Úterý 22. září 2020, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. září 2020 Darina

Zlomeniny i slzy dojetí. Jak Bennett říkal: Nechci vypadat jako uplakánek

  11:26
Za úterním cílem na ostrově Ré se v centru pozornosti ocitl šťastný, dojatý a plačící Sam Bennett, který před televizními kamerami vykládal: „Promiňte, nechci vypadat jako uplakánek.“ Irský sprinter po dlouhém čekání konečně vyhrál na Tour etapu. Pořadí v Top 10 se neměnilo, všichni favorité dojeli bezpečně v hlavním poli. Přesto šlo opět o den mnohých emocí.

Sam Bennett se na pódiu raduje z triumfu v 10. etapě Tour de France. | foto: AP

Na jeho začátku panovala nejistota. Opravdu vyrazí na trať 10. etapy všechny stáje? Neuvázl nikdo v pasti povinného covidového testování? 

Reportéři si proto při prezentaci stájí před startem na ostrově Oleron pocitvě odškrtávali jeden tým po druhém. Tak to máme 1, 3, 6, 7, 10, 15... ano, je jich tu všech 22, nikdo nechybí. Jen čtyři stáje dostaly žlutou kartu kvůli jednomu pozitivnímu testu v realizačním týmu, včetně Ineosu. 

Nejistotu střídala úleva. Dobře, můžeme jet.

Ovšem bez ředitele.

Protože Christian Prudhomme koronavirus v těle má.

Nicméně jak na startu prohlásil Nicolas Roche ze Sunwebu: „Je lepší, když je to on než kdokoliv z jezdců. Testy prokázaly, že systém bubliny, která nás tu chrání, na téhle Tour funguje.“

Vzápětí se dostavil stres. Placatá trasa mezi dvěma ostrovy v sobě skrývala tolik nástrah. Však si i Jonathan Vaughters, šéf týmu Education First, na Twitteru postěžoval: „Dnešní trať je extrémně nebezpečná. Byla by dobrá, kdyby v pelotonu šlapalo 25 cyklistů nebo kdybychom psali rok 1908 a jezdci by byli vzdáleni 20 minut od sebe. Ale tak to není.“

11. etapa Tour

Sledujte podrobně online.

Nešlo pouze o hrozbu bočního větru od moře. „Celá etapa byla nervózní, se spoustou kruhových objezdů a dopravních ostrůvků,“ líčil Guillaume Martin z Cofidisu, třetí muž průběžného pořadí.

Pády se staly logickým důsledkem.

„Přijeli jsme do Rochefortu, přede mnou to lehlo a já nemohl pádu zabránit,“ říkal Martin. Kousek od něj se z asfaltu sbíral i Tadej Pogačar. Ale do cíle stále chybělo 65 kilometrů, peloton byl solidární, zvolnil, počkal.

Jiní dopadli hůř.

Sam Bewley z Mitcheltonu-Scott, v 34 letech debutující na Tour, po pádu sice i se zlomeným zápěstím nasedl na kolo a zkusil pokračovat, ale ne, nešlo to. Musel vzdát.

Davide Formolo z týmu Emirates si zlomil klíční kost. Dál už se na Tour ani on nevydá. „Do 48 hodin půjde na operaci a snad bude schopný závodit zase za pět nebo šest týdnů,“ informoval týmový lékař Jeroen Swart.

Dvanáct jezdců po etapě navštívilo mobilní rentgen.

Ale zpět na trať. Čím víc se blížil cíl, tím víc se přemílala otázka: Dostane Wout van Aert od Jumba opět jednou volnou ruku na spurt?

Odpověď? Kdepak, nedostane. Už při pohledu, jak mocně je využíván na špici pelotonu v posledních kilometrech, to bylo patrné.

„Dnešní etapa byla velkou výzvou, stresujícím dnem. Proto jsme potřebovali co nejvíc pomocníků, aby mě ochránili,“ vysvětloval Primož Roglič. „Protože ten žlutý dres, který mám na sobě, není jen můj, je pro nás všechny.“

Tour de France 2020

Speciální příloha iDNES.cz

Spurt se tudíž stal spíše záležitostí „klasických“ sprinterů než sprintujících klasikářů. Což byla etuda pro sehranou partu Deceuninck-Quick-Stepu. 

