadí. Letos...

V Alpách aktivní Hirt i Černý. Giru dominují Slovinci, vede Polanc

Dvanáctou etapu cyklistického závodu Giro d'Italia ovládla jezdec týmu...

Dosud v rovinatých etapách pracoval při dvou vítězstvích sprinterského esa Pascala Ackermanna. Ve...

Fanoušci mi dokážou přidat 20 wattů, říká před Novým Městem biker Cink

Ondřej Cink na trati závodu Českého poháru ve Městě Touškově s číslem 1.

Přesun z Německa na Vysočinu nebyl tak úplně podle jeho představ. I v Novém Městě na Moravě totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz