Nikola Nosková si v kategorii do 23 let jede na mistrovství světa pro stříbrnou medaili. | foto: Petr Hofík, cyklokros.cz

První medaile! Nosková získala na MS stříbro v závodě do 23 let

  • 8
Mluvilo se o ní jako o možná největší naději českého cyklokrosu pro světový šampionát v Heusden-Zolderu. Osmnáctiletá Nikola Nosková těžkou roli zvládla na jedničku. Ve svém prvním roce v kategorii do 23 let získala stříbrnou medaili.

Bylo to poprvé v historii, co ženy do 23 let usilovaly o světový titul. A v belgickém Heusden-Zolderu to byl opravdu boj.

Za vytrvalého deště si pro duhový trikot dojela osmnáctiletá Evie Richardsová. Z britského kvintetu přitom byla až ta třetí vzadu, spoléhalo se spíš na Hannah Paytonová, která startovala z první řady.

„Nemůžu tomu uvěřit, je to můj vůbec první mezinárodní cyklokros, takže jsem trochu v šoku, ale bylo to naprosto úžasné,“ svěřila se na tiskové konferenci vítězka.

Hned za ní už byla česká radost.

Nikola Nosková patřila k černým koňům ženského závodu. V osmnácti letech to pro ni byl první start v této kategorii a hned úspěšný. Ve druhém kole ujela soupeřkám bojujícím o druhé místo a svůj náskok na třetí Nizozemku Kaptheijnsovu neustále zvyšovala.

Fotogalerie

„Vůbec jsem to nečekala. Trať mi seděla, ale když byla suchá. Jak celou noc pršelo, říkala jsem si, že to není nic pro mě. Nakonec jsem to dokázala,“ radovala se stříbrná cyklistka.

Pro českou republiku tak vybojovala první medaili po dvou letech. Tehdy Hoogerheide bral své třetí zlato Zdeněk Štybar.

Jak Nosková k stříbru přišla

Za vytrvalého deště se hned po startu dostala do čela Italka Teocchiová, ale jakmile přišly technické pasáže, propadla se. V těch naopak získávala Britka Evie Richardsová, která všem ujela hned v prvním kole a napodobila výkon juniora Jense Dekkera, který o svém vítězství rozhodl rovněž hned v prvním kole.

Osmnáctiletá Češka ale nijak neztrácela, od startu se držela ve skupině bojující o druhé místo a pořád tahala za delší část provazu.

Ve druhém kole se skupina zredukovala na českou a nizozemskou cyklistku. Té ale Nosková metr po metru ujížděla. V průjezdu do třetího okruhu na ni měla náskok tří vteřin a pomalu jela vstříc největšímu úspěchu kariéry.

Kaptheijnsová se sice snažila dotahovat, ale Nosková jela bez chyb, v průjezdu do posledního kola na Nizozemku zvýšila náskok na 11 sekund.

A když v posledním kole jela Kaptheijnsová vyměnit kolo, ztráta se ještě navýšila. Češka si tak mohla plně vychutnat závěrečnou rovinku.

MS v cyklokrosu v Heusden-Zolderu (Belgie)

Ženy do 23 let

1. Richardsová (Brit.) 41:34, 2. Nosková (ČR) -35, 3. Kaptheijnsová (Niz.) -47, 4. Freiová (Švýc.) -53, 5. Heiglová (Rak.) -1:30, 6. Nobleová (USA) -1:42, ...26. Lukešová -5:20, 40. Mináriková-Švecová (obě ČR) -8:28.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)