Jaroslav Kulhavý před tréninkem v dějišti MS horských kol v Novém Městě na...

Jaroslav Kulhavý před tréninkem v dějišti MS horských kol v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na mistrovství světa bikerů se jedou štafety. Získají Češi další bronz?

  • 0
Při druhém dni mistrovství světa v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě mohou čeští bikeři myslet na letošní první medaile. Na programu je závod štafet a domácí reprezentace nastoupí v silném složení: Průdek, Bogár, Nash a Kulhavý.

Na mistrovství světa v kanadském Mont Sainte-Anne v roce 2010 česká čtveřice Jaroslav Kulhavý, Ondřej Cink, Kateřina Nash a Tomáš Paprstka vybojovala bronz.

Na světovém šampionátu v norském Hafjellu o čtyři roky později štafeta Kryštof Bogár, Jan Rajchart, Kateřina Nash a Jaroslav Kulhavý třetí místo zopakovala.

A cinknout by to mohlo i ve čtvrtek.

V Novém Městě na Moravě totiž český tým vyšle do boje téměř to nejlepší, co může. „Máme nejsilnější štafetu za posledních pět let,“ říká trenér národního týmu Viktor Zapletal. „Velmi silné jsou všechny čtyři články,“ komentuje družstvo, které pojede ve složení Matěj Průdek, Kryštof Bogár, Kateřina Nash, Jaroslav Kulhavý.

Silnější by český tým mohl být snad jen v případě, že by na post jezdce kategorie U23 nastoupil Jan Vastl. Ten se však ze štafet omluvil.

„Chce se připravovat na sobotní závod cross country. A my to respektujeme,“ vysvětluje Zapletal. „Ale i Matěj Průdek, který nastoupí místo něho, je na tom velice dobře,“ věří kouč. „K tomu máme výborného eliťáka a eliťačku a velmi dobrého juniora, který je velký talent.“

Účast v závodě štafet je podle Zapletala v každém případě prestižní záležitost. „Být v ní je pro závodníka velká pocta, protože to znamená, že patří k nejlepším u nás. Už to, že pojedou s Jardou Kulhavým a Katkou Nash, je pro mladé závodníky obrovská výzva.“

Ale na tento závod se těší také ostřílení bikeři. „Štafeta je pro mě hrozně důležitá, mám ji ráda,“ říká Nash. „Skoro celou svoji kariéru jsem strávila v individuálním sportu. Jak na běžkách, tak na kole. A díky štafetě se na chviličku cítíme jako tým. Je to super,“ říká.

Stejně to vnímá i trenér. „Je to pro mě jeden z nejemotivnějších závodů. Jedeme za tým, za družstvo. A na jezdcích vidíme, že nejedou jen za sebe, ale za Českou republiku. Tím více je to emotivní,“ usmívá se Zapletal. „Úžasný je přístup Járy a Katky, kteří když závod štafet jedou, bojují nadoraz.“

Rozhodnout může i předávka

Mohou se tak fanoušci ve Vysočina Areně těšit na první medailový úspěch? „Ve štafetách jsme vždycky mířili vysoko, v minulosti jsme přivezli i medaile,“ připomíná Kulhavý. „A i když jsem neviděl startovní listinu, toto složení štafety může ostatním konkurovat.“

Jenže o cenné kovy chtějí bojovat také ostatní. K favoritům budou rozhodně patřit Francie, Švýcarsko, Itálie. „Ale také Španělsko je velmi dobré, stejně jako Dánsko,“ varuje Zapletal.

„Předpokládám, že nejsilnější složení nasadili i Američani a Kanaďani. Takže od prvního do osmého místa je to strašně vyrovnané. Může vyhrát kdokoliv,“ uvědomuje si Kulhavý. „A rozhodnout by klidně mohl jediný defekt,“ připomíná největší česká hvězda.

Tým navíc může diskvalifikovat i špatná předávka, která se uskuteční na stadionu, přímo před diváky. „Netrénovali jsme nic, je to pořád stejné,“ usmívá se Kulhavý. „Myslím, že si akorát před startem ujasníme, jak předat, aby nedošlo k nedorozumění. Nebylo by dobré, abychom na domácím šampionátu udělali faux pas.“

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)