Říkají si Vlčí smečka a právě tak se snaží fungovat. Uštvat kořist a hodovat. Vzhledem k místům, kudy etapa vedla, včetně pevnosti La Rochelle, si navíc mohli připadat i tak trochu jako Dumasovi mušketýři: Jeden za všechny, všichni za jednoho.

„Na posledních kilometrech už jsem měl nohy trochu mrtvé, ale můj tým odváděl fantastickou práci a chránil mě i před větrem. Chtěl jsem se jim za každou cenu odvděčit,“ popisoval Sam Bennett.

Udělal to nejlépe, jak mohl.

Ani Caleb Ewan, ani Peter Sagan, a už vůbec ne předčasně spurtující parta Sunwebu s tím nic nesvedli.

Nebo snad přece?

„Ještě padesát metrů za cílem jsem byl v šoku,“ vyprávěl Bennett. „Nemohl jsem uvěřit, že se to stalo, že jsem opravdu vyhrál. Namlouval jsem si, že možná hodil Ewan kolo do pásky dříve než já.“

Když rozhodčí vyhlásili, že skutečně vyhrál, reagoval oslavným řevem. Dostavily se emoce euforie a znovu i úlevy.

Co se mi to najednou dere do očí? Válčil se slzami dojetí, když se ho Seb Piquet z Radia Tour ptal, jestli už pocítil magický dotek a majestátnost jeho prvního vítězství na Tour. 

Chvíli nebyl schopný mluvit, jak jej emoce přemohly. 

Až v tu chvíli jako by 29letému Irovi naplno začalo docházet, že po letech zklamání, kdy mu Tour byla ve stájí Bora zapovězena, vážně projel cílem první. Vrátil se na Tour po čtyřleté odmlce coby sprinter středního věku v dresu jiné stáje - a naplnil zde svoji misi.

Bennett se dočkal, má etapu. A znovu vysvlékl Sagana ze zeleného dresu

Poté, co v roce 2017 do jeho tehdejšího týmu Bora přišel Peter Sagan, mohl Bennett jen od televize sledovat, jak slovenský sprinter bojuje o etapy i o zelený dres na Tour, rok za rokem. Sám sice vyhrával na Giru i Vueltě, ale netušil, zda na Tour vůbec někdy dostane příležitost.

Možná proto řekl, že se cítil jako sprinter na jedno použití. Použij a zahoď.

Bora mu navíc dávala jasně najevo, že míní do dalších let budovat tým okolo německy hovořících jezdců. V celkové klasifikaci se zaměřila na Emanuela Buchmanna, získala Maxe Schachmanna, navíc vytáhla na výsluní dalšího sprintera Pascala Ackermanna, kterého loni poslala místo Bennetta na Giro.

Chtěl pryč. Tam, kde mu budou věřit.

„Jenže funguje to tak, že nejste považováni za top sprintera, dokud nevyhrajete etapu na Tour,“ vykládal Bennett koncem roku 2019. „Speciálně tehdy, když jednáte o novém kontraktu. A to i ve chvíli, pokud dokážete na jiných závodech porážet všechny ty kluky, co vyhráli na Tour.“

Teprve akce „škatulata, hýbejte se“ mu koncem roku 2019 dala šanci. Elia Viviani, sprinter Quick-Stepu, opustil tým kvůli finančně výhodnější nabídce z Cofidisu (kde zatím letos vůbec nezáří). Což způsobilo, že belgický precizní sprinterský vlak potřeboval nového elitního sprintera.

V minulosti v barvách Quick-Stepu triumfovali Marc Cavendish, Marcel Kittel, Fernando Gaviria i Elia Viviani.

V létě 2019 manažer týmu Patrick Lefevere ukázal na Bennetta: Zkusíme to s ním u nás.

Andy Schleck exkluzivně. O rivalitě s Contadorem, životě po kariéře i současné Tour

Problém spočíval v tom, že Bennett mezitím údajně už podepsal „dopis o záměru zůstat v Boře“, jak tvrdili představitelé německé stáje. Ir to popíral, do hry vstoupili právníci, konečné slovo musel nakonec říci rozhodčí soud UCI. Až po měsících nejistoty dostal zelenou: Můžeš jít.

Po příchodu do Quick-Stepu potom zákonitě cítil tlak: Co když nenaplním ambice, které do mě Quick-Step vkládal?

Proto pocítil také obrovskou úlevu, když po vítězné etapě říkal: „Tolik skvělých sprinterů prošlo tímto týmem a proslavili ho. Tohle jsem potřeboval - přijet na Tour a poděkovat Quick-Stepu vítěznou etapou za tu úžasnou příležitost, kterou mi Patrick Lefevere dal. Moc a moc jsem jim to vítězství chtěl dát, všem, mým parťákům, kteří pro mě na trati úžasně pracovali, mechanikům, masérům, tiskovým mluvčím, celému týmu, celé té vlčí smečce.“

Povedlo se. On byl v úterý největším hrdinou dne. Jezdci pro celkové pořadí se dočasně ocitli v pozadí zájmu. A tak alespoň několik novinek z jejich tábora, vážných i nevážných.

Třeba ta od Egana Bernala, jak si o volném dni hrál na kadeřníka: „Měl jsem trochu času, tak jsem si řekl, že se sám ostříhám. Jenže na jedné straně hlavy jsem se nedopatřením ostříhal víc než na té druhé. Radši jsem to oholil. Myslím, že jsem selhal. Na kole zvládám vlásenky líp.“

Egan Bernal udržel i po 10. etapě Tour de France bílý trikot.

TAK JSEM SE OSTŘÍHAL. Egan Bernal a jeho nový účes.

Nebo informace z týmu Mitchelton-Scott, který poprvé prozradil, že v týdnech před Tour bojoval Adam Yates i se záhadnou nemocí, s určitou formou parazita. Údajně ho mohl chytit z vody, kterou pil z městské fontány. Proto nemohl v létě 10 dní vůbec na kolo a další tři týdny měl omezený trénink. Z tohoto pohledu klobouk dolů, jak Yates udatně bránil na Tour žlutý dres.

Ten má nyní na sobě Primož Roglič, s náskokem 21 sekund na Bernala. Všechny ty sekundy převahy nad obhájcem titulu vyjel slovinský lídr stáje Jumbo na bonifikacích. A tak se nedivte, že plánuje: „Budu o bonusy spurtovat i nadále. Nikdy nevíte, co nakonec v Paříži rozhodne.“

Paříž je stále dvanáct dní vzdálená. Dnešní 11. etapa by opět mohla svědčit sprinterům. A jak říká i Ján Svorada, první vítězství na závodě Grand Tour často sprintera „odšpuntuje“.

Přidává pak další a další.

Potvrdí to i Sam Bennett?

Autor:
  • Nejčtenější

Fantazie v časovce. Pogačar smazal ztrátu na Rogliče a míří za titulem z Tour

Před startem na lídra Primože Rogliče ztrácel 57 sekund. Že by se mohl obléknout do žlutého dresu? To se zdálo jako...

Šílené, bláznivé. Jak Pogačar šlapal v transu a nevěděl, že drtí Rogliče

Vítejte v nové éře cyklistiky, chce se říci. V éře, kdy 21letý slovinský mladík po ohromujícím zvratu v předposlední...

Dvakrát 6:0! Neomylná Azarenková zostudila šampionku Australian Open

Takový výsledek je k vidění velmi zřídka. A když už po tenisovém zápase svítí na ukazateli skóre 6:0 a 6:0, rozhodně...

Královská etapa Tour: slaví López, Roglič navýšil náskok na Pogačara

Byla to velká bitva v závěru královské etapy Tour de France. Nejprve favorité dlouho vyčkávali, potom ale zaveleli k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tour v červené zóně. Jak Bernal vzdychl: Přišel jsem o tři roky života

Allan Peiper, sportovní ředitel stáje UAE Emirates, se před nedělní etapou Tour zeptal Tadeje Pogačara: „Uspokojí tě...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Jsem dost dobrý? Tolik pochybností! Teď je Bennett zeleným králem Tour

Děda Pat, největší fanoušek Sama Bennetta, postával v neděli večer doma v Irsku u televize, nervózně přešlapoval a...

Šílené, bláznivé. Jak Pogačar šlapal v transu a nevěděl, že drtí Rogliče

Vítejte v nové éře cyklistiky, chce se říci. V éře, kdy 21letý slovinský mladík po ohromujícím zvratu v předposlední...

Šéf podezřelého týmu na Tour: Pokud se doping potvrdí, nebudeme váhat

Cyklistickým týmem Arkéa-Samsic zmítá nervozita, jeho členové se krátce po Tour de France ocitli v dopingovém...

Na Quintanův tým padlo podezření, Tour hrozí dopingový skandál

Krátce po skončení cyklistické Tour de France se schyluje ke skandálu, státní zastupitelství v Marseille zahájilo...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